Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 minutes ago, alagond3 said:

Εγώ απορώ, σχετικά με τον κωδικό Β4 που αφορά περίθαλψη ατόμου, πως ακριβώς ελέγχεται το ότι εκεί που πας υπάρχει όντως άτομο που χρειάζεται βοήθεια.

Τονίζω πως γράφω "ΠΩΣ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ" και ότι πως θα μπορούσε να ελεγχθεί οπότε παρακαλώ αν κάποιος έχει εμπειρία ή γνώση περιστατικού να απαντήσει :)

Πρακτικά καμία απ τις επιλογές δε μπορεί να ελεγχθεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για μένα ένα καλό σημάδι για το πως το πάνε είναι ότι είπαν ότι έχει προβλεφθεί και δεύτερο επίδομα που αφορά τον Μάιο και τον μισό Ιούνιο.

Άρα πιστεύω ότι πριν τα μέσα Ιουνίου δεν θα ανοίξουν επιχειρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπειρος κόσμος έξω σήμερα, καμία προσοχή με αποστάσεις,  πολλές συναθροίσεις σε σπίτια, ομάδες με παιδάκια να παίζουν.

Το "αστείο" είναι ότι πέρναγαν συνέχεια δικυκλιστές αστυνομικοί και δεν έκαναν τον παραμικρό έλεγχο.

Πάντως όπως πολύ σωστά είπε και ένας συμφορουμήτης, είτε ανοίξεις 4 Μαϊου είτε 11, αν ο κόσμος βγει ξαφνικά όλος μαζί, όπως περίπου έγινε σήμερα, δε θα κάνει διαφορά.

Απλά θα την ακούσουν με διαφορά κάποιων ημερών τα νοσοκομεία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Niki2 είπε

Χτές βγήκα μόνη μου να κάνω μια βόλτα και γινόταν το αδιαχώρητο. Ουρά σε ζαχαροπλαστείο, ουρά για να πάρουν φως και να φιλήσουν τις εικόνες στο παρεκκλήσι που είναι εκτός ναού, παρέες 5 με 10 ατόμων όλοι μαζί με καφεδάκια και παγωτάκια. Ο ένας πάνω στον άλλο κυριολεκτικά. Αστυνομία πουθενά. Δεν ξέρω τι να πω. Επίσης κατέβηκαν από μια οικοδομή κάτω στο δρόμο και χόρευαν.

Αυτό το βλέπω εδώ και 2 βδομάδες εδώ επαρχία που μένω! Μόνο στην αρχή ήταν κάπως συμμόρφωνενοι... Ποια καραντίνα κ αηδιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ξέρουν, αν ξέρουν κάτι αλλα σήμερα ενημέρωσαν γνωστό μου από ξενοδοχειακή μονάδα στην Γλυφαδα Κέρκυρας ότι θα ανοίξουν τον Ιούλιο.

Δεν ρώτησε πολλά οποτε το μονο που μου ειπε ειναι αυτό, προκειτε για επικοινωνία με υπεύθυνο τμήματος, οπως μάλιστα ενημέρωσε δεν θα γίνουν προσλήψεις νέου προσωπικού, θα δουλέψουν με τους περσινους, τωρα με ποιους τουρίστες θα δουλέψουν μείνει να το δούμε οπως επίσης και αν θα επαληθευτούν τα λεγόμενα του υπεύθυνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rosgr100 είπε

Δεν ξέρω τι ξέρουν, αν ξέρουν κάτι αλλα σήμερα ενημέρωσαν γνωστό μου από ξενοδοχειακή μονάδα στην Γλυφαδα Κέρκυρας ότι θα ανοίξουν τον Ιούλιο.

Δεν ρώτησε πολλά οποτε το μονο που μου ειπε ειναι αυτό, προκειτε για επικοινωνία με υπεύθυνο τμήματος, οπως μάλιστα ενημέρωσε δεν θα γίνουν προσλήψεις νέου προσωπικού, θα δουλέψουν με τους περσινους, τωρα με ποιους τουρίστες θα δουλέψουν μείνει να το δούμε οπως επίσης και αν θα επαληθευτούν τα λεγόμενα του υπεύθυνου. 

Ναι, εποχικά ξενοδοχεία λέγετε ότι θα ανοίξουν μέσα Ιουλίου και λίγο πιο πριν θα ανοίξουν τα 12 μήνης διάρκειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνουμε τη ζωή μας πίσω - Η άρση των μέτρων από τον Μάιο

https://www.protothema.gr/greece/article/997854/pairnoume-ti-zoi-mas-piso-i-arsi-ton-metron-apo-ton-maio/

Παρουσιάζει αναλυτικά τα μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, majnun είπε

Άπειρος κόσμος έξω σήμερα, καμία προσοχή με αποστάσεις,  πολλές συναθροίσεις σε σπίτια, ομάδες με παιδάκια να παίζουν.

