Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, VanJ είπε

Ούτε για να το πας στον γιατρό. Δεν άκουσες τον Τσίδρα προχθές που μιλούσε για τα παιδικά εμβόλια; Είπε: οι απαραίτητοι εμβολιασμοί στα παιδιά κάτω των 2 ετών πρέπει να συνεχίσουν να γίνονται, κατόπιν συννενόησης με τον παιδίατρο σας, και με ραντεβού να πηγαίνει ο ένας γονιός το παιδί για το εμβόλιο του. Άνω των 2 ετών τα εμβόλια μπορείτε να τα καθυστερήσετε, πάλι σε συνεννόηση με τον παιδίατρο.

Ε σκέψου, αν δεν σ' αφήνουν ούτε στον γιατρό να πάνε 2 γονείς με το παιδί, που θα σου επέτρεπαν να πας;

Εγώ κατάλαβα ότι απαγορεύεται να είναι και οι 2 γονείς στο ιατρείο, όχι ότι απαγορεύεται 2 γονείς με ένα παιδί στο αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 minute ago, adi32 said:

https://www.vimaonline.gr/20/article/40116/apisteuto-allazoun-meso-taxisnet-monimi-katoikia-gia-na-kanoun-pasha-sto-horio

Αλλάζουν μέσω taxisnet μόνιμη κατοικία για να κάνουν Πάσχα στο χωριό 

Γίδια.. Τίποτα άλλο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για την μετακίνηση στο σουπερμαρκετ/ψώνια τι ισχύει; Πόσο μακριά μπορούμε να πάμε;

π.χ αν θέλω να πάω στο mart (που είναι για επαγγελματίες) τι έγγραφο πρέπει να έχω μαζί μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jokul7 είπε

...Κάθε κυβέρνηση προσπαθεί να προστατεύσει τους πολίτες της χώρας της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ελεος! 

Ξεκάθαρα αυτό σκέφτηκαν στην αγγλία και αμερικη τον πρωτο καιρο. Την προστασια των πολιτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Παιδιά έχετε ξεφύγει τελείως έτσι; Μιλάμε για νεκρούς, καταλαβαίνετε; ΝΕΚΡΟΥΣ. Είναι δυνατόν να υπάρχει οποιοσδήποτε σε δημοκρατική κυβέρνηση που να λέει "Θα γίνουμε ρεζίλι αν πεθαίνουν 100 / ημέρα". Κάθε κυβέρνηση προσπαθεί να προστατεύσει τους πολίτες της χώρας της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ελεος! 

Ναι βρε, γι αυτό είχαμε τις πολλές μεθ ως τώρα και γι αυτό είχαν κάνει προσλήψεις στα νοσοκομεία τόσο καιρό.

Τώρα έκαναν προσλήψεις, δεν το άκουσες; Φυσικά και πέθαιναν κάθε μέρα συμπολίτες μας λόγω της τραγικής κατάστασης στα νοσοκομεία μας. Είδες ποτέ να ενδιαφέρθηκαν; Δεν τους ένοιαζε καθόλου. Είδες πόσο εύκολο ήταν τελικά να ανοίξουν μεθ; Λίγες βδομάδες μόνο. Γιατί δεν το έκαναν τόσα χρόνια που πέθαινε κόσμος λόγω ελλείψεων μεθ;;; Φυσικά και σκέφτονται να μην εκτεθούν. Το λένε και στις ανακοινώσεις ότι δεν θέλουν να πιεστεί το σύστημα υγείας.

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NT1G είπε

Ναι αλλά η οικονομία; Που αυτό τους απασχολεί;

το 90% των εργαζομενων στη SAS  ... απολυθηκε (Αεροπορικη)

περσυ μαρτιο, 3000 απολυσεις. Φετος 36,000.

Κι αυτα με γεματες μεθ, που σημαινει τωρα αρχιζει ο χαμος εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, The_Judas said:

Τελικά για την μετακίνηση στο σουπερμαρκετ/ψώνια τι ισχύει; Πόσο μακριά μπορούμε να πάμε;

π.χ αν θέλω να πάω στο mart (που είναι για επαγγελματίες) τι έγγραφο πρέπει να έχω μαζί μου;

Κάνε μια ΥΔ, αλλά ρώτα πρώτα σε ένα ΑΤ για σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 1comment είπε

Προσωπικά εμένα δεν με επηρεάζει ό,τι και να πει. Όταν θελήσω να βγω, θα βγω εκμεταλλευόμενος απόλυτα το λάθος και ελλειπέστατο σύστημα με τις μετακινήσεις (και την παντελή έλλειψη αστυνομίας στην πόλη μου). Το μόνο που μας επηρέασε είναι το κλείσιμο των επιχειρήσεων μας και χωρίς επαρκείς καλύψεις. Αλλά θα το καταλάβουν όταν θα έρθουν τα χιλιάδες λουκέτα και απολύσεις μετά από όλο αυτό.

