Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, talibanakos είπε

Εμενα δε με ενοχλει το να βγει ο αλλος να περπατησει/τρεξει/κανει ποδηλατο,αλλα με ενοχλει που ξαφνικα  γεμισε ο τοπος με τυπους με κολαν και απ'εξω σορτσακι,τυπισες με πολυχρωμα κολαν κτλ κτλ. Ολοι αυτοι ειχαν να κανουν γυμναστικη απο το λυκειο,στην ωρα της γυμναστικης,και τωρα ξαφνικα θυμηθηκαν τι ειναι γυμναστικη.

Δεν μπορείς μάλλον να μπεις στα παπούτσια των άλλων. Σχετικά λίγοι έκαναν πριν γυμναστική αλλά έκαναν άλλα πράγματα τα οποία τους έδιναν παρόμοια αποτελέσματα με αυτά της γυμναστικής. Εγώ π.χ. έκανα αλλά κάθε 2-3 μέρες, τώρα κάνω κάθε μέρα. Έχω διάφορους φίλους και φίλες που πλέων δουλεύουν απ'το σπίτι και ξαφνικά κάνουν γυμναστική, πριν περπατούσαν για να πάνε στο μετρό κλπ. Δεν κάνουν κακό εφ όσων ακολουθούν τις οδηγίες για social distancing, το αντίθετο μάλιστα με αυτό τον τρόπο προστατεύουν όχι μόνο την σωματική αλλά και την ψυχική τους υγεία.  (γιατί στο τέλος δεν θα έχει αρκετά κρεβάτια για ασθενείς το Δρομοκαΐτειο) 

46 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Οι ΗΠΑ πάντως πάρα το γεγονός οτι είναι 3η παγκοσμίως σε κρούσματα με 43k αυτή τη στιγμή έχει κάτω από 600 νεκρούς. Άρα η λογική λέει οτι...

ή πέθαναν κάποιοι από κορωνοϊο και γράφτηκε πως πέθαναν από πνευμονία.

50 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Η Γερμανια αληθευει οτι απο χθες κανει 240000 τεστ ανα ημερα πλεον??

Χλωμό, υπερβολικά μεγάλος αριθμός μου ακούγεται. Να μου έλεγες 240,000 την εβδομάδα να το πίστευα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Δεν μπορείς μάλλον να μπεις στα παπούτσια των άλλων. Σχετικά λίγοι έκαναν πριν γυμναστική αλλά έκαναν άλλα πράγματα τα οποία τους έδιναν παρόμοια αποτελέσματα με αυτά της γυμναστικής. Εγώ π.χ. έκανα αλλά κάθε 2-3 μέρες, τώρα κάνω κάθε μέρα. Έχω διάφορους φίλους και φίλες που πλέων δουλεύουν απ'το σπίτι και ξαφνικά κάνουν γυμναστική, πριν περπατούσαν για να πάνε στο μετρό κλπ. Δεν κάνουν κακό εφ όσων ακολουθούν τις οδηγίες για social distancing, το αντίθετο μάλιστα με αυτό τον τρόπο προστατεύουν όχι μόνο την σωματική αλλά και την ψυχική τους υγεία.  (γιατί στο τέλος δεν θα έχει αρκετά κρεβάτια για ασθενείς το Δρομοκαΐτειο) 

Το προβλημα με ολους αυτους ειναι οτι πιο πριν δεν ειχα ενδιαφερονταν,μονο καφεδες,βολτες και ποτα,σε συνδιασμο φυσικα με τα social media.
Στο λεω μετα απο πολλη παρατηρηση των ανθρωπων γυρω μου,και μετα απο πολλες συζητησεις.

Τωρα που τους τα κοψαν αυτα εχουν τρελαθει και δεν ξερουν τι να κανουν.

Οι νεοι ειδικα δεν εχουν ενδιαφεροντα,ασχολιες και χομπυ.

Επεξ/σία από talibanakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, censOred είπε

https://www.health.com/condition/cold-flu-sinus/how-many-people-die-of-the-flu-every-year

Αναφορά σε κείμενο

Overall, the CDC estimates that 12,000 and 61,000 deaths annually since 2010 can be blamed on the flu. Globally, the World Health Organization (WHO) estimates that the flu kills 290,000 to 650,000 people per year. 

