Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που ειπε ο @Γιαούρτι παντως ειναι λιγο περιεργο οντως.

Εμενα δε με ενοχλει το να βγει ο αλλος να περπατησει/τρεξει/κανει ποδηλατο,αλλα με ενοχλει που ξαφνικα  γεμισε ο τοπος με τυπους με κολαν και απ'εξω σορτσακι,τυπισες με πολυχρωμα κολαν κτλ κτλ. Ολοι αυτοι ειχαν να κανουν γυμναστικη απο το λυκειο,στην ωρα της γυμναστικης,και τωρα ξαφνικα θυμηθηκαν τι ειναι γυμναστικη.

Δε μου κανει εντυπωση που βλεπω τον καθε βλαμμενο να κανει τη βλακεια του,γιατι αν το καλοσκεφτεις,ολοι αυτοι που αντιδρανε στην απαγορευση και ψαχνουν παραθυρακια για να βγουν εξω,ειναι οι ιδιοι ακριβως ηλιθιοι που κοβαν βολτες τοσο καιρο,ανεβαιναν στα βουνα,κατεβαιναν στις παραλιες,καναν πηγαδακια εξω απο κλειστα μαγαζια και γενικα καναν τα ακριβως αντιθετα απο αυτα που λεγαμε οτι πρεπει να γινουν.

Η απαγορευση κυκλοφοριας δεν ενοχλει τους υπολοιπους,γιατι πολυ απλα μεναμε μεσα ετσι και αλλιως,βγαιναμε να παμε σουπερμαρκετ/φαρμακειο,να βγαλουμε τα σκυλια και να αθληθουμε.
Σχεδον το ιδιο και το αυτο δλδ..

Επεξ/σία από talibanakos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, lightsout είπε

Φίλε, να μην στεναχωριέσαι. Σκέψου ότι εγώ ήμουν έτσι και πριν την πανδημία. Γάμος, ονομάζεται..

εχεις κορονομαριατζ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tornado είπε

εγω παντως καθε πρωι σηκωνομαι με κακη διαθεση και θελω μιση ωρα για να συνελθω...

θα δουμε σε δεκα μερες ποσο χειροτερα θα ειμαι - ειμαστε.

Εσυ φαγωθηκες.
Τι διαφορετικο ομως μέτρο ηθελες να παρουν δεν μας ειπες.
Ναι ειναι τραγικο, ναι παραβιαζεται η ελευθερια μας, ναι ολα αυτα αλλά τι διαφορετικο να κανανε σε αυτην την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ περιπτωση?
Οχι ναι μεν αλλά απαντηση αλλά κατι ουσιαστικο.

Και 1-2 μηνες θα μεινουμε μεσα για το καλο ολων μας, δεν θα μεινουμε και αιωνια ηρεμηστε λιγο. Ναι χασαμε τις ανεσεις μας αλλά ε τι να κανουμε.
 

Ο ανθρωπος επιβιωσε εποχη παγετωνων κλεισμενος μεσα σε σπηλιες, χωρις ιντερνετ, χωρις τηλεοραση. Για χρονια και χρονια.
Νομιζω θα καταφερουμε 1-2-3 μηνες να επιβιωσουμε το 2020.🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ntinos19 είπε

σιγά μη μείνουμε μόνο 2 μήνες μέσα... αισιόδοξο σε βρίσκω 

Οι Κινεζοι παντως δεν μεινανε παραπανω. Δεν βρισκω τον λογο να μην ειμαστε σε πολυ καλα επιπεδα μεσα Μαΐου.
Και τελη Μαη ή Ιουνιο να ειμαστε τελειως καλα και ελευθεροι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://bioiatriki.gr/index.php?option=com_content&Itemid=127&id=1831&lang=el&view=article&fbclid=IwAR2HK-vu3qbwfXzSb-iWatHN-lEiU34lZlA2PAMBtPk76tqRIlKBcOqz6AM

120ε στο γκαραζ 180ε σπιτι😛

απο κατι 300ε μετροπολιταν  που ηταν πακετο με h1n1 κ αμοιβη γιατρου...

κατι αλλο εχουμε?λογικα και η "διαγνωση" απλα δεν ξερω αν ειναι και για ιδιωτες

απο χονδρικη θα φερουν απριλη τα quicktest

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Οι Κινεζοι παντως δεν μεινανε παραπανω. Δεν βρισκω τον λογο να μην ειμαστε σε πολυ καλα επιπεδα μεσα Μαΐου.
Και τελη Μαη ή Ιουνιο να ειμαστε τελειως καλα και ελευθεροι!

τους άφησαν ελεύθερους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Εσυ φαγωθηκες.
Τι διαφορετικο ομως μέτρο ηθελες να παρουν δεν μας ειπες.
Ναι ειναι τραγικο, ναι παραβιαζεται η ελευθερια μας, ναι ολα αυτα αλλά τι διαφορετικο να κανανε σε αυτην την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ περιπτωση?
Οχι ναι μεν αλλά απαντηση αλλά κατι ουσιαστικο.

