Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Herald είπε

Ειναι επεξεργαστές ιδιας τιμης με ιδιο αριθμο πυρηνων. Ειδικο χειρισμο θελουν και οι 2 μιας και μιλαμε για overclocked και στις 2 περιπτωσεις. 

Δεν περιμενω 50% απο γενια σε γενιά, αλλα μιλαμε περασαν 4 γενιες ryzen, πολλαπλες συρικνωσεις στη μεθοδο κατασκευης για να ξεπερασουν σε single thread ενα cpu του 2015. 

Τεσπα δεν συνεχιζω αλλο γιατι θα ερθουν τα κόκκινοπαιδα παλι να αρχίσουν τις προσωπικες επιθεσεις.

Μπηκες σε ενα θεμα που αφορα τους zen3,για να πεις οτι οι zen3 γενικα και αοριστα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο επειδη σε single thread και CB δεν ειναι πολυ μπροστα,και για να υποστηριξεις το παραδειγμα σου ανεφερες τον 5600x και τον 8700κ.

Απαξιωσες την υποστηριξη των x470 μητρικων(αυτη δηλαδη που εβαζε πανω 2600/2700x μεχρι 5900 και 5950x),και φυσικα αναφερθηκες σε κοκκινοπαιδα(σε Amd θεμα που μπηκες χωρις λογο να υποβιβασεις τους zen3...).

Εδω δεν γνωριζεις οτι η πλειοψηφια του κοσμου δεν ασχολειται με το OC,παρολο που εχει αναφερθει ποσες φορες παλιοτερα....

Τελος εγραψες και τα κλασσικα  περι μεγιστης αποδοσης η αξιοποιηση της οποιας πηγαινει στο...σκορ του CB,και ολοκληρωθηκε το γλυκο.... 

Κατα τα αλλα ναι δεν εγραψες κατι στο νημα,οι αλλοι χωρις λογο στην πεσανε(?),επειδη σου διορθωσαν τα σχολια σου.

Μου θυμιζεις τον Τσουκαλα του Ολυμπιακου. Ολη μερα καθεται και βριζει τις αλλες ομαδες και τους οπαδους τους,και μετα απορει για ποιο λογο τον παιρνουν τηλεφωνο και τον κραζουν.

5 ώρες πριν, Herald είπε

Μαζι με τους πολυπηρηνους στη mainstream εφερε και τους 1000αευρους η amd στην mainstream

Και 2000ευρω μη σου πω ο 5950x

https://www.skroutz.gr/s/25578869/AMD-Ryzen-9-5950X-Box.html

600περιπου ευρω ζητουσε ο 9900k btw το 2018-2019,αλλα εκει δεν υπηρχε θεμα γιατι ηταν ο ''κορυφαιος''.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μπηκες σε ενα θεμα που αφορα τους zen3,για να πεις οτι οι zen3 γενικα και αοριστα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο επειδη σε single thread και CB δεν ειναι πολυ μπροστα,και για να υποστηριξεις το παραδειγμα σου ανεφερες τον 5600x και τον 8700κ.

Απαξιωσες την υποστηριξη των x470 μητρικων(αυτη δηλαδη που εβαζε πανω 2600/2700x μεχρι 5900 και 5950x),και φυσικα αναφερθηκες σε κοκκινοπαιδα(σε Amd θεμα που μπηκες χωρις λογο να υποβιβασεις τους zen3...).

Εδω δεν γνωριζεις οτι η πλειοψηφια του κοσμου δεν ασχολειται με το OC,παρολο που εχει αναφερθει ποσες φορες παλιοτερα....

Τελος εγραψες και τα κλασσικα  περι μεγιστης αποδοσης η αξιοποιηση της οποιας πηγαινει στο...σκορ του CB,και ολοκληρωθηκε το γλυκο.... Η για τον Memory controller του 10900k

Κατα τα αλλα ναι δεν εγραψες κατι στο νημα,οι αλλοι χωρις λογο στην πεσανε(?),επειδη σου διορθωσαν τα σχολια σου.

