Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, AonDuine είπε

Η πλάκα είναι ότι από 13/3 άντε να έχω βγει 2-3 φορές (Εργάζομαι από το σπίτι ) όταν χρειάστηκα κάτι άμεσα και μου λέει συνεχεία «πως την παλεύεις» 🤣

Αδικο εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Πέθανε 35 χρονών άνθρωπος χωρίς υποκείμενο νόσημα. Τι παίχτηκε τώρα;

 

Μόλις τώρα, lionheart20 είπε

Πέθανε και ένας 35ρης χωρίς υποκείμενο νόσημα.. 

 

Όταν πεθαίνουν από τον ιό 50άρηδες χωρίς υποκείμενα, δε βλέπω να πολυσυζητιούνται. Κι αυτοί είναι πολλοί, δεν είναι 1-2 (αν βάλουμε και το γερμανό 45άρη). Τώρα ξυπνήσατε; Ο ιός σκοτώνει εξαιρετικά σπάνια πολύ μικρότερους ανθρώπους (έχουμε δει ακόμα και μονοψήφιο αριθμό εφήβων), αλλά μιλάμε για το όριο του στατιστικού λάθους. Είναι σα να λέμε ότι η εγχείριση σκωληκοειδίτιδας σκοτώνει, επειδή  μπορεί στις 10εκ εγχειρίσεις το χρόνο να πεθάνουν και 50-100 άτομα παγκοσμίως από διάφορα λάθη, αστοχίες και νοσοκομειακές λοιμώξεις.

Κατά πάσα πιθανότητα ο συγχωρεμένος αντέδρασε υπερβολικά ως ανοσοποιητικό και καταστράφηκαν από τον ίδιο οι πνεύμονές του πριν από τον ίδιο τον ιό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το 0.5 και 1% εμένα πάντως μου φαίνονται πολύ υψηλά ποσοστά

ελπίζω να μην ισχύουν αν και αν ίσχυαν ίσως θα έπρεπε να είχαμε περισσότερους θανάτους

ας ελπίσουμε με τα τεστ αντισωμάτων να έχουμε μια πιο σωστή εικόνα γιατί τώρα δεν πιστεύω ότι έχουμε , αν δηλαδή στην ιταλία έχουν νοσήσει μόλις 2-4 εκατομμύρια τότε ο ιος είναι πολύ φονικός, αν έχουν νοσήσει πολλοί παραπάνω  (για αυτούς τους 20 χιλιάδες θανάτους)  θα είναι το καλό νέο 

Στο 1% είναι δέκα φορές χειρότερος από τη γριπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, qwertyuiop2 είπε

Όταν πεθαίνουν από τον ιό 50άρηδες χωρίς υποκείμενα, δε βλέπω να πολυσυζητιούνται. Κι αυτοί είναι πολλοί, δεν είναι 1-2 (αν βάλουμε και το γερμανό 45άρη). Τώρα ξυπνήσατε; Ο ιός σκοτώνει εξαιρετικά σπάνια πολύ μικρότερους ανθρώπους (έχουμε δει ακόμα και μονοψήφιο αριθμό εφήβων), αλλά μιλάμε για το όριο του στατιστικού λάθους. Είναι σα να λέμε ότι η εγχείριση σκωληκοειδίτιδας σκοτώνει, επειδή  μπορεί στις 10εκ εγχειρίσεις το χρόνο να πεθάνουν και 50-100 άτομα παγκοσμίως από διάφορα λάθη, αστοχίες και νοσοκομειακές λοιμώξεις.

Κατά πάσα πιθανότητα ο συγχωρεμένος αντέδρασε υπερβολικά ως ανοσοποιητικό και καταστράφηκαν από τον ίδιο οι πνεύμονές του πριν από τον ίδιο τον ιό.

Ναι το λεγόμενο cytokine storm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πέθανε 35 χρονών άνθρωπος χωρίς υποκείμενο νόσημα. Τι παίχτηκε τώρα;

Ο ιός έχει διάφορα στελέχη πχ έχει ένα πιο επιθετικό αυτό που χτύπησε το Μιλάνο και το έφεραν και στην Καστοριά. 15 από τους 119 δηλαδή 1/8 είναι από την Καστοριά με πληθυσμό το 1/200 της χώρας.