The fact that people are more concerned about COVID-19 than the flu virus is no surprise, says Dr. Adalja. “Anytime there is a new emerging infectious disease that is shrouded in mystery with a lot of unknowns, it captivates people in a way that a regular virus that people deal with on a yearly basis won’t,”

Μέχρι στιγμής έχουμε 16.500 θανάτους από τον Covid-19. Παγκοσμίως. Με ποσοστό θνητότητας, αν γίνονταν σωστές μετρήσεις, κοντά στο 0,5% αν σκεφτούμε ότι κάνενας δεν έχει πάρει τυχαίο δείγμα από τον γενικό πληθυσμό(να με διορθώσετε αν κάνω λάθος). Ίσως και χαμηλότερο.

Γιατί να μην κάνουμε lockdown κάθε χρόνο και για την εποχική γρίπη των 650.000 θανάτων; Γιατί να μην κάνουμε lock down για κανα εξάμηνο για τον Covid-19 μιας και εξαπλώνεται ταχύτερα και στέλνει πολλούς στις εντατικές, ενώ δεν γνωρίζουμε και τον χρόνο πλήρους ίασης των ασθενών. Αυτοί που θα μείνουν άνεργοι ή και άστεγοι ακόμα, λογίζονται ως ανθρώπινες απώλειες ή όχι; Ή είναι σαν τα "λιγούρια"(που έλεγε ένας) που πρέπει να καταστραφούν για να σωθεί η αφρόκρεμα, οι άριστοι.

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Οι νεοι ειδικα δεν εχουν ενδιαφεροντα,ασχολιες και χομπυ.

Δεν ξέρω για τους νέους, θα σε γελάσω. Βγάζει βέβαια ένα άλφα νόημα αυτό που γράφεις. Μου θυμίζει έναν φίλο που όταν είχα περάσει μια μινι καταθλιψούλα πριν μερικά χρόνια με ρώταγε πως δεν βαριέμαι τόσες ώρες σπίτι, δεν θα μπορούσε να το κάνει έλεγε. Εγώ φυσικά είχα (και έχω) ένα κάρο χόμπι ενώ αυτός είχε μόνο την μεγάλη του αγάπη... την μηχανή του.

 

Ασχετο, αναρωτιόμουν τις προάλλες τι θα έλεγε η Naomi Klein για αυτά που ζούμε... (Τελικά έχει φτιάξει βίντεο)

 

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Κύπρο θα εφαρμοστεί απαγόρευση κυκλοφορίας. Ο προθυπουργος τους κάνει λόγο για μια μερίδα απο ανευθυνους που έβγαιναν έξω. 

https://www.kathimerini.gr/1070515/article/epikairothta/kosmos/apagoreysh-kykloforias-kai-sthn-kypro

9 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

https://www.health.com/condition/cold-flu-sinus/how-many-people-die-of-the-flu-every-year

Μέχρι στιγμής έχουμε 16.500 θανάτους από τον Covid-19. Παγκοσμίως. Με ποσοστό θνητότητας, αν γίνονταν σωστές μετρήσεις, κοντά στο 0,5% αν σκεφτούμε ότι κάνενας δεν έχει πάρει τυχαίο δείγμα από τον γενικό πληθυσμό(να με διορθώσετε αν κάνω λάθος). Ίσως και χαμηλότερο.

Γιατί να μην κάνουμε lockdown κάθε χρόνο και για την εποχική γρίπη των 650.000 θανάτων; Γιατί να μην κάνουμε lock down για κανα εξάμηνο για τον Covid-19 μιας και εξαπλώνεται ταχύτερα και στέλνει πολλούς στις εντατικές, ενώ δεν γνωρίζουμε και τον χρόνο πλήρους ίασης των ασθενών. Αυτοί που θα μείνουν άνεργοι ή και άστεγοι ακόμα, λογίζονται ως ανθρώπινες απώλειες ή όχι; Ή είναι σαν τα "λιγούρια"(που έλεγε ένας) που πρέπει να καταστραφούν για να σωθεί η αφρόκρεμα, οι άριστοι.

Η θνητότητα του ιού δεν είναι γνωστή, θα την μάθουμε μετά το πέρας της πανδημίας, είναι ποσοστό που αλλάζει ανάλογα την χώρα και διάφορες παραμέτρους σε κάθε χώρα. Προς το παρόν παίρνουμε διαφορά προσωρινά στατιστικά που αλλάζουν κάθε μερα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Δεν ξέρω για τους νέους, θα σε γελάσω. Βγάζει βέβαια ένα άλφα νόημα αυτό που γράφεις.