Μου θυμιζεις τον Τσουκαλα του Ολυμπιακου. Ολη μερα καθεται και βριζει τις αλλες ομαδες και τους οπαδους τους,και μετα απορει για ποιο λογο τον παιρνουν τηλεφωνο και τον κραζουν.

Μια απο τα ιδια και ο γνωστος Pirmen. 

 

Quote με  κάνανε αδερφέ, δεν μπήκα σε κανένα νήμα. Με κάνεις quote, απαντάω, δεν με κάνεις, δεν απαντάω. Σαν να παίρνεις τηλέφωνο τον τσουκαλά και να απορείς γιατί σε έβρισε ΄

Πάλι μπλέκεις  ότι σου έρχεται στο μυαλό, που κολλάνε οι 10900k και οι IMC και ξερώ γω τι άλλο γράφεις. Με έκανε quote ο kkatzos, και του  απαντησα ότι το 10% που βλέπω oc με oc δεν το θεωρώ μεγάλη πρόοδο.  Προφανώς το cb ανέφερα, τόσα χρόνια στο νήμα όλοι αυτο χρησιμοποιούν για να μετρήσουν cpu σε multithread, σήμερα σε  πείραξε?

Να με συγχωράς άλλα όταν ΕΣΥ το πας στο προσωπικό με αναφορές στο τι αγόρασα και γιατί το αγόρασα απλά επειδή δεν έπεσε το σαγόνι μου με την πρόοδο, ε  ρε φίλε έχεις πρόβλημα, τι να σου πώ τώρα. Εσύ θεωρείς ότι έγινε μεγάλη πρόοδος, κομπλέ, διαφωνούμε, δεν έγινε και κάτι. Θα κάτσω να αναφέρω τι αγόρασες και γιατί το αγόρασες και πόσο το πήρες για ποιό λόγο και που θα ωφελήσει / τι σχέση έχει με το αν είσαι ευχαριστημένος με την πρόοδο της AMD? Γιατί  τόσες σελίδες 2-3 αυτό κάνετε. Τι αγόρασα  και πόσο το πήρα 😜  ΠΟΛΥ σχετικό με  αυτό που έγραψα, τι να σου πω.

20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και 2000ευρω μη σου πω ο 5950x

https://www.skroutz.gr/s/25578869/AMD-Ryzen-9-5950X-Box.html

600περιπου ευρω ζητουσε ο 9900k btw το 2018-2019,αλλα εκει δεν υπηρχε θεμα γιατι ηταν ο ''κορυφαιος''.

Μεταξύ μας κοροιδευόμαστε. Ντάξει στα 700€ έκανε launch. Εντάξει δεν ανέβηκαν οι τιμές στο mainstream στο  θέο μετά το launch των ryzen. Δεν ανέβηκαν  και οι τιμές των high end motherboard. Δεν έχεις γράψει ΕΣΥ ο ίδιος που τώρα χλευάζεις κατά λέξη "που  τα βλέπεται τα καλά του ανταγωνισμού όταν οι τιμές έχουν ξεφύγει σε mobo και cpu". Από το κεφάλι μου τα βγάζω, δεν είναι γεγονότα αυτά :P 

Και παλι σαν μουτζαχεντιν κανεις. Που κολλάει ο 9900k? Γιατι μπλεκεις ακυρα πραματα. Και ποιος ειπε οτι δεν υπάρχει θεμα? Με ειδες να παιρνω 9900k? Με ειδες να γραφω κατι καλο για τον 9900k? Οποτε τι εννοεις "δεν υπαρχει θεμα", τα χειροτερα εγραφα για τον 9900k. Κοψτε τα οπαδιλικια ρε παιδες δεν λεει

Επεξ/σία από Herald
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Ξερεις παλιοτερα και ο Pirmen κοκκινο φρουρο με ειχε πει στο παλιοτερο νημα(αν θυμαμαι καλα των zen2)και αυτος για οπαδιλικια μιλουσε...,και μολις του ειχα δειξει οτι ειχα τοτε τον 9900k,καναμε κατι μηνες να τον ξαναδουμε να γραφει στο θεμα μεχρι τους Zen3...