Το "αστείο" είναι ότι πέρναγαν συνέχεια δικυκλιστές αστυνομικοί και δεν έκαναν τον παραμικρό έλεγχο.

Πάντως όπως πολύ σωστά είπε και ένας συμφορουμήτης, είτε ανοίξεις 4 Μαϊου είτε 11, αν ο κόσμος βγει ξαφνικά όλος μαζί, όπως περίπου έγινε σήμερα, δε θα κάνει διαφορά.

Απλά θα την ακούσουν με διαφορά κάποιων ημερών τα νοσοκομεία.

Ετσι ακριβως ειναι σχεδον παντου πλεον. Ουσιαστικα εχουν χαλαρωσει τα μετρα ανεπισημα και δεν υπαρχει σχεδον κανενας ελεγχος (ισως μονο σε προκλητικες περιπτωσεις). 

Το θεμα ειναι, αντε και ξεχυνομαστε ολοι αρχες Ιουλιου. Τι εχουμε καταφερει με την μεχρι τωρα καραντινα? Γιατι αν υπολογιζουμε σε υπευθυνη συμπεριφορα και μετρα περιορισμου μετα την αρση της απαγορευσης, νομιζω πως μια βολτα σημερα ηταν αρκετη να πεισει και τον πιο αισιοδοξο οτι δεν θα παει καλα αυτο.

Επεξ/σία από dazed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγουν λοιπόν οι καφετέριες Και τα εστιατόρια.. Πως θα επιβιώσουν αν πρέπει να τηρούνται τόσο μεγάλες αποστάσεις; Εκτός κι αν πουλάνε τον καφέ ή τις μερίδες για χρυσάφι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, firewalker said:

Με πανεπιστήμια και γενικά με μεταδευτεροβάθμια δεν έχουν πει τίποτε. Που εκεί τα ποσά και οι θέσεις εργασίας που παίζονται είναι...

Για τα Πανεπιστήμια, το μόνο που δεν έχει οριστεί είναι η εξεταστική, εφόσον σχεδόν όλοι κάνουν εξ αποστάσεως μαθήματα, δεν έχει χαθεί το 6μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dazed είπε

Ετσι ακριβως ειναι σχεδον παντου πλεον. Ουσιαστικα εχουν χαλαρωσει τα μετρα ανεπισημα και δεν υπαρχει σχεδον κανενας ελεγχος (ισως μονο σε προκλητικες περιπτωσεις). 

Το θεμα ειναι, αντε και ξεχυνομαστε ολοι αρχες Ιουλιου. Τι εχουμε καταφερει με την μεχρι τωρα καραντινα? Γιατι αν υπολογιζουμε σε υπευθυνη συμπεριφορα και μετρα περιορισμου μετα την αρση της απαγορευσης, νομιζω πως μια βολτα σημερα ηταν αρκετη να πεισει και τον πιο αισιοδοξο οτι δεν θα παει καλα αυτο.

Άρα καραντινα μέχρι να βγει εμβόλιο και να εμβολιαστεί το μεγαλύτερο μέρος πληθυσμού...Δηλαδή μιλάμε για 2021...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dazed είπε

Ετσι ακριβως ειναι σχεδον παντου πλεον. Ουσιαστικα εχουν χαλαρωσει τα μετρα ανεπισημα και δεν υπαρχει σχεδον κανενας ελεγχος (ισως μονο σε προκλητικες περιπτωσεις). 

Το θεμα ειναι, αντε και ξεχυνομαστε ολοι αρχες Ιουλιου. Τι εχουμε καταφερει με την μεχρι τωρα καραντινα? Γιατι αν υπολογιζουμε σε υπευθυνη συμπεριφορα και μετρα περιορισμου μετα την αρση της απαγορευσης, νομιζω πως μια βολτα σημερα ηταν αρκετη να πεισει και τον πιο αισιοδοξο οτι δεν θα παει καλα αυτο.

Έχεις καταφέρει να μη μπουκωσει το σύστημα υγείας με ανθρώπους που θέλουν αναπνευστήρα,όπως επίσης να είσαι σχετικά χαμηλά στα νούμερα των νεκρών και διασωληνωμενων σε σχέση με άλλες χώρες.αυτο που θέλουν είναι να μη νοσησουμε όλοι μαζί,αλλά σταδιακά και λιγότεροι όταν βγει και το φάρμακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...