Οταν λεω νεους δεν ενοοω τους 15-18,εννοω μεχρι και 30-35 πχ.
 

Το βιντεο το ανοιξα,θα το δω μετα γτ παιζω τωρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχουμε τώρα 16500 θανάτους γιατί παρθηκαν κάποια μέτρα προτύτερα , αν η Κίνα και γενικά οι ανατολικές χώρες δεν έκαναν ποτέ τίποτα και το έβλεπαν «Yolo η γρίπη είναι πιο επικίνδυνη», αυτή τη στιγμή ο αριθμός αυτός θα ήταν αρκετά μεγαλύτερος. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

https://www.health.com/condition/cold-flu-sinus/how-many-people-die-of-the-flu-every-year

Μέχρι στιγμής έχουμε 16.500 θανάτους από τον Covid-19. Παγκοσμίως. Με ποσοστό θνητότητας, αν γίνονταν σωστές μετρήσεις, κοντά στο 0,5% αν σκεφτούμε ότι κάνενας δεν έχει πάρει τυχαίο δείγμα από τον γενικό πληθυσμό(να με διορθώσετε αν κάνω λάθος). Ίσως και χαμηλότερο.

Γιατί να μην κάνουμε lockdown κάθε χρόνο και για την εποχική γρίπη των 650.000 θανάτων; Γιατί να μην κάνουμε lock down για κανα εξάμηνο για τον Covid-19 μιας και εξαπλώνεται ταχύτερα και στέλνει πολλούς στις εντατικές, ενώ δεν γνωρίζουμε και τον χρόνο πλήρους ίασης των ασθενών. Αυτοί που θα μείνουν άνεργοι ή και άστεγοι ακόμα, λογίζονται ως ανθρώπινες απώλειες ή όχι; Ή είναι σαν τα "λιγούρια"(που έλεγε ένας) που πρέπει να καταστραφούν για να σωθεί η αφρόκρεμα, οι άριστοι.

γιατι ο covi19 εχει μεγαλυτερη μεταδοτικοτητα απο την γριπη,  μπορει να μεταλλαχθει, δεν υπαρχει εμβολιο/φαρμακο προς το παρον, και ειναι ενας αγνωστος ιος για τον οποιο μαθαινουμε τωρα. Δεν εισαι προετοιμασμενος για αυτον, οπως εισαι με την γριπη, και αν τον αφησεις ανεξελεγτο, θα εχεις την κατάρρευση του συστηματος υγειας οπως συνεβει στην Ιταλια.

απλα πραματακια, τα εχουμε εξηγησει χιλιες φορες εδω μεσα, μην επαναλαμβανομαστε.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, AMSTERIS είπε

αυτό το διάστημα που ζούμε τώρα  εκτιμώ πως πολύ σύντομα θα το ονομάσουμε προσαρμογή σε ένα νέο στυλ ζωής.Η προσαρμογή αυτή γίνεται τώρα και τους επόμενους 1-2 μήνες...κατόπιν θα έχουμε καθιέρωση του νέου τρόπου ζωής.Ας κοιτάξουμε το μέλλον ξεχνώντας το παρελθόν.

Απλά ο περισσότερος κόσμος έχει καταλάβει την σοβαρότητα της κατάστασης και προσέχει λόγω φόβου, όχι γιατί νοιάζεται για τους άλλους, μόνο για τους δικούς του.Οταν όλο αυτό τελειώσει, πάλι την ίδια νοοτροπία θα έχει, το Yolo είναι στο DNA μας.Το lifestyle είναι μόνο στα περιοδικά μόδας.

5 ώρες πριν, Apoll είπε

Τελικά για να πετάχτουν τα σκουπίδια θέλει άδεια;;;;;; 🤔

Οχι γιατί τα πετάμε απο το μπαλκόνι στον κάδο, έχω 8/10 in που θα το στείλω με sms. 😆

5 ώρες πριν, Apoll είπε

Δεν κατανοείς τον σαρκασμό, γιατί σε πολλές περιοχές στην επαρχία οι κάδοι είναι 50-100 μέτρα μακρυά στην γωνία του τετραγώνου. Σε αυτή την απόσταση υπάρχουν και μαγαζιά όπως φούρνοι, χασάπικα κλπ. Δεν μπορεί να μην ζητά άδεια για να πετάξεις τα σκουπίδια όταν κάνεις την ίδια απόσταση για να πας και στα μαγαζιά. 

