Προς το περιεχόμενο

Android TV box + cosmote TV ott


Nfountou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Netflix εχει; Αν οχι(γιατι διαβαζα δεν εχει αγορασει δικαιωματα) πως το βαζω;

https://forum.xda-developers.com/t/app-mod-netflix-8-1-2-build-3844-atv-for-uncertified-devices-by-netflix.4232373/

netflix 6.1.3 build 2482

Επεξ/σία από nakata1954
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 580
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/9/2021 στις 4:07 ΜΜ, Zerg13 είπε

θα ηθελα box που να λειτουργει το cosmote tv GO. Θα αγοραζω daily pass.

mi box s ή το official box της cosmote που κανει 70€?

https://www.germanos.gr/product/televisions/peripherals/smart-tv-boxes/skyworth-hy4415-android-tv-box/?productId=20399605

Τι αγορασες τελικα;

Εφτιαξε; Ή εμεινε χαλασμενο;

να παω στο official box της cosmote απο Γερμανο; Skyworth τετοιο…

έκανα αίτηση για αντικατάσταση και περιμένω να μου απαντήσουν. Τους είπα ότι δεν είχα καλή ποιότητα στα χρώματα και θεωρητικά το δέχτηκαν. Θα δούμε τώρα αν  θα μου δώσουν το καινούριο όπως μου είπαν στο κατάστημα που πήγα να ρωτήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Vagelis Karagiorgos είπε

έκανα αίτηση για αντικατάσταση και περιμένω να μου απαντήσουν. Τους είπα ότι δεν είχα καλή ποιότητα στα χρώματα και θεωρητικά το δέχτηκαν. Θα δούμε τώρα αν  θα μου δώσουν το καινούριο όπως μου είπαν στο κατάστημα που πήγα να ρωτήσω 

Στείλε μια ενημέρωση όταν το παραλάβεις και το χρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2021 στις 7:14 ΜΜ, Vagelis Karagiorgos είπε

έκανα αίτηση για αντικατάσταση και περιμένω να μου απαντήσουν. Τους είπα ότι δεν είχα καλή ποιότητα στα χρώματα και θεωρητικά το δέχτηκαν. Θα δούμε τώρα αν  θα μου δώσουν το καινούριο όπως μου είπαν στο κατάστημα που πήγα να ρωτήσω 

Ποιο ειναι το καινουργιο; Αυτο που εβαλα λινκ λιγω παραπανω; Του Γερμανου;

Στις 18/9/2021 στις 9:25 ΜΜ, nakata1954 είπε

Όχι.Δεν γίνεται.Το να εγκαταστήσεις (αφού γίνουν οι αρχικές ρυθμίσεις) εφαρμογές από μακριά  είναι εφικτό χρησιμοποιώντας διάφορα προγράμματα πχ   anydesk και στα δυο pc σε συνδυασμό με το adblink στο απομακρυσμένο pc αλλά οι αρχικές ρυθμίσεις όπως και ορισμένες ειδικές π.χ ενεργοποίηση δικαιωμάτων προγραμματιστή, network debugging κτλ πρέπει  να γίνουν με χρήση της τηλεόρασης και του RC.

Μια ερωτηση. Ασε το αρχικο setup θα γινει με tv. Θα ηθελα ενα προγραμμα που να μπαινει στο skyworth και σε win10 για να εχω τηλεδιαχειριση αν χρειαστει κατι, οπως το anydesk. Εχεις να προτεινεις;

επισης καποιο vpn γρηγορο με συνδρομη με Ελληνικη ip αλλα να ποιανει & την εφαρμογη cosmote tv. Windscribe κανει; Υπαρχει;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Δεν υπάρχει δυνατότητα τηλεδιαχείρισης για ATV boxes.(Για την ακρίβεια δεν ξέρω να υπάρχει) Παλιά υπήρχε αυτή η δυνατότητα στους λινουξάτους δορυφορικούς δέκτες (Enigma1 και 2)  αλλά εκείνοι είχαν/έχουν open source core (πυρήνα ανοιχτού κώδικα) και το λειτουργικό τους ήταν/είναι γραμμένο σε python πράγμα που δεν συμβαίνει στα ATV boxes.(κλειστός  πυρήνας και java ως γλώσσα προγραμματισμού). 

β) Απ' όσο ξέρω η εφαρμογή (cosmote ott) έχει την δυνατότητα να βλέπει αν η ip προέρχεται από vpn server η όχι οπότε αν σου δουλέψει μέσω vpn θα είναι για πολύ περιορισμένο διάστημα και από κει και πέρα θα στην μπλοκάρουν.

γ) (Και κυριότερο) Η συσκευή θα πάει σε χώρα της ΕΟΚ η σε χώρα εκτός ΕΟΚ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nakata1954 είπε

α) Δεν υπάρχει δυνατότητα τηλεδιαχείρισης για ATV boxes.(Για την ακρίβεια δεν ξέρω να υπάρχει) Παλιά υπήρχε αυτή η δυνατότητα στους λινουξάτους δορυφορικούς δέκτες (Enigma1 και 2)  αλλά εκείνοι είχαν/έχουν open source core (πυρήνα ανοιχτού κώδικα) και το λειτουργικό τους ήταν/είναι γραμμένο σε python πράγμα που δεν συμβαίνει στα ATV boxes.(κλειστός  πυρήνας και java ως γλώσσα προγραμματισμού). 

Μπαρδόν?????  

Linux γραμμένο σε python?????  Μαλλον κάποιο λάθος κάνεις. Οι dreambox και όλοι οι άλλοι linux-δέκτες μετά απο αυτούς δεν είχαν τίποτε σε python απο όσο θυμάμαι....

 

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το site του kodi.

