Προς το περιεχόμενο

Κατάθεση στην τράπεζα από άνεργο που έκανε μηδενικές φορολογικές δηλώσεις


Heisen_berg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Heisen_berg είπε

Καλησπέρα. Είμαι άνεργος και λόγω σπουδών, στρατού κλπ δεν έχω αποκτήσει κάποιο εισόδημα ακόμα, οπότε κάνω μηδενικές φορολογικές δηλώσεις. Έχω μαζέψει ένα χ ποσό σε μετρητά (κάτω των 10.000 ευρώ) από δώρα γονέων, χαρτζιλίκια από παλιά και κάποια κέρδη από τον ΟΠΑΠ. Έχω ανοίξει έναν λογαριασμό στην Εθνική και θέλω να καταθέσω τα χρήματα μου (ή κάποιο μέρος τους) εκεί. Θα έχω κάποιο θέμα με την τράπεζα ή την εφορία; Κάπου διάβαζα ότι μπορεί να έχω 40% φόρο αν δεν τα δηλώσω στην δήλωση του 2020. Αλλά δεν έχω σκοπό να τα κρύψω κι αν πρέπει να δηλωθούν ως "εισόδημα" θα τα δηλώσω κανονικά. Παίζει πάλι φόρος; 

Και γιατί δεν άνοιξες λογαριασμό όταν σου πρωτοέδωσαν λεφτά?

Τόσο καιρό πού τα είχες και δεν φοβόσουν και τώρα ξαφνικά ανησυχείς και θέλεις  να τα βάλεις στην τράπεζα?

Τώρα ή τα καταθέτεις και το ρισκάρεις ή τα καταθέτουν οι γονείς σου σε κοινό λογαριασμό!

Το  να τα πάρεις από τον κοινό λογαριασμό και να τα βάλεις σε δικό σου δεν τα ξεπλένει, πάλι θα θεωρηθούν δωρεά και θα πληρώσουν φόρο 10% ή και περισσότερο αν τα εισοδήματά τους δεν δικαιολογούν τέτοιο ποσό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή αν το συνολικό μου ετήσιο εισόδημα είναι 5000 ευρώ και μου καταθέσει μάνα ή πατέρας 4000 ευρώ , αν και το συνολικό μου εισόδημα δε θα είναι πάνω από 9000 ευρώ, θα πληρώσω 400 ευρώ εφορία;;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις κάποιοι θα βρήκαν παραθυράκια μέσω στοιχηματικών εταιριών. Του τύπου ανά διαστήματα βάζεις paysafe, τζιράρεις το ποσό κατάθεσης, παίζεις απόδοση 1.01, κάνεις ανάληψη το ποσό και το έχεις ήδη φορολογημένο στην τράπεζα και τα δηλώνεις στην εφορία σαν κέρδη με βεβαίωση από την εταιρία. Προσωπικά δεν θα το έκανα με τίποτα, αλλά σίγουρα θα έχει γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Δηλαδή αν το συνολικό μου ετήσιο εισόδημα είναι 5000 ευρώ και μου καταθέσει μάνα ή πατέρας 4000 ευρώ , αν και το συνολικό μου εισόδημα δε θα είναι πάνω από 9000 ευρώ, θα πληρώσω 400 ευρώ εφορία;;

Ο φόρος των 400€ θα βγει στην περίπτωση που μάνα ή πατέρας υποβάλλει δήλωση δωρεάς 4.000€.

Αν απλά σου καταθέσουν 4.000€ το πιθανότερο είναι να περάσει απαρατήρητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε να διανοηθείς να τα καταθέσεις. Κάνε ένα πρόχειρο search στο γκουγκλ "έλεγχος καταθέσεων" και θα καταλάβεις. Ένα ποσό της τάξης των 10 χιλιάδων θα χτυπήσει αμέσως καμπανάκι στην ααδε και να είσαι σίγουρος ότι θα το ελέγξουν. Λες ότι θες να τα βάλεις στη δήλωσή σου. Πώς; Παλιά κέρδη οπαπ πώς να τα βάλεις σε φετινή δήλωση; Επίσης τα χαρτζιλίκια από γονείς πρέπει να δηλωθούν ως δωρεές και αυτό έχει φόρο 10% και θεωρείται τεκμήριο για αυτόν που σου κάνει τη δωρεά (διπλό το κακό). Αν δεν φαίνονται σε παλιές δηλώσεις, θα έχεις θέμα με την εφορία 100%. Και μάλιστα μπορεί να μην έχεις τώρα θέμα, αλλά σε 5 χρόνια. Τόσο έχουν δικαίωμα να κάνουν ελέγχους για φοροδιαφυγή. 5 χρόνια πίσω. Το σύστημά τους θα δει την κατάθεση και θα τη συγκρίνει μόνο με την φετινή σου δήλωση. Αν έχει απόκλιση, όλο το ποσό θεωρείται μαύρο εισόδημα. Ο φόρος θα φτάσει το 50% αν δεν αποδείξεις ότι είναι φορολογημένα χρήματα.

