Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Να πω κατι...?η φαση με τη μεγαλυτερη cache που φαινεται απο τον 3D να βοηθαει στο gaming, φαινεται στα blender και στα mulinex ξερω γω? Λογικα θα χει τετοιο μοντελο και θα μπορουσε να το βαλει και σε 6πυρηνο...τυπου r5 7600X με 60Mb L3 Cache...Φανταζομαι κατι τετοιο θα επαιζε...40% ( λεω εγω ενα νουμερο) πανω σε gaming απο τον 5600(X). 

Θα μπορουσε ενδεχομενως να μπει σε ολα τα X ( και καλα gaming μοντελα μεχρι τωρα)

stacked 3d cache μοντέλο zen 4 δεν έχουν ανακοινώσει ακόμα. Σίγουρα θα βγάλουν αλλά πιστεύω αργότερα, ίσως στο μέσο του 2023.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν είναι δυνατόν να μην έχει βελτιώσεις η αρχιτεκτονική και σε άλλα σημεία.

Stop gap μέχρι να καταφέρει να πιάσει το 3d stack είναι. Αν έδινε arch + node shrink θα έχαναν 2-3 χρόνια πωλήσεις. 
Για εμένα προσωπικά, ας στρώσουν τις τρύπες στο BIOS και τους driver, και μετά να δούμε μεγαλύτερο βήμα. 2 χρόνια και ακόμα usb2/3 δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε. 

Καλώς ή κακώς πρέπει να προλάβει την intel στο RnD. Το 2,5D και τα chiplet δούλεψαν αδιανόητα καλά για την AMD, όμως φτάνουμε σε ένα σημείο που έχει κορεστεί και δεν υπάρχει άλλο scale. 

Για το 2024-2026 προετοιμάζονται τα μεγάλα arch με το 3D ( που θέλει καθαρό EUV στο node) και τα AI accelerator στη μορφή του SoC.
Το AI που πάνε να πουλήσουν είναι τα AVX VNII, που κάνει fuse μικρότερα instruction σε ένα μεγαλύτερο. Οπότε υπολόγιζε πως αν το zen4 έχει 512bit bus, ένα μέρος του blender performance ( 5% ??? ) πάει εκεί. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο γνωστός Ian Cutress σε βίντεό του ανέφερε πως το engineering sample 16 core Zen 4 είχε ονομαστικό TDP 125W και PPT 170W. Άρα τέλος το 105/142, πάμε για 125/170.

https://www.youtube.com/watch?v=muF_LwNYtEU

https://wccftech.com/amd-greater-than-15-single-threaded-performance-for-ryzen-7000-cpus-could-be-another-jebait/

 

Κι ένα video για το πως μπαίνει η CPU στο board, από την MSI

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικές μου προβλέψεις, ή το >15% θα καταλήξει να φτάνει 30+%, ή φυλάει 24c χωρίς iGPU. Πιστευώ φυλάει γερή έκπληξη, ολόκληρη αλλαγή πλατφόρμας - μετά από 2 χρόνια, δεν νομίζω να βγάλουν κάτι ανεμικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μαζέψουμε σιγά σιγά αυτά που έχουμε δει και ακούγονται, 
5% IPC , 20% clocks , 5% AVX , DDR5 και I/O die . 
Όσο να ναι θα πρέπει να δούμε κοντά 30% διαφορά. Ολόκληρο node shrink έγινε, ακόμα και αν χρειαστεί να πλησιάσει τα 200Watt για να ρίξει 15-20% στα ADL πρέπει να το κάνει. 

Το zen4 έχει αντίπαλο τα Raptor. Οπότε χρειάζεται καλύτερη πλατφόρμα και ταυτόχρονα parity στο Multi. 
Γιατί λογικά τα raptor θα έρθουν με 10-15% STP ( IPC + clocks) πάνω. 
Δεν βλέπω άλλο τρόπο για να μείνει κάτω από 10% STP διαφορά στα raptor, αν δεν ρίξει ένα 15-20% στα ADL. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο το πόσος κόσμος έχει κολλήσει ότι το IPC improvement θα είναι μόνο +3-5%, το διαβάζω παντού, εδώ, στο reddit κ.α. 

Όταν λέει η AMD +15% IPC improvement στο cb23 single, εννοεί ότι και τα δύο cpu τα μέτρησαν στην ίδια συχνότητα, όχι στην max που μπορούν να πιάσουν, αλλιώς δεν μετράνε IPC, αλλά STP.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο το πόσος κόσμος έχει κολλήσει ότι το IPC improvement θα είναι μόνο +3-5%, το διαβάζω παντού, εδώ, στο reddit κ.α. 

Όταν λέει η AMD +15% IPC improvement στο cb23 single, εννοεί ότι και τα δύο cpu τα μέτρησαν στην ίδια συχνότητα, όχι στην max που μπορούν να πιάσουν, αλλιώς δεν μετράνε IPC, αλλά STP.

 

Είπε +15% IPC;

Εγώ αυτό είδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο το πόσος κόσμος έχει κολλήσει ότι το IPC improvement θα είναι μόνο +3-5%, το διαβάζω παντού, εδώ, στο reddit κ.α. 

Όταν λέει η AMD +15% IPC improvement στο cb23 single, εννοεί ότι και τα δύο cpu τα μέτρησαν στην ίδια συχνότητα, όχι στην max που μπορούν να πιάσουν, αλλιώς δεν μετράνε IPC, αλλά STP.

 

Δεν είπε IPC, είπε single thread uplift.

