Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δήλωση εργοδότη που θα λέει διεύθυνση εργασίας, ωράριο κλπ.

 

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Είναι εργαζόμενοι στον τομέα της υγείας και εξαιρούνται από αυτά..

 Χμμμμμ, αν ισχύει η πρώτη παράθεση θα θέλει ένσημα και τα σχετικά, λογικά. Αλλά και το δεύτερο να ισχύει, δε νομίζω ότι μπορεί να κυκλοφορεί έτσι αν δεν έχει κάπου εργασία και είναι άνεργη-μαύρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, G.TH. είπε

 Χμμμμμ, αν ισχύει η πρώτη παράθεση θα θέλει ένσημα και τα σχετικά, λογικά. Αλλά και το δεύτερο να ισχύει, δε νομίζω ότι μπορεί να κυκλοφορεί έτσι αν δεν έχει κάπου εργασία και είναι άνεργη-μαύρη

υπαρχει στο χαρτι αιτιολογια περίθαλψη ηλικιωμένων που χρηζουν βοηθείας κτλ. αφορα πολιτες

θα βαζει τη δειυθυνση του ηλικιωμένου 

Επεξ/σία από guido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, agnostos13 said:

Η αστυνομία δεν ξέρω τι θα ελέγχει αλλά δύσκολο το βλέπω να σου υπογράφει ο εργοδότης για ώρες που τυπικά δεν δουλεύεις...

Τώρα μιλάμε για μία φάση όπου έχουν καταρρεύσει όλες οι δομές του κράτους, δεν πρόκειται να γίνει έλεγχος για αυτές τις μέρες.

Κατ' αρχάς δεν δουλεύει τίποτα αυτή τη στιγμή από ελεγκτικούς μηχανισμούς στην χώρα (εκτός από το υγειονομικό ίσως). Δεν θα ασχοληθεί κανένα ΣΕΠΕ και κανένα ΙΚΑ με παραβάσεις για αυτό το διάστημα (άποψή μου έτσι, μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου).

Κι εγώ δουλεύω κανονικά με βάρδιες, αλλά πλέον έχουν γίνει όλα ρόιδο, μιας και έχω το μισό προσωπικό ενεργό, δεν γίνεται αλλιώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Το +13931 νεα κρουσματα των ΗΠΑ ισχυει αραγε απο το https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries?

Μάλλον λάθος είναι.Πάντως η Ιταλία φαίνεται ότι εφτασε χθες στο peak της γιατί σήμερα έχουν μείωση των κρουσμάτων.Για να δούμε...

Επεξ/σία από kritikos28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως μόνιμη κατοικία...θεωρείται ότι βρίσκεται στην πόλη που εργάζεστε ή στην πόλη που κάνετε φορολογική δήλωση (και από την οποία κατάγεστε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, Dante80 said:

Αν κατάλαβα καλά, δεν παίζει SMS για την περίπτωση μετάβασης σε εργασία. ΜΟΝΟ δήλωση του εργοδότη, που πρέπει να γράφει το ωράριο. 

Θεωρητικά αυτή βγαίνει μια φορά μόνο, αλλά τι γίνεται με τους εργαζόμενους που έχουν κυλιόμενο ωράριο; Θα βγάζει ο εργοδότης δήλωση πριν από κάθε βάρδια;

Εγώ θα βγάλω μία πάντως και θα αναγράφω έστω και με το χέρι ότι δουλεύουν κυλιόμενο κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Αν κατάλαβα καλά, δεν παίζει SMS για την περίπτωση μετάβασης σε εργασία. ΜΟΝΟ δήλωση του εργοδότη, που πρέπει να γράφει το ωράριο. 

Θεωρητικά αυτή βγαίνει μια φορά μόνο, αλλά τι γίνεται με τους εργαζόμενους που έχουν κυλιόμενο ωράριο; Θα βγάζει ο εργοδότης δήλωση πριν από κάθε βάρδια;

Σε σοβαρές επιχειρήσεις υπάρχει μηνιαίο πρόγραμμα που μπορεί να αναγράφεται στη βεβαίωση. Αν πάλι δεν έχουν μηνιαίο πρόγραμμα, θα πρέπει να

κάνουν !

 

Το θέμα είναι τι θα γίνει με τους επαγγελματίες που δεν έχουν απαραίτητα ωράριο (πχ παροχή υπηρεσιών).

Τέσπα αυτά θα τα δούμε στην πράξη όταν βγούν τα επίσημα έγγραφα online.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, requiem_for_a_dream said:

Ως μόνιμη κατοικία...θεωρείται ότι βρίσκεται στην πόλη που εργάζεστε ή στην πόλη που κάνετε φορολογική δήλωση (και από την οποία κατάγεστε).

Αν κρίνω από την φάση με τους νησιώτες, από το Ε1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους ενδιαφερει η βολτα 100 μετρα απο το σπιτι σου αρκει να εισαι μονος σου, τους ενδιαφερει να μην μετακινείται ασκοπα ο πληθυσμος και μεταδιδει σε περιοχες που δεν εχουν κρουσμα και να μην μαζευονται ατομα να ανταλλασουν ιους σε πλατειες παγκακια παραλιες κτλ. Οι παραβατες φαινονται απο μακρια, δεν θα χρειαζεται καν να τσεκαρουν το χαρτι στις περισσότερες περιπτώσεις.

  • Like 13
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...