Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία σε τεχνικό εγκαταστάσεων δορυφορικών συστημάτων


ATmega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια παρατήρηση σε όλα αυτά βάσει κοινής λογικής: 

O τεχνικός όφειλε να διπλοτσεκάρει με το ΠΕΔΙΟΜΕΤΡΟ συνδεμένο στο lnb τι γινεται . ΔΕΝ ξεκινάμε επιτόπου να ξηλώνουμε ετσι απλα.  Το οτι του ειπε η θειτσα ειναι η δικια μου κεραία δεν λέει κάτι οφειλε αυτος να το τσεκάρει σαν τεχνικός.

Συμφωνώ κατα τα άλλα με τους προλαλήσαντες . Επίσης η γνώμη μου είναι σε πολυκατοικίες να είναι γραμμένα σε κάθε κεραία ή πχ ηλιακό πάνω το όνομα του ιδιοκτήτη  γιατί έχουν δει τα μάτια μας με ξηλωμένα εξαρτήματα που λειτουργούσαν κανονικά

 

Επεξ/σία από Ribopaido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα τα λες ,απλα να τονισω οτι βαζοντας το παιδιομετρο στο lnb του λαθους πιατου που υπέδειξε η κυρια δε θα διαπίστωνε τιποτα παρα μονο οτι λειτουργει το lnb.............

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, N3M3SiS είπε

Προφανως και ο τεχνικος ειναι αναγκασμενος να επιδιορθωσει την ζημια. Αυτος εβαλε χερι και αυτος προφανως πρεπει να το ξαναβαλει για να το διορθωσει.

ΟΜΩΣ

Και νομικα ειναι εν μερει καλυμενος να ξερετε, μιας και οριακα μιλαμε για δικαιολογημενη πλανη, καθ'υποδειξη του πελατη του. Η κατηγορια της φθορας ξενης περιουσιας ευκολα καταρριπτεται, καθοτι ο τεχνικος λειτουργησε κατοπιν εντολης του πελατη. Της θειας εν προκειμενη που δεν ηξερε καν οτι η κεραια δεν ειναι δικια της. Μικρο μεριδιο ευθυνης και νομικα και ηθικα κατα τη γνωμη μου, του τεχνικου.

2ο φαουλ του TS, ο οποιος ασχοληθηκε εκεινος να επιδιορθωθει η ζημια που του προκαλεσαν αλλοι. Επρεπε να πει στην θεια και γειτονισσα, με συγχωρειτε, εγω δεν φταιω σε τιποτα, επιδιορθωστε την ζημια και βρειτε τα με τον τεχνικο σας, με οποιον τροπο θελετε. Εαν θελετε να φερω εγω τεχνικο δικο μου, πολυ ευχαριστως να το κανω και να τον στειλω να πληρωθει σε σας. Αλλιως δεν ξερω τι θα κανετε, η ζημια μου πρεπει να αποκατασταθει. Και κλεινει εκει το θεμα. Τωρα ο TS επειδη ηξερε 5 πραγματα για το αντικειμενο, θελησε να ασχοληθει εκεινος με την ζημια και να ανακατευτει και με την θεια και με τον τεχνικο και με τα υλικα και με ολα. Ε, εκει που εφτασε, ας το εφτιαχνε μονος του. Αλλιως να μην ανακατευοταν καθολου. Μονος του εμπλεξε.

Ερωτηση. Φοραω στο μηχανακι κατι ζαντες μαγνησιου και το φυλαω στο γκαραζ μαζι με το μηχανακι ενος φιλου. Αυτος ο φιλος παιρνει το μηχανακι και το παει σε εναν μαστορα, ξηλωνει τις ζαντες, βαζει τις μαμα επανω και το επιστρεφει. Θα τρεχω να βρω τον συνεργεια που εκανε την τραμπα να του λεω εσυ φταις γιατι εσυ τις εβγαλες απο πανω;

Προφανως και οχι, αλλος του πηγε εκει το μηχανακι για δικο του και του υπεδειξε την εργασια που θελει να κανει. Την κινηση της αφαιρεσης ομως, ο μαστορακος την εκανε. Ναι, επρεπε να τσεκαρει την αδεια να δει οτι ειναι δικο του το μοτορι οντως. Φερει μεριδιο ευθυνης. Μικρο παρολαυτα.