Δεν εχει τοσο σημασια τι θεωρω εγω ή εσυ σαν μεμονομενα ατομα.

Σημασια εχει τι θεωρει η πλειοψηφια του κοσμου η οποια απο Zen+ και μετα μονο τα καλυτερα εχει να πει για την ανοδο των Ryzen(και ας ξενερωσαν οι υψηλοτερες τιμες),ενω παλι για την Intel,καθε περυσι και καλυτερα η κατασταση.

Δεν ειναι τυχαιο πλεον που ακομα και σε High end βλεπουμε να ειναι ψιλο μονοδρομος τα ρυζια για τους περισσοτερους,απο εκει που παλιοτερα κοιτουσαν μονο σε Intel.

Αλλα ειπαμε δεν εχει κανει καθολου προοδο η Amd,αφου δεν επεσε το σαγονι του Herald με τον 5600x.

Επισης ναι για τον 9900k δεν ελεγες καλα λογια. Ελεγες καλα για τον τοτε χειροτερο 2700x ε?😉

Οντως εγω ειχα κραξει τις αρχικες τιμες των x570 επειδη αργησαν να βγουν οι b550(αλλα ειμαι οπαδος κατα τα αλλα...). Αλλα ειδα αργοτερα και τα χαλια της Intel και μετα ξανασκεφτηκα οτι τελικα δεν ηταν τοσο παραλογες οι τιμες εαν και λιγο τσιμπημενες τον πρωτο καιρο. Αλλο αυτο ομως,και αλλο η εξελιξη της Amd απο το 2017 μεχρι το 2020.

Ολο το internet λεει τα καλυτερα για την συνολικη αποδοση των zen3 μεσα σε μολις 1χρονο απο zen2,αλλα εμεις στο forum καθομαστε και διαφωνουμε με τον Herald,επειδη δεν εντυπωσιαστηκε οσο ηθελε απο τον 5600X συγκεκριμενα.

Τι να κανουμε,ετσι πανε αυτα...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Herald είπε

 Ε το μέγιστο που δίνει ο 5600x 4 χρόνια μετά τον 8700k είναι 10%. 
 

Η διαφορά είναι ότι 100 κομμάτια  5600x να πάρεις, πάνω κάτω το ίδιο θα παίξουν.
Το Intel σενάριο περιέχει πολλές μεταβλητές για αυτό το περιβόητο 10%.

Τα παμε και νωρίτερα :
1) Silicone lottery
2) Ακριβή μητρική
3) Καλή ψύξη
4) Delid (και εσυ γκρίνιαζες για τις θερμοκρασίες μέχρι να τον κάνεις delid).

Στα λέω εγώ που έχω 8600k με ψύκτρα των 60€ σε καλό κουτί, με χαλάρο OC, και πάλι τα 65αρια τα έχω για πλάκα και σε gaming που δεν ζορίζεται και τόσο. Και απο την άλλη έχω τον 2700x (8/16 cores) με κατώτερη ψύκτρα και έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες απο τον 8600k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Επισης ναι για τον 9900k δεν ελεγες καλα λογια. Ελεγες καλα για τον τοτε χειροτερο 2700x ε?

Προφανώς. Γιατί ένα προιόν δεν το κρίνω μεμονωμένα χωρίς τον παράγοντα τιμή στη μέση. Τότε όμως ήμουνα AMD fanboy βλέπεις και μάζευα και εγώ likes εδώ στο νήμα. ΟΥ, βροχή τα likes.

