Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

 

Η 

Μένω Κορυδαλλο και πάω να βάλω βενζινη και με βρίσκουν Οινόφυτα 😋

Αυτό το έκανε ο πατέρας ενός φίλου μου, κολλημένος με το αμάξι του, φαντάζομαι δεν ήταν ο μόνος ούτε τότε ούτε σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Πιστεύω ότι το μεγάλο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι οι "εισαγόμενοι" από Ιταλία και Αγγλία , χώρες που κινήθηκαν τελείως ανεύθυνα και επιπόλαια  Δεν έπρεπε να τους επιτραπεί η είσοδος ακόμη κιαν είναι Έλληνες πολίτες , ο νόμος το προβλέπει. Στο εσωτερικό η κατάσταση έδειχνε να σταθεροποιείτε στα 30-35 κρούσματα την ημέρα ,είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η σημερινή κατακόρυφη αύξηση στα 94 κρούσματα οφείλεται στους εισαγόμενους . Οι 5.000 ευρώ πρόστιμο λίγο είναι ,καραντίνα στη Μακρόνησο για 14 μέρες είναι η μόνη σίγουρη λύση .Σιγά μην κάτσει ο Ελληνάρας 14 μέρες στο σπίτι του . Εδώ κινδυνεύουμε  με πανδημία και ανυπολόγιστη καταστροφή και άλλοι διαμαρτύρονται για την στέρηση βασικού ατομικού δικαιώματος της ελεύθερης κυκλοφορίας ,που διαβάζω παραπάνω.  

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπάρχει λέει άδεια εφαπαξ επιστροφής στο τόπο διαμονής αλλά ταυτόχρονα μόνο μέχρι 2 άτομα στο αμάξι.

Έτσι αν είστε 2 γονείς με παιδιά ξερωγώ στη θεσσαλονίκη και θέλετε να γυρίσετε στο τόπο διαμονής σας θα πρέπει να αφήσετε να παιδιά στη θεσσαλονίκη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, greekbusters said:

Πάντως τα μέτρα ήξεραν από το πρωί ότι θα ισχύσουν. Από μεγάλο κεντρικό ΑΤ μ είπαν οι αστυνομικοί που τους δέχτηκα ως πελάτες πως θα υπάρξει απαγόρευση κυκλοφορίας. Μακάρι να πιάσουν τόπο τα μέτρα αυτά και να μην γίνουμε σαν άλλες χώρες. 

Το είχα γράψει στο προηγούμενο νήμα, από την Παρασκευή το πρωί υπήρχε ενημέρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, evkar είπε

 Πιστεύω ότι το μεγάλο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι οι "εισαγόμενοι" από Ιταλία και Αγγλία , χώρες που κινήθηκαν τελείως ανεύθυνα και επιπόλαια  Δεν έπρεπε να τους επιτραπεί η είσοδος ακόμη κιαν είναι Έλληνες πολίτες , ο νόμος το προβλέπει. 

Μπορείς να βάλεις ένα link ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Manoleros95 είπε

Με τα ΜΜΜ τι θα γινει ρε γιατι δεν λεει κανεις? πως θα παμε στις δουλειες μας???

Είπαμε έχει κανονικά ΜΜΜ απλά λίγο πιο άραια δρομολόγια. 

Κανονικά λειτουργούν τα ΜΜΜ

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Θα υπάρχει λέει άδεια εφαπαξ επιστροφής στο τόπο διαμονής αλλά ταυτόχρονα μόνο μέχρι 2 άτομα στο αμάξι.

Έτσι αν είστε 2 γονείς με παιδιά ξερωγώ στη θεσσαλονίκη και θέλετε να γυρίσετε στο τόπο διαμονής σας θα πρέπει να αφήσετε να παιδιά στη θεσσαλονίκη.

Φαντάζομαι δεν θα μπορούν να ισχύουν ταυτόχρονα αυτά. Η επιστροφή στον τόπο κατοικίας θα γίνεται άπαξ. Το θέμα είναι να μην βγαίνουν βόλτες με τα αυτοκίνητα 5 άτομα μέσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Manoleros95 said:

Με τα ΜΜΜ τι θα γινει ρε γιατι δεν λεει κανεις? πως θα παμε στις δουλειες μας???

Ειπαν οτι θα λειτουργησουν κανονικα αλλα προφανως οχι πολυ συχνα(Οχι οτι τωρα ειναι συχνα αλλα λεμε :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλό θα ήταν να επικοινωνήσετε με τα ΜΜΜ της επιλογής σας, διότι πολύ πιθανόν να τροποποιήσουν τα δρομολόγια( αν δεν τον έχουν κάνει ήδη). Συνήθως μειώνουν τα δρομολόγια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται θα εκτυπώσουμε καμια 20αριά ο καθένας,ένα για φαρμακείο,ένα για super market,ένα για περίπτερο,ένα για φούρνο,ένα για χασάπη κοκ,για να είμαστε καλυμμένοι!

Βέβαια αν μπερδευτείς και σε πιάσουν να είσαι στο φούρνο με χαρτί μετάβασης σε χασαπικο δεν ξέρω τι θα γίνει...😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Εγώ αύριο θα σηκωθώ στις 06:00 για να βρίσκομαι στην εργασία μου που είναι σε άλλο νομό στις 7:30. Στο αυτοκίνητο ΚΑΘΕ μερα είμαστε 3 άτομα όπου μοιραζόμαστε τα έξοδα. Από αύριο δηλαδή τι κάνουμε?😤

να πας να ρωτησεις αυτο το 10% που δεν καταλαβαινε την τυφλα του και σορρυ κιολας για το υφος,

αλλα προσωπικα δεκα μερες ειμαι κλειδαμπαρωμενος και εχω μπαφιασει (εγω και εκατομμυρια αλλοι) μεσα και βλεπω στις λεωφορους τιγκα αυτοκινητα

και ολοι αυτοι εχουν λογους που ειναι εξω.

Κατα τα αλλα, σεβαστο το προβλημα σου και συμπασχω αν αυτο λεει κατι.

 

 

εντιτ: 

δεν ξερω αν αυτο σε βοηθαει,

 

Αν η εργασία μου βρίσκεται εκτός της πόλης που κατοικώ; Σε περίπτωση που είναι απολύτως αναγκαία η μετακίνηση εργαζομένου εκτός έδρας θα πρέπει να φέρει μαζί του δύο βεβαιώσεις (Βεβαίωση τύπου Α’ και Βεβαίωση τύπου Β’).
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/apagoreysi-metakiniseon-erotoapantiseis-na-gnorizete

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε μέρα πρέπει να βάζεις  ημερομηνία στην υπεύθυνη δήλωση, οπότε δεν αρκεί μία όλες τις ημέρες.

Επεξ/σία από Muchacho
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...