Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

o Νικολις παραπανω, εβγαλε 30k+ με σταθερη ταση και αυτος.
Επισης και 1.3V+ που δοκιμασα, δεν αλλαξε κατι.

Anyway, επεστρεψα στο 4.6ghz all cores 😛 αν και με βλεπω χειμωνα καλοκαιρι 4.5ghz / all cores γιατι ετσι δεν εχω θεμα και με θερμοκρασιες μετα απο 15λεπτα cinebench

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GoMaR είπε

o Νικολις παραπανω, εβγαλε 30k+ με σταθερη ταση και αυτος.
Επισης και 1.3V+ που δοκιμασα, δεν αλλαξε κατι.

Anyway, επεστρεψα στο 4.6ghz all cores 😛 αν και με βλεπω χειμωνα καλοκαιρι 4.5ghz / all cores γιατι ετσι δεν εχω θεμα και με θερμοκρασιες μετα απο 15λεπτα cinebench

 

1) έχετε την ίδια μητρική? 

2) γιατί δεν βάζετε curve και παίζετε με manual oc ?

3) γτ παίρνετε το CB και μόνο  ως σημείο αναφοράς για το σεταρισμα της cpu?

4) το CB το τρέχεις με realtime priority?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

1) έχετε την ίδια μητρική? 

2) γιατί δεν βάζετε curve και παίζετε με manual oc ?

3) γτ παίρνετε το CB και μόνο  ως σημείο αναφοράς για το σεταρισμα της cpu?

4) το CB το τρέχεις με realtime priority?

ξεκίνησες το μπαουλιασμα 😂 

κάτι έρχεται και θα χρειαστώ τα φώτα σου 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

ξεκίνησες το μπαουλιασμα 😂 

κάτι έρχεται και θα χρειαστώ τα φώτα σου 🤣

Όχι ρε απλα προσπαθώ να καταλάβω γτ γουστάρουν τόσο το manual overclock ,όταν δεν προσφέρει και κάτι το ιδιαιτερο overall ,μπορεί για αυτά που ζητάνε να είναι προτιμότερο δεν ξέρω απλα να δω το σκεπτικό τους θέλω.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Όχι ρε απλα προσπαθώ να καταλάβω γτ γουστάρουν τόσο το manual overclock ,όταν δεν προσφέρει και κάτι το ιδιαιτερο overall ,μπορεί για αυτά που ζητάνε να είναι προτιμότερο δεν ξέρω απλα να δω το σκεπτικό τους θέλω.

Κάνε vray rendering και θα δεις διαφορά γιατί είναι προτιμότερο το manual overclock :p

όταν οι εφαρμογές που δουλεύεις είναι multithreaded, χρειάζεσαι δύναμη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι δέησα να κουμπώσω τον 5600 χθες και μου αρκεί ότι απλώς παίζει. Στην αρχή δεν έμπαινε καν στη μία μεριά του slot και με την  προσπάθεια στράβωσαν περισσότερο τουλάχιστον 5-6 πινάκια όποτε έφαγα κάμποση ώρα να τα ισιώσω όπως-όπως. Με τα πολλά κούμπωσε. Αφού δεν τον πήρα στο χέρι πάλι καλά, ειδικά αφού με το πρώτο άναμμα η μητρική άναψε CPU fail LED. Μάλλον όμως ήταν λόγω πρώτης χρήσης μιας και το απαραίτητο BIOS update είχε γίνει την προηγούμενη μέρα στα τυφλά (χωρίς CPU πάνω) και περιέργως έπαιξε με τη μία.

Μνήμες σε XMP 3600-16-19-19-39 ή κάτι τέτοιο, τα πάντα όλα στο auto, θερμοκρασίες idle γύρω στους 40 με την Arctic Liquid 360, σχετική ησυχία από το case (αν και σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας κάτι τρίζει ελαφρώς περιοδικά σε υψηλή συχνότητα αλλά δεν είναι ανεμιστήρας, ίσως είναι whine από κάπου, θα το ψάξω άλλη μέρα), το MSFS φαίνεται να παίζει αρκετά καλύτερα ακόμα και με την αρχαία R9290X οπότε δεν θέλω κάτι άλλο. Μια GPU μόνο όταν πέσουν οι τιμές σε πιο λογικά επίπεδα (μετά από σκέψη πάω πάσο για την 5700 και κινούμαι ανάμεσα σε 3070 και 6800 ή τελοσπάντων όποια πέσει πρώτη).

Το βράδυ μπορεί να κάνω κανα stress test, ίσα για να λέω ότι το έκανα αν και πιο ρεαλιστικό από του MSFS δεν υπάρχει τουλάχιστον για τη δική μου περίπτωση.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Κάνε vray rendering και θα δεις διαφορά γιατί είναι προτιμότερο το manual overclock 😛

όταν οι εφαρμογές που δουλεύεις είναι multithreaded, χρειάζεσαι δύναμη.  