Επεξ/σία από daredevil1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lionheart20 είπε

Στο 1% είναι δέκα φορές χειρότερος από τη γριπη

Η γρίπη υπολογίζεται ότι για τους ηλικιωμένους έχει ποσοστά θανάτου έως και 0,9%, ενώ για το γενικό πληθυσμό έχει περίπου 0,2%.

Άρα μιλάμε για ιο τρεις φορές χειρότερο από τη γρίπη, εφόσον δεν επιβεβαιωθούν στατιστικά που κατεβάζουν τη θνητότητα σε 0,35-0,50%, οπότε μιλάμε για ιό δύο φορές χειρότερο από τη γρίπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πέθανε 35 χρονών άνθρωπος χωρίς υποκείμενο νόσημα. Τι παίχτηκε τώρα;

Tι να παιχτει?Μονο και μονο που αποτελει ειδηση ειναι καθησυχαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πέθανε 35 χρονών άνθρωπος χωρίς υποκείμενο νόσημα. Τι παίχτηκε τώρα;

Γράφει πιο πάνω ο th_nikos μήπως ήταν καπνιστής.

Γενικά δεν πρέπει να είσαι καπνιστής, παχύσαρκος, αγύμναστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lionheart20 είπε

Στο 1% είναι δέκα φορές χειρότερος από τη γριπη

καλά η όποια σύγκριση με τη γρίπη νομίζω δεν έχει νοημα

η γρίπη χωρίς φάρμακα και εμβόλια θα θέριζε , αλλά έχει φάρμακα και εμβόλια και παρόλα αυτά συνεχίζει και πεθαίνει κόσμος

το θέμα με τον συγκεκριμένο ιο είναι πόσο σκοτώνει τώρα που δεν έχουμε τίποτα παρά μόνο κάποια φάρμακα που ακόμα δοκιμάζονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, daredevil1 είπε

Σας φαίνεται φυσιολογικό ένας 35ρης να πεθαίνει από "μια απλή γρίπη" επειδή καπνίζει. Οκ τελικά οι 14 μέρες ban μου κάνανε καλό εκτός ίντερνετ. Ησύχασα 

Φυσιολογικοτατο.Αν πεθαινε γυναικα απο καρκινο του προστατη θα μου προκαλουσε εντυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, th_nikos είπε

Kαλά το "14 φορές" το λέει ένας κύριος Professor Mucahit Ozturk, president of anti-addiction group Turkish Green Crescent. Δεν προκύπτει από πουθενά, με επιστημονικά τεκμηριωμένη μελέτη ένα τέτοιο νούμερο. Άλλη μία γνώμη-εκτίμηση που προστίθεται στις χιλιάδες που ακούγονται καθημερινά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, th_nikos είπε

εδώ λέει ότι μπορούμε να κολλήσουμε πιο εύκολα από τα βρωμοδάκτυλά μας, κάτι που έχω γράψει κι εγώ ο ίδιος κάτι σελίδες πίσω  με την κοινή λογική (απλά προσέχεις.. τι άλλο να κάνεις ) 

 

αλλά το ευπαθείς ομάδες δε νομίζω ότι έχει αποδειχθεί (ακόμα ) κάπου 

 

δεν αμφιβάλλω βέβαια ότι η πνευμονία του καπνιστή αν τελικά συμβεί θα είναι χειρότερη από του μη καπνιστή, το θέμα είναι ποια η πιθανότητα να συμβεί, αυτό θέλω να δω κάπου τεκμηριωμένα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, daredevil1 είπε

Ο ιός έχει διάφορα στελέχη πχ έχει ένα πιο επιθετικό αυτό που χτύπησε το Μιλάνο και το έφεραν και στην Καστοριά. 15 από τους 119 δηλαδή 1/8 είναι από την Καστοριά με πληθυσμό το 1/200 της χώρας.

Ο 19 και ο 20.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...