Προς το περιεχόμενο

sos sos δεν μπουταρει


shyster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν βλέπω κάτι απο το site της MSI , η γυναίκα μου που δούλευε στα public μου είπε infoquest ή braintrust

https://infoquest.gr/el/node/240

http://www.braintrust.gr/

Ρίξε κανα τηλέφωνο να δείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

λοιπόν ενημέρωση για την εξέλιξη του προβλήματος το οποίο παραμένει

αφου είδα και απόειδα το πήγα σε τεχνικούς

ο 1ος τεχνικός αφού το πάλεψε 3-4 μέρες δεν κατάφερε να βγάλει άκρη αλλά μου είπε πως μάλλον είναι ο επεξεργαστής διότι η μητρική κάνει τσεκ αν πχ απουσιάζουν οι μνήμες βγάζει σφάλμα στις μνήμες, αλλά πάλι δεν είναι σίγουρος το παίρνω και πάω σε 2ο τεχνικο

ο 2ος τεχνικός αφού το πάλεψε 4-5 μέρες μου είπε ότι παίζει να ειναι και η μητρική αλλά δεν είναι 100% σίγουρος και ότι θα δοκίμαζε σε άλλο setup me ryzen και μητρική που να δέχεται  τον RYZEN 5 3600 στην δοκιμή που έκανε η μητρική μου αναγνώριζε άλλο επεξεργαστη (δεν θυμαμαι ποιος ήταν), ενώ ο δικός μου επεξεργαστής δεν έπαιζε στην άλλη μητρική, άρα λέμε πρόβλημα του επεξεργαστή

ο επεξεργαστής είναι σε εγγύηση μιλάω με το σκρουτζομάγαζο από τον οποίο τον πήρα και του τον στέλνω. μετά από 10 περίπου μέρες και αφού τον έλαβαν και τον τεστάρανε με ενημερώσανε πως ο επεξεργαστής δουλεύει κανονικά.

τι ακριβώς γίνεται??τι μπορώ να κάνω?? τι μπορεί να φταίει??

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

συνέχεια της (Οδύσσειας) συγνωμη ενημέρωση για το πρόβλημα

μετά από μέρες ήρθε ο επεξεργαστής τον κούμπωσα στην μητρική και voila λειτούργησε κανονικά, ίσως ήθελε ένα ταξιδάκι μέχρι την αθήνα να πάρει τον αέρα του τι να πω, ίσως επειδή ήταν μέρες εκτός μητρικής να αποφόρτισε τελείως και να ξανά λειτούργησε, τι να πω.

κάνω ένα φορματ και βάζω ξανά τα windows έτσι για να τα έχω καθαρά πάνω, και λέω όλα κομπλέ, αμ δε,  εδώ ήχος εκεί ήχος πουθενά ο ήχος βρε τι drivers έβαλα τι drivers έβγαλα τίποτα, ούτε μπρος ούτε πίσω μάλλον κάηκε η ενσωματωμένη κάρτα ήχου. και τώρα ψάχνομαι για αντικατάσταση, μείνετε συντονισμένοι σε κάνα μήνα θα ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, shyster είπε

Sorry φιλε μου αλλα δεν εχω ιδεα. παίζει κανα ρόλο??

Κυρίως σε ταχύτητα και συμβατότητα. Από προεπιλογή συνήθως είναι σε IDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Ahci είναι by default στην συγκεκριμένη μητρική.

Οπότε δε προέρχεται από εκεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως η κάρτα ήχου κάηκε. σε επικοινωνία με την msi μου είπε να την στείλω Πολωνία για να την τεστάρουν, καλύπτουν ολόκληρη την εγγύηση αλλά

1ον αν μπορούν θα την επισκευάσουν και θα μου την ξαναστειλουν , πράγμα που δεν το θέλω γιατί μάλλον ήταν γενικά ελαττωματική και φοβάμαι πως μπορεί να μου βγάλει και άλλο πρόβλημα

2ον αν δεν επισκευάζεται θα δουν αν έχουν στοκ την συγκεκριμένη μητρική και θα μου στείλουν καινούρια, επιθυμητό και 

3ον αν δεν μπορεί να επισκευασθεί και δεν έχουν στοκ την μητρική δέχονται να μου την αντικαταστήσουν με μία καινούρια ανώτερη από την tomahawk απλά πρέπει να πληρώσω την διαφορά, δεν έχω πρόβλημα απλά δεν ξέρω τι διαφορά θα μου ζητήσουν?? τι τιμή θα μου δώσουν??