Αν κάνεις rendering αφήνεις τη cpu στοκ να αποφασίσει αυτή τη τάση θα δώσει και σε τι συχνότητα θα κάτσει.  Απο περιεργεια  βάλε -10 curve και άσε όλα τα υπόλοιπα auto και σύγκρινε το αποτέλεσμα με το manual overclock. 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Κάνε vray rendering και θα δεις διαφορά γιατί είναι προτιμότερο το manual overclock 😛

όταν οι εφαρμογές που δουλεύεις είναι multithreaded, χρειάζεσαι δύναμη.  

το manual είναι καλό μόνο όταν μαξ είναι 1.25v max 1.28v διότι από κει και πέρα θα τρέχει μόνιμα σε υψηλά και θα καταναλώνεις τσάμπα ενέργεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα ειναι οτι στοκ θα αποφασίσει η CPU "για το καλό της" πόση τάση θα δώσει ανάλογα και τα instructions που τρέχει  την δεδομένη στιγμή. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε ένα τεστ από prime 95 με avx on με manual overclock. Aν εκεί δεν υπάρχει θέμα τότε δύσκολα θα παρουσιάσει κάτι το manual overclock.  

Αλλά όταν κάνεις την δουλειά σου για εμένα καλύτερα στοκ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και ας χάσεις και ένα λεπτο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Όχι ρε απλα προσπαθώ να καταλάβω γτ γουστάρουν τόσο το manual overclock ,όταν δεν προσφέρει και κάτι το ιδιαιτερο overall ,μπορεί για αυτά που ζητάνε να είναι προτιμότερο δεν ξέρω απλα να δω το σκεπτικό τους θέλω.

Δώσε μας μια βοήθεια όταν μπορέσεις γιατί προσωπικά είμαι άσχετος. Ο δικός μου είναι ανεβάζει σαν τρελός 65-75C full load τώρα, το καλοκαίρι τι θα γίνει ; Ο ανεμιστήρας της noctua 14C κάνει φασαρία στις 1200 στροφές. Τυχαία ψάχνω να του ρίξω τα βολτ αλλά είναι μουλάρι με τις θερμοκρασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Το θεμα ειναι οτι στοκ θα αποφασίσει η CPU "για το καλό της" πόση τάση θα δώσει ανάλογα και τα instructions που τρέχει  την δεδομένη στιγμή. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε ένα τεστ από prime 95 με avx on με manual overclock.

θα πρέπει να ρίξει τάση και ρολόγια για να αντέξει avx λογικά.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick0lis είπε

Δώσε μας μια βοήθεια όταν μπορέσεις γιατί προσωπικά είμαι άσχετος. Ο δικός μου είναι ανεβάζει σαν τρελός 65-75C full load τώρα, το καλοκαίρι τι θα γίνει ; Ο ανεμιστήρας της noctua 14C κάνει φασαρία στις 1200 στροφές. Τυχαία ψάχνω να του ρίξω τα βολτ αλλά είναι μουλάρι με τις θερμοκρασίες. 

Και τι είναι ρε συ πολύ? Μια χαρα temps έχεις, παιδιά 16core cpu έχετε τι περιμένετε να τρέχει 60 βαθμούς? 

Αν πάει και 80 και 85 τι θα πάθει? 

Μόλις τώρα, LIGHT1NG είπε

θα πρέπει να ρίξει τάση και ρολόγια για να αντέξει avx λογικά.. 

Οπότε αυτό αυτομάτως το κάνει μη έγκυρο overclock.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το θεμα ειναι οτι στοκ θα αποφασίσει η CPU "για το καλό της" πόση τάση θα δώσει ανάλογα και τα instructions που τρέχει  την δεδομένη στιγμή. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε ένα τεστ από prime 95 με avx on με manual overclock.

Έκανα το πάει νερό με στοκ ρυθμίσεις ούτε θερμοκρασίες ούτε φασαρία ο ανεμιστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Έκανα το πάει νερό με στοκ ρυθμίσεις ούτε θερμοκρασίες ούτε φασαρία ο ανεμιστήρας.

Για Manual overclock λεμε ρε συ οχι στοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Και τι είναι ρε συ πολύ? Μια χαρα temps έχεις, παιδιά 16core cpu έχετε τι περιμένετε να τρέχει 60 βαθμούς? 

Αν πάει και 80 και 85 τι θα πάθει? 

Οπότε αυτό αυτομάτως το κάνει μη έγκυρο overclock.

Τι να πω δεν ξέρω, με έχει μπερδέψει πολύ ο Ζέν, η νοκτουα την ακουμπάω και είναι χλιαρή το ryzen master δείχνει 75C .

Αλλά νούμερα το hwinfo αλλά το master, αλλά το bios. Τέλος πάντων μην σε ζαλίζω.

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...