Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Die είναι το CCD. Μέχρι και τους Zen 2 το CCD είχε 2 CCX των 4 πυρήνων. Τα 2 CCX των 4 πυρήνων σε ένα die είναι πιο απλό σχεδιαστικά απ' ότι 1 CCX των 8 πυρήνων σε ένα die. Η απλότητα έχει να κάνει με τη σύνδεση της L3 cache, άλλο να πρέπει να μιλάει με 4 πυρήνες και άλλο με 8. Επίσης το σχέδιο αυτό έδινε λειτουργικά dies αν ήταν χαλασμένη η  L3 cache ενός CCX, απλώς το χρησιμοποιούσες σαν 4πύρηνο. Τώρα ένα τέτοιο die θα πετιέται.

Το CCD (die) πάλι μέχρι 8 πυρήνες θα μπορεί να έχει. Οι >8 πύρηνες επεξεργαστές θα έχουν 2 CCD, 2 chiplets, 2 "τσιπάκια". Και οι threadripper και πάλι θα έχουν μέχρι 8 CCDs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  

23 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κάτσε, μισό.

Μέχρι τώρα, 4 πυρήνες δεν χωρούσε σε κάθε ccx ή τα έχω μπερδέψει τελείως?

Δεν είχε μέχρι 2 από δαύτα σε κάθε ccd και είχαμε το θέμα ότι έπρεπε να πηγαίνει πέρα-δώθε για να ψάξει στην cache του κάθε ενός και ακόμα χειρότερα αν έπρεπε να πάνε και στο άλλο ccd για να μιλήσουν μεταξύ τους (αλλά όχι στην cache, αν δεν κάνω πάλι λάθος).

Τώρα, το ccx γίνεται 8ρι (που ας πούμε σε gaming είμαστε εντελώς καλυμμένοι), έτσι δεν είναι? Το ccd θα μπορεί να γίνει μέχρι 16ρι έτσι, και εδώ θα παίζει ρόλο και η κοινή cache (ε?).

Ναι, δεν είναι μονολιθικό με την τυπική έννοια του όρου, έχεις δίκιο, κακώς το έγραψα έτσι.

Έχει όμως το πλεονέκτημα του μονολιθικού, τουλάχιστον μέχτι το καθαρό 8ρι ccx (κι ας είναι λίγο παραδίπλα το Ι/Ο...ελπίζουμε το IF να πάει πολύ ψηλά αυτή τη φορά).

Τα έχω εντελώς σαλάτα στο κεφάλι μου?

Όσο για την τρικλοποδιά στον εαυτό της, ναι...έχουμε όλοι εμπιστοσύνη ότι μπορεί!

Ρε μήπως όταν λες μονολιθικό εννοείς Intel και ντρέπεσαι να το γράψεις? :lol:

Γιατί και οι Renoir (ή οι πρώτοι Ryzen) μονολιθικό design είναι αλλά το ένα ccx με το άλλο μέσω IF μιλάνε. Δηλαδή δεν έχει σχέση το chiplet/monolithic design με το τι θα αποφασίσουν να κάνουν με τη cache. Κατά τα άλλα νομίζω σχετικά καλά τα θυμάσαι.

Btw ωραίο αυτό που είπες για το 16ρι ccd. Δεν είχε περάσει από το μυαλό μου μια τέτοια κίνηση (οι τρικλοποδιές που λέγαμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα το 16ρη CCD όταν πουλάς ακόμα 4πύρηνα, επιπλέον θα αυξήσει το μέγεθος του die και το πόσα τσιπάκια βγάζουν ανά wafer. Ίσως στους Zen 4 στα 5nm να δούμε 12ρη ή 16ρη CCD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

  

Ρε μήπως όταν λες μονολιθικό εννοείς Intel και ντρέπεσαι να το γράψεις? :lol:

Γιατί και οι Renoir (ή οι πρώτοι Ryzen) μονολιθικό design είναι αλλά το ένα ccx με το άλλο μέσω IF μιλάνε. Δηλαδή δεν έχει σχέση το chiplet/monolithic design με το τι θα αποφασίσουν να κάνουν με τη cache. Κατά τα άλλα νομίζω σχετικά καλά τα θυμάσαι.

Btw ωραίο αυτό που είπες για το 16ρι ccd. Δεν είχε περάσει από το μυαλό μου μια τέτοια κίνηση (οι τρικλοποδιές που λέγαμε).

Το ίδιο πράγμα λέμε τόση ώρα, απλά κακώς εγώ χρησιμοποιώ τον όρο "μονολιθικό" και "κακώς" κι εσύ τον παίρνεις αυστηρά της μετρητοίς.

23 λεπτά πριν, malakudi είπε

Die είναι το CCD. Μέχρι και τους Zen 2 το CCD είχε 2 CCX των 4 πυρήνων. Τα 2 CCX των 4 πυρήνων σε ένα die είναι πιο απλό σχεδιαστικά απ' ότι 1 CCX των 8 πυρήνων σε ένα die. Η απλότητα έχει να κάνει με τη σύνδεση της L3 cache, άλλο να πρέπει να μιλάει με 4 πυρήνες και άλλο με 8. Επίσης το σχέδιο αυτό έδινε λειτουργικά dies αν ήταν χαλασμένη η  L3 cache ενός CCX, απλώς το χρησιμοποιούσες σαν 4πύρηνο. Τώρα ένα τέτοιο die θα πετιέται.

Το CCD (die) πάλι μέχρι 8 πυρήνες θα μπορεί να έχει. Οι >8 πύρηνες επεξεργαστές θα έχουν 2 CCD, 2 chiplets, 2 "τσιπάκια". Και οι threadripper και πάλι θα έχουν μέχρι 8 CCDs.

 

13 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν έχει νόημα το 16ρη CCD όταν πουλάς ακόμα 4πύρηνα, επιπλέον θα αυξήσει το μέγεθος του die και το πόσα τσιπάκια βγάζουν ανά wafer. Ίσως στους Zen 4 στα 5nm να δούμε 12ρη ή 16ρη CCD

Κάπου προχτές δεν γράφτηκε ότι πλέον οι "R" θα πάνε μέχρι 32/64 ή ήταν εντελώς φλομπομουφοφήμη?

Νομίζω, πάντως, πως κάπου το είχα ξαναπετύχει και παλιότερα, μαζί με την "ανάλυση" για 8ρια ccx.

Ως προς τα salvaged κλπ, νομίζω ότι σε τέτοια πια λιθογραφία είναι σχετικά εφικτό να χωρέσεις παραπάνω πράγμα συνεχόμενα, ειδικά με τα yields που φαίνεται πως έχουν.

Οι ρουφιάνοι δεν έχουν διαρρεύσει το παραμικρό, είτε για τους 4χχχ είτε για τις RDNA2...εντυπωσιακό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2020 στις 5:07 ΜΜ, Devil9697 είπε

Λυπηρο...Ας μην τα κατακρινουμε ολα τοσο ωμα. Δεν ειναι η εταιρια του Λαού,ουτε βγαζει προϊόντα για να μπαινει μεσα προκειμένου να ικανοποιήσει τον λαο της.Πρεπει να βγαλει λεφτα.Πρεπει να εχει κέρδη.Και το "σωστο" σεναριο ηταν για να εχει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ κερδη να προωθηση την 550.Και πως θα γινοταν αυτο, θυσιάζοντας την 4ΧΧ.Απλα και επιχειρηματικά. Σιγα μην κατσει να σκασει κιολας.Η τι νομιζεις οτι τωρα θα χασει πελάτες?η θα σταματησει η ανοδο της?ουτε καν.

Nevertheless, it is a break promise. Τα λοιπά λόγια είναι φτώχια.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 5:15 ΜΜ, CometRyzen είπε

Eσύ θες να το κάνεις VS 😜 

Εγώ δεν κρίνω ούτε βγάζω πόρισμα. Απλά ρωτάω, αν το 10% πίσω το θεωρεί πάτος τότε τι θεωρεί το 70-100-200% που είναι πίσω σε multithread ο 9940xe cs go edition?

Και τόση ώρα μας έχει αραδειάσει ένα κάρο νούμερα και δεν μας λέει το βασικότερο. Πόσα μαχαιράκια και χετσοτίδια έχει μαζέψει από τους ζούκα μπλιέτ με τα  core2duo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, godslayerxp είπε

πάντως στην κόντρα 3100 vs 3300x ενώ είναι παντού μπροστά ο 3300x δεν είναι και μεγάλες οι διαφορές.... πολλές από τις διαφορές μάλιστα θα προκύπτουν και από τα υψηλότερα ρολόγια του 3300x.

βέβαια αυτά ισχύουν για σύγκριση τσιπ με 4 πυρήνες... δεν ξέρουμε τι διαφορές θα βλέπαμε με 8vs8 πυρήνες... πόσο μάλλον στους νέους

Τα win 10 έχουν διορθωμένο scheduler και core topology awareness εδώ και καιρό στους zen 2. Για αυτό δε βλέπεις "κουλά" του τύπου ο 3300x να είναι πάνω από 3600, 3700x κλπ σε games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/9/2020 στις 12:54 ΜΜ, noFEARgr είπε

Στο single core performance δεν νομίζω . Παντως και χωρίς καμία αλλαγή μόνο το 8core ccd και η ενιαία cache θα βοηθήσει πολύ στο gaming 

Σε ορισμενα παιχνιδια ειναι παρα πολυ μεγαλη η διαφορα μεταξυ Zen 2 και τελευταιων intel.

Μιλαμε για διαφορες που φτανουν και το 20%,με αποτελεσμα ενας intel με 2080ti να αποδιδει τα ιδια με ryzen με 3080 σε καποια σεναρια.

Αναφερω ορισμενα worst case senarios(προφανως σε αλλα παιχνιδια οι διαφορες ειναι μικροτερες)για να εχουμε μια εικονα του σημερα λιγες μερες πριν την ανακοινωση των Zen3

Spoiler

 

1963847464_gears5.jpg.edde0ecec28fa9be7b0a9f19d8696e39.jpg

1547029677_Hitman2.jpg.fdf5996e2e5bfa78e64477ee016fc154.jpg1579072358_MEtroexodus.jpg.34f0aeda17b15a28eedac63c9aba2145.jpg749259455_flightsimulator.jpg.4dcafef7aa5a5a8dc500ca284daf7254.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://wccftech.com/amd-ryzen-9-5900x-vermeer-12-core-24-thread-cpu-allegedly-up-to-5-ghz-150w-tdp/

επιτυχιες θα εχουμε παλι. θυμαμαι που ολοι ελεγαν για τα 125w της ιντελ με 4.8 σε ολους τους πυρηνες......:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, holy grail είπε

https://wccftech.com/amd-ryzen-9-5900x-vermeer-12-core-24-thread-cpu-allegedly-up-to-5-ghz-150w-tdp/

επιτυχιες θα εχουμε παλι. θυμαμαι που ολοι ελεγαν για τα 125w της ιντελ με 4.8 σε ολους τους πυρηνες......:lol:

5ghz ? Rip Intel.... καλά τουλάχιστον το tdp της amd είναι πραγματικό ο 3900x ειχε 144w και σε σύγκριση με τα 225w του 10700k και του 10900k θα είναι  ταμαμ.  Κρίμα που η ιντελ θα πάει πάλι στα max 8cores δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός να πέσουν λίγο οι τιμές.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

5ghz ? Rip Intel.... καλά τουλάχιστον το tdp της amd είναι πραγματικό και σε σύγκριση με τα 225w του 10700k και του 10900k θα είναι  ταμαμ.  Κρίμα που η ιντελ θα πάει πάλι στα max 8cores δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός να πέσουν λίγο οι τιμές.

855 ειναι....:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Αν τον συνδυάσεις με 3080-3090 ευκολα !

Ψήστο και σήμερα μου ήρθε παραγγελιά να στήσω PC με το config που ανέφερες ;)  
Αν τον πάρω γρήγορα στα χέρια μου σας τάζω review. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...