Μια συμβουλή θα σου δώσω: σπίτι και πάλι σπίτι. Ή όπου αλλού εκτός από εκεί που σκέφτεσαι. Τράπεζα καλύτερα να βάζεις πολύ λίγα μόνο αν είναι να κάνεις online αγορά ή πληρωμή λογ/σμού.

Η θυρίδα είναι μια πολύ καλύτερη σκέψη αν δεν θες σπίτι.

8 ώρες πριν, magnam είπε

Σε προτρέπω να ακολουθήσεις τις πλέον νόμιμες διαδικασίες με ό,τι χρεώσεις ίσως περιλαμβάνουν......

.....αλλά για ακαδημαϊκούς και μόνο λόγους, φίλος κατέθεσε 15.000€ και σε γενόμενη τηλεφωνική ερώτηση από την τράπεζα είπε πως παντρεύεται και μαζεύτηκαν δώρα από συγγενείς και φίλους. Του ευχήθηκαν βίον ανθόσπαρτο, και όλα καλά.

Και η εφορία μπορεί σε μια 5ετία να τους πει "σορυ, είναι μαύρα, δεν δικαιολογούνται από τη δήλωση, φόρος 50% στην καλύτερη". 😏

7 ώρες πριν, ougxar είπε

Δεν θα ασχοληθει κανενας..

Με 10 χιλιάρικα κατάθεση; Καταρχήν πλέον η ίδια η τράπεζα ρωτάει από πού προέρχονται αυτά τα χρήματα. Είναι υποχρεωμένοι να καταγράφουν σε ειδική λίστα όλους όσους κάνουν πάνω από 1.000Ε συναλλαγή. Για 10 λες δεν θα ασχοληθεί κανείς; Βούτυρο στο ψωμί της εφορίας. Τόσο κρα που θα κάνει για έσοδα το κράτος από δω και πέρα, να δεις πώς θα ελέγξουν όλες τις λίστες μαζί.

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 1comment είπε

Ούτε να διανοηθείς να τα καταθέσεις. Κάνε ένα πρόχειρο search στο γκουγκλ "έλεγχος καταθέσεων" και θα καταλάβεις. Ένα ποσό της τάξης των 10 χιλιάδων θα χτυπήσει αμέσως καμπανάκι στην ααδε και να είσαι σίγουρος ότι θα το ελέγξουν. Λες ότι θες να τα βάλεις στη δήλωσή σου. Πώς; Παλιά κέρδη οπαπ πώς να τα βάλεις σε φετινή δήλωση; Επίσης τα χαρτζιλίκια από γονείς πρέπει να δηλωθούν ως δωρεές και αυτό έχει φόρο 10% και θεωρείται τεκμήριο για αυτόν που σου κάνει τη δωρεά (διπλό το κακό). Αν δεν φαίνονται σε παλιές δηλώσεις, θα έχεις θέμα με την εφορία 100%. Και μάλιστα μπορεί να μην έχεις τώρα θέμα, αλλά σε 5 χρόνια. Τόσο έχουν δικαίωμα να κάνουν ελέγχους για φοροδιαφυγή. 5 χρόνια πίσω. Το σύστημά τους θα δει την κατάθεση και θα τη συγκρίνει μόνο με την φετινή σου δήλωση. Αν έχει απόκλιση, όλο το ποσό θεωρείται μαύρο εισόδημα. Ο φόρος θα φτάσει το 50% αν δεν αποδείξεις ότι είναι φορολογημένα χρήματα.