Προσωπικά, πολύ θα θελα όταν έρχονται στο τμήμα Επειγόντων των Νοσοκομείων άτομα με τέτοια νοοτροπία, να την εκφράζουν στους Ιατρούς.

Μη κινδυνεύουν άδικα οι άνθρωποι δηλαδή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, valkon είπε

Εγώ θα κάνω πρόβλεψη ότι σε μια βδομάδα θα τελειώσει η καραντίνα. 

δεν υπαρχει περιπτωση μετα το πασχα θεωρω 5 με 10 μαιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Ή απλά θέλει να αποφύγει τις εκατομβες. Όπως πρόπερσι ας πούμε, στο Μάτι

Προφανώς και αυτό αλλά μη μου λέτε ότι δεν σκέφτονται και την πολιτική ζημιά. Φυσικά και την σκέφτονται και θα την σκέφτονται πάντα. Τώρα κάνουν ό,τι κάνουν γιατί πολλοί την επικροτούν για τα μέτρα. Αν έβλεπαν να τρώνε Χ από το 90% των πολιτών για τα μέτρα, μπορεί να τα είχαν ήδη ακυρώσει.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, adi32 είπε

https://www.vimaonline.gr/20/article/40116/apisteuto-allazoun-meso-taxisnet-monimi-katoikia-gia-na-kanoun-pasha-sto-horio

Αλλάζουν μέσω taxisnet μόνιμη κατοικία για να κάνουν Πάσχα στο χωριό 

Αυτός από ότι διάβασα είναι γ.γ. των ειδικών φρουρών, είναι δυνατόν να έχει πρόσβαση στα στοιχεία του TaxisNet;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, 1comment είπε

99 νέα κρούσματα. Μια χαρά θα "δέσουν" τα νέα μέτρα περιορισμού.... Θα πει ο "αγαπημένος μας" Χαρδαλιάς λόγω αύξησης και τέλος.

Ετσι. ΟΛΑ ΣΤΗΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ! Πες τα.🤣
Ολα ειναι για να μην πιουμε τον καφε και να μας κοψουν τις βολτες μας. Θεατρινοι!!

Επεξ/σία από PostHelper
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, 1comment said:

μη μου λέτε ότι δεν σκέφτονται και την πολιτική ζημιά

Ο καθενας εστιαζει οπου θελει. Εγω βλεπω μετρα και προσπαθεια να προστατευτει ο κοσμος, εσυ βλεπεις ιδιον οφελος. Τεσπα, προχωραμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, xgol είπε

Προσωπικά, πολύ θα θελα όταν έρχονται στο τμήμα Επειγόντων των Νοσοκομείων άτομα με τέτοια νοοτροπία, να την εκφράζουν στους Ιατρούς.

Μη κινδυνεύουν άδικα οι άνθρωποι δηλαδή.

Ποιά νοοτροπία; Να θέλω να κάνω διάφορες αναγκαίες για μενα δουλειές από τις οποίες δεν θα κινδυνεύσει κανένας γιατί θα είμαι μόνος;

29 χρονών είμαι με μια χαρά ανοσοποιητικό. Δεν κινδυνεύω από κάτι ούτε θα πάω σε κάποιο τμήμα επειγόντων. Εσύ μπορεί, εγώ σίγουρα όχι (για αυτό το θέμα)!

Επεξ/σία από 1comment
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Hδη αρκετοί στη βουλή και μη έχουν κρυφτει που τόσα χρόνια υποστήριζαν με πάθος τις ιδιωτικοποιήσεις και την αποδυνάμωση της δημόσιας υγείας.

Και αυτή τη στιγμή μας "έσωσε" το γεγονός πως υπήρξαν κάποιοι άνθρωποι μεταξύ των οποίων και ο Τσιόρδας, που είδαν τι γίνεται, ενημέρωσαν απευθείας τον πρωθυπουργό και αυτός επειδή ξέρει να ακούει (σε αντιθεση με παλαιότερους), πρόλαβε την κατάσταση.

Φανταστείτε σκηνή να παίρναμε ως παράδειγμα τους Άγγλους και τους Αμερικάνους (υπήρχαν προτροπές και εδω απ όσο έχει ειπωθεί)και τωρα να ειχαμε σκηνές κατάρρευσης με την υγεία.ι. 

Οχι δεν ειναι σενάριο επιστημονικης φαντασίας. Μπορουσε να γινει.

Η Υγεία έχει καταρρεύσει στην Ελλάδα εδώ και χρόνια, και οικονομικά και ηθικά, ωστόσο στέκεται σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο σε ότι αφορά την προσφορά στον ασθενή με τεράστιες προσπάθειες του προσωπικού και προσωπικό κόστος.

Προφανώς και το μοντέλο αυτό έχει αποτύχει, γιατί εμείς σαν πολίτες έχουμε αποτύχει.

Έπρεπε να έχουμε την Πανδημία για να καταλάβει ο κάθε κατσαπλιάς "που αυτός μας πληρώνει" τι έργο γίνεται στα Νοσοκομεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...