Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/12/2020 στις 9:38 ΠΜ, nick0lis είπε

Παρήγγειλα έναν ryzen 5xxx (άμεσα διαθέσιμο) από την αλεπού πριν 4 μέρες και δεν με έχει ενημερώσει για την κατάσταση της παραγγελίας ούτε στο τηλέφωνο απαντούν.

Κι εγώ το ίδιο φίλε. Γύρω στις 10 μέρες περιμένω έναν 5600x. Τελικά παρήγγειλα από αλλού και Δευτέρα περνάω να τον πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 24/12/2020 στις 9:38 ΠΜ, nick0lis είπε

Παρήγγειλα έναν ryzen 5xxx (άμεσα διαθέσιμο) από την αλεπού πριν 4 μέρες και δεν με έχει ενημερώσει για την κατάσταση της παραγγελίας ούτε στο τηλέφωνο απαντούν.

Εμένα υποτίθεται τον έστειλαν την επομένη της παραγγελίας αλλά δεν έδωσαν αριθμό tracking, οπότε με τη θλιβερή κατάσταση που επικρατεί με τις μεταφορικές απλώς περιμένω. Στο ενδιάμεσο ήρθαν όλα τα υπόλοιπα τουλάχιστον (μητρική, μνήμες κλπ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πληρωνεις παιρνεις παιδια δυστηχως στην Ελλαδα.

Δεν λεω οτι ολα τα μικροτερα καταστηματα ειναι ετσι και αγοραζετε μονο απο Πλαισιο,αλλα δυστηχως σε καποια μικροτερα καταστηματα η λεξη''επικοινωνια/ενημερωση''ειναι αγνωστη,ακομα και αν μιλαμε για προιοντα κατι εκατονταδων ευρω.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι Κωτσόβολοι και Πλαίσια δεν είναι πολύ καλύτερα, υπό προϋποθέσεις είναι συνήθως χειρότεροι. Ακόμα περιμένω παραγγελία "ετοιμοπαράδοτου" από Πλαίσιο από 4/12 και δεν έχω καμία ενημέρωση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω σε προσφατη αγορα καρτας γραφικων ή αλλη ξεχωριστη αγορα ηχειων υπολογιστη μου ηρθε ενημερωση και σε sms για την παραγγελια και με πηραν τηλεφωνικα πριν μου φερουν την καρτα.

Δεν λεω οτι το Πλαισιο γενικα ειναι τελειο σε ολα,προς Θεου.

Αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα το εβαζα στο ιδιο τσουβαλι με μαγαζια οπως το συγκεκριμενο της Αλεπους(αυτο  δεν ηταν που ανεβοκατεβαζε την τιμη του 5900x που ανεφερε ενας συμφορουμιτης πιο πισω?).

Ο Κωτσος ειναι περιπτωση και ειδικα τωρα με τα του ιου,χασανε την μπαλα οπως και ολες οι αλυσιδες μαζι με τις μεταφορικες.

Και φυσικα το σχολιο μου ειναι γενικο ακομα και προ covid. Τωρα οκ εχουμε πεσει φετος σε ειδικη περιπτωση. Τα βλεπουμε και με την διαθεσιμοτητα και τις τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nzeppos είπε

Κάτι Κωτσόβολοι και Πλαίσια δεν είναι πολύ καλύτερα, υπό προϋποθέσεις είναι συνήθως χειρότεροι. Ακόμα περιμένω παραγγελία "ετοιμοπαράδοτου" από Πλαίσιο από 4/12 και δεν έχω καμία ενημέρωση.

 

Όταν πήρα τις δύο 3080 από το πλαίσιο, ήρθαν σε δύο μέρες (Σάββατο η παραγγελία)

Όπως και οι δύο 5950 πάλι το ίδιο.

Μου είχαν πει ότι σε μεγάλα ποσα, βάζουν την δικιά τους μεταφορική για λόγους ασφαλείας.

