Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

bro !!! δες αυτον τον οδηγο με εχει βοηθησει αρκετα !!

https://www.overclock.net/threads/my-5-0ghz-overclocking-guide-for-amd-5000-series-processors.1777081/

Είναι χρήσιμα αυτά, αλλά για AGESA 1.2+, που έχουν curve...εγώ ακόμα δεν έχω (θα μπω τώρα λίγο να δω τι ισχύει τελικά).

Περιμένω να φτάσει η μητρική μου εκεί (κυριολεκτικά τελευταία στη σειρά είναι, αυτή τη στιγμή άρχισαν τα Β450...μετά θα είναι τα Χ470), σε κανένα μήνα (εκτός απροόπτου).

Μέχρι τέλη Μάη που θα αρχίσουν οι ζέστες (έχω θέμα και δεν μπορώ να είμαι με a/c), ελπίζω να το έχω στρώσει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το πράγμα να προτείνουν μεγαλύτερο αρνητικό offset στους αδύναμους πυρήνες ποτέ δεν το κατάλαβα...Το αντίθετο έχει μία λογική αλλά όπως λέει και ο @akoinonitos βάλτε ένα all core offset να ξεμπερδεύετε. Σιγά τις διαφορές ούτως ή άλλως... Επίσης έχω παρατηρήσει ότι με τη δική μου μητρική τουλάχιστον και με αερόψυξη ο περιορισμός του edc βοηθάει στο performance και στις θερμοκρασίες. Εγώ με 5800x το έχω στο 100.

Υγ) Η μόνη περίπτωση να χρειαστείτε per core offset είναι αν κάποιοι πυρήνες είναι πολύ πιο αδύναμοι από τους υπόλοιπους οπότε και σας χαλάνε τη σταθερότητα. Όμως σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να βάλετε μικρότερο offset σε αυτούς τους πυρήνες, όχι στους δυνατούς που το αντέχουν...

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ppkstat είπε

Ξέρει κανεις αν όταν αλλάζουμε BIOS είναι οκ να φορτώσουμε παλιά προφιλ εφόσον υπάρχει η δυνατότητα? Είμαι σχετικά νέος στο AMD οικοσύστημα και μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτο με τα συνεχή updates. 

 

 

Σε Asus γίνονται όλα μαντάρα πάντως. Σε φάση που δεν ξέρεις αν κατι δουλεύει ή όχι και ας φαίνεται on. Καλύτερα τα πάντα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grisos είπε

Σε Asus γίνονται όλα μαντάρα πάντως. Σε φάση που δεν ξέρεις αν κατι δουλεύει ή όχι και ας φαίνεται on. Καλύτερα τα πάντα από την αρχή.

Asus B550 έχω. Κατάλαβα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/3/2021 στις 12:39 ΠΜ, ppkstat είπε

Asus B550 έχω. Κατάλαβα....

με ποιο bios σε Asus B550 βρισκεσαι ?Εχεις δοκιμασει το beta 2006 απο περιεργεια ρωταω ποιο πολυ γιατι δεν περναω beta συνηθως .2003 εχω περασμενο σημερα σε Β550 - Ε

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ICE-T είπε

με ποιο bios σε Asus B550 βρισκεσαι ?Εχεις δοκιμασει το beta 2006 απο περιεργεια ρωταω ποιο πολυ γιατι δεν περναω beta συνηθως .2003 εχω περασμενο σημερα σε Β550 - Ε

Δεν περνάω beta. Στο 1804 είμαι και έχω την κάρτα σε gen 3 για να μην μου κάνει disconnects. Περιμένω να βγει το νέο stable να δω τι γίνεται, το 2003 δεν το πέρασα γιατί σκέφτηκα τσαμπα η μανούρα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ppkstat είπε

Δεν περνάω beta. Στο 1804 είμαι και έχω την κάρτα σε gen 3 για να μην μου κάνει disconnects. Περιμένω να βγει το νέο stable να δω τι γίνεται, το 2003 δεν το πέρασα γιατί σκέφτηκα τσαμπα η μανούρα. 

 

disconnects δεν ειχα με gen4 στο 1804 στο auto το εχω βεβαια αλλα φαινεται σε gen4 x16 συνδεμενο ,προς το παρων φαινεται να εχει χαμηλοτερα temps idle 1,2c cinebench R23 το ιδιο 61c 5900X/3080/noctua D15 cromax

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/4/2021 στις 5:27 ΜΜ, ppkstat είπε

Δεν περνάω beta. Στο 1804 είμαι και έχω την κάρτα σε gen 3 για να μην μου κάνει disconnects. Περιμένω να βγει το νέο stable να δω τι γίνεται, το 2003 δεν το πέρασα γιατί σκέφτηκα τσαμπα η μανούρα. 

 

ύστερα από αρκετές μέρες μηδέν προβλήματα με το 2003,αν θες το περνάς άφοβα το 2006 ψιλομουφα μουφα χαμηλότερα σκορ σε bench έως 100 πόντους , official είναι και τα δύο, έχει και ποιο καινούργιο beta φυσικά δεν ξέρω δεν μπαίνω στο τρυπακι να το δοκιμάσω.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε μου, παρακαλώ.

corev.png.6a641fb2083189d7a7652868799f7fc6.png

Ποιό από όλα?

Core(x)VID? Core Voltage (SVI2 TFN)? Core VID (effective)?

Δοκιμάζω λίγο με αρνητικό offset (αυτό έχω διαθέσιμο προς το παρόν) και ψάχνω να βρω ποιό είναι αυτό που πρέπει να κοιτάζω τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...