Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Δεν το χρειάζομαι για την ανάλυση τώρα, περισσότερο σαν future proof, σε 4K παίζω @ 60hz.

Ε τότε τέλειος είναι ο 3700Χ. Ο 3800Χ είναι ο ίδιος ακριβώς, αλλά είναι ακριβότερος. Ζήτημα να είναι 3% καλύτερος ξέρω 'γω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το msrp ειναι σε δολλαρια οποτε με το φορο μια η αλλη βγαινει η τιμη σχεδον δλδ δεν υπολογιζουμε 200ευρω +24% ,για την ακριβεια στα 200 δολλαρια αν βαλουμε και ελληνικο φπα βγαινει 217ευρω. Η προτεινομενη τιμη περιλαμβανει και το κερδος

Τωρα διυλιζουμε τον κονοπα, αλλα η MSRP των 200 δολλαριων δεν αφορα απαραιτητα την Ευρωπη η/και συγκεκριμενα την Ελλαδα οπως συμβαινει με πολλα προιοντα που πωλουνται παγκοσμιως. Συνηθως αφορα μονο την αγορα της Αμερικης. Ο λογος ειναι και (αλλα οχι αποκλειστικα) οι μεταβαλλομενες συναλλαγματικες διαφορες.

Για αυτο και βλεπεις το πχ το MSRP 199 δολλαρια Αμερικης να γινεται 179 λιρες Αγγλιας και 199 ευρω και σε αυτα να προστιθεται το ΦΠΑ της εκαστοτε χωρας. Συνεπως  δεν ισχυει το 217 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billeiros είπε

FB_IMG_1602850118141.jpg

Δεν είναι συγκρίσιμοι οι ARM με τους X86 επεξεργαστές. Άλλη αρχιτεκτονική, άλλες τεχνολογίες, άλλες συνθήκες και προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Μα το έγραψα ήδη, δεν μου αρέσουν οι υψηλές καταναλώσεις και θερμοκρασίες. Θέλω σύγχρονο τεχνολογικά CPU, όχι το αρχαίο 14nm που μας πλασάρει η Intel. Εγώ δεν αναβαθμίζω συχνά, τον 4770Κ τον έχω από το 2013. Παιχνίδια δεν παίζω πλέον καθόλου. Είχα προγραμματίσει από πέρυσι να πάω στον Zen 3, τώρα μας τα χάλασε η AMD με τις τιμές της. Τον 3700Χ δεν μου κάνει καρδιά να τον επιλέξω, είναι περσινό μοντέλο. Πίστευα ότι ο υποτιθέμενος 5700Χ θα κινείτο γύρω στα 350 €, αυτός ήταν ο στόχος μου.

Τώρα μάλλον θα αναβάλω την αναβάθμιση, βλέπουμε. Ίσως την άνοιξη αν η Intel παρουσιάσει κάτι της προκοπής, οι Zen 3 να πέσουν ή να παρουσιάσει η AMD και 5700Χ στο εύρος τιμής των 300 + €.

Αν δε παίζεις παιχνίδια, χτυπάς έναν 3900X στα 399 σήμερα (πριν λίγες μέρες τον έβρισκες και 390) που είναι εκπληκτικό value for money.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Αν δε παίζεις παιχνίδια, χτυπάς έναν 3900X στα 399 σήμερα (πριν λίγες μέρες τον έβρισκες και 390) που είναι εκπληκτικό value for money.

Ώπα, δεν το είχα σκεφτεί αυτό! Δεν διαφωνώ, εξαιρετική ιδέα, με έβαλες ήδη σε πειρασμό! Βέβαια είναι σχεδόν 20% πάνω από τον προϋπολογισμό μου, αλλά...

Θα το έχω υπόψιν μου μέχρι τα Χριστούγεννα να δω πως θα κινηθώ! Ευχαριστώ! 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Δεν είναι συγκρίσιμοι οι ARM με τους X86 επεξεργαστές. Άλλη αρχιτεκτονική, άλλες τεχνολογίες, άλλες συνθήκες και προϋποθέσεις.

Δεν είπα το αντιθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ε τότε τέλειος είναι ο 3700Χ. Ο 3800Χ είναι ο ίδιος ακριβώς, αλλά είναι ακριβότερος. Ζήτημα να είναι 3% καλύτερος ξέρω 'γω..

Να συμπληρώσω ότι θα αλλάξω τηλεόραση και θα πάω σε HDMI 2.1 που σημαίνει 4K παίζω @ 120hz.

