Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία Aegean / Olympic Air για άρνηση επιστροφής χρημάτων


EddieObscurant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/6/2020 στις 9:47 ΠΜ, Speculoos είπε

Για αυτό έγραψα ότι θα δούμε μέχρι τότε. Γιατί η ακύρωση ήρθε 2 μήνες πριν από την ημερομηνία πτήσης.

Κάνουν κάποιες ακυρώσεις πτήσεων και ανάλογα με τον προγραμματισμό τους. Η Ιρλανδία ας πούμε είχε Δουβλίνο - Αθήνα τα καλοκαίρια πάντα 3 φορές τη βδομάδα πτήσεις. Φέτος το κάνανε 2 τη βδομάδα και ξεκινάνε πτήσεις από 15/7. Επομένως όσοι είχαμε εισιτήριο την μέρα που ακυρώθηκε (Παρασκευή σε εμάς ας πούμε) τους τα ακύρωσαν. Εγώ είχα αναχώρηση Σάββατο, επιστροφή Παρασκευή, μου ακύρωσαν την επιστροφή πριν 1 μήνα. Και πήρα και έκανα rebook τελείως άλλες μέρες και ημερομηνίες. Θα πετάξουμε Τετάρτη με Τετάρτη. 

Τώρα το ρίσκο σε όλους μας είναι ... μην φάμε νέες ακυρώσεις ανάλογα με το τι θα γίνει τις επόμενες βδομάδες! Είναι λίγο ταλαιπωρία η ιστοριά τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 481
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Ένας δικηγόρος να κινηθεί κατά του δημοσίου με την αιτιολογία ότι όλοι αυτοί οι δυσαρεστημένοι πελάτες δεν θα ξαναπατήσουν στην Ελλάδα.

Λίγο να διαβάσει κανείς σχόλια θα το διαπιστώσει

Φαίνεται ότι άλλαξαν ελαφρώς το τροπάριο.  Εγώ ήδη έκλεισα με άλλη εταιρεία και στο μέλλον όσο μπορώ θα τους αποφεύγω. Τα χρήματα και ποτέ να μην τα έπαιρνα πίσω δε θα άλλαζε κάτι, αλλά μόνο και μόνο για το πόσο γλοιώδεις είναι, πλέον χίλιες φορές Ryanair. Τουλάχιστον ξέρεις από πριν με τι έχεις να κάνεις. Άσε που ακόμα κι αυτοί δεν αρνήθηκαν ότι έχουν υποχρέωση να επιστρέψουν τα χρήματα. Μόνο η Aegean με μια κωλοφυλλάδα της Ελ. Κυβέρνησης.

82154085_10223484631772170_5089380920730406167_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μόνη λύση είναι ένα νταβαντουρι στο αεροδρόμιο. Το κλείνεις μέχρι να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

Το κάναμε το 2006 στο Σαρλερουά, όταν ο πράκτορας μας πούλησε τρέλα και δεν ερχόταν το αεροπλάνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλα νέα η ΕΕ ξεκίνησε νομική διαδικασία εναντίον 10 κρατών (Γαλλία, Ιταλία, Ελλάδα, Τσεχία, Σλοβακία, Πολωνία, Πορτογαλία, Λιθουανία, Κροατία, και Κύπρος) καθώς ισχύουν ειδικοί κανόνες σχετικά με τα κουπόνια που αντιτίθεται τόσο της Ευρωπαϊκής νομοθεσίας όσο και της ειδικής σύστασης της ΕΕ της 13ης Μαΐου που επιτρέπει τη χρήση κουπονιών μόνο στην περίπτωση που συμφωνήσει ο επιβάτης.

Το άρθρο από τον Forbes: https://www.forbes.com/sites/davekeating/2020/07/02/flight-refunds-eu-launches-legal-action-over-airlines-failure-to-reimburse-covid-cancelled-flights/#4846446fee0f

H επίσημη ανακοίνωση της ΕΕ https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/el/inf_20_1212

Η ειδική σύσταση σχετικά με τα κουπόνια: https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/recommendation_vouchers_el.pdf

Το περίεργο στην ανακοίνωση για την έναρξη της νομικής διαδικασίας είναι ότι η ΕΕ κινείται εναντίον των χωρών που τέλος Απρίλη είχαν ζητήσει την προσωρινή κατάργηση του νόμου περί χρηματικής επιστροφής του εισιτηρίου σε περίπτωση ακύρωσης της πτήσης (261/2004) αλλά ξέχασε (;) 2, το Βέλγιο και την Ολλανδία. Η Ολλανδία μάλιστα ήταν η πρώτη χώρα που από τον Μάρτη κιόλας έφερε νόμο που επέτρεπε στην KLM (ουσιαστικά) να δίνει κουπόνια αντί χρημάτων.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Nihlus89 είπε

82154085_10223484631772170_5089380920730406167_n.jpg

 

Προσοχή στα τηλέφωνα της εξυπηρέτησης πελατών της Aegean 801 112 0000 και Olympic Air 801 801 0101.

