Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ από το video αποκόμισα μικρό IPC uplift over zen3 (σε σχέση με το προηγούμενο over zen2), 10% πάνω ST ρολόγια και πολύ παραπάνω all core clocks (για να βγαίνουν τα νούμερα στο blender). Μέσες άκρες απλά ένα συμπαθητικό upgrade, αλλά και πάλι δε βλέπω να χτυπάει raptor σε ST.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πουθενά στη παρουσίαση δε λέει "31% less time than competitor". Λέει ξεκάθαρα "31% faster". Αν δούμε το video, το encoding τρέχει από 29:20 ως 29:46 για τον Ryzen, κάνοντας 8 πλήρεις σειρές και μία μισή πάνω πάνω στο τέλος, όταν στο ίδιο διάστημα ο Intel  δεν έχει τελειώσει την 6η σειρά. Όταν ο Intel τελειώνει τη δεύτερη σειρά, ο Ryzen τελειώνει την τρίτη ενώ όταν ο Intel τελειώνει την 4η, ο Ryzen τελειώνει την 6η. Οπότε μιλάμε για σχεδόν 50% faster και όχι 31% - κάτι που συμφωνεί με το 31% less time που αναφέρθηκε παραπάνω.

Οπότε αν μιλάμε για 45% παραπάνω απόδοση, ενώ ο 5950Χ είναι 12% παραπάνω, μιλάμε για αύξηση σχεδόν 30% από 5950Χ. Και αν το IPC είναι 3,5%, σημαίνει 25,6% αύξηση στα clocks, δηλαδή από 3950 σε 5000 all core!

Μάλιστα στα end notes δεν αναφέρει τους χρόνους ούτε πως ήταν σεταρισμένο το 12900K.

Νομίζω λοιπόν πως η αύξηση στο IPC δεν είναι 3,5% αλλά παραπάνω, και το Λιζάκι απλώς ήθελε να θολώσει τα νερά. Γιατί η κάρτα λέει "> 15% single-thread uplift". Ποτέ δε λες κάτι τέτοιο σε παρουσίαση. Λες "up to 20%" πχ, ή λες average of 15% in X tests.

ZEN 4 = 204 secs

12900K = 297 secs 

31,3% less time or 45.6% faster performance

FTb-I7-Dl-WUAAs6-Yw.jpg

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

ZEN 4 = 204 secs

12900K = 297 secs 

31,3% less time or 45.6% faster performance

FTb-I7-Dl-WUAAs6-Yw.jpg

Αυτό έψαχνα αλλά στο video δε φαίνεται. Το βρήκα σε screenshots σε κάποια site.

Οπότε είναι 45,6% πιο γρήγορος από 12900K και τουλάχιστον 30% από 5950Χ. Μου φαίνεται απίθανο αυτό το 30% να είναι 26% συχνότητα και 4% IPC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτό έψαχνα αλλά στο video δε φαίνεται. Το βρήκα σε screenshots σε κάποια site.

Οπότε είναι 45,6% πιο γρήγορος από 12900K και τουλάχιστον 30% από 5950Χ. Μου φαίνεται απίθανο αυτό το 30% να είναι 26% συχνότητα και 4% IPC.

Δεν έχουμε ιδέα πόσο διαφορά έχει στο συγκεκριμένο Blender σε MT από τον 5950Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτό έψαχνα αλλά στο video δε φαίνεται. Το βρήκα σε screenshots σε κάποια site.

Οπότε είναι 45,6% πιο γρήγορος από 12900K και τουλάχιστον 30% από 5950Χ. Μου φαίνεται απίθανο αυτό το 30% να είναι 26% συχνότητα και 4% IPC.

Γιατί;

Κάπως ξεκάθαρα είναι τα πράγματα.

Η μόνο ουσιαστική διαφορά είναι η διπλάσια L2 cache. Είναι και ο νέος IMC και η υποστήριξη DDR5 και το νέο I/O die αλλά σε CB και Blender δεν παίζουν ρόλο.

Οπότε το 4-5% IPC θα είναι από την L2 cache και όλα τα υπόλοιπα, μη-IPC, θα είναι από τα πολύ ανεβασμένα ρολόγια. 4GHz ---> 5GHz είναι 25% και είναι περίπου αυτό που ψάχνουμε και υποστηρίζεται από τα 170W TDP (παρόλη τη μετάβαση στα 5nm) που ανακοίνωσαν ότι θα έχει.

Θα έχει ουσιαστικά ένα προφίλ factory pre-PBO με έμφαση στο ΜΤ και κόφτη στο ST.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 15% ipc uplift θέλω να πιστεύω ότι είναι MHz to MHz στο cb23 και δεν συμπεριλαμβάνει άλλο ένα 10% clock uplift που φαίνεται να έχει ο 7950x. Συνολικά θα έρχεται σε επίπεδα ADL στο single, ίσως λίγο κάτω και γενικά μάλλον πιο κάτω από RTL.

