Προς το περιεχόμενο

Προμήθεια για ανανέωση χρεωστικής κάρτας Πειραιώς


techPro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, kon1to said:

Ναι νέες είναι οι χρεώσεις, απλά εσύ έχεις μπερδευτεί...

όντως κάποια στιγμή ανακοινώθηκε ένα πακέτο νέων χρεώσεων και μετά απο πιέσεις κάποιες απο αυτές που θεωρήθηκαν υπερβολικές (όχι όλες όμως) καταργήθηκαν πχ:(χρέωση για αλλαγή pin, χρέωση για ερώτηση υπολοίπου)..

η χρέωση για ανανέωση κάρτας δεν καταργήθηκε ποτέ...

Πιθανόν να είναι δικό μου το λάθος. Εγώ είχα μείνει με την εντύπωση πως είχε και αυτή η χρέωση καταργηθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ετσι οπως το καταλαβαινω εγω, ειδες τοτε οτι θα υπαρξουν καποιες νέες χρεώσεις... και αργοτερα οταν "κυκλοφόρησε" η είδηση οτι κάποιες χρεώσεις καταργούνται, υπέθεσες οτι αυτό αφορά και τη χρέωση για αντικατάσταση κάρτας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειρωνικό της υπόθεσης είναι ότι σε Εθνική και Πειραιώς που ξέρω, ενώ χρεώνουν για την κάρτα, τα στοιχεία της κάρτας τα "τυπώνουν" πάνω στην κάρτα με αποτέλεσμα μετά από λίγο καιρό να φθείρονται. Τι και αν τις έχουμε στο πορτοφόλι, τι και αν τις έχουμε στην τσέπη, τα στοιχεία μετά από λίγο καιρό φθείρονται. Έχουν φθαρεί τα στοιχεία, ακόμη και από κάρτα που δεν χρησιμοποιείται και είναι πεταμένη σε ένα συρτάρι, οπότε δεν υπάρχει τριβή για να φθαρούν. Οικογενειακώς έχουμε 8 κάρτες σε Εθνική και Πειραιώς και έχουν φθαρεί όλες. Ο πατέρας μου μόνο που είναι ο μοναδικός που έχει και λογαριασμό στην Alpha, του έχουν στείλει κάρτα με ανάγλυφα στοιχεία, την παλιά που την είχε 5 χρόνια μέχρι που έληξε δεν είχε πάθει τίποτα, τα στοιχεία φαίνονταν πεντακάθαρα ακόμη και μετά από 5 χρόνια. Στην λήξη της του έστειλαν άλλη κάρτα, επίσης με ανάγλυφα στοιχεία. Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει, να τα δώσω τα 6 ευρώ, αλλά το θέμα είναι να γίνει σωστή δουλειά, όχι να μου στέλνουν ότι νάναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Κατα ποσο νομιμο ειναι το γεγονος να προχωρουν στην αυτοματη ανανεωση της καρτας με χρεωση προμηθειας 6€ χωρις να υπαρχει συνεναιση απο την μερια του πελατη ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, partblah1990 είπε

Κατα ποσο νομιμο ειναι το γεγονος να προχωρουν στην αυτοματη ανανεωση της καρτας με χρεωση προμηθειας 6€ χωρις να υπαρχει συνεναιση απο την μερια του πελατη ?

 

 

το θεμα ειναι πως προκυπτει αν υπαρχει συναίνεση απο την μερια του πελάτη;

κάπου, κάπως, κάποτε -ενδεχομένως και εν αγνοία σου- έχεις αποδεχτεί τους ανανεωμένους όρους χρήσης. Ενδεχομένως η ύπαρξη και χρησιμοποίηση της κάρτας αποτελεί αποδοχή των όρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, partblah1990 είπε

Κατα ποσο νομιμο ειναι το γεγονος να προχωρουν στην αυτοματη ανανεωση της καρτας με χρεωση προμηθειας 6€ χωρις να υπαρχει συνεναιση απο την μερια του πελατη ?