Και 1-2 μηνες θα μεινουμε μεσα για το καλο ολων μας, δεν θα μεινουμε και αιωνια ηρεμηστε λιγο. Ναι χασαμε τις ανεσεις μας αλλά ε τι να κανουμε.
 

Ο ανθρωπος επιβιωσε εποχη παγετωνων κλεισμενος μεσα σε σπηλιες, χωρις ιντερνετ, χωρις τηλεοραση. Για χρονια και χρονια.
Νομιζω θα καταφερουμε 1-2-3 μηνες να επιβιωσουμε το 2020.🙂

με εχεις παρεξηγησει ε?

παρολο που ζοριζομαι δεν διαφωνω με τα μετρα, τρελος ειμαι η παλαβος?

Δεν ξερω οτι γυρω μου τριγυρνανε "μολυσμενοι" και το τσιμπαω στο τσαφ?

Οποιος διαφωνει ας παει στη δαμασκηνια να κανει παρτι με τους κατοικους να δει τι εστι βερυκοκο....

 

Αυτο που επισημανα, ειναι οτι ειμαι σιγουρος καποιοι θα φρικαρουν και δεν θα αντεξουν με συνεπεια να κανουν διαφορα περιεργα τα οποια θα τα δουμε συντομα στις ειδησεις.

 

Τελος ξαναλεω οτι ο μη ανασχεδιασμος του υγειονομικου χαρτη της χωρας μπορει να αποβει μοιραιος.

Τωρα ειμαστε νομιζω στους 120 διασωληνομενους χωρις προβλημα. Δευτερα αν γινουν 300, νομιζω πρεπει να κτυπανε καμπανακια για το που οδευουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ntinos19 είπε

τους άφησαν ελεύθερους;

ε οσο ελευθεροι μπορει να ναι

θα δουλευουν ασταματητα ...φαρμακα μασκες στολες εχουν να μας στειλουν πολυ πραμα XD

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι οι άνθρωποι να είναι καλά αλλά δεν νομίζω ότι έχουν 100% ελευθερία (όπως είχαν πριν)
Στην Ελλάδα σε 2 μήνες σενάριο για εμένα τουλάχιστον δεν παίζει.

Θα βγούμε δηλαδή και αν υπάρχουν 10 κρούσματα τα οποία για τον Α Β λόγο γίνουν πάλι 1000 τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, gpolic είπε

Αν ξεκινήσουν να κάνουν τεστ μπορεί και να το γλυτώσουμε το δίμηνο. Αλλα δεν το βλέπω.

Αν μεινουμε μεσα, τοτε τα περισσοτερα τεστ πως ακριβως θα βοηθησουν στο να μην κολλησουν περισσοτεροι?

Τα τεστ θα βοηθησουν στο να παρουμε στοιχεια για την εξελιξη του ιου κλπ. Για να καταλαβουμε τον ιο. Αλλά οσον αφορα το να μην κολλαμε κλπ δεν θα βοηθησουν ιδιαιτερα.
Η μονη περιπτωση που θα βοηθουσαν ηταν αν κανουμε 11 εκατομμυρια τεστ, οσος ο πληθυσμος, και ετσι ακομα και αυτοι με τον ιο που ειναι σε καραντινα με τους δικους τους, να μην τους κολλησουν.
Αλλά αυτο ειναι ανεφικτο, οπότε.....

Πολλα πολλα τεστ θα χρειαστουνε ΜΕΤΑ ομως. Μολις πεσουν τα κρουσματα σε 0 για αρκετες μερες. Μετα για να βγουμε εξω θα θελει τεστ στους περισσοτερους για να υπαρχει ασφαλεια για το οτι δεν νοσει κανείς και δεν ξαναξεκινησει η αλυσιδα.
Ή υπαρχει και μια αλλη λυση σε αυτο αντι για πολλα τεστ, μια λυση που απευχομαι και φοβαμαι, να δωσουν ακομα περισσοτερο χρονο να φυγει ο ιος εν μεσω καραντινας, και να κατσουμε μεσα κανα μηνα ακομα και απο την στιγμη που τα κρουσματα που θα βρισκουν θα ειναι 0 σε καθημερινη βαση.

8 λεπτά πριν, ntinos19 είπε

τους άφησαν ελεύθερους;

Ναι, νομιζω.

Επεξ/σία από PostHelper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Αυτό με ενδιαφέρει και εμένα . 

Και εμενα. Λες και ενας εργοδοτης εχει ποτε του ωραριο ... 😕  Επισης αν ειναι κλειστη η επιχειρηση δια νομου, και πρεπει να μεταβει στο μαγαζι του να κανει καποια δουλεια τι κανει ? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...