Προς το περιεχόμενο

Android TV box + cosmote TV ott


Nfountou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, phanispal είπε

Λοιπόν σήμερα πήγα και πήρα δεύτερο Mi Box S και τα crashes με Cosmote TV συνεχίζονται.

Αρχικά δοκίμασα με το τροφοδοτικό του πρώτου Mi Box S.

Αφού είδα ότι δεν άλλαξε κάτι, έβαλα το καινούργιο τροφοδοτικό. Τα crashes συνεχίστηκαν.

Επόμενο βήμα να βγάλω τον USB to Ethernet αντάπτορα της TP-Link και να το δουλέψω με Wi-Fi. Δούλεψε μερικές ώρες και πάνω που είπα ότι τελικά φταίει ο αντάπτορας, να το crash και με Wi-Fi.

Έχω αλλάξει και καλώδιο HDMI. Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Υπάρχει κάποιος με Mi Box S που του δουλεύει σωστά με Cosmote TV;

Σε εμένα σταματησε το κρασαρισμα όταν αφαίρεσα το ethernet adapter. Επίσης δοκιμασε να κατεβάσεις την ανάλυση στο μποξακι σε 720ρ 60hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 580
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, nakata1954 είπε

@ phanispal

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις/εφαρμογές/Cosmote TV και δες ποιο είναι το μέγεθος της μνήμης που καταλαμβάνει η εφαρμογή.

Θα το δω και θα σου πω.

1 ώρα πριν, mitspa είπε

Σε εμένα σταματησε το κρασαρισμα όταν αφαίρεσα το ethernet adapter. Επίσης δοκιμασε να κατεβάσεις την ανάλυση στο μποξακι σε 720ρ 60hz.

Με Wi-Fi έχει πρόβλημα, ενώ το powerline είναι στο ένα μέτρο απ' το μποξάκι, η ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή, το έχω γράψει και πιο πίσω. Ρίχνει συνεχώς την ανάλυση ακόμα και 576p και το χειρότερο κολλάει εντελώς για αρκετή ώρα, όχι 1-2 δευτερόλεπτα. Στα κινητά δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Επίσης αν ρίξω την ανάλυση τόσο πολύ νομίζω δεν αξίζει.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Πήγαινε στις ρυθμίσεις/εφαρμογές/Cosmote TV και δες ποιο είναι το μέγεθος της μνήμης που καταλαμβάνει η εφαρμογή.

Αποθηκευτικός χώρος που χρησιμοποιείται: 64,42MB 

Διαγραφή δεδομένων: 35,23MB

Διαγραφή κρυφής μνήμης: 34,41MB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν είναι πρόβλημα χώρου μνήμης. Πάμε στην ταχύτητα δικτύου. Εγκατέστησε το Jperf-2.0.2 στο pc σου και το Iperf στο box.

Άνοιξε την εφαρμογή και δώσε την εντολή     iperf -c 192.168.0.155 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10   ( όπου 192.168.0.155 βάζεις τη ip του δικού σου pc ) εικ.1.

Άνοιξε την εφαρμογή στο pc σου και τικάρισε την επιλογή server εικ.2/ Run iperf.

Πήγαινε στο box και κανε κλικ στο Ανενεργό για να τρέξει η εφαρμογή.εικ.3  (η εικ.3 δείχνει την ταχύτητα του δικού μου δικτύου)

Τα αρχεια μπορείς να τα κατεβάσεις από το παρακάτω λινκ.

https://www.mediafire.com/file/dnnrfgzc6yzwlt6/jperf.rar/file

 

120521061047.png

pic.png

120421193826.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Να αναφέρω και γω τα δύο βασικά προβλήματα στο original Mi Box:

- Κυρίως στα αθλητικά κανάλια, frame drops αλλά σε σπαστικό ρυθμό (streaming πιο ομαλά πάει)

- Κρασάρισμα του box randomly, κάνει restart μόνο του δηλάδη μια δυο φορές κατά την διάρκεια ενός ματς

- On demand τα λίγα που βλέπω, δεν έχω παρατηρήσει αντίστοιχα προβλήματα (πχ αυτόν τον καιρό Dexter New Blood)

Σύνδεση με Ethernet, στο διαγνωστικό των καναλιών φαίνεται ταχύτητα 25+ Mbps

Δεν έχω κάνει δοκιμές με άλλο boxaki (ψάχνω κανενός φίλου), hdmi και τέτοια έχω αλλάξει

Για κάποιον λόγο δεν βρίσκει το wifi το Mi Box (ίσως πρέπει να αλλάξω κανάλι;) οπότε δεν μπορώ να πω συμπεριφορά με Wifi για την ώρα.

nakata θα προσπαθήσω να δω τι βγάζουν οι οδηγίες και γω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2021 στις 11:19 ΜΜ, Gks1954 είπε

Θα ήθελα να μου πείτε αν στο μποξ μπορώ να κατεβάσω και το ΕΟΝ TV

Λοιπόν το κατέβασα κανονικά από το google play, επέλεξα ελληνικά και Nova και μετά ζήτησε να βάλω ένα κωδικό ενεργοποίησης που εμφάνισε στην οθόνη της τηλεόρασης. 
Πήγα στο site της Nova και μέσω του my account έβαλα τον κωδικό, αλλά μέσα σε 3 δευτερόλεπτα εμφάνισε μήνυμα ότι έχω ξεπεράσει το όριο συσκευών.