 

 

Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι γίνονται όλα αυτά χωρίς τη συναίνεση του πελάτη?

Η συναίνεση του πελάτη είναι η ενεργοποίηση της κάρτας, χωρίς ενεργοποίηση ούτε η κάρτα λειτουργεί ούτε τα 5 ή 6€ χρεώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι γίνονται όλα αυτά χωρίς τη συναίνεση του πελάτη?

Η συναίνεση του πελάτη είναι η ενεργοποίηση της κάρτας, χωρίς ενεργοποίηση ούτε η κάρτα λειτουργεί ούτε τα 5 ή 6€ χρεώνονται.

Λάθος κάνεις.Από Εθνική, αρχές Δεκέμβρη με ειδοποίησαν οτι ΘΑ αποστείλλουν την νέα κάρτα (λόγω λήξης της παρούσης), η οποία δεν έχει ερθει  και ΦΥΣΙΚΑ δεν είναι ενεργοποιημένη και μου έχουν ηδη χρεώσει το 6ευρω...Να προσθέσω οτι η Εθνική μειωσε την ημερομηνια ληξης σε τρια χρονια.

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι γίνονται όλα αυτά χωρίς τη συναίνεση του πελάτη?

Η συναίνεση του πελάτη είναι η ενεργοποίηση της κάρτας, χωρίς ενεργοποίηση ούτε η κάρτα λειτουργεί ούτε τα 5 ή 6€ χρεώνονται.

λαθος, σε εμενα παροτι η καρτα εληξε τον οκτωβριο και η καινουργια δεν εφτασε ποτε σε εμενα (αρα δεν ενεργοποιηθηκε) τα 6 ευρω χρεωθηκαν κανονικα. Πειραιως. Προφανως λογαριασμος που δε χρησιμοποιω καθολου και μου πηρε κοντα 3 μηνες να το καταλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως κάτι άλλαξε πρόσφατα, εμένα προσωπικά μου ήρθε μια κάρτα της Πειραιώς τον Μάρτιο την οποία δεν την ενεργοποίησα και μέχρι στιγμής ΔΕΝ έχω χρεωθεί.

Επίσης μέσα στο 2020 πάλι μου ήρθαν χρεωστικές από Εθνική και Alpha, και οι χρεώσεις έγιναν την ίδια ημέρα που έκανα και τις ενεργοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα, εμένα μου ήρθε σήμερα η νέα κάρτα με ίδιο αριθμό αλλά δεν είδα χρέωση. λήγει τέλη φεβρουαρίου.

πρώτα τη στέλνουν και μετά σε χρεώνουν? ή όταν την ενεργοποιείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρέωση εμφανίζεται μέχρι και 1 μήνα μετά ανάλογα την τράπεζα. Πάλι ανάλογα την τράπεζα μπορεί να χρειαστεί ενεργοποίηση ή όχι. Πρέπει να γίνει επιστροφή πίσω στην τράπεζα σε κατάστημα (το έχω κάνει στην Πειραιώς) για να μην γίνει η χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, υφίστανται έξοδα 6€ σε κάθε ανανέωση, επανέκδοση, αντικατάσταση καθώς και στην έκδοση επιπλέον χρεωστικής κάρτας, με ισχύ από τις 9.10.2018, τα οποία προκύπτουν βάσει της τιμολογιακής πολιτικής της Τράπεζας Πειραιώς. Η εν λόγω τιμολογιακή πολιτική αποτελεί μία επιχειρηματική απόφαση της Τράπεζας ..

 

 

Παιδια εχω σε 3 τραπεζες Λογαριασμο..... Πρωτη μου φορα δεχομαι χρεωση για εκδοση Καρτας η οποια εχει λήξει!!!!!!

 

Μια φορα ειχα χρεωθει για αντικατασταση απο απωλεια σε αλλη τραπεζα!!!

 

Ξερετε πως μπορω να Σβησω ΔΙΑΓΡΑΨΩ λογιαριασμο σε τραπεζα?