Μια συμβουλή θα σου δώσω: σπίτι και πάλι σπίτι. Ή όπου αλλού εκτός από εκεί που σκέφτεσαι. Τράπεζα καλύτερα να βάζεις πολύ λίγα μόνο αν είναι να κάνεις online αγορά ή πληρωμή λογ/σμού.

Η θυρίδα είναι μια πολύ καλύτερη σκέψη αν δεν θες σπίτι.

Και η εφορία μπορεί σε μια 5ετία να τους πει "σορυ, είναι μαύρα, δεν δικαιολογούνται από τη δήλωση, φόρος 50% στην καλύτερη". 😏

Με 10 χιλιάρικα κατάθεση; Καταρχήν πλέον η ίδια η τράπεζα ρωτάει από πού προέρχονται αυτά τα χρήματα. Είναι υποχρεωμένοι να καταγράφουν σε ειδική λίστα όλους όσους κάνουν πάνω από 1.000Ε συναλλαγή. Για 10 λες δεν θα ασχοληθεί κανείς; Βούτυρο στο ψωμί της εφορίας. Τόσο κρα που θα κάνει για έσοδα το κράτος από δω και πέρα, να δεις πώς θα ελέγξουν όλες τις λίστες μαζί.

Σε ευχαριστώ. Αν βάλω ένα μικρότερο ποσό (3-5.000) θα είναι εξίσου «θέμα», έτσι; Και κάτι ακόμα αν και ξέρω την απάντηση, αλλά για σιγουριά. Για την κάθε συναλλαγή 1000 ευρώ και άνω που καταγράφεται, αν οι καταθέσεις είναι μικρές και αραιά και που «χτυπάει» πάλι τόσο στο μάτι Τράπεζες και εφορία;

 

https://www.google.com/amp/s/m.naftemporiki.gr/amp/story/1450108/ksekleidonei-tis-trapezikes-thurides-i-eforia

Επεξ/σία από Heisen_berg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρηματα θα επρεπε να εχουν δηλωθει ως δωρεα.Εχεις δικαιωμα μεχρι τελος Δεκεμβριου καθε ετους να δηλωθει η δωρεα.Ο φορος ειναι 20% αυτοτελως.Τωρα δε μπορεις μα παρουσιασεις τα χρηματα στη φορολογικη σου δηλωση χωρις να εχει γινει η δωρεα.Ποθεν εσχες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,το ενδεχόμενο της θυρίδας το έχεις σκεφθεί ; Το κόστος τους κυμαίνεται γύρω στα 100 € ετήσιο και με δωρεάν ασφάλιση περίπου στα 5.000 για τα περιεχόμενα. Μπορείς από τα 10.000 τα 2.000 να τα καταθέσεις σε λογαριασμό για να έχεις κάποια μετρητά όταν τα χρειαστείς και τα υπόλοιπα στην θυρίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Δηλαδή αν το συνολικό μου ετήσιο εισόδημα είναι 5000 ευρώ και μου καταθέσει μάνα ή πατέρας 4000 ευρώ , αν και το συνολικό μου εισόδημα δε θα είναι πάνω από 9000 ευρώ, θα πληρώσω 400 ευρώ εφορία;;

Εσύ, ΔΕΝ θα πληρώσεις ούτε 1€.

Ο πατέρας θα πληρώσει τα 400€.

2 ώρες πριν, Heisen_berg είπε

Σε ευχαριστώ. Αν βάλω ένα μικρότερο ποσό (3-5.000) θα είναι εξίσου «θέμα», έτσι; Και κάτι ακόμα αν και ξέρω την απάντηση, αλλά για σιγουριά. Για την κάθε συναλλαγή 1000 ευρώ και άνω που καταγράφεται, αν οι καταθέσεις είναι μικρές και αραιά και που «χτυπάει» πάλι τόσο στο μάτι Τράπεζες και εφορία;

https://www.google.com/amp/s/m.naftemporiki.gr/amp/story/1450108/ksekleidonei-tis-trapezikes-thurides-i-eforia

Πόσα χρόνια, έχουν μαζευτεί αυτά τα 10.000€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έχω θα έχω το εισόδημα, άλλος θα φορολογηθεί; Περίεργο.  Ωραία ας πούμε ότι μου δίνει 4000 ευρώ. Θα του έρθει να πληρώσει 400 ευρώ ή συνυπολογίζονται στο συνολικό φόρο που θα πληρώσει; 