Οπότε μπορεί να παίζει ρόλο και αυτο στην ταχύτητα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους έιχαν κάνει παραγγελία από jmctech, ήρθε ο δικός μου 5600Χ (332 με μεταφορικά) προχθες με ημ/νια παραγγελίας 21/11. 

 

Επεξ/σία από Con_stantine
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CB20 πόσο πιάνετε με τον 5900Χ; Δε πιάνω τα νούμερα του HWU (8487/639). Πιάνω 8300/625 περίπου. Φόρτωσα τα settings της μνήμης που είχα σωσμένα από τον 3900Χ. MSI X570 Unify με το A82 bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, malakudi είπε

CB20 πόσο πιάνετε με τον 5900Χ; Δε πιάνω τα νούμερα του HWU (8487/639). Πιάνω 8300/625 περίπου. Φόρτωσα τα settings της μνήμης που είχα σωσμένα από τον 3900Χ. MSI X570 Unify με το A82 bios.

Τα έχεις όλα στοκ εκτός απο μνήμες? Κακώς πάντως φορτωσες προφίλ από τον 3900 ,κάνει clear cmos και ξανά φτιάξε τα settings σου

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τα έχεις όλα στοκ εκτός πο μνήμες? Κακώς πάντως φορτώσεις προφίλ από τον 3900 ,κάνει clear cmos Και ξανά φτιάξε τα settings σου

Ναι έτσι ήταν. Βασικά μου πρότεινε το bios να φορτώσω το profile γι' αυτό το έκανα.
Έκανα τώρα clear cmos και έβαλα μόνο xmp 3200cl14 τις μνήμες και πήγε 8324

Τρέχει στα 4175 με 4200 η CPU στο CB20 όπου τερματίζουν TDC/EDC σε stock με τη θερμοκρασία να είναι μόλις 58C!

Φυσικά δεν έχω κάνει φορμάτ αλλά ούτε καν έκανα uninstall και reinstall τα chipset drivers. Δε ξέρω αν επηρεάζει αυτό.

Σε R23 ένα πρώτο run έδωσε 21300

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

CB20 πόσο πιάνετε με τον 5900Χ; Δε πιάνω τα νούμερα του HWU (8487/639). Πιάνω 8300/625 περίπου. Φόρτωσα τα settings της μνήμης που είχα σωσμένα από τον 3900Χ. MSI X570 Unify με το A82 bios.


αφου ξερεις οτι στα cinebench δεν παιζουν ρολο καθολου οι μνημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η X570 Unify σε στοκ (τουλάχιστον με το A82 BIOS) έχει power reporting deviation 110%, που σημαίνει ότι με το default PPT 142 δεν πηγαίνει η CPU πάνω από 130W. Γι΄ αυτό λογικά έχω λίγο χαμηλότερα σκορ. 

6 λεπτά πριν, GoMaR είπε


αφου ξερεις οτι στα cinebench δεν παιζουν ρολο καθολου οι μνημες.

Προσπαθώ να βρω γιατί πιάνω λιγότερο σε στοκ από τα διάφορα review. Οι πιο πολλοί έχουν 8460 με 8490 ενώ το techpowerup guru3d νομίζω είχε 8620 8635. Θεωρώ πως έχει να κάνει με την μητρική και με το κατά πόσο κάνει σωστά report τα στοιχεία τροφοδοσίας στη CPU. 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και εγω εβαλα τις ιδιες ρυθμισεις απο MSI (αν τις εκανα σωστα) με τα PBO ανοιχτα κλπ κλπ, στην δικια μου την asus, 
Και σε αυτον ο 5950χ επιαναν 4.6 ολοι οι πυρηνες και 5+ ST, ενω εμενα 4200 ολοι..
Βεβαια αυτος ειχε custom loop και οχι AIO.. αλλα με τα πολλα, δεν εχω καταφερει να πιασω 4,5 all cores με PBO ανοιχτο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...