Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, nick0lis είπε

spacer.png

αυτά δίνει, ξεκινά από τα 3200mhz και κυμαίνεται στα 2950-3000 με θερμοκρασίες 57-61C

πρέπει να δώσεις παραπάνω TDC, EDC για να δεις περισσότερα mhz πάντως αν θέλεις δοκίμασε αυτό που έχω κάνει εγώ στις ρυθμίσεις του pbo βάλε τα limits να τα ορίσει η μητρική εκτός αν θέλεις να δοκιμάζεις χειροκίνητα +3-5 κάθε φορά μέχρι να πετύχεις το τέλειο value. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Κατέφτασε ο junior.......

 

 

μεγειά!
πόσο καιρό έκανε να έρθει και από που?

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xtrmsnpr είπε

μεγειά!
πόσο καιρό έκανε να έρθει και από που?

ευχαριστώ .......μία μέρα έκανε με ελτα courier.......σφραγισμένος από γνωστό μέλος του forum ( @Jofa ).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, BabisTs είπε

ευχαριστώ .......μία μέρα έκανε με ελτα courier.......σφραγισμένος από γνωστό μέλος του forum ( @Jofa ).....

αα  νόμιζα από μαγαζί..
φίλος περιμένει 3βδομαδο τώρα γιαυτό ρώτησα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

ποση διαφορα μπορει να δει κανεις αν παει απο cas latency 18 σε 16, σε ddr4 3600 για ryzen 5600x, στα 16Gb? 

επισης σε καποια reviews αναφερεται οτι 4 dimms παιζουν καλυτερ απο 2, για το ιδιο μεγεθος μνημης 

ρωταω γιατι ψαχνω για μνημη, δεν με ενδιαφερει το oc, χρηση casual gaming, vid editing, 3d design σε fusion 360, design spark mechanical.

ξερω οτι πολυ γενικη η ερωτηση, απλα εχω παθει info overload... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsadler είπε

Καλησπερα

ποση διαφορα μπορει να δει κανεις αν παει απο cas latency 18 σε 16, σε ddr4 3600 για ryzen 5600x, στα 16Gb? 

επισης σε καποια reviews αναφερεται οτι 4 dimms παιζουν καλυτερ απο 2, για το ιδιο μεγεθος μνημης 

ρωταω γιατι ψαχνω για μνημη, δεν με ενδιαφερει το oc, χρηση casual gaming, vid editing, 3d design σε fusion 360, design spark mechanical.

ξερω οτι πολυ γενικη η ερωτηση, απλα εχω παθει info overload... 

Για την χρήση που περιγράφεις, καμία διαφορά ;) 

Όντως τα 4 single rank ή τα 2 double rank kits είναι πιο γρήγορα από 2 single rank, αλλά και πάλι, όπως και το cas 16 vs 18 θα κάνουν διαφορά αν θες να τερματίσεις το κοντέρ των fps με μεγάλες κάρτες (τύπου 3080 και πάνω) σε χαμηλή ανάλυση. 

Όπως και να έχει επειδή νομίζω η χρηματική διαφορά 3600c18 και 3600c16 είναι αρκετά μικρή αξίζει να πας στην 2η. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Herald είπε

Για την χρήση που περιγράφεις, καμία διαφορά ;) 

Όντως τα 4 single rank ή τα 2 double rank kits είναι πιο γρήγορα από 2 single rank, αλλά και πάλι, όπως και το cas 16 vs 18 θα κάνουν διαφορά αν θες να τερματίσεις το κοντέρ των fps με μεγάλες κάρτες (τύπου 3080 και πάνω) σε χαμηλή ανάλυση. 

Όπως και να έχει επειδή νομίζω η χρηματική διαφορά 3600c18 και 3600c16 είναι αρκετά μικρή αξίζει να πας στην 2η. 

Σε ευχαριστω για την απαντηση. 

Προσπαθω να πετυχω το sweet spot:

1.  οπου υπαρχει διαθεσιμο προιον εστω με καποιες μερες καθυστερηση

2.να υπαρχει στην support list της μητρικης μου ( msi mag x570 tomahawk). ( αυτο δεν ξερω κατα ποσο σημασια εχει, κυριως με ενδιαφερει να υπαρχει διαθεσιμο xmp που να το αναγνωριζει η μητρικη) 

3, η τιμη να κινηθει απο 90-110 ευρω

edit:

περιμενω μια 3060ti ( αν ποτε ερθει...). δεν με νδιαφερουν διαφορες των 5 fps αλλα αυτο που θελω να πετυχω ειναι ενας καλος συνδυασμος ram και cpu, χωρις να αναγκαστω να πειραξω μνημες, δεν υπαρχουν και οι απαραιτητες γνωσεις αλλωστε.

Επεξ/σία από tsadler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...