που δεν χρησιμοποιω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PedroG είπε

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, υφίστανται έξοδα 6€ σε κάθε ανανέωση, επανέκδοση, αντικατάσταση καθώς και στην έκδοση επιπλέον χρεωστικής κάρτας, με ισχύ από τις 9.10.2018, τα οποία προκύπτουν βάσει της τιμολογιακής πολιτικής της Τράπεζας Πειραιώς. Η εν λόγω τιμολογιακή πολιτική αποτελεί μία επιχειρηματική απόφαση της Τράπεζας ..

 

 

Παιδια εχω σε 3 τραπεζες Λογαριασμο..... Πρωτη μου φορα δεχομαι χρεωση για εκδοση Καρτας η οποια εχει λήξει!!!!!!

 

Μια φορα ειχα χρεωθει για αντικατασταση απο απωλεια σε αλλη τραπεζα!!!

 

Ξερετε πως μπορω να Σβησω ΔΙΑΓΡΑΨΩ λογιαριασμο σε τραπεζα?

που δεν χρησιμοποιω? 

μονο σε καταστημα κλεινεις καποιον λογαριασμο και μονο στην ebanking της eurobank μπορεις να κλεισεις καποιον λογαριασμο αλλα θα πρεπει να εισαι μοναδικος δικαιουχος και η καρτα σου πχ χρεωστικη ειτε να συνδεθει με αλλον λογαριασμο και αποσυνδεθει απο τον λογαριασμο που θελεις να κλεισεις ειτε να δηλωσεις απωλεια καρτας πρωτα και να μετα να τον κλεισεις μεσω internet banking.

Καθε τραπεζα εχει χρεωση ειτε για ανανεωση ή αντικατασταση της καρτας ειτε λογω απωλειας , για εμενα η χρεωση ειναι 5-6 ευρω, αναλογα με την τραπεζα δεν θα εκλεινα τον λογαριασμο   αμα οντως δεν χρειαζεσαι τον λογαριασμο τοτε ναι κλειστο ή πολυ απλα ακυρωσε ολες τις χρεωστικες καρτες απο τους λογαριασμους που δεν χρησιμοποιεις και μην τους κλεισεις ποτε δεν ξερεις αμα θα χρειαστει κατι και ετσι θα μενεις με ebanking στους λογαριασμους που θα εχεις ακυρωσει τις καρτες και ετσι μονο σε καταστημα θα μπορεις να κανεις καταθεση ή αναληψη ή θα μπορεσεις να κανεις μεταφορα κατευθειαν απο ebanking αλλης τραπεζας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εχει εκδοθει  η Καρτα και δεν μπορω να κανω κατι ...ουτε να ζητησω το 6ευρω πισω!!!

 

ΘΕΩΡΩ προσωπικη γνωμη παντα οτι ειναι Παρανομο και καταχρηστικο να σε ειδοποιουν στα ψιλα γραμματα και εκ των υστερω οι Τραπεζες για τετοιες Χρεωσεις....

 

Θα επιδιωξω να μην ξανα ανανεωσω καρτα χρεωστικη στην Συγκεκριμενη Τραπεζα καθοτι ειναι Υπερκτιμημενη η χρηση της !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Είχαμε πάει περισυ στην τράπεζα για να ζητήσουμε να μην γίνει ανανέωση της χρεωστικης κάρτας της μάνας μου (αφού δεν την χρησιμοποιει) και μας είπαν ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάποια αίτηση αλλά να μιλήσουμε στο τηλέφωνο.

Αυτο, δεν έγινε διότι η μάνα μου δεν είναι εξοικειωμένη με αυτά και έμεινε εστί, νομίζοντας ότι αφού η κάρτα ΔΕΝ έχει ενεργοποιηθεί δεν θα χρεωνομασταν τα 6€.

Όμως έγινε και το κυριότερο είναι ότι η Νέα κάρτα λήγει σε 2 χρόνια και ΠΑΛΙ τα ίδια θα λέμε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...