Το παράδειγμα που δίνεις με τον ντελιβερά, αυτός είναι στην πόρτα σου..... 

Και δεν είμαι Ελλάδα, ούτως η άλλως απλά από την απαγόρευση που την βρίσκω σωστή υπάρχει έλλειψη κοινής λογικής όσων αφορά τα βασικά.

Τα δίνεις στον φούρνο που τα δίνει στον χασάπη κλπ κλπ και ο τελευταίος τα πετάει στον κάδο. 😆

5 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Βρε παιδια αυτοι που δουλευουν μαυρα τι θα κανουν; αυτοι που δουλευουν ταχα 4ωρο και βγαζουν 8ωρο τι;

Ξερω κοπελα που με το κεα που παιρνει φυσικο ειναι να μην μπορει να ζησει ποιος ζει με 200 ευρω και παει καποιες ωρες και προσεχει μια γιαγια και της δινουν αλλα 200 που φυσικα ειναι μαυρα αυτη τι θα κανει πως θα παει στην δουλεια της;

Τι 100 μετρα στο εξοχικο μου στους Αγιους θεοδωρους ειναι σχεδον δυο χιλιομετρα τα βαζουμε πανω στην σχαρα και τα παμε.

Οταν δέχεσαι να εργαστείς "μαύρα", γνωρίζεις τις πιθανές συνέπειες για εσένα.Επίσης αυτομάτως υπάρχουν συνέπειες και στους υπόλοιπους που δεν θέλουν να εργάζονται "μαύρα".Ναι ξέρω, η ανάγκη...Για αυτό η εκμετάλλευση στην εργασία θα πάρει χρόνια να εξαλειφθεί, λόγω της λανθασμένης νοοτροπίας.

Η εταιρία που εργάζομαι έστειλε στον τόπο εργασίας σε όλους, βεβαιώσεις κυκλοφορίας εργαζόμενου με σφραγίδα που αναγράφει τόπο εργασίας και τις ώρες εργασίας ανά ημέρα αναλυτικά για λίγες ημέρες όπου στο επόμενο εβδομαδιαίο πρόγραμμα θα ανανεωθεί.Μιλάμε για χιλιάδες εργαζόμενους.Αν δεν το έκανε θα έχανε γιατί θα υπήρχαν κενές θέσεις απο τους πρώτους που θα τιμωρούνταν με πρόστιμο και αυτό θα δημιουργούσε μεγάλο πρόβλημα απέναντι στους πελάτες.Ολα by the book για να είναι καλυμμένη.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιαούρτι είπε

εκτός των άλλων εγώ ελπίζω αυτή η κατάσταση να μη μας αφήσει πολλά κουσούρια. ότι θα αφήσει σε μερικούς είναι σίγουρο αλλά ας ελπίσουμε ότι θα είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις.

Έχουμε φτάσει σε σημείο που αν βήχεις πολλοί σε κοιτάνε περίεργα και φεύγουν τρέχοντας. Εντάξει μερικές φορές αυτό είναι καλό.

Επίσης όλοι με τα απολυμαντικά αγκαλιά. Καλή η καθαριότητα αλλά το ξεφτιλίσαμε. Θα δείξει

Εγώ πλέον όταν είναι να βηξω ψάχνω μια μπαλκονόπορτα :lol:

Το να βήχεις νομίζω είναι φυσιολογικό να καθαρίζει το όλο σύστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, KilliK είπε

απλα πραματακια, τα εχουμε εξηγησει χιλιες φορες εδω μεσα, μην επαναλαμβανομαστε.

Πάντως νιώθω διεθνώς πως υπάρχει μια τάση να αγνοούμε τι συμβαίνει στις φτωχότερες χώρες. Εκεί μάλλον έχει συμβεί το εξής... Άργησαν ελαφρά να πιάσουν τον ιό γιατί δεν είχαν τόσα πάρε-δώσε με Κίνα, τόσους τουρίστες να κάνουν σούρτα-φέρτα κλπ κλπ όπως άλλες πιο πλούσιες χώρες. Ταυτόχρονα όμως δεν έχουν τεστ ούτε για δείγμα. Άσε το πως είναι τα συστήματα υγείας τους, τις συνθήκες διαμονής τους κλπ κλπ. Που το κολλάω όλο αυτό σε αυτά που συζητάγατε;; Μακάρι να κάνω λάθος αλλά... μας βλέπω όχι μόνο να ξεχνάμε την περίπτωση της Ιταλίας σε λίγο καιρό αλλά θα μοιάζουν αστεία τα  "η γρίπη σκοτώνει λιγότερο".

