Προς το περιεχόμενο

The DIY Ανδρικο κούρεμα thread


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο thread.

Άλλος ένας τολμηρός εδώ, 31Μαρτίου με ανέλαβα.

Τόπος εκτέλεσης πλάνου: Στο μπάνιο.

Χρήση μηχανής κουρέματος remington με ένα ευθύ εξάρτημα με 4 σκάλες.

Μια χαρά αξιοπρεπές το αποτέλεσμα, ευκολάκι (βοηθάνε βέβαια και τα πυκνά σγουρά μαλλιά).

Για καθάρισμα και ευθυγράμμιση του σβέρκου, στάση όρθιος με πλάτη στον βασικό καθρέφτη του νιπτήρα και χρήση μικρού καθρέφτη χειρός με το ένα χέρι, ενώ με το άλλο κρατάω την μηχανή.
Δεν το έφτασα βέβαια σε επίπεδα τόσο κοντό ώστε να φανεί δέρμα για τα πλάγια και το πίσω χαμηλό μέρος κοντά στον σβέρκο.
Στα πλάγια και πίσω χρήση σκάλας 1. Λίγο πιο ΄πάνω, χρήση σκάλας 2, ψηλά πίσω στο κεφάλι η 3 και για τελείως μπροστά, σκάλα 4. Ε, τί θα μπορούσε να πάει τόσο πολύ στραβά; ...

 

Έχω μια απορία: Μερικές κουρευτικές μηχανές, έχουν μέσα χτενάκια όχι ευθεία σχηματικά μπροστά, αλλά με "πλαϊνό" σχήμα στα πλαστικά τους, σε τί χρησιμεύουν αυτά;

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα αξιοπρέπειας κουρέματα και "όμορφα τα έκανα" , και "σιγά τι κάνει ο κομμωτής παραπανω" , αφήστε τα! 

Βάλτε φώτο πριν και μετά να δούμε την τέχνη σας, χωρίς φωτογραφιες δεν μας ψήνετε. 

😋😁

Εγώ πιστεύω ότι θα ντρέπεστε να βγείτε, η θα βγείτε και καρφί στο κομμωτήριο 😂

2 φίλους που είδα, έγιναν σαν τον jim Carrey στην φωτογραφία που έβαλα στην αρχή. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Τα αξιοπρέπειας κουρέματα και "όμορφα τα έκανα" , και "σιγά τι κάνει ο κομμωτής παραπανω" , αφήστε τα! 

Βάλτε φώτο πριν και μετά να δούμε την τέχνη σας, χωρίς φωτογραφιες δεν μας ψήνετε. 

😋😁

Εγώ πιστεύω ότι θα ντρέπεστε να βγείτε, η θα βγείτε και καρφί στο κομμωτήριο 😂

2 φίλους που είδα, έγιναν σαν τον jim Carrey στην φωτογραφία που έβαλα στην αρχή. 

Εγώ δεν ντρέπομαι, είμαι πολύ περήφανος 🤣🤣🤣 άφησα όμως μουστάκι και ασχολούνται όλοι με αυτό οπότε γλυτώνω το δούλεμα του μαλλιού! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κομμωτηριο απο το Φεβρουαριο του 1998 (οταν παρουσιαστικα στη μοναδα ως φανταρος) ως και περισυ ειχα παει μονο 2 φορες.  Οποτε δεν μου κανει διαφορα.

Περισυ βεβαια ξεφυγα και πηγα 2 φορες σε κομμωτηριο μεσα σε λιγους μηνες

Εχω μηχανη και τα περνω μονος μου ανα 20ημερο περιπου, με εξωτερικη βοηθεια (βλεπε πατερας συνηθως) που και που για τον αυχενα. Απλα καθε 3 4 χρονια αλλαζω μηχανη.

Και τα περνω με την ψιλη, απο την εποχη που ειχα ακομα αρκετο μαλλι.

Αυτο που θελω να κανω τωρα αλλα κολωνω ειναι το ξυραφακι. Διαφορα μεγαλι στο ματι δεν θα εχει με το συνηθες μου στυλ αλλα η ιδεα του αφρου με αγχωνει...

 

Υ.Γ.  εχω αφησει μουστακι και εγω, δεν μου παει και το ξερω αλλα το εκανα για το χαβαλε της υποθεσης. Ουτως η αλλως, μονο στο σουπερμαρκετ πηγαινω και εκει με μασκα....

Στο τρεξιμο πηγαινω τοσο γρηγορα που δεν με βλεπει κανεις... LOL

και να προσθεσω και κατι ακομα σχετικα με το που κουρευομαστε:

Εμενα με εχει βολεψει ο νιπτηρας.

