Προς το περιεχόμενο

κωδικοί taxis net και λογιστες


bill_surf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα,

έχω αλλάξει τους κωδικους στο taxis με βαση τις συστασεις του υπουργειου. Για να εχει προσβαση ο λογιστης μου πρεπει να του κανω εξουσιοδοτηση μεσω gov.gr για συσγκεκριμενο χρονικο διαστημα οπως λενε και αυτος θα εχει υστερα προσβαση με αλλους κωδικους και περιορισμενες δυνατοτητες.
Η ερώτηση μου είναι, που βρίσκει ο λογιστής τους νέους κωδικούς; δημιουργούνται αυτόματα με την εξουσιοδότηση;

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bill_surf είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

έχω αλλάξει τους κωδικους στο taxis με βαση τις συστασεις του υπουργειου. Για να εχει προσβαση ο λογιστης μου πρεπει να του κανω εξουσιοδοτηση μεσω gov.gr για συσγκεκριμενο χρονικο διαστημα οπως λενε και αυτος θα εχει υστερα προσβαση με αλλους κωδικους και περιορισμενες δυνατοτητες.
Η ερώτηση μου είναι, που βρίσκει ο λογιστής τους νέους κωδικούς; δημιουργούνται αυτόματα με την εξουσιοδότηση;

ευχαριστώ!

Όπως είπαν και παραπάνω ο εξουσιοδοτημένος λογιστής μπαίνει στο δικό του λογαριασμό taxis, και από εκεί έχει περιορισμένη πρόσβαση στο δικό σου.

Εγώ πάντως όσους λογιστές έχω ρωτήσει για εξουσιοδότηση μου απάντησαν πως δεν ξέρουν καν τι είναι αυτό.

Φυσικά εννοείται ότι ξέρουν, απλά δεν έχουν καμία διάθεση να αναλάβουν οποιαδήποτε ευθύνη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

δεν έχουν καμία διάθεση να αναλάβουν οποιαδήποτε ευθύνη

Εγώ έχω ακούσει ότι από την στιγμή που μπαίνουν με τους δικούς τους κωδικούς, καταγράφεται ότι μπήκαν οι ίδιοι, και θα πρέπει να κόψουν απόδειξη για να δικαιολογήσουν την δουλειά τους, και επειδή πολλοί παίρνουν μαύρα για τις φορολογικές δηλώσεις θα πρέπει είτε να κόβουν απόδειξη στα ίδια χρήματα και να χάνουν το ποσό που πάει στο ΦΠΑ ή θα πρέπει να χρεώνουν παραπάνω τους πελάτες με κίνδυνο να τους χάσουν.

Εγώ έχω μια άλλη ερώτηση για όσους ξέρουν. Άλλαξα κανονικά τους κωδικούς τους δικούς μου αλλά και των γονέων μου και πλέον θα κάνουμε εξουσιοδότηση στον λογιστή με τον οποίο συνεργαζόμαστε. Από τον λογιαριασμό τον δικό μου αλλά και της μητέρας μου μπορούμε να κάνουμε κανονικά εξουσιοδότηση, αλλά όταν πάω να κάνω από τον λογαριασμό του πατέρα μου τότε μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα

Αναφορά σε κείμενο

Δεν μπορείτε να δώσετε ή να λάβετε εξουσιοδότηση, διότι δεν έχετε ολοκληρώσει την διαδικασία έγκρισης της αίτησης εγγραφής σας στη Δ.Ο.Υ.

Ξέρει κανείς τι παίζει; Ελπίζω να μην χρειάζεται να πάμε στην εφορία γιατί μένουμε σε χωριό, ο πατέρας μου είναι ηλικιωμένος και τώρα με τον κορονοϊό είναι λίγο δύσκολο να κινηθούμε.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gokuthelegend είπε

Εγώ έχω ακούσει ότι από την στιγμή που μπαίνουν με τους δικούς τους κωδικούς, καταγράφεται ότι μπήκαν οι ίδιοι, και θα πρέπει να κόψουν απόδειξη για να δικαιολογήσουν την δουλειά τους, και επειδή πολλοί παίρνουν μαύρα για τις φορολογικές δηλώσεις θα πρέπει είτε να κόβουν απόδειξη στα ίδια χρήματα και να χάνουν το ποσό που πάει στο ΦΠΑ ή θα πρέπει να χρεώνουν παραπάνω τους πελάτες με κίνδυνο να τους χάσουν.

