Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ilos είπε

15-20% είναι μαζί με την αύξηση των ρολογιών και του IF, όχι μόνο το IPC. Από zen->zen2 υπήρξε μεγαλύτερη αύξηση ακόμα και clock 4 clock. σε σημείο ο 3600 να είναι στα ίδια με 1700 σε MT workloads.

Από τους ζεν σε ζεν 2 κάναμε και μεγαλη μετάβαση από τα 14νμ σε 7νμ ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, ilos είπε

15-20% είναι μαζί με την αύξηση των ρολογιών και του IF, όχι μόνο το IPC.

Σε τι συχνότητα το IF; Και στους 2 στην ίδια συχνότητα ή και στους δύο στο μέγιστο δυνατό;

Μπορεί οι Zen 3 να το φτάνουν στα 2500 με 1:1, ενώ στους Zen 2 όπως ξέρουμε σταματάμε, με λίγη τύχη,  στα 1900.

Θεωρώ ότι μιλάμε για apples to apples σύγκριση οπότε με RAM/IF overclock θα είναι ακόμα μεγαλύτερη η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ίδια λιθογραφία μια χαρά boost είναι από τη μία γενιά στην άλλη. Έχω περιέργεια πόσο θα πέσει το latency στα μονολιθικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για ίδια λιθογραφία μια χαρά boost είναι από τη μία γενιά στην άλλη. Έχω περιέργεια πόσο θα πέσει το latency στα μονολιθικά..

Είναι στο ίδιο node tree αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο node το Ν7 με το N7P (2nd gen). Είναι λίγο πιο refined και επιτρέπει λίγο καλύτερα ρολόγια. Βέβαια δεν έχει καμία σχέση με N7+ και N5 που έχουν EUV κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billeiros είπε

https://gadgetcrutches.com/technology/the-amd-ryzen-4000-will-finally-arrive-under-the-name-ryzen-5000/ ίσως θα ταν φρονιμοτερο να αλλαχθεί κ η ονομασία του νηματος

Καλυτερα να περιμενουμε καμια πιο εμπιστη πηγη απο τον ESHWAR VIJAY T V που πιθανοτατα δεν τον ξερει ουτε η μανα του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, narta είπε

Καλυτερα να περιμενουμε καμια πιο εμπιστη πηγη απο τον ESHWAR VIJAY T V που πιθανοτατα δεν τον ξερει ουτε η μανα του.

Έχεις δίκιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, billeiros said:

ίσως θα ταν φρονιμοτερο να αλλαχθεί κ η ονομασία του νηματος

 

1 hour ago, narta said:

Καλυτερα να περιμενουμε

Το OCD μου με το ζόρι κρατιέται. 😛

Επιτέλους desktop CPUs/APUs/Mobile CPUs θα έχουν το ίδιο γενικό νούμερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: έχω ένα PC γραφείου με έναν AMD A10-9700 και μητρική μια AsRock A320M-HDV Rev 4.0 και θέλω να το αναβαθμίσω.

 

α) Αν του βάλω ένα  Ryzen 3 1200 θα το σηκώσει ή θα "σκάσει" η μητρική λόγω θερμοκρασιών. OC φυσικά δεν θα κάνω.

 

β) Τώρα του έχω βάλει μια RAM Corsair 8 GB DDR4 και τρέχει στα 2133 MHz. Έχει όμως XMP στα 3000 MHz. Με κάποιο πιο καινούργιο Ryzen θα τρέχει στα 3000 κανονικά;

 

και κυρίως γ) Οι νέοι Ryzen θα "κουμπώνουν" σε A320 μητρική ; Προς τον παρόν με BIOS Update παίρνει όλους τους τωρινούς Ryzen, ακόμα και τους XT...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ερώτηση: έχω ένα PC γραφείου με έναν AMD A10-9700 και μητρική μια AsRock A320M-HDV Rev 4.0 και θέλω να το αναβαθμίσω.

α) Αν του βάλω ένα  Ryzen 3 1200 θα το σηκώσει ή θα "σκάσει" η μητρική λόγω θερμοκρασιών. OC φυσικά δεν θα κάνω.

β) Τώρα του έχω βάλει μια RAM Corsair 8 GB DDR4 και τρέχει στα 2133 MHz. Έχει όμως XMP στα 3000 MHz. Με κάποιο πιο καινούργιο Ryzen θα τρέχει στα 3000 κανονικά;

και κυρίως γ) Οι νέοι Ryzen θα "κουμπώνουν" σε A320 μητρική ; Προς τον παρόν με BIOS Update παίρνει όλους τους τωρινούς Ryzen, ακόμα και τους XT...

a) Να της κάνεις bios update και να της βάλεις έναν 3100/3300x ή έστω έναν 1200AF. Δε σκάει η μητρική με τέτοια cpu, chill.

b) Θα φανεί στη νεκροψία που θα παίξουν οι μνήμες.😁 Πάντως είναι 2 slot και έχω high hopes αν και 1st gen mobo.