Απλωνω 2 3 φυλλα απο εφημεριδα να καλυψουν το μεγαλυτερο κομματι του νιπτηρα και σκυβω το κεφαλι ετσι ωστε οι τριχες που πεφοτυν απο την μηχανη να πεφτουν πανω στις εφημεριδες. Ετσι ουτε σκουπισμα θελει στο πατωμα, ουτε γεμιζει το σωμα σου τριχες. Συν οτι συνηθως η πριζα ειναι κοντα στο νιπτηρα και οχι στο μπανιο, τουλαχιστον σε 2 σπιτια που εχω μεινει απο το 1998. Και εξωτερικο που ειχα παει για ενα χρονο, και εκει ειχα παρει την μηχανη μαζι μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποίος ξυρίζει το κεφάλι του , και 'γώ το έκανα και είχα βαρεθει , ας κοιτάξει το νέο μηχανάκι της Remington(δεν ειναι καραμπινα) με  5 κεφαλες 

το έχω 1,5 μήνα το πηρα Αυστραλια και το καταευχαριστιεμαι...ούτε να στραβολαιμιαζω ούτε 3 καθρέπτες

https://www.shavershop.com.au/remington/ultimate-series-rx5-head-shaver-010469.html. to link ειναι αυστραλεζικο  αλλα σιγουρα θα κυκλοφορει και εδω

109 δολάρια επριπου 65 ευρώ....τα αξίζει τα λεφτά της ......δεν μπορώ να πω τι θα κάνει μετά από 1 χρόνο αλλά τώρα σκίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, είχα μια κουρευτική μηχανή από τα Lidl που είχα αγοράσει πριν 4-5 χρόνια πιο πολύ για να ρυθμίζω τις φαβορίτες. Κάθε μήνα πήγαινα σε κομμωτήριο και απλά μου επερνε με μηχανή τα πλάγια με μηχανή και ρυθμισμένη στο νούμερο 10 και τα επάνω με ψαλίδι.

Λέω λοιπόν να επιχειρήσω μόνος μου με την ανωτέρω μηχανή να κουρευτω. Θα σας δώσω κάποια στοιχεία της κ αν μπορεί κάποιος ας με καθοδηγεί πριν ξεκινήσω...

Έχει δύο χτενακια που κουμπωνουν στην μηχανή. Το ένα στα πλάγια γράφει 4 7 10 13 16. Και το άλλο 18 21 24 27 30. Όσο πιο μεγάλο νούμερο σημαίνει ότι θα παραμείνει πιο πολύ σε μήκος μαλλι στο κεφάλι ή το αντίστροφο; 

Να υποθέσω το νούμερο 10 που μου έκαναν στο κομμωτήριο είναι το ίδιο με την δική μου μηχανή;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2020 στις 1:31 ΜΜ, kostasbm είπε

οποίος ξυρίζει το κεφάλι του , και 'γώ το έκανα και είχα βαρεθει , ας κοιτάξει το νέο μηχανάκι της Remington(δεν ειναι καραμπινα) με  5 κεφαλες 

το έχω 1,5 μήνα το πηρα Αυστραλια και το καταευχαριστιεμαι...ούτε να στραβολαιμιαζω ούτε 3 καθρέπτες

https://www.shavershop.com.au/remington/ultimate-series-rx5-head-shaver-010469.html. to link ειναι αυστραλεζικο  αλλα σιγουρα θα κυκλοφορει και εδω

109 δολάρια επριπου 65 ευρώ....τα αξίζει τα λεφτά της ......δεν μπορώ να πω τι θα κάνει μετά από 1 χρόνο αλλά τώρα σκίζει

Δεν σου ερεθίζει το δέρμα; Και σε τίποτα περίεργα σημεία/αυλακώσεις/πίσω από τα αυτιά παίρνει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greekparot είπε

Καλησπέρα στην παρέα, είχα μια κουρευτική μηχανή από τα Lidl που είχα αγοράσει πριν 4-5 χρόνια πιο πολύ για να ρυθμίζω τις φαβορίτες. Κάθε μήνα πήγαινα σε κομμωτήριο και απλά μου επερνε με μηχανή τα πλάγια με μηχανή και ρυθμισμένη στο νούμερο 10 και τα επάνω με ψαλίδι.

Λέω λοιπόν να επιχειρήσω μόνος μου με την ανωτέρω μηχανή να κουρευτω. Θα σας δώσω κάποια στοιχεία της κ αν μπορεί κάποιος ας με καθοδηγεί πριν ξεκινήσω...

Έχει δύο χτενακια που κουμπωνουν στην μηχανή. Το ένα στα πλάγια γράφει 4 7 10 13 16. Και το άλλο 18 21 24 27 30. Όσο πιο μεγάλο νούμερο σημαίνει ότι θα παραμείνει πιο πολύ σε μήκος μαλλι στο κεφάλι ή το αντίστροφο; 

Να υποθέσω το νούμερο 10 που μου έκαναν στο κομμωτήριο είναι το ίδιο με την δική μου μηχανή;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Εχω και γω αλλα πιο παλιο μοντελο απο το δικο σου!  Ξεκινα στα πλαινα για δοκιμη με το 10. Κατεβα σκαλα-σκαλα αν τα θες πιο κοντα..  Το προβλημα ειναι το σβησιμο τα κατω με τα πανω!

Την δοκιμη θα την κανεις στην φαβορίτα απο κατω προς τα πανω..  Δεν ξερω ποσο μακρια μαλλια εχεις.. Μπορεις να βαλεις μία σκαλα και να τα παρεις ολα! Αλλα τα πλαινα δεν θα ειναι τοσο κοντα..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, magnam είπε

Δεν σου ερεθίζει το δέρμα; Και σε τίποτα περίεργα σημεία/αυλακώσεις/πίσω από τα αυτιά παίρνει τίποτα;

μια χαρα μεχρι τωρα....απλα βγαζω μια φωτο στο τελος απο πισω για να δω μην εχω ξεχασει καποια ακρη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...