Σίγουρα είναι και αυτός ένας λόγος που αποφεύγουν τις εξουσιοδοτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill_surf είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

έχω αλλάξει τους κωδικους στο taxis με βαση τις συστασεις του υπουργειου. Για να εχει προσβαση ο λογιστης μου πρεπει να του κανω εξουσιοδοτηση μεσω gov.gr για συσγκεκριμενο χρονικο διαστημα οπως λενε και αυτος θα εχει υστερα προσβαση με αλλους κωδικους και περιορισμενες δυνατοτητες.
Η ερώτηση μου είναι, που βρίσκει ο λογιστής τους νέους κωδικούς; δημιουργούνται αυτόματα με την εξουσιοδότηση;

ευχαριστώ!

Εμείς πάντως δεν το κάναμε. Αν και μου είπε ο πατέρας μου να τους αλλάξω, του εξήγησα ότι μπορεί να έχει θέμα ο λογιστής και να μην μπορεί να μπει. Δεν χρειάζεται πάντα να κάνουμε ό,τι μας λέει το κράτος. Τις περισσότερες φορές θέλει να μας ταλαιπωρήσει.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υπουργείο συνέστησε, μεταξύ άλλων, χωρίς να είναι υποχρεωτικό, και χωρίς να έχει άμεσες επιπτωσεις σε κάτι, κλπ κλπ για λόγους ασφαλείας να βελτιώσουμε ουσιαστικά τους κωδικούς μας.

Το 80% του πληθυσμού ΔΕΝ ξέρει καν ποιοί ειναι οι κωδικοί του και τους έχει αφημένους στο λογιστή τους.Όποιος τους χειρίζεται,αλλάζει ,διορθώνει ή μεταβάλλει αποκτά κωδικούς που μόνο αυτός και κανένας άλλος (ούτε ο λογιστής του θα ξέρει).....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως πολυ σωστα ειπατε, δεν θελουν να αναλαβουν καμμια ευθυνη οταν γινει η στραβη και φταινε. Επισης σιγουρα θα εμφανισουν τα πραγματικα τους εσοδα.

ειναι ομως επιβεβλημενη η αναγκη για αλλαγη κωδικων απο ολους. Το κρατος πια χρησιμοποιει για να σε πιστοποιησει το taxisnet σε πολλες λειτουργιες του. Αυτο σημαινει οτι οποιος διαθετει τους κωδικους σου μπορει να κανει παρτι. Και για να μη σκεφτομαστε οτι ο λογιστης ειναι κακοβουλος., ας πουμε εχει κακοβουλο προσωπικο ή πεφτει θυμα hacking κλπ κλπ. Και εδω ερχεται η αλλη μερια των πραγματων, κατα ποσο ο λογιστης τηρει τις ευρωπαικες προδιαγραφες gdpr εφοσον διαχειριζεται ευαισθητο προσωπικο δεδομενο πελατων του ! Επιπλεον οι περισσοτεροι, χρησιμοποιουν προγραμματα 3των που τους κανουν τη δουλεια πιο ευκολη και εκει αποθηκευουν το προφιλ του καθε πελατη τους, μαζι με τους κωδικους του. Ποιος ξερει αν ο κατασκευαστης του προγραμματος δεν τραβα τα δεδομενα και εχει τους κωδικους της μισης Ελλαδας απο τους λογιστες που το χρησιμοποιουν. Μπαζει απο παντου!

οι κωδικοι ειναι για προσωπικη χρηση  και δεν πρεπει να τους ξερει ουτε ο θεος. Θα δυσκολεψει πολλους αυτο, ιδιαιτερα τους μεγαλυτερους (ας το διαχειριζονται τα παιδια τους) αλλα η αναγκη ειναι επιβεβλημενη. Πως αισθανεται καποιος ασφαλης αν ενας (που ξερει) τριτος διαχειριζεται κωδικους του; Καποτε ας πουμε ηταν μονο για τη φορολογικη δηλωση, πια δεν ειναι.