Enigma2 frontend code is based on the Python Script language with a PVR backend software for tuning and recording written in C++ programming language. The PVR backend side uses the LinuxTV DVB API, which is part of a standard Linux kernel.

The Enigma2 platform and Kodi are similar in that they both use Python to add extra features,

Από την wikipedia.

Enigma2 is Python-based instead of C code. The DM 7025 has the ability to decode MPEG-2 HD as well. Unfortunately, it must downconvert this to 480i or 576i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, nakata1954 είπε

α) Δεν υπάρχει δυνατότητα τηλεδιαχείρισης για ATV boxes.(Για την ακρίβεια δεν ξέρω να υπάρχει) Παλιά υπήρχε αυτή η δυνατότητα στους λινουξάτους δορυφορικούς δέκτες (Enigma1 και 2)  αλλά εκείνοι είχαν/έχουν open source core (πυρήνα ανοιχτού κώδικα) και το λειτουργικό τους ήταν/είναι γραμμένο σε python πράγμα που δεν συμβαίνει στα ATV boxes.(κλειστός  πυρήνας και java ως γλώσσα προγραμματισμού). 

Είπες ότι το "Λειτουργικό" είναι φτιαγμένο σε Python....

Το enigma2 είναι γραμμένο σε C++. Εχει API σε Pythin για τα plug ins. Το frontend είναι python φυσικά, αλλά η πρόσβαση στον framebuffer (για την απεικόνιση του video) καθώς και όλο το PVR είναι C++.

Εδιτ: έχω έναν παροπλισμένο DM800HD γνήσιο στην υπόγα... Αν τον θέλει κανείς :)

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Αγγλια. Μου ειπαν οτι μετραει σαν ΕΕ ακομα.

Σ' αυτή την περίπτωση επειδή το σύστημα μετράει συνολικά και όχι κατά συσκευή τις ώρες θέασης η καλύτερη λύση είναι να βάλεις με 5€ έξτρα συσκευή θέασης και να τη δώσεις σε κάποιον φίλο/συγγενή που παρακολουθεί πολλές ώρες την μέρα τηλεόραση.

2 ώρες πριν, nkarama είπε

Είπες ότι το "Λειτουργικό" είναι φτιαγμένο σε Python....

Το enigma2 είναι γραμμένο σε C++. Εχει API σε Pythin για τα plug ins. Το frontend είναι python φυσικά, αλλά η πρόσβαση στον framebuffer (για την απεικόνιση του video) καθώς και όλο το PVR είναι C++.

Εδιτ: έχω έναν παροπλισμένο DM800HD γνήσιο στην υπόγα... Αν τον θέλει κανείς :)

Καμιά αντίρρηση σε αυτά που λες αλλά για πες μου το web interface στο οποίο  αναφερόμουν και που είχαν πρσθέσει πρώτα τα χελονιντζάκια στα images τους και κατόπιν το ενσωμάτωσε και η ομάδα jemini (δηλαδή η dream multimedia) στα επίσημα images  ανήκει backend  η στο  frontend τμήμα του λογισμικού?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Καμιά αντίρρηση σε αυτά που λες αλλά για πες μου το web interface στο οποίο  αναφερόμουν και που είχαν πρσθέσει πρώτα τα χελονιντζάκια στα images τους και κατόπιν το ενσωμάτωσε και η ομάδα jemini (δηλαδή η dream multimedia) στα επίσημα images  ανήκει backend  η στο  frontend τμήμα του λογισμικού?

Δεν είχα καταλάβει ότι μιλάς για web interface. Ακουσα (διάβασα) για λειτουργικό και γιαυτό πετάχτηκα.

Αν και το θέμα γλώσσας είναι εντελώς άσχετο με το αν προσφέρουν ή όχι web interface. Και java θα μπορούσε να είναι, και python και perl.... 

[OFFTOPIC] Επειδή τα έχω παρατήσε δεκαετίες, υπάρχει τίποτε για να βλέπω netflix με τον  DM800 μου? [/OFFTOPIC]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω /θυμάμαι γιατί και γω τα εχω παρατήσει τα δορυφορικά, ειχε κυκλοφορήσει ένα plugin για nertflix σε dreambox  αλλά δούλευε μόνο στους dreambox one και two και όχι στα παλιότερα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,θέλω να αγοράσω ενα box για να βλέπω cosmote app και έχω καταλήξει στο xiaomi box s  και google smart tv stick 4k.Εννοείται πως η πρώτη μου επιλογή ήταν το xiaomi καθώς το google κοστίζει τα διπλάσια χρήματα,αλλά διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες είδα οτι αρκετοί έχουν θέματα με το xiaomi και με έβαλε σε σκέψεις.Ποιό απο τα δύο νομίζετε οτι έχει την καλύτερη απόδοση χωρίς προβλήματα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, SergioX είπε

Καλησπέρα,θέλω να αγοράσω ενα box για να βλέπω cosmote app και έχω καταλήξει στο xiaomi box s  και google smart tv stick 4k.Εννοείται πως η πρώτη μου επιλογή ήταν το xiaomi καθώς το google κοστίζει τα διπλάσια χρήματα,αλλά διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες είδα οτι αρκετοί έχουν θέματα με το xiaomi και με έβαλε σε σκέψεις.Ποιό απο τα δύο νομίζετε οτι έχει την καλύτερη απόδοση χωρίς προβλήματα?

Ευχαριστώ

Με το ΧΙΑΟΜΙ δεν εχω κανενα προβλημα εδω και 1 χρονο περιπου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν έχει συζητηθεί τον τελευταίο καιρό σε αυτό το thread, το Nova GO παίζει σε Android TV (Mi Box S, Chromecast with Google TV, Mecool); Αν ναι χρειάζεται sideloading ή υπάρχει στο store όπως της Cosmote;

Επεξ/σία από iManosX13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...