Μόνο σε ένα κινητό έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία και κανονικά έπρεπε να με αφήσει. Με γνωστό που μίλησα, μου είπε ότι κανονικά θα έπρεπε να μου ζητήσει username και password, και μόνο αν η εφαρμογή ήταν από την smart TV θα έβγαζε να βάλω κωδικό στο site.

Παρεπιπτόντως το Kodi παίζει μια χαρά

Επεξ/σία από stud1118
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα εγώ σήμερα προσπάθησα να παίξω co smote tv με tv box x96 mini, και ενώ διέγραψα το rooting όπως αναφέρεται σε κάποια άλλη οδηγία από φίλους του insomnia όταν ανοίγω το cosmote tv μου βγάζει ένδειξη   σφάλματος....  "Δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή διότι έχει γίνει τροποποίηση των παραμέτρων στο λειτουργικό από τον κατασκευαστή ή τον χρήστη (rooting)". Μήπως ξέρει κανένας άλλος φίλος αν υπάρχει άλλος τρόπος;;; ή θα πρέπει να πάρω mi box xiaomi ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, touzenisgr είπε

καλησπέρα εγώ σήμερα προσπάθησα να παίξω co smote tv με tv box x96 mini, και ενώ διέγραψα το rooting όπως αναφέρεται σε κάποια άλλη οδηγία από φίλους του insomnia όταν ανοίγω το cosmote tv μου βγάζει ένδειξη   σφάλματος....  "Δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή διότι έχει γίνει τροποποίηση των παραμέτρων στο λειτουργικό από τον κατασκευαστή ή τον χρήστη (rooting)". Μήπως ξέρει κανένας άλλος φίλος αν υπάρχει άλλος τρόπος;;; ή θα πρέπει να πάρω mi box xiaomi ;;;

αναγκαστικα πρεπει να παρεις καποιο πιστοποιημενο android tv box, xiaomi ή καποιο mecool.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να εγκαταστήσω την εφαρμογή της Eon στο ίδιο android tv box της Cosmote tv (skyworth HY4415) για να τα έχω όλα μαζί νοικοκυρεμένα, αλλά βγάζει μήνυμα ότι δεν δεν επιτρέπεται σε παραπάνω από μία συσκευές.

Μήπως φταίει ότι έχω τη Nova μέσω δορυφορικής σύνδεσης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, stud1118 είπε

Προσπαθώ να εγκαταστήσω την εφαρμογή της Eon στο ίδιο android tv box της Cosmote tv (skyworth HY4415) για να τα έχω όλα μαζί νοικοκυρεμένα, αλλά βγάζει μήνυμα ότι δεν δεν επιτρέπεται σε παραπάνω από μία συσκευές.

Μήπως φταίει ότι έχω τη Nova μέσω δορυφορικής σύνδεσης ;

πρέπει να μπεις σε eon πακέτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες και καλή χρονιά σε όλους με υγεία!

Μια ερώτηση για το box της Cosmote (skyworth HY4415) γιατί προσπαθώ να δω καμιά ταινία της προκοπής (4K HDR) στην καινούρια OLED TV αλλά έχω διακοπές στριμάροντας μέσω WiFi και προσπαθώ να βάλω παντού καλώδια.

Ονλάην βλέπω ότι εδώ και εδώ αναφέρεται dual band και στα 2.4GHz & 5GHz αλλά στο WiFi scan μου εμφανίζει μόνο τα 2.4 ενώ η tv στο ίδιο δωμάτιο συνδέεται στα 5. Υπάρχει κάποιο κρυμμένο setting (upgrade fw) ή αναφέρουν λανθασμένα specs;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος ρε παιδιά που έχει το box της Cosmote δεν μπορεί να δει αν πιάνει κανάλια στα 5GHz;

Το manual γράφει ότι υποστηρίζει και αυτή την μπάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ghortman είπε

Κάποιος ρε παιδιά που έχει το box της Cosmote δεν μπορεί να δει αν πιάνει κανάλια στα 5GHz;

Το manual γράφει ότι υποστηρίζει και αυτή την μπάντα...

Εδώ που το δοκίμασα και στις 2 μπάντες έχω όλα τα κανάλια και δουλεύει άψογα. Μήπως έχεις μακριά το ρούτερ και δεν φτάνει το σήμα; Το 5Ghz είναι ποιο γρήγορο αλλά και αδύναμο.

Επεξ/σία από stelios120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...