Αλλαξτε κωδικο και καντε εξουσιοδοτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, 1comment said:

Εμείς πάντως δεν το κάναμε. Αν και μου είπε ο πατέρας μου να τους αλλάξω, του εξήγησα ότι μπορεί να έχει θέμα ο λογιστής και να μην μπορεί να μπει. Δεν χρειάζεται πάντα να κάνουμε ό,τι μας λέει το κράτος. Τις περισσότερες φορές θέλει να μας ταλαιπωρήσει.

Να δώσετε και τους κωδικούς του web banking στον λογιστή σας για να σας βοηθάει! Τι όχι? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στην πλατφόρμα του taxisNET στις επιλογές αριστερά έχει πεδίο που εξουσιοδοτείς για συγκεκριμένες ενέργειες κάποιον άλλον λογαριασμό (π.χ. του λογιστή σου).

Έτσι, αυτός συνδέεται με τον δικό του λογαριασμό στο taxisNET αλλά μπορεί πλέον να εκτελέσει την παραπάνω ενέργεια για εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Να δώσετε και τους κωδικούς του web banking στον λογιστή σας για να σας βοηθάει! Τι όχι? 😛 

Ο πατέρας μου είναι ελ. επαγγελματίας και άρα, ο λογιστής χειρίζεται το taxis.

Του web banking τους χειρίζομαι εγώ. 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, billdanos είπε

Να δώσετε και τους κωδικούς του web banking στον λογιστή σας για να σας βοηθάει! Τι όχι? 😛 

Μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο σε ολόκληρη εταιρεία για να βλέπεις τις κινήσεις της τράπεζας 

Άλλωστε για να κάνεις κινήσεις υπάρχουν άλλες δικλείδες ασφαλείας..

Αλλά σε διπλογραφικα βιβλία ο λογιστής σου πρέπει να ξέρει τι κάνεις με τους λογαριασμούς της επιχείρησης θες δεν θες

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, 1comment said:

Ο πατέρας μου είναι ελ. επαγγελματίας και άρα, ο λογιστής χειρίζεται το taxis.

Του web banking τους χειρίζομαι εγώ. 😎

Ο λογιστής μπορεί πανεύκολα να χρησιμοποιεί το λογαριασμό σου στο Taxis χωρίς να έχει τον κωδικό σου. Βάζεις απλά το ΑΦΜ του λογιστή σου στις εξουσιοδοτήσεις και είσαι έτοιμος! 

87C89474-7944-4B05-A7A9-21F4F883BF14.jpeg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι το λογιστη να μου λέει. θα σου δώσω μια συμβουλη. Να βάζεις απλο κωδικο να το θυμάσαι. Προσπαθούσε 10 λεπτα να γράψει σωστα το κωδικο.. Να δω τωρα τι θα κανει με την υποχρεωτικη αλλαγη. Φυσικα εξουσιοδοτηση δεν ηθελε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Θυμάμαι το λογιστη να μου λέει. θα σου δώσω μια συμβουλη. Να βάζεις απλο κωδικο να το θυμάσαι. Προσπαθούσε 10 λεπτα να γράψει σωστα το κωδικο.. Να δω τωρα τι θα κανει με την υποχρεωτικη αλλαγη. Φυσικα εξουσιοδοτηση δεν ηθελε καν.

Δεν είναι υποχρεωτική.

3 ώρες πριν, logistoulis είπε

Μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο σε ολόκληρη εταιρεία για να βλέπεις τις κινήσεις της τράπεζας 

Άλλωστε για να κάνεις κινήσεις υπάρχουν άλλες δικλείδες ασφαλείας..

Αλλά σε διπλογραφικα βιβλία ο λογιστής σου πρέπει να ξέρει τι κάνεις με τους λογαριασμούς της επιχείρησης θες δεν θες

Λογικό γιατί πλέον οι λογιστές μην πω ότι έχουν υποχρέωση να λένε στους πελάτες τους να προσέχουν με τις κινήσεις των λογ/σμών. Η εφορία σε ενδεχόμενο έλεγχο πρώτα αυτά θα κοιτάξει κι αν δει έστω μια αναιτιολόγητη κατάθεση θα την καταγράψει ως μαύρο έσοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...