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Μακάρι να κάνω λάθος αλλά... μας βλέπω όχι μόνο να ξεχνάμε την περίπτωση της Ιταλίας σε λίγο καιρό αλλά θα μοιάζουν αστεία τα  "η γρίπη σκοτώνει λιγότερο".

Και εγω δεν πιστευω οτι ξεφυγαμε..
Μπορει να δρασαμε πιο γρηγορα απο τις αλλες χωρες,αλλα ειμαστε πολλες μερες πισω για να πουμε οτι οντως "δρασαμε".

Ολοι αυτοι που εφυγαν απο τα αστικα κεντρα και πηγαν στα χωρια,ακομα και αν δεν νοσησαν,ηταν φορεις.

Ομοιως και αυτοι που τριγυριζαν,οταν ολος ο κοσμος ουρλιαζε ΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ.

Σε 3-4 μερες θα δουμε να μας τα σκαει ο ιος ασχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alastor192 είπε

ιχνηλατηση του ιου. Βγαινει καποιος θετικος στον ιο,αμεσως οσοι ηρθαν σε επαφη μαζι του τις τελευταιες μερες να εξεταστουν και αυτοι κ.ο.κ . Σιγα μην γινοταν μονο για στατιστικους λογους

Και οντως δεν κανουν σε οποιον εχει υποπτα συμπτωματα,ειπαν οτι κανουν μονο σε περιπτωσεις με εντονα συμπτωματα τεστ

Ιχνηλάτηση, ιχνηλάτηση....

Και ποιός θα κάνει την ιχνηλάτηση, σήμερα, τώρα, στις καταστάσεις που ζούμε; 

Ξέρετε ότι στη Γιουχάν υπήρχε ένας ολόκληρος στρατός από 18.000 άτομα που έκαναν την ιχνηλάτηση; 

Εδώ ποιος;

Και ξέρετε πως γίνονταν τα τεστ στην Κίνα;

Έμπαιναν σε ειδικό site και έκαναν τηλεδιάσκεψη με νοσηλευτικό προσωπικό που αξιολογούσε τα συμπτώματα και το ιστορικό real time. Αν το έκρινε απαραίτητο ο ασθενής καλούνταν σε ειδικές δομές διάγνωσης απομονωμένες από τους υπόλοιπους χώρους του νοσοκομειακού. Εκεί προσωπικό με τις γνωστές διαστημικές στολές τους θερμομετρούσε και τους έπαιρνε ξανά το ιστορικό. Δίναν αίμα για το γρήγορο τεστ γρίπης και μέτρηση λευκών για να αποκλειστεί η γρίπη και η βακτηριακή πνευμονία. Στην συνέχεια τους έκαναν αξονική θώρακος για να δουν αν υπάρχουν τα χαρακτηριστικά ευρήματα (γυαλί).

Και μόνον τότε τους έκαναν το τεστ. για τον κορωνοϊό.

Αρχικά δε που τα αποτελέσματα αργούσαν 2-3 ημέρες τους έβαζαν όλους σε ξενοδοχεία όπου περίμεναν μέχρι να βγει η τελική διάγνωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PostHelper είπε

Μην τους λες τετοια γιατι μερικοι τα παιρνουν και τα κανουν σημαια και μετα θα λενε γιατι μας εχουν κλεισμενους μεσα ενω ειχαμε μόνο 20 κρουσματα σημερα.
Ειναι και λαθος αποψη ετσι και αλλιως.

Γιατι ακομα και οταν περασουμε σε μη εκθετικη αυξηση των κρουσματων και ακομα και να παμε στο 2ο μερος της σιγμοειδους δεν πρεπει να ληξει η καραντινα γιατι θα εχουμε κανει μια τρυπα στο νερο.
Πρεπει να εχουμε μηδεν κρουσματα για 1-2 εβδομαδες για να την σπασουμε. Ετσι το βλεπω το λογικο.

Προφανώς, δεν λέω κάτι διαφορετικό. Αυτοί που αποφασίζουν ξέρουν. Δεν θα ακούσουν τον insomniac που φαντάζεται θεωρίες συνωμοσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...