Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, kritikos28 είπε

Μάλλον λάθος είναι.Πάντως η Ιταλία φένεται ότι εφτασε χθες στο peak της γιατί σήμερα έχουν μείωση των κρουσμάτων.Για να δούμε...

Θα πάρει πάνω από μήνα να μην έχει καθημερινά τριψήφιους νεκρούς η Ιταλία.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τώρα μιλάμε για μία φάση όπου έχουν καταρρεύσει όλες οι δομές του κράτους, δεν πρόκειται να γίνει έλεγχος για αυτές τις μέρες.

Κατ' αρχάς δεν δουλεύει τίποτα αυτή τη στιγμή από ελεγκτικούς μηχανισμούς στην χώρα (εκτός από το υγειονομικό ίσως). Δεν θα ασχοληθεί κανένα ΣΕΠΕ και κανένα ΙΚΑ με παραβάσεις για αυτό το διάστημα (άποψή μου έτσι, μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου).

Κι εγώ δουλεύω κανονικά με βάρδιες, αλλά πλέον έχουν γίνει όλα ρόιδο, μιας και έχω το μισό προσωπικό ενεργό, δεν γίνεται αλλιώς.

Δεν είναι το θέμα αν θα ασχοληθεί το ΣΕΠΕ αυτέ τις μέρες.

Αλλά κανείς που έχει κάποιον να δουλέυει μαυρα στην επιχείρησή του δε θα είναι προθυμος να δώσει ποτέ χαρτί που να αποδεικνύει σχέση εργασίας με τον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kritikos28 είπε

Μάλλον λάθος είναι.Πάντως η Ιταλία φένεται ότι εφτασε χθες στο peak της γιατί σήμερα έχουν μείωση των κρουσμάτων.Για να δούμε...

Σε λίγες μέρες θα δούμε αν έχει φτάσει στο peak, αν δεν έχει φτάσει ήδη.

Το έλεγα από το πρωί.

Ευκαιρία για ορισμένους να ανακαλέσουν χαρακτηρισμούς.

Θα περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως, εάν ερχόταν ο εαυτός μου από πέντε χρόνια πριν και μου έλεγε ότι καταστρέφεται γιατί κλείνουν οι τράπεζες, capital control and all that, θα του έλεγα «κάτσε στην καρέκλα, γατάκι, να σου πω μια ιστορία...»

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, patclo είπε

Δεν τους ενδιαφερει η βολτα 100 μετρα απο το σπιτι σου αρκει να εισαι μονος σου, τους ενδιαφερει να μην μετακινείται ασκοπα ο πληθυσμος και μεταδιδει σε περιοχες που δεν εχουν κρουσμα και να μην μαζευονται ατομα να ανταλλασουν ιους σε πλατειες παγκακια παραλιες κτλ. Οι παραβατες φαινονται απο μακρια, δεν θα χρειαζεται καν να τσεκαρουν το χαρτι στις περισσότερες περιπτώσεις.

Λογικά θα πάνε να ψάξουν σε περιοχές που συρρέει πολύς κόσμος. Αν σε μια  παραλία έχει 1000 άτομα... τι χαρτί να παρουσιάσει ο άλλος; οτι πάει στο σουπερμαρκετ;

Δεν θα κοιτάξουν αν βολτάρεις δίπλα στη γειτονιά σου.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠως ειπα πριν μερικες μερες δε θα μου κανε εντυπωση να δω 3πλασια νουμερα αμερικης ημερησια αν εκαναν τεστ πολλα

και να μαστε λοιπον.14χιλιαρικα μεχρι τωρα για σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Σε σοβαρές επιχειρήσεις υπάρχει μηνιαίο πρόγραμμα που μπορεί να αναγράφεται στη βεβαίωση. Αν πάλι δεν έχουν μηνιαίο πρόγραμμα, θα πρέπει να

κάνουν !

Το θέμα είναι τι θα γίνει με τους επαγγελματίες που δεν έχουν απαραίτητα ωράριο (πχ παροχή υπηρεσιών).

Τέσπα αυτά θα τα δούμε στην πράξη όταν βγούν τα επίσημα έγγραφα online.

Οπότε κοτσάρω το μηνιαίο πρόγραμμά μου πίσω από την δήλωση και είμαστε οκ. Τουλάχιστον, θεωρητικά. 

Σε νοσοκομεία δουλεύω, αλλά στον ιδιωτικό τομέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για να μην αναρωτιέστε...

Quote

Στο μεταξύ, όπως έκανε γνωστό υφ. Πολιτικής Προστασίας, Ν. Χαρδαλιάς, σε περισσότερους από 200 ενδεικτικούς ελέγχους την Κυριακή, συνολικά 13 άτομα που είχαν επιστρέψει από το εξωτερικό και όφειλαν να είναι σε κατ' οίκον καραντίνα για 14 ημέρες εντοπίστηκαν εκτός της οικίας τους. Τους επιβλήθηκε πρόστιμο 5.000 ευρώ στον καθέναν και τους ασκήθηκε ποινική δίωξη για παραβίαση των περιοριστικών μέτρων.

 

  • Like 9
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
37 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

ουτε ενα site δεν ειμαστε ικανοι, δεν ανοιγει http://forma.gov.gr/

Δεν είναι έτοιμο ακόμη. Έτσι και αλλιώς τι το χρειάζεσαι τώρα; Αύριο από τις 6 και μετά θα χρειάζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αν κρίνω από την φάση με τους νησιώτες, από το Ε1...

Ναι...η βεβαίωση ειδικής χρήσης κάνει λόγο για: α) δ/νση κατοικίας (επαρχία π.χ. λόγω φορολογικής δήλωσης) και β) κύρια κατοικία (Αθήνα π.χ. λόγω εργασίας). Εν προκειμένω που είναι διαφορετικές...τι ορίζουμε σαν μόνιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασική συμπεριφορά...

ανακοινώνεται κάτι και αμέσως να μπεις από περιέργεια... 

Μετά λέμε γιατί έπεσε το σύστημα...

Ακόμα και εκεί καμία ευθύνη από μεριά μας...

  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...