c) Ναι είπαμε, απλά αν δεν έχει bios flashback θα χρειαστεί να κάνεις update με τον A10, ο οποίος μετά το zen2 bios update παίζει να μη δουλεύει οπότε μην φρικάρεις.😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, ilos είπε

a) Να της κάνεις bios update και να της βάλεις έναν 3100/3300x ή έστω έναν 1200AF. Δε σκάει η μητρική με τέτοια cpu, chill.

b) Θα φανεί στη νεκροψία που θα παίξουν οι μνήμες.😁 Πάντως είναι 2 slot και έχω high hopes αν και 1st gen mobo.

c) Ναι είπαμε, απλά αν δεν έχει bios flashback θα χρειαστεί να κάνεις update με τον A10, ο οποίος μετά το zen2 bios update παίζει να μη δουλεύει οπότε μην φρικάρεις.😁

Σωραίος...

hqdefault.jpg

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Ερώτηση: έχω ένα PC γραφείου με έναν AMD A10-9700 και μητρική μια AsRock A320M-HDV Rev 4.0 και θέλω να το αναβαθμίσω.

α) Αν του βάλω ένα  Ryzen 3 1200 θα το σηκώσει ή θα "σκάσει" η μητρική λόγω θερμοκρασιών. OC φυσικά δεν θα κάνω.

β) Τώρα του έχω βάλει μια RAM Corsair 8 GB DDR4 και τρέχει στα 2133 MHz. Έχει όμως XMP στα 3000 MHz. Με κάποιο πιο καινούργιο Ryzen θα τρέχει στα 3000 κανονικά;

και κυρίως γ) Οι νέοι Ryzen θα "κουμπώνουν" σε A320 μητρική ; Προς τον παρόν με BIOS Update παίρνει όλους τους τωρινούς Ryzen, ακόμα και τους XT...

A320 να πάρει Zen 3 δε το νομίζω. Επίσης ο A10-9700 είναι APU, αν δεν έχεις χωριστή GPU δε θα έχεις μετά εικόνα. Αν χρειάζεσαι APU, το μόνο σίγουρο APU που μπορείς να βάλεις είναι ο 3200G/3400G. Αν έχεις χωριστή GPU τότε ένας 3100 είναι μια χαρά για γραφείο, ή αν βρεις κανέναν 1600AF/2600 σε αρκετά χαμηλότερη τιμή από τον 3100.

Στο CPU support list υπάρχουν μόνο τα CPUs που είναι από 65W και κάτω, δεν είναι μέσα πχ ο 3800Χ, 3900Χ, 3950Χ - είναι όμως ο 3900 (non-X) που είναι 65W. Ούτε οι XT είναι στη λίστα αφού o 3600XT είναι 95W TDP και οι 3800ΧΤ/3900ΧΤ 105W TDP. Ναι μεν λοιπόν έχει βγει BIOS που τους αναγνωρίζει αλλά ο κατασκευαστής δε τους θεωρεί συμβατούς με τη μητρική λόγω TDP.

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

A320 να πάρει Zen 3 δε το νομίζω. Επίσης ο A10-9700 είναι APU, αν δεν έχεις χωριστή GPU δε θα έχεις μετά εικόνα. Αν χρειάζεσαι APU, το μόνο σίγουρο APU που μπορείς να βάλεις είναι ο 3200G/3400G. Αν έχεις χωριστή GPU τότε ένας 3100 είναι μια χαρά για γραφείο, ή αν βρεις κανέναν 1600AF/2600 σε αρκετά χαμηλότερη τιμή από τον 3100.

Στο CPU support list υπάρχουν μόνο τα CPUs που είναι από 65W και κάτω, δεν είναι μέσα πχ ο 3800Χ, 3900Χ, 3950Χ - είναι όμως ο 3900 (non-X) που είναι 65W. Ούτε οι XT είναι στη λίστα αφού o 3600XT είναι 95W TDP και οι 3800ΧΤ/3900ΧΤ 105W TDP. Ναι μεν λοιπόν έχει βγει BIOS που τους αναγνωρίζει αλλά ο κατασκευαστής δε τους θεωρεί συμβατούς με τη μητρική λόγω TDP.

 

Για κάρτα έχω ένα τέρας που λέγεται MSI GT 710 1GB Silent...😎 Και εγώ σκεφτόμουν τον 3100 ή κάνα 1600AF ΑΝ τον βρω πουθενά. Θα δούμε.

Πάντως όλους τους CPU θεωρητικά μια χαρά τους υποστηρίζει με βάση αυτή τη σελίδα. Όπως και να έχει δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω 105 Watt CPU σε αυτή την μητρική. 65 Watt αν θα πάρει και πάλι καλά αν δεν έχω κάποιο πρόβλημα αργότερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Άσχετο αλλά ο 3900 δεν πουλιέται;

Εχω την αίσθηση ότι είναι OEM only. Πάρε έναν 3900Χ και βάλε Eco Mode ¯\_(ツ)_/¯

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...