Το θέμα είναι ότι ποτέ δε λες "μεγαλύτερο από 15%". Δεν έχει νόημα αυτή η φράση. Πόσο μεγαλύτερο; Στα γραφήματα από Zen 2 σε Zen 3 είχαν δείξει geo-mean 19% από πολλές εφαρμογές.

Επίσης αυτό το 31% faster στο blender ενώ στη πραγματικότητα είναι 45% faster, δείχνει πως δε θέλανε να ανοίξουν τα χαρτιά τους.

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Δικές μου προβλέψεις, ή το >15% θα καταλήξει να φτάνει 30+%, ή φυλάει 24c χωρίς iGPU. Πιστευώ φυλάει γερή έκπληξη, ολόκληρη αλλαγή πλατφόρμας - μετά από 2 χρόνια, δεν νομίζω να βγάλουν κάτι ανεμικό

Από την στιγμή που αποφάσισαν να βάλουν igpu, είναι λογικό να μετριάζεται κάπως το uplift που θα έχουμε.
Η igpu πιάνει χώρο στο τσιπάκι που θα μπορούσε να κάτι χρήσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ok true, δεν αναφέρει ipc, my bad, οπότε ναι λογικό να είναι όλοι δυσαρεστημένοι όταν 10% είναι μόνο η διαφορά στα MHz.

 

 

Εγώ νομίζω απλώς κρύψανε την πραγματική απόδοση του τσιπ. Κατ' αρχάς οι μέχρι τώρα AMD cpus σε κανένα παιχνίδι δε χτυπάνε συχνότητα στο max boost του single thread workload. Πχ στον δικό μου 5900Χ, έχω max 4950 σε CB23 single thread, σε games συνήθως πάει 4600, max 4700. Το συγκεκριμένο παιχνίδι που δείξανε δε νομίζω να διαφέρει από αυτό το κανόνα. Οπότε αν πιάνει 5500 σε παιχνίδι, μπορεί να πηγαίνει και 5700-5800 σε CB23 single thread.

Ο 12900KS είναι ήδη 34% μπροστά σε CB23 single thread από τους Zen 3, το να δώσει μόνο 15% αύξηση θα είναι η απόλυτη ήττα. Με 15% IPC και άλλο 15% frequency (πχ 5700 vs 4950) ίσα που θα καταφέρει να φτάσει τον 12900KS. 

 

28 λεπτά πριν, hln3 είπε

Από την στιγμή που αποφάσισαν να βάλουν igpu, είναι λογικό να μετριάζεται κάπως το uplift που θα έχουμε.
Η igpu πιάνει χώρο στο τσιπάκι που θα μπορούσε να κάτι χρήσιμο

Δε πιάνει χώρο στο τσιπάκι, η igpu είναι στο I/O chip. Δεν είναι μονολιθικό design.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hln3 είπε

Από την στιγμή που αποφάσισαν να βάλουν igpu, είναι λογικό να μετριάζεται κάπως το uplift που θα έχουμε.
Η igpu πιάνει χώρο στο τσιπάκι που θα μπορούσε να κάτι χρήσιμο

Η igpu είναι στο io die το μεσαίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Εγώ νομίζω απλώς κρύψανε την πραγματική απόδοση του τσιπ. Κατ' αρχάς οι μέχρι τώρα AMD cpus σε κανένα παιχνίδι δε χτυπάνε συχνότητα στο max boost του single thread workload. Πχ στον δικό μου 5900Χ, έχω max 4950 σε CB23 single thread, σε games συνήθως πάει 4600, max 4700. Το συγκεκριμένο παιχνίδι που δείξανε δε νομίζω να διαφέρει από αυτό το κανόνα. Οπότε αν πιάνει 5500 σε παιχνίδι, μπορεί να πηγαίνει και 5700-5800 σε CB23 single thread.

Ο 12900KS είναι ήδη 34% μπροστά σε CB23 single thread από τους Zen 3, το να δώσει μόνο 15% αύξηση θα είναι η απόλυτη ήττα. Με 15% IPC και άλλο 15% frequency (πχ 5700 vs 4950) ίσα που θα καταφέρει να φτάσει τον 12900KS. 

Δεν ξέρω πόσο single threaded είναι το ghostwire, έχω δει 5000 στο FC6, μέχρι εκεί, συνήθως ο 5950x ήταν 4700-4800. 

Γενικά τα νούμερα είναι κάπως, το πάνω από 15% STP είναι κάπως, πόσο πάνω και γιατί δεν μιλάνε ξεκάθαρα για IPC gains και η σύγκριση στο blender μόνο με τον 12900Κ, σε ένα σενάριο ελεγχόμενο από την AMD να πηγαίνει όσο το δυνατόν καλύτερα στο προϊόν της. 

Ίσως στο επόμενο διάστημα ξεκινήσουν τα leaks σε cpu-z/geekbench/cinebench και πάρουμε καλύτερη εικόνα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελειως υποθετικη ερωτηση αφου ειναι ακομα νωρις, αν μπορει καποιος να μου δωσει μια εκτιμηση και σε μενα τον ασχετο. Οταν με το καλο κυκλοφορησουν στας Ευρωπας οι Zen 4 ποσο λετε να επηρεασουν τις τιμες των τωρινων Zen 3? Επισης πιστευετε για εναν νορμαλ χρηστη θα αξιζει ακομα η αγορα ενος Ryzen 5 5600 σε αναλογια αποδοσης/τιμης, συγκριτικα με τη νεα γενια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...