Αλλά δεν το καταλαβαίνω. Γιατί να φορολογηθεί δίπλα. Αν είναι εισόδημα από την εργασία του θα φορολογηθεί ήδη μια φορά. Αν δωρίσει τον μισθό του θα ξαναφορολογηθει; Μπορείτε να μου εξηγήσετε την λογική αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου συγνώμη αλλά από το να ακούς την παπαρια του καθενός εδώ μέσα γιατί δεν ρωτάς το λογιστή σου να σε κατευθύνει όπως θα έπρεπε !!! Πάντως να ξέρεις από προσωπική εμπειρία ότι οποιαδήποτε κίνηση πάνω από 500 ευρώ χτυπάει στην ααδε και από εκεί και πέρα είναι λαχείο αν θα σε ψάξουν η όχι ! Καλή Ανάσταση 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, μπιπ μπιπ είπε

Δηλαδή έχω θα έχω το εισόδημα, άλλος θα φορολογηθεί; Περίεργο.  Ωραία ας πούμε ότι μου δίνει 4000 ευρώ. Θα του έρθει να πληρώσει 400 ευρώ ή συνυπολογίζονται στο συνολικό φόρο που θα πληρώσει; 

Αλλά δεν το καταλαβαίνω. Γιατί να φορολογηθεί δίπλα. Αν είναι εισόδημα από την εργασία του θα φορολογηθεί ήδη μια φορά. Αν δωρίσει τον μισθό του θα ξαναφορολογηθει; Μπορείτε να μου εξηγήσετε την λογική αυτή;

Καμία λογική στο Ελληνικό φορολογικό σύστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Δηλαδή έχω θα έχω το εισόδημα, άλλος θα φορολογηθεί; Περίεργο.  Ωραία ας πούμε ότι μου δίνει 4000 ευρώ. Θα του έρθει να πληρώσει 400 ευρώ ή συνυπολογίζονται στο συνολικό φόρο που θα πληρώσει; 

Αλλά δεν το καταλαβαίνω. Γιατί να φορολογηθεί δίπλα. Αν είναι εισόδημα από την εργασία του θα φορολογηθεί ήδη μια φορά. Αν δωρίσει τον μισθό του θα ξαναφορολογηθει; Μπορείτε να μου εξηγήσετε την λογική αυτή;

Όταν κάποιος θέλει πχ να κάνει δωρεά στο παιδί ξέρει ότι πρέπει να πληρώσει φόρο 10%.

Αν στα δώσει ΜΑΥΡΑ και δεν μπουν στην τράπεζα, δεν πληρώνει ΜΙΑ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εσύ, ΔΕΝ θα πληρώσεις ούτε 1€.

Ο πατέρας θα πληρώσει τα 400€.

Πόσα χρόνια, έχουν μαζευτεί αυτά τα 10.000€ ?

Δεν είναι 10.000. Λιγοτερα είναι. Πολλά, από παιδί. Απλά δεν ήθελα να τα βάλω παλαιότερα και επειδή άνοιξα λογαριασμό στην εθνική προσφάτως είπα μήπως τα έβαζα τελικά να τελειώνω.

Αν μου μεταφερθούν τα χρήματα από γονέα μέσω e-banking ως δωρεά, θα έχει απλά 10% φόρο ο γονέας και τέλος; Θυσιάζεται μεν ένα ποσο αλλά είναι πιο ασφαλής και νόμιμη διαδικασία θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Heisen_berg είπε

Δεν είναι 10.000. Λιγοτερα είναι. Πολλά, από παιδί. Απλά δεν ήθελα να τα βάλω παλαιότερα και επειδή άνοιξα λογαριασμό στην εθνική προσφάτως είπα μήπως τα έβαζα τελικά να τελειώνω.

Αν μου μεταφερθούν τα χρήματα από γονέα μέσω e-banking ως δωρεά, θα έχει απλά 10% φόρο ο γονέας και τέλος; Θυσιάζεται μεν ένα ποσο αλλά είναι πιο ασφαλής και νόμιμη διαδικασία θεωρώ.

Τα βάζεις στην τράπεζα τμηματικά και ΑΝ σου πουν κάτι κάποτε επικαλείσαι δωρεά.

ΥΓ. Δεν μιλάς για αγορά ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ, έτσι δεν είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...