Δηλαδη αν η θειτσα του λεγε να πηδηξει απ τη ταρατσα θα το εκανε?

Φερει ΟΛΟ το βαρος της ζημιας καθως αυτος τη προκαλεσε. Αυτος δεν ελεγξε, αυτος εχει τις γνωσεις και τις πιστοποιησεις (υποτιθεται) και οχι η θειτσα

Η θειτσα τον πληρωσε να της φτιαξει τη κεραια ΤΗΣ, οχι να ξηλωσει του γειτονα. Οτι αυτος ειναι τοσο "επαγγελματιας" που το μονο που εκανε για να εξακριβωσει ποια ειναι η σωστη κεραια ηταν να ρωτησει τη θειτσα ειναι 100% δικια του ευθυνη

οτι ο τεχνικος βουτηξε τον εξοπλισμο του ΤΣ φταιει μηπως και γι αυτο η θειτσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

Δηλαδη αν η θειτσα του λεγε να πηδηξει απ τη ταρατσα θα το εκανε?

Φερει ΟΛΟ το βαρος της ζημιας καθως αυτος τη προκαλεσε. Αυτος δεν ελεγξε, αυτος εχει τις γνωσεις και τις πιστοποιησεις (υποτιθεται) και οχι η θειτσα

Η θειτσα τον πληρωσε να της φτιαξει τη κεραια ΤΗΣ, οχι να ξηλωσει του γειτονα. Οτι αυτος ειναι τοσο "επαγγελματιας" που το μονο που εκανε για να εξακριβωσει ποια ειναι η σωστη κεραια ηταν να ρωτησει τη θειτσα ειναι 100% δικια του ευθυνη

οτι ο τεχνικος βουτηξε τον εξοπλισμο του ΤΣ φταιει μηπως και γι αυτο η θειτσα?

Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Το δάσος είναι ότι ο άνθρωπος τώρα δεν έχει τηλεόραση, και δεν θα έχει μέχρι να ξεκολλήσει απ'το σκεπτικό του και να το ΛΥΣΕΙ. 

Το δέντρο είναι αν θα τιμωρηθεί ο κακός τεχνικός (ναι είναι κακός τεχνικός, το συμφωνήσαμε όλοι αυτό, πάμε παρακάτω τη ζωή μας όμως) και αν θα του το φτιάξει δωρέαν

Ε λοιπόν δεν είναι καν δέντρο αυτό, είναι ένα γρασιδάκι που το κατουράνε οι σκύλοι, και έχετε σκαλώσει ορισμένοι εκεί. ΚΑΝΕΙΣ δεν θα τιμωρηθεί για αυτό, και ΚΑΝΕΙΣ δεν θα το φτιάξει τσάμπα. 

Τώρα αν θέλετε να συζητάμε εδώ μέχρι την Ανάσταση (όχι τώρα μεθαύριο, αυτήν τη δεύτερη στο τέλος του Μαϊου), οκ. Πάντως ούτε θα του το φτιάξει ο τεχνικός δωρεάν, ούτε θα τιμωρηθεί από κανέναν. Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές και ας κοιτάξουμε να λύσουμε το πρόβλημα.. Πολύ ελεύθερο χρόνο έχουν ορισμένοι μου φαίνεται... Η γειτώνισσα κατάλαβε το δικό της μερίδιο του λάθους (και ας είναι και το 0,01% του λάθους) και θέλει να καλύψει τη ζημιά. Τί το κουράζουμε? 

ΥΓ: Ειλικρινά πάντως, μου κάνει εντύπωση που ξέρετε ποιά είναι η κεραία σας.. Εγώ ούτε η κεραία ξέρω, αλλά ούτε και ο ηλιακός ποιος είναι. Δεν είναι δουλειά μου να ξέρω, και ούτε με ενδιαφέρει. Ούτε ήταν δουλειά της να ξέρει εκείνη, πόνταρε τα λεφτά της στο λάθος άλογο και έχασε. Έπρεπε να αφήσει τον επαγγελματία να ασχοληθεί. Τίμια ζητάει να καλύψει τη ζημιά και μπράβο της. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Το δάσος είναι ότι ο άνθρωπος τώρα δεν έχει τηλεόραση. 