Για να πιάσει πάντως τα 38Κ στο cb23, πρέπει να έχει 15% ipc uplift και να τρέχει 5GHz all core, που το θεωρώ εφικτό, αλλά όχι stock σίγουρα, το stock θα είναι σε επίπεδα 5950x + pbo + co.

Για τον 13900Κ, είδη ο 12900Κ πιάνει τα 30Κ με λίγο tweaking, από αυτά τα 7-8Κ περίπου είναι τα e-cores, ε λογικά ο 13900Κ τα 38Κ θα τα έχει, μπορεί και παραπάνω ανάλογα και βελτιστοποιήσεις γίνουν σε clocks και arch.

Οπότε πρακτικά αναμένω πάλι ανάλογα το productivity workload να έχουμε επανάληψη 5950x vs 12900K, με πιο μικρές διαφορές αυτή την φορά στα single thread / mixed threaded workloads.

Από games, θεωρώ τραγικό η intel να προσφέρει περισσότερη unified L3 cache (και L2), εδώ η θεία κρατάει καβάτζες για τους Zen4X, γενικά το ότι μένει στα 32MB/ccd όπως φαίνεται, σίγουρα κόβει το gaming potential, εκτός και αν άφησε κάτι και για την τελική επίσημη παρουσίαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια "ασχετη" απορία εγώ, πως διάολο θα βάζουμε πάστα στους zen4 έτσι όπως τους έχουν σχεδιάσει με τα κενά γύρο γύρο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Razor333 είπε

To 15% ipc uplift θέλω να πιστεύω ότι είναι MHz to MHz στο cb23 και δεν συμπεριλαμβάνει άλλο ένα 10% clock uplift που φαίνεται να έχει ο 7950x. Συνολικά θα έρχεται σε επίπεδα ADL στο single, ίσως λίγο κάτω και γενικά μάλλον πιο κάτω από RTL.

Για να πιάσει πάντως τα 38Κ στο cb23, πρέπει να έχει 15% ipc uplift και να τρέχει 5GHz all core, που το θεωρώ εφικτό, αλλά όχι stock σίγουρα, το stock θα είναι σε επίπεδα 5950x + pbo + co.

Για τον 13900Κ, είδη ο 12900Κ πιάνει τα 30Κ με λίγο tweaking, από αυτά τα 7-8Κ περίπου είναι τα e-cores, ε λογικά ο 13900Κ τα 38Κ θα τα έχει, μπορεί και παραπάνω ανάλογα και βελτιστοποιήσεις γίνουν σε clocks και arch.

Οπότε πρακτικά αναμένω πάλι ανάλογα το productivity workload να έχουμε επανάληψη 5950x vs 12900K, με πιο μικρές διαφορές αυτή την φορά στα single thread / mixed threaded workloads.

Από games, θεωρώ τραγικό η intel να προσφέρει περισσότερη unified L3 cache (και L2), εδώ η θεία κρατάει καβάτζες για τους Zen4X, γενικά το ότι μένει στα 32MB/ccd όπως φαίνεται, σίγουρα κόβει το gaming potential, εκτός και αν άφησε κάτι και για την τελική επίσημη παρουσίαση.

Καλά το 30k δεν είναι εύκολο με τον 12900k. Θες ψύξη με μπάλες, αυτό που κοροιδευούν τα amdοπαιδα. Εμένα στα 29800 τερματίζει η u12a στους 91C. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλά το 30k δεν είναι εύκολο με τον 12900k. Θες ψύξη με μπάλες, αυτό που κοροιδευούν τα amdοπαιδα. Εμένα στα 29800 τερματίζει η u12a στους 91C. 

Και stock να το αφήσεις είναι στα 27Κ+ με τα 7Κ περίπου από τα e-cores, οπότε έχουμε σύνολο 34Κ+ για τον 13900Κ στοκ χωρίς να γίνει η παραμικρή αλλαγή πέρα από τα e-cores, αλλά σύμφωνα με τις πληροφορίες και τα p-cores και e-cores θα έχουν κάποιο uplift σε arch+clocks.

Κάπου στα 35Κ αναμένω stock 7950x, με το 15% ipc uplift και λογικά stock συχνότητες στα 4.5-4.6GHz all core είναι εφικτό και γενικά από την στιγμή που καρφώνει πλέον σε games 5.5GHz, ακόμα και το 5GHz all core δεν θα μου έκανε εντύπωση με pbo+co και καλή ψύξη φυσικά. 

Neck to neck θα παίξουν 7950x και 13900Κ, με διαφορετική προσέγγιση προφανέστατα, εκεί που θα εξακολουθεί να έχει θέμα η AMD είναι στους 7600x/7800x και στο τι θα προσφέρει και στους entry level users, που μάλλον θα ξεμείνουν με προτάσεις zen 3, ακόμα και zen 2 στο γνωστό am4 με ddr4, ίσως βέβαια επεκτείνει και την 3d cache γκάμα.