Για τον 9900k είχα πεί οτι δεν είναι αναβάθμιση, γιατί ουσιαστικά κοστίζει περισσότερα χρήματα από αυτό που υποτίθεται αντικαθιστά. Ε το ίδιο λέω και για τον 5600x ας πούμε. Και τα ίδια για τους 5950x που αναφέρεται. Όταν μου λέτε αυξήθηκαν οι πυρήνες εγώ περιμένω να παίρνω με τα ίδια λεφτά περισσότερους πυρήνες από ότι πχ. το 2017. Συμβαίνει αυτό? Οχι. Ίσα ίσα, λιγότερους παίρνεις! 215 πήρα τον 1600  2-3 μήνες μετά το launch. 330 έκανε ο 3600x. 

11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ολο το internet λεει τα καλυτερα για την συνολικη αποδοση των zen3 μεσα σε μολις 1χρονο απο zen2,αλλα εμεις στο forum καθομαστε και διαφωνουμε με τον Herald,επειδη δεν εντυπωσιαστηκε οσο ηθελε απο τον 5600X συγκεκριμενα.

 

Και εγώ τα καλύτερα λέω για την συνολική απόδοση των zen 3. Αφού είναι τα πιο γρήγορα CPU αυτή τη στιγμή, τι να πώ τα χειρότερα? Άλλο αυτό και άλλο η πρόοδος που είναι ανεμική. Και όπου πρόοδος τι εννοώ, με τα ίδια χρήματα που πήρα το τάδε κάποτε τι καλύτερο αγοράζω σήμερα? Ε ειδικά στην "mid range" (εκεί έφτασε η κατηγορία των 300€ πλέον) δεν έχει γίνει και τίποτα τρελό. 

Και εγώ που πήγα σε rocket lake οριακό downgrade έκανα από αυτό που είχα το 2017. 

 


ΥΓ1. Αν δεν θεωρείς κάποιον κοκκινόπαιδο όταν , και ακολουθεί αληθινό περιστατικό

Την μέρα που αγοράζω 10900k μου λέει ανέβασε cinebench. Επειδή ήταν τα ρύζια μπροστά, ήθελε ευκαιρία να βγάλει χολή. Ανεβάζω cinebench και την έβγαλε την χολή. Fast forward σήμερα, σου κάνει like που με κράζεις επειδή χρησιμοποίησα το cinebench για να συγκρίνω 2 επεξεργαστές. Απολύτως λογικά πράματα

9 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Η διαφορά είναι ότι 100 κομμάτια  5600x να πάρεις, πάνω κάτω το ίδιο θα παίξουν.
Το Intel σενάριο περιέχει πολλές μεταβλητές για αυτό το περιβόητο 10%.

Τα παμε και νωρίτερα :
1) Silicone lottery
2) Ακριβή μητρική
3) Καλή ψύξη
4) Delid (και εσυ γκρίνιαζες για τις θερμοκρασίες μέχρι να τον κάνεις delid).

Στα λέω εγώ που έχω 8600k με ψύκτρα των 60€ σε καλό κουτί, με χαλάρο OC, και πάλι τα 65αρια τα έχω για πλάκα και σε gaming που δεν ζορίζεται και τόσο. Και απο την άλλη έχω τον 2700x (8/16 cores) με κατώτερη ψύκτρα και έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες απο τον 8600k. 

Το 1 δεν ισχύει. Kαι στο χειρότερο bin να πέσει πάει 4.7. Το χειρότερο 1% των 8700k δηλαδή. Ωραία θα πάει η διαφορά στο 15%.

To 2 επίσης δεν ισχύει.130€ είχε πχ. η extreme 4. Άνετα τον πήγαινε 5ghz. 

To 3 + 4 είναι αλληλένδετα, πιο πολύ υπήρχε silicon lottery στο τι ΤΙΜ θα σου κάτσει για το αν θα πάς στα 5ghz παρά στο bin του CPU. Αλλά αυτό είναι τσαρλατανιά της Intel και όχι θέμα αρχιτεκτονικής του CPU. 