Ο 10700Κ είναι τόσο χειρότερος; 

Επίσης, η σειρά 10 δεν υποστηρίζει PCI-E4, η σειρά 11, που θα κουμπώνει πάλι σε 1200 socket, λένε ότι μπορεί να δουλεύει στις φετινές μητρικές αλλά δεν έχω βρεί πουθενά περισσότερες πληροφορίες. 

Γι αυτό και έλεγα να πήγαινα σε X570 και Zen 3, για να είμαι ήσυχος αλλά οι τιμές είναι χάλια, το καλύτερο σενάριο είναι να βγει ο 5700Χ στα 350+. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Ώπα, δεν το είχα σκεφτεί αυτό! Δεν διαφωνώ, εξαιρετική ιδέα, με έβαλες ήδη σε πειρασμό! Βέβαια είναι σχεδόν 20% πάνω από τον προϋπολογισμό μου, αλλά...

Θα το έχω υπόψιν μου μέχρι τα Χριστούγεννα να δω πως θα κινηθώ! Ευχαριστώ! 🙂

Θα παίξουν και αρκετοί μεταχειρισμένοι στα 310-320 (ίσως και πιο κάτω), αν παραμείνει ο νέος να έχει 390-400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Crus είπε

150 ευρω, δηλαδη 50% κατω της αρχικης.

Sorry για το ΟΤ αλλά με πιάνει το OCD με τα ποσοστά...

Τα 150 ευρώ δεν είναι 50% κάτω της αρχικής (εκτός αν η αρχική ήταν 300€), είναι 33% κάτω της αρχικής (150/225 = 0.666).

Οπότε εάν η τωρινή τιμή του 3600 είναι 150€, είτε θα πεις ότι η αρχική τιμή ήταν 50% πάνω από την τωρινή, είτε ότι η τωρινή είναι 33% κάτω της αρχικής.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ δεν το βλέπω στα 1900 το FCLK πάντως..

bro !! για ποιο λογο σου φαινεται οτι δεν ειναι στα 1900  το FCLK  η ρυθμιση εχει γινει με το χερι και το cpu-z και το aida to αναφερει σαν 1900 mhz 

επισης τα νουμερα/bench του  aida και στον 3700Χ και στον 3100 συμπιπτουν διοτι παιζω με τα ιδια timmings/3800/FCLK 1900

μαλλον πρεπει να αναφερεσαι στο σκρινακι που πηρα του zen tiimings οπου δεν ειναι ποτε σταθερο το FCLK ανεβοκατεβαζει συχνοτητα 

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ultraex2003 είπε

bro !! για ποιο λογο σου φαινεται οτι δεν ειναι στα 1900  το FCLK  η ρυθμιση εχει γινει με το χερι και το cpu-z και το aida to αναφερει σαν 1900 mhz 

επισης τα νουμερα/bench του  aida και στον 3700Χ και στον 3100 συμπιπτουν διοτι παιζω με τα ιδια timmings/3800/FCLK 1900

μαλλον πρεπει να αναφερεσαι στο σκρινακι που πηρα του zen tiimings οπου δεν ειναι ποτε σταθερο το FCLK ανεβοκατεβαζει συχνοτητα 

Απλά επειδή σε μένα δεν ανεβοκατεβαίνει. Ίσως να γίνεται έτσι στους zen2 όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Απλά επειδή σε μένα δεν ανεβοκατεβαίνει. Ίσως να γίνεται έτσι στους zen2 όμως..

πιθανον αυτο συμβαινει εκτος και εαν υπαρχει καποια ρυθμιση που δεν την εχω βρει ακομα εαν ξερει καποιος να μας διαφωτησει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

πιθανον αυτο συμβαινει εκτος και εαν υπαρχει καποια ρυθμιση που δεν την εχω βρει ακομα εαν ξερει καποιος να μας διαφωτησει!!

Και σε μένα το κάνει αυτό, το πρόγραμμα διαβάζει ότι το fclk idlάρει. Όταν τρέχει bench ή οτιδήποτε ζητάει cpu πηγαίνει 1900

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, akoinonitos said:

το msrp ειναι σε δολλαρια οποτε με το φορο μια η αλλη βγαινει η τιμη σχεδον δλδ δεν υπολογιζουμε 200ευρω +24% ,για την ακριβεια στα 200 δολλαρια αν βαλουμε και ελληνικο φπα βγαινει 217ευρω. Η προτεινομενη τιμη περιλαμβανει και το κερδος

Εν τω μεταξύ πέρσι τον Ιούλη είχα πάρει ούτε 10 μέρες μετά το launch τον 3600 (με MSRP 200$), από Caseking, μάντεψε πόσο... Ναι, 217€ 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...