42 λεπτά πριν, bep1995 είπε

Έχω μια "ασχετη" απορία εγώ, πως διάολο θα βάζουμε πάστα στους zen4 έτσι όπως τους έχουν σχεδιάσει με τα κενά γύρο γύρο ;;

Θα πέσει κάποια μικρή ποσότητα στα caps λογικά, δεν έγινε και κάτι από την στιγμή που είναι μη αγώγιμη η πάστα.

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Razor333 είπε

Και stock να το αφήσεις είναι στα 27Κ+ με τα 7Κ περίπου από τα e-cores, οπότε έχουμε σύνολο 34Κ+ για τον 13900Κ στοκ χωρίς να γίνει η παραμικρή αλλαγή πέρα από τα e-cores, αλλά σύμφωνα με τις πληροφορίες και τα p-cores και e-cores θα έχουν κάποιο uplift σε arch+clocks.

Κάπου στα 35Κ αναμένω stock 7950x, με το 15% ipc uplift και λογικά stock συχνότητες στα 4.5-4.6GHz all core είναι εφικτό και γενικά από την στιγμή που καρφώνει πλέον σε games 5.5GHz, ακόμα και το 5GHz all core δεν θα μου έκανε εντύπωση με pbo+co και καλή ψύξη φυσικά. 

Neck to neck θα παίξουν 7950x και 13900Κ, με διαφορετική προσέγγιση προφανέστατα, εκεί που θα εξακολουθεί να έχει θέμα η AMD είναι στους 7600x/7800x και στο τι θα προσφέρει και στους entry level users, που μάλλον θα ξεμείνουν με προτάσεις zen 3, ακόμα και zen 2 στο γνωστό am4 με ddr4, ίσως βέβαια επεκτείνει και την 3d cache γκάμα.

Eνδιαφέρον θα έχει και ο 13700, αν θα κατέβει με 12 ή με 8 ecores. Θα γίνει μακελειό. 

Απλά όσοι ψηθήκατε για zen 4, με τα χάπια όταν δείτε τιμές μητρικών. Τα z690 ήταν ζέσταμα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Eνδιαφέρον θα έχει και ο 13700, αν θα κατέβει με 12 ή με 8 ecores. Θα γίνει μακελειό. 

Απλά όσοι ψηθήκατε για zen 4, με τα χάπια όταν δείτε τιμές μητρικών. Τα z690 ήταν ζέσταμα :P 

Οι zen 4 θα είναι για ακόμα πιο βαθιές τσέπες από τους ADL, δεν έχεις επιλογή να κρατήσεις μνήμες ή να πας σε 16gb ddr4, δεν το κόβω ακόμα και η single chipset μητρικές να είναι ιδιαίτερα φθηνές, τις ddr5 τις ξέρουμε, δεν ξέρουμε όμως τι ιδιαιτερότητες θα έχουν οι zen 4 και ποιες θα κυνηγάνε με το ντουφέκι όσοι μπλέξουν γιατί θα παίζουν καλύτερα με τον imc τους..

Ο 13700Κ θα είναι πρακτικά ένας βελτιωμένος 12900Κ, θα παίξει στα 400-450€ (λογικά), οπότε εκεί θεωρητικά θα πρέπει να παίξει και ο 7900x, όμως ένα 5%-10% καλύτερος να είναι στα games θα φτάσει στα 650€ για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κατι...?η φαση με τη μεγαλυτερη cache που φαινεται απο τον 3D να βοηθαει στο gaming, φαινεται στα blender και στα mulinex ξερω γω? Λογικα θα χει τετοιο μοντελο και θα μπορουσε να το βαλει και σε 6πυρηνο...τυπου r5 7600X με 60Mb L3 Cache...Φανταζομαι κατι τετοιο θα επαιζε...40% ( λεω εγω ενα νουμερο) πανω σε gaming απο τον 5600(X). 

Θα μπορουσε ενδεχομενως να μπει σε ολα τα X ( και καλα gaming μοντελα μεχρι τωρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Herald είπε

Απλά όσοι ψηθήκατε για zen 4, με τα χάπια όταν δείτε τιμές μητρικών.

ναι γιατί με τι τιμές στα cpu της Λίζας δεν θα γελάσουμε.....🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kkatzos είπε

Η μόνο ουσιαστική διαφορά είναι η διπλάσια L2 cache. Είναι και ο νέος IMC και η υποστήριξη DDR5 και το νέο I/O die αλλά σε CB και Blender δεν παίζουν ρόλο.

Αν είναι έτσι, τι σχεδιάζουν 2-3 χρόνια τώρα; Δε μπορεί ένα νέο arch να έχει μόνο παραπάνω cache - άντε και avx512 και AI εντολές που έχουν πει ότι θα έχει. Δεν είναι δυνατόν να μην έχει βελτιώσεις η αρχιτεκτονική και σε άλλα σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι θα φυλάει για έκπληξη το Λιζάκι στάνταρ για τα επίσημα.....σημασία έχει ότι  παίζουν πολύ καλά μπαλίτσα και οι δύο τους πια σε όλα τα επίπεδα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...