Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν ξέρω το msrp αλλα προβλέπω να πονεσουν οι τιμες στας ευρωπας. Η ισοτιμια με το $ θα επιφέρει εγκεφαλικα. 

Απλά να θυμάστε ότι σχεδόν τον ίδιο καιρό θα βγάλει και η Intel τον Raptor Lake, οπότε θα έχουμε απευθείας ανταγωνισμό και τουλάχιστον τα MSRP δεν πρέπει να είναι ποιο πάνω από ότι είχαμε πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

5000 on roids φαίνεται η κατάσταση, 15% boost στο STP με 5.5Ghz clocks, DDR5/PCI-E 5.0 support..Meh ή μου φαίνεται ;

Έτσι δείχνει. Ας περιμένουμε να δείξουν τα actual SKUs και τα συνοδευτικά τους benchmark

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ λιγο μπερδεύτηκα. Τεσταρε ένα αγνωστο sku 16 πυρήνων με 12900k.

Δεν είναι vs 12900k το >+15% . Στα slides το λέει καθαρά ST(όχι ipc) gain είναι 7xxx preproduction silicon σε 2x16gb DDR5 6000CL30 vs 5950x σε 2x8gb DDR4-3600C16( παίζει δηλαδή να μην είναι καν b-die αν μιλάμε για gen2?!?).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Kh3lben είπε

Έτσι δείχνει. Ας περιμένουμε να δείξουν τα actual SKUs και τα συνοδευτικά τους benchmark

Δεν είναι vs 12900k το >+15% . Στα slides το λέει καθαρά ST(όχι ipc) gain είναι 7xxx preproduction silicon σε 2x16gb DDR5 6000CL30 vs 5950x σε 2x8gb DDR4-3600C16( παίζει δηλαδή να μην είναι καν b-die αν μιλάμε για gen2?!?).

 

Vs με τον 12900κ ήταν στο Blender και εκεί ηταν 31% ταχύτερος (λιγότερο χρόνο) .

FTb-I7-Dl-WUAAs6-Yw.jpg

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κλασσική γενιά πανω μου φάνηκε η φάση, στο ίδιο μοτιβο της τελευταίας πενταετίας...Ούτε κρύο , ούτε ζέστη..

Εντάξει, να δούμε και benchmarks αργότερα, αλλά προς το παρόν δεν εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα...Αλλή μια φορά hyped by the rumors....🙃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Vs με τον 12900κ ήταν στο Blender και εκεί ηταν 31% ταχύτερος (λιγότερο χρόνο) .

 

Ναι σωστός. Το  >+15% ST bench (cinebench 1T) είναι vs 5950x και το multithread bench(blender) είναι vs 12900k.

Επεξ/σία από Kh3lben
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άψογα, δεν ήθελα να πάω σε Zen 4 και το 15% βοηθάει ακόμα περισσότερο με το να μη με κολάζει το νέο hardware. 😛

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+15% ipc κανονικά δεν συμπεριλαμβάνει και την διαφορά στα clocks, οπότε αν έτρεχε όντως στα 5500 στο cb run, δεν είναι και ιδιαίτερα εντυπωσιακό το single και είναι σαφώς πίσω από [email protected].

Το 30% πάνω από ADL στο multi, οριακά θα τον φέρει στα ίδια επίπεδα με 13900Κ, είδη ο 5950x και ήταν οριακά καλύτερος στο blender.

Κατά τα άλλα, καμία αναφορά για τις L3, οπότε μάλλον παραμένουν 32mb.

Τέλος η επιλογή για daisy chained dual chipsets, είναι κάπως ερασιτεχνική κατά την άποψη μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Τέλοςεπιλογή για daisy chained dual chipsets, είναι κάπως ερασιτεχνική κατά την άποψη μου.

Το x670E ειδικά μου φάνηκε πολύ .. περίεργο. Extreme OC 4slota daisy chain mobos?

Offtopic κάπως αλλά τα καλύτερα κομμάτια του keynote για μένα ήταν το dp2.0 confirmation και το push στο direct storage. Φαντάζομαι θα ακολουθήσει και στα 2 η Nvidia, οπότε υπάρχει πλέον κίνητρο για τους monitor makers για το πρώτο και "πίεση" στην MS και τους game devs για το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kh3lben είπε

Το x670E ειδικά μου φάνηκε πολύ .. περίεργο. Extreme OC 4slota daisy chain mobos?

Offtopic κάπως αλλά τα καλύτερα κομμάτια του keynote για μένα ήταν το dp2.0 confirmation και το push στο direct storage. Φαντάζομαι θα ακολουθήσει και στα 2 η Nvidia, οπότε υπάρχει πλέον κίνητρο για τους monitor makers για το πρώτο και "πίεση" στην MS και τους game devs για το 2ο.

Εκτός και αν ο imc της AMD είναι σαφώς καλύτερος και μπορεί να παίζει 4 dimm περίπου ίδιες ταχύτητες για κάποιον που θέλει 128GB, το daisy 4 dimm είναι useless.

Μέχρι τα 64 πας με 2 dimm dual rank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, Πέτρος said:

Οπότε τρέξανε μη χάσουν το momentum της ανακοίνωσης...ότι να'ναι.

Είχαν πάντως 2 χρόνια από το release των Zen 3, αρκετός χρόνος για την AMD και τους κατασκευαστές μητρικών ώστε να μην έχουν "παιδικές" ασθένειες...

...μην γελάτε ρε! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Vs με τον 12900κ ήταν στο Blender και εκεί ηταν 31% ταχύτερος (λιγότερο χρόνο) .

FTb-I7-Dl-WUAAs6-Yw.jpg

Mα ηδη ο 5950x ειναι 15-20% πανω στο blender νομίζω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Thresh είπε

Είχαν πάντως 2 χρόνια από το release των Zen 3, αρκετός χρόνος για την AMD και τους κατασκευαστές μητρικών ώστε να μην έχουν "παιδικές" ασθένειες...

...μην γελάτε ρε! 😛

Σε καλό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Τελικά λάθος μου για το desktop, είναι με δυο Chiplet και το iGPU στο I/O die.\

Ο 16 πύρινος ανέβασε 5.5GHz στο gaming που έδειξαν

Που ήταν και το απολύτως λογικό, δεν απεμπολείς το τεράστιο πλεονέκτημα των chiplet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...