Δεν συγκρίνω τους 2 επεξεργαστές, καθαρά από θέμα αρχιτεκτονικής μιλάω. Ο άλλος τον αποκαλεί sandybridge. Δεν καταλαβαίνει ότι πυροβολάει τα πόδια του. Δηλαδή μας λέει ο nickolis ότι αρχιτεκτονική του 2010 (sandybridge) έχει 10% διαφορά OC με OC σε σχέση με φρέσκο ρύζι. Αλλά έπρεπε να μου πέσουν τα σαγόνια :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ξερεις παλιοτερα και ο Pirmen κοκκινο φρουρο με ειχε πει στο παλιοτερο νημα(αν θυμαμαι καλα των zen2)και αυτος για οπαδιλικια μιλουσε...,και μολις του ειχα δειξει οτι ειχα τοτε τον 9900k,καναμε κατι μηνες να τον ξαναδουμε να γραφει στο θεμα μεχρι τους Zen3...

Δεν εχει τοσο σημασια τι θεωρω εγω ή εσυ σαν μεμονομενα ατομα.

Σημασια εχει τι θεωρει η πλειοψηφια του κοσμου η οποια απο Zen+ και μετα μονο τα καλυτερα εχει να πει για την ανοδο των Ryzen(και ας ξενερωσαν οι υψηλοτερες τιμες),ενω παλι για την Intel,καθε περυσι και καλυτερα η κατασταση.

Δεν ειναι τυχαιο πλεον που ακομα και σε High end βλεπουμε να ειναι ψιλο μονοδρομος τα ρυζια για τους περισσοτερους,απο εκει που παλιοτερα κοιτουσαν μονο σε Intel.

Αλλα ειπαμε δεν εχει κανει καθολου προοδο η Amd,αφου δεν επεσε το σαγονι του Herald με τον 5600x.

Επισης ναι για τον 9900k δεν ελεγες καλα λογια. Ελεγες καλα για τον τοτε χειροτερο 2700x ε?😉

Οντως εγω ειχα κραξει τις αρχικες τιμες των x570 επειδη αργησαν να βγουν οι b550(αλλα ειμαι οπαδος κατα τα αλλα...). Αλλα ειδα αργοτερα και τα χαλια της Intel και μετα ξανασκεφτηκα οτι τελικα δεν ηταν τοσο παραλογες οι τιμες εαν και λιγο τσιμπημενες τον πρωτο καιρο. Αλλο αυτο ομως,και αλλο η εξελιξη της Amd απο το 2017 μεχρι το 2020.

Ολο το internet λεει τα καλυτερα για την συνολικη αποδοση των zen3 μεσα σε μολις 1χρονο απο zen2,αλλα εμεις στο forum καθομαστε και διαφωνουμε με τον Herald,επειδη δεν εντυπωσιαστηκε οσο ηθελε απο τον 5600X συγκεκριμενα.

Τι να κανουμε,ετσι πανε αυτα...

 

Έπαιξαν ρόλο και τα bugs στην ιντελ που μετά τα μπαλώματα οι περισσότεροι επαγγελματίες έκαναν αναφορές ακόμα και 40% μειωμένη απόδοση. Βαρύ πλήγμα για κάποιον που κάνει την δουλειά του. Και πετάγονται κάτι Pirmen+Herald με υφάκι από τον μικρό κόσμο τους και μας λένε για imc που στα χαρτιά είναι σφαίρα* αλλά στην πράξη σουρωτήρι. 

Η τεράστια άνοδος της amd οφείλεται και στο παίγνιο ψεύτο επιδόσεων της ιντελ την τελευταία 12ετια. 

 

Σφαίρα* ακριβώς δεν ξέρω με κάτι μνήμες πιο ακριβές από τον επεξεργαστή. Παρόλο αυτά φάπες τρώει από τον 5800 με τις φτηνότερες μνήμες.

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απορώ γιατί