Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από ότι βλέπω η asus κατέβασε το τελευταίο beta bios 3101απο το site
Μάλλον κάτι δεν πήγαινε καλά γιατί κάποια στιγμή όταν έκανα δοκιμές με τη ram  μουλάρωσε 3 φορές συνεχόμενα μέχρι να αλλάξω τα timings, με κλείσιμο από το psu έστρωνε δε χρειάστηκε flash …

1ZnAJnC.jpg

YLLbnku.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ρυθμίσεις έχετε κάνει στο ρεύμα του 5950;

το έβαλα -0.102 και δουλεύει 4.1- 4.2ghz (1.055v)με pick στο 4.7ghz (1.395v) όλα τα cores ή 4.991ghz 4-5 core.

Αν το έχω auto δουλεύει 4.7-4.8ghz στο 1.39-40ν, 4.9ghz στο 1.42ν ή 3-4 core στα 5001ghz στο 1.44-45ν. max temp 77C

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cinebench R23 όλα auto ανοιχτό το pbo πιάνει 26200 κάτι αλλά δεν μου αρέσει το ρεύμα 1.44+ 77C 

Διαβάζω σε ξένα φόρουμ κάποιοι λένε για την πολύχρονη διάρκεια των τρανζίστορ το ρεύμα δεν πρέπει να ξεπερνάει το 1.32v.

Δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει αλλά με ανησυχεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Στο cinebench R23 όλα auto ανοιχτό το pbo πιάνει 26200 κάτι αλλά δεν μου αρέσει το ρεύμα 1.44+ 77C 

Διαβάζω σε ξένα φόρουμ κάποιοι λένε για την πολύχρονη διάρκεια των τρανζίστορ το ρεύμα δεν πρέπει να ξεπερνάει το 1.32v.

Δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει αλλά με ανησυχεί.

καλορίζικο το θηρίο!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Deu164 είπε

Από ότι βλέπω η asus κατέβασε το τελευταίο beta bios 3101απο το site
Μάλλον κάτι δεν πήγαινε καλά γιατί κάποια στιγμή όταν έκανα δοκιμές με τη ram  μουλάρωσε 3 φορές συνεχόμενα μέχρι να αλλάξω τα timings, με κλείσιμο από το psu έστρωνε δε χρειάστηκε flash …

1ZnAJnC.jpg

YLLbnku.png

Ανεβάζει μόλις, νέες beta διορθωμένες. 3202.

Στο προηγούμενο beta υπήρχε θέμα με όλα τα 3300χ cpu ,για αυτό και αποσύρθηκε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick0lis είπε

Στο cinebench R23 όλα auto ανοιχτό το pbo πιάνει 26200 κάτι αλλά δεν μου αρέσει το ρεύμα 1.44+ 77C 

Διαβάζω σε ξένα φόρουμ κάποιοι λένε για την πολύχρονη διάρκεια των τρανζίστορ το ρεύμα δεν πρέπει να ξεπερνάει το 1.32v.

Δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει αλλά με ανησυχεί.

Αν το βλέπεις από ryzen master δεν ισχύει,εκτός αν μιλάς για single thread,που είναι normal.Με 1.44 all core η cpu θα εξατμιζόταν😉.Hw info βάλε κ δες την ώρα π τρέχουν τα bench.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

AMD Releases AGESA 1.1.9.0 Firmware Updates, Improves FCLK OC Stability

https://www.guru3d.com/news-story/amd-releases-agesa-1-1-9-firmware-updatesimproves-fclk-oc-stability.html

σε δίλημμα είμαι να το βάλω το beta bios στην msi... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

AMD Releases AGESA 1.1.9.0 Firmware Updates, Improves FCLK OC Stability

https://www.guru3d.com/news-story/amd-releases-agesa-1-1-9-firmware-updatesimproves-fclk-oc-stability.html

Εγώ δεν είδα διαφορά στο fclk,μπουτάρει μεν στα 2000 αλλά με whea errors.Μέχρι 1800 είμαι οκ,μπορεί να φταίει κ ο imc βέβαια.Έχουν κάνει αλλαγές στο curve optimizer,δεν μπορείς να βάλεις πάνω από -30,για το τελευταίο beta από msi x570 μιλάω.

4 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

σε δίλημμα είμαι να το βάλω το beta bios στην msi... 

Βάλτο,είναι καλύτερο από το 1.51.Βέβαια εγώ είχα βομβαρδισμό whea errors με το 1.4 stable,οπότε τα beta ήταν μονόδρομος

3 ώρες πριν, GoMaR είπε

Τι score βγαζετε στο cinebench R20 με PBO ανοιχτο και με τους πυρηνες στους 4.5 αν τους κραταει οντως τοσο..

11700,αν το βάλω high priority 12000+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...