Χρεώνουν γμτ 👉👌

https://www.white-pages.gr/arithmos/8011120000

 

aegean.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ενημερώσω όλους ότι και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με εσάς χθες που μίλησα με την Aegean το ένα εισιτήριο μου το άλλαξε δωρεάν όπως και το ήθελα και στο άλλο εισιτήριο μου κάνει πλήρη επιστροφή χρημάτων εντός τριών μηνών

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, apostatis είπε

Να σας ενημερώσω όλους ότι και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με εσάς χθες που μίλησα με την Aegean το ένα εισιτήριο μου το άλλαξε δωρεάν όπως και το ήθελα και στο άλλο εισιτήριο μου κάνει πλήρη επιστροφή χρημάτων εντός τριών μηνών

Περίμενε πρώτα να δεις το ποσό που θα επιστραφεί για να είσαι σίγουρος ότι θα είναι πλήρης. Μου το είχαν μπουρδουκλώσει σκόπιμα και αυτό αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τον Μάρτιο η (κωλο) petas.gr μου έλεγε ότι μόνο φόρους αεροδρομίου από Αλιτάλια (20€) και μισό εισιτήριο από Aegean δικαιούμαι σαν επιστροφή χρημάτων.

Πριν 2-3 βδομάδες, στο FB η Αλιταλια μου απάντησε ότι μπορώ να έχω πλήρη επιστροφή χρημάτων στο δικό τους εισιτήριο (προφανώς όχι της Aegean). Το petas.gr όμως πουλάει τρέλα. Δεν έχουν κανέναν στο τηλέφωνο και απαντάνε μόνο γραπτώς σε email.

Τους έστειλα πριν λίγο λέγοντάς τους αυτά που μου είπαν από Αλιτάλια, αλλά τώρα είδα ότι αναφέρει φίλος παραπάνω για επιστροφή και απο Aegean.

Αντε να δούμε πως θα εξελιχθεί το πράγμα... Θέλω να τους σπάσω στο ξύλο...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2020 στις 12:20 ΜΜ, Feregorn είπε

Ελπίζω σε καρπαζιά πολλών dB ώστε στο μέλλον να μην έχουμε άλλα τέτοια καουμποϊλίκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2020 στις 5:20 ΜΜ, ATmega είπε

Μετά από πολλά email με την ΥΠΑ και την Aegean, η Aegean με είχε ενημερώσει ότι θα μου επιστρέψει τα 94,5€ x 2 άτομα για την ακύρωση της πτήσης Πράγα-Αθήνα και άλλα 251€, τα οποία αντιστοιχούν στην πτήση Πράγα-Κωνσταντινούπολη-Αθήνα (επέστρεψα με δικά μου έξοδα στην Αθήνα αφού η Aegean μας παράτησε στην Πράγα χωρίς να μας προσφέρει εναλλακτικό τρόπο επιστροφής). Το συνολικό κόστος πτήσης επιστροφής Πράγα-Κωνσταντινούπολη-Αθήνα για 2 άτομα ήταν 440€. Η Aegean δέχτηκε να πληρώσει μόνο την διαφορά μέχρι τα 440 όποτε έτσι προέκυψαν τα 251 (δλδ 440 - 94,5 x 2 = 251). Επίσης τους ζήτησα άλλα 47€ που αφορούν το κόστος διατροφής (είχα πληρώσει με κάρτα και είχα τις αποδείξεις). Σήμερα μου επέστρεψαν τα 251€+47€ (στον λογαριασμό είδα -3€ για προμήθεια εντολής, μάλλον έκαναν μεταφορά από άλλη τράπεζα και με χρέωσαν τα 3€) και περιμένω τα υπόλοιπα 94,5 x 2=189.

Aegean_.PNG

Πριν λίγες μέρες, μετά από δικές μου πιέσεις, η Aegean επιτελούς ολοκλήρωσε την επιστροφή του κόστους του εισιτηρίου επιστροφής (Πράγα-Αθήνα). Πέρασαν σχεδόν 4 μήνες για να το κάνει. Πριν 1 μήνα είχαν επιστρέψει και την διαφορά για τα εισιτήρια που είχα πληρώσει για να επιστρέψω μόνος μου από την Πράγα + το κόστος διατροφής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, ATmega είπε

Πριν λίγες μέρες, μετά από δικές μου πιέσεις, η Aegean επιτελούς ολοκλήρωσε την επιστροφή του κόστους του εισιτηρίου επιστροφής (Πράγα-Αθήνα). Πέρασαν σχεδόν 4 μήνες για να το κάνει. Πριν 1 μήνα είχαν επιστρέψει και την διαφορά για τα εισιτήρια που είχα πληρώσει για να επιστρέψω μόνος μου από την Πράγα + το κόστος διατροφής.

Ζήτα τους και το νόμιμο τόκο

Τον τόκο που χρεώνει η τράπεζα στην πιστωτική που έχεις

Και τον τόκο αν τα έβαζες σε μια τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει καποιος περιορισμος στο πως θα χρησιμοποιει το voucher?

Συγκεκριμενα εχω πτηση με eurowings Μοναχο/Θεσσαλονικη, μου ακυρωσαν το πηγαινε προς Ελλαδα και η επιλογη ειναι ειτε να επιλεξω καποια αλλη πτηση χωρις rebooking fees ειτε να ζητησω voucher. Παρατηρω ομως οτι αν διαλεξω τη 2η επιλογη θα βγω κερδισμενος: μπορω να παρω το voucher και να ξανακλεισω με ιδια πτηση επιστροφης (που δεν ακυρωθηκε) και αλλη πτηση στο πηγαινε, θα μου βγει φθηνοτερα καθως η τωρινη τιμη ειναι μικροτερη απο αυτη οταν εκλεισα πριν 2 μηνες. Μπορω να το κανω ή σου απαγορευουν να ξανακλεισεις την ιδια πτηση με καποιο τροπο?

Επεξ/σία από shikabalas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...