Το δέντρο είναι αν θα τιμωρηθεί ο κακός τεχνικός (ναι είναι κακός τεχνικός, το συμφωνήσαμε όλοι αυτό, πάμε παρακάτω τη ζωή μας όμως) και αν θα του το φτιάξει δωρέαν. 

Ε λοιπόν δεν είναι καν δέντρο αυτό, είναι ένα γρασιδάκι που το κατουράνε οι σκύλοι. ΚΑΝΕΙΣ δεν θα τιμωρηθεί για αυτό, και ΚΑΝΕΙΣ δεν θα το φτιάξει τσάμπα. 

Τώρα αν θέλετε να συζητάμε εδώ μέχρι την Ανάσταση (όχι τώρα μευθαύριο, αυτήν τη δεύτερη στο τέλος του Μαϊου), οκ. Ούτε θα του το φτιάξει ο τεχνικός δωρεάν, ούτε θα τιμωρηθεί από κανέναν. Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές και ας κοιτάξουμε να λύσουμε το πρόβλημα.. Πολύ ελεύθερο χρόνο έχουν ορισμένοι μου φαίνεται...

κατσε ρε συ, ειπα εγω ετσι θα γινει? απανταω σε ορισμενους που νομιζουν οτι ο καθε τεχνικος μπορει να κανει οτι του κατεβει χωρις ευθυνες. απ την αρχη ειμαι σιγουρος οτι το παιχνιδι ειναι χαμενο και υπαρχει μονο μια λυση.

υγ. απορεις που στην διαρκεια μιας καραντινας οι ανθρωποι εχουν πολυ ελευθερο χρονο? 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

κατσε ρε συ, ειπα εγω ετσι θα γινει? απανταω σε ορισμενους που νομιζουν οτι ο καθε τεχνικος μπορει να κανει οτι του κατεβει χωρις ευθυνες. απ την αρχη ειμαι σιγουρος οτι το παιχνιδι ειναι χαμενο και υπαρχει μονο μια λυση.

υγ. απορεις που στην διαρκεια μιας καραντινας οι ανθρωποι εχουν πολυ ελευθερο χρονο? 😂

Όχι δεν εννοώ ότι είπες εσύ ότι έτσι θα γίνει, έκανα quote το πρώτο που είδα, ουσιαστικά αυτά που έγραψες τα έχουν γράψει και άλλοι 5-6 τουλάχιστον!

Αυτό με την καραντίνα και τον ελεύθερο χρόνο μόλις το έγραψα και πάτησα υποβολή περίμενα να δω πότε θα το σχολιάσει κάποιος, hahah!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τα υλικά μου. Monoblock δεν βρήκα οπότε έβαλα 2 lnb, ρύθμισα το πιάτο, έριξα καινούριο καλώδιο και είμαι ΟΚ. Πήγα στην γειτόνισσα και έφτιαξα και τα δικά της. Ο τεχνικός απλά είναι τραγικός. Της άφησε το καλώδιο πεταμένο στο πάτωμα στην μέση του μπαλκονιου και να διασχίζει όλο το μπαλκόνι, στην ταράτσα δεν το έδεσε πουθενά απλά κρεμόταν, ο καινούριος δέκτης που της έβαλε δεν έπιανε όλα τα κανάλια που είχε στον παλιό. Της χρέωσε τον νέο δεκτή 85€, στο σκρουτζ έχει 30€. Για το καλώδιο της είχε πει ότι θα έρθει μετά την καραντίνα να το φτιάξει σωστά χαχαχα. Οπότε της έφτιαξα το καλώδιο, έβαλα τον παλιό δεκτή (ναι, δουλεύει μια χαρά και δεν χρειαζόταν καινούριο) και τώρα είναι όλα όπως ήταν πριν έρθει αυτός ο απαράδεκτος τύπος που θέλει να λέγεται ηλεκτρονικός - ηλεκτρολόγος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...