ααααα τα μεταφορικά για Πολωνία τα χρεώνομαι εγώ είναι κοντά στα 20 ευρώ ενώ για επιστροφή τα χρεώνονται αυτοί

τι προτείνεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στειλε την να στην αλλαξουν. Δεν προκειται να καθισουν να την φτιαξουν. Απλα θα κανουν ελεγχο και μετα θα σου δωσουν ειτε καινουργια ειτε μια μεταχειρισμενη που να δουλευει. Οπως και να εχει θα σου στειλουν καλυτερη απο αυτη που εχεις (η οποια αρχισε να τα παιζει).

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον αν την εχεις ακομη... βγαλε μνημες ...βαλε καρτα γραφικων συνδεσπυ σε vga/dvi αναψε την και εφοσον σφυριζει λογω ελλειψεις μνημων.... ΒΑΛΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ stick....ΟΧΙ ΟΠΟΥ ΤΥΧΕΙ... ΔΕΣ ΤΟ manual   ΣΕ ΠΟΙΑ ΥΠΟΔΟΧΗ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ..stick.... ΕΑΝ ΜΠΟΥΤΑΡΕΙ.. ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΚΑΙ ΥΠΟΙΛΟΙΠΑ... ΕΝΑ ΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ  manual..... ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕΙ  reboot   ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ

 

Δοκιμασε και σε αλλη pcie την καρτα...

Επεξ/σία από heros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτέ  μητρικές από msi αλλά ΠΟΤΕ .........*%&@#*^%@(#%(!@

Δεν θα γράψω κατεβατό ούτε θα πιάσω συζήτηση του τύπου είχα αυτή και μου βγηκε οκ κλπ.....μετά από 100δες υπολογιστές σεταρισμένους μπορώ να πω ότι αν θέλεις την ψυχική σου υγεία δεν μπλέκεις με τέτοια σκουπίδια, αντίθετα οι κάρτες γραφικών τους είναι εξαιρετικές

Υ.Γ. Ειδικά με το B540 tomahawk 5 μητρικές bricked η μια η max, αλλάχθηκαν είτε με giga είτε με asus και τα pc συνεχίζουν κανονικά....

Επεξ/σία από Coppermine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, heros είπε

Λοιπον αν την εχεις ακομη... βγαλε μνημες ...βαλε καρτα γραφικων συνδεσπυ σε vga/dvi αναψε την και εφοσον σφυριζει λογω ελλειψεις μνημων.... ΒΑΛΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ stick....ΟΧΙ ΟΠΟΥ ΤΥΧΕΙ... ΔΕΣ ΤΟ manual   ΣΕ ΠΟΙΑ ΥΠΟΔΟΧΗ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ..stick.... ΕΑΝ ΜΠΟΥΤΑΡΕΙ.. ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΚΑΙ ΥΠΟΙΛΟΙΠΑ... ΕΝΑ ΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ  manual..... ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕΙ  reboot   ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ

Δοκιμασε και σε αλλη pcie την καρτα...

για να δω τι με αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μητρικη MSI Gaming M7 Z170A την αγοραζω Αυγουστο του 16.Βαζω πανω της ολα τα καινουρια εξαρτηματα,ολα λειτουργουν ρολοι για κανα μηνα.Γυρω στα τελη Σεπτεμβριου εμφανιζει θεμα με την ενσωματωμένη καρτα ηχου της και ο,τι και αν δοκιμασα δεν καταφερα να φτιαξω το προβλημα.Τους την εστειλα πισω και μετα απο κανα 2μηνο μου εστειλαν ολοκαινουριο το ιδιο μοντελο το οποιο απο τοτε μεχρι και σημερα δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα.Δεν προκειται να μπουν στο κοπο να το φτιαξουν.99% θα σου στειλουν την ιδια μητρικη σε καινουρια.Δεν ξερω ομως ποσο καιρο θα σου παρει ολη αυτη η διαδικασια μεχρι να στειλουν την καινουρια λογω του ιου.Σκεψου εγω τοτε δεν τη παλευα να περιμενω 2 μηνες χωρις pc και πηγα αγορασα μια φθηνη μητρικη της asrock για να κανω τη δουλεια μου...

Επεξ/σία από batstroke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...