Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ' όσο ξέρω, το temp limit η AMD το έχει στους 95 βαθμούς. Εγώ όταν τέσταρα, το είχα βάλει στους 90 και σκέψου "γαργαλούσε" τους 89.9... Γι' αυτό είμαι 99% σίγουρος πως είναι τα ρεύματα. Τι άλλες ρυθμίσεις έχεις κάνει στο PBO; Έχεις ασχοληθεί και συ με curve;

Με το PBO απλώς Enabled, έχω αυτή την οθόνη στο Ryzen Master. Πάλι ξεκλείδωτο το αφήνει, αν δεις το 720W όριο που λέει. Έτρεξα ένα Cinebench, ανέβασε κατευθείαν 80 βαθμούς. Για να βάλω όριο θερμοκρασίας, πρέπει να βάλω advanced στο PBO.

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρεύμα έχω auto.

curve negative -0

Override -0

single core 5ghz 1.40v 55C 

mt 4700mhz 1.27-29v 75C 145W cb23

prime95 4300mhz 190W 90C

noctua 15D single fan

cpu 5950x

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με το ρεύμα στο auto μου βάζει τις default τιμές της AMD.

Το έβγαλες το limit στους 75 εσύ τελικά; Ή το κάνει override και ανεβάζει έτσι κι αλλιώς 90C στο Prime95;

Κανονικά, αν βάλεις όριο σε κάποιους βαθμούς, όταν τους φτάσει θα κατεβάσει ρολόγια όσο πιο κάτω γίνεται, ώστε να μην ξεπεράσει το όριο. Ακριβώς όπως και στις κάρτες γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Υπάρχει όμως ένα θεματάκι. Εάν βάλω PBO όπως το έχεις κι εσύ, με default τα πάντα, πάλι στα default ρολόγια με πηγαίνει, 4.65GHz Single Core Cinebench23. Η όλη ιδέα του PBO δεν υποτίθεται πως είναι να ανεβάσει παραπάνω ανάλογα με την ψύξη που του δίνεις; Ή πρέπει να βάλω override εγώ εκεί στις επιλογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εξαιρέσω τις δοκιμές των bench, τα υπόλοιπα προγράμματα (compile - editing video) δεν θερμαίνουν.

Να σου πω δεν έχω πολύ ασχοληθεί με το pbo, λίγο μόνο να δω διαφορές απόδοσης στους 90C με τους 75C, στα bench σκοράρει.

Στην δουλειά κερδίζω μερικά δευτερόλεπτα την ώρα όποτε τον έχω στο χαλαρό και αθόρυβο mode.  

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Αν εξαιρέσω τις δοκιμές των bench, τα υπόλοιπα προγράμματα (compile - editing video) δεν θερμαίνουν.

Απ' όσο διαβάζω, οι 5950Χ είναι αρκετά κρύοι, οπότε έτσι αποδεικνύεται και με τον δικό σου! Στην αρχή σκεφτόμουν πως θέλουν 100% custom υδρόψυξη αλλά καμία σχέση. Μάλλον λόγω διπλού CCX η θερμότητα εξαπλώνεται περισσότερο και η κατάληξη είναι ένας πολύ πιο κρύος επεξεργαστής. Στους πιο μικρούς όπως τον 5600X που έχει ένα CCX, ζεσταίνει παραπάνω. Γι' αυτό χωρίς να το σκεφτώ έβαλα ΑΙΟ κατευθείαν.

Να τον χαίρεσαι κι ελπίζω να συνεχίζει να σε βγάζει ασπροπρόσωπο για πολύ καιρό ακόμα.

Αν βρω άκρη, θα ξαναγράψω εδώ σε περίπτωση που ψάχνεται και κανείς άλλος. Για τώρα θα το αφήσω stock, μπας και με το επόμενο BIOS Update δω άσπρη μέρα.

Επεξ/σία από GreyFox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GreyFox είπε

Απ' όσο διαβάζω, οι 5950Χ είναι αρκετά κρύοι, οπότε έτσι αποδεικνύεται και με τον δικό σου! Στην αρχή σκεφτόμουν πως θέλουν 100% custom υδρόψυξη αλλά καμία σχέση. Μάλλον λόγω διπλού CCX η θερμότητα εξαπλώνεται περισσότερο και η κατάληξη είναι ένας πολύ πιο κρύος επεξεργαστής. Στους πιο μικρούς όπως τον 5600X που έχει ένα CCX, ζεσταίνει παραπάνω. Γι' αυτό χωρίς να το σκεφτώ έβαλα ΑΙΟ κατευθείαν.

Να τον χαίρεσαι κι ελπίζω να συνεχίζει να σε βγάζει ασπροπρόσωπο για πολύ καιρό ακόμα.

Αν βρω άκρη, θα ξαναγράψω εδώ σε περίπτωση που ψάχνεται και κανείς άλλος. Για τώρα θα το αφήσω stock, μπας και με το επόμενο BIOS Update δω άσπρη μέρα.

μια χαρά αποδίδει και χωρίς pbo ο 5600Χ αυτή η σειρά δουλεύει πολύ καλά όπως είναι στοκ με καλές θερμοκρασίες σε σχέση μην προηγούμενη γενιά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, GreyFox said:

Απ' όσο διαβάζω, οι 5950Χ είναι αρκετά κρύοι, οπότε έτσι αποδεικνύεται και με τον δικό σου! Στην αρχή σκεφτόμουν πως θέλουν 100% custom υδρόψυξη αλλά καμία σχέση. Μάλλον λόγω διπλού CCX η θερμότητα εξαπλώνεται περισσότερο και η κατάληξη είναι ένας πολύ πιο κρύος επεξεργαστής. Στους πιο μικρούς όπως τον 5600X που έχει ένα CCX, ζεσταίνει παραπάνω. Γι' αυτό χωρίς να το σκεφτώ έβαλα ΑΙΟ κατευθείαν.

Αν δεν κάνω λάθος παίζει μεγαλo ρόλο το καλύτερο binning.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα έχει καλύτερο binning! Αναμενόμενο, είναι εντελώς άλλη κατηγορία επεξεργαστή, χαίρομαι που ανεβαίνοντας κατηγορίες δεν ανεβαίνει και η θερμοκρασία σε παράλογα επίπεδα.

Υπάρχει και τρόπος να ενεργοποιηθεί το PBO μέσω του Ryzen Master, δηλαδή μέσα από τα Windows, βέβαια δεν ξέρω από θέμα σταθερότητας τι θα κάνει. Προσωπικά, αν και θα ακουστεί παράλογο, το περιβάλλον του BIOS μου φαίνεται πιο φιλικό σε σχέση με το Ryzen Master.

Το κακό με αυτά είναι ότι δεν υπάρχει κάτι σταθερό και σίγουρο, κάθε CPU παίρνει διαφορετικά curves, διαφορετικά ρολόγια κλπ. Θέλει δοκιμές κάθε φορά, τις αστάθειες απ' όσο βλέπω τις παρουσιάζει στο idle, όπου και πέφτουν τα volt πολύ χαμηλά λόγω του negative Curve.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει, υπάρχουν χιλιάδες δοκιμές και γνώμες πάνω στις ρυθμίσεις του pbo. Προσωπικά δεν συμφωνώ με το hype που έχει δημιουργήσει η amd θεωρώντας ότι όλοι οι αγοραστές είναι enthusiasts, νομίζω δεν καλύπτει την εγγύηση. 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick0lis είπε

Ισχύει, υπάρχουν χιλιάδες δοκιμές και γνώμες πάνω στις ρυθμίσεις του pbo. Προσωπικά δεν συμφωνώ με το hype που έχει δημιουργήσει η amd θεωρώντας ότι όλοι οι αγοραστές είναι enthusiasts, νομίζω δεν καλύπτει την εγγύηση. 

 

 

 

ούτως η άλλως είναι εργοστασιακά τσιτωμενα και τόσο καιρό κανένας δεν έχει βγάλει κάποιο στάνταρ βίντεο με τα pbo undervolting per core πραγματικό guide όχι κουκουρούκου video μιλάω για τους μεγάλους YouTubers

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nick0lis είπε

Νομίζω οι 5950χ έχουν το καλύτερο binning.

Στα 4500mhz έχω 65C, pbo closed

spacer.png

 

Αυτό το portage που τρέχεις και σου κάνει 100% φόρτο σε όλους τους πυρήνες, είναι ο διαχειριστής πακέτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, petasis είπε

Αυτό το portage που τρέχεις και σου κάνει 100% φόρτο σε όλους τους πυρήνες, είναι ο διαχειριστής πακέτων;

lol, η ομορφιά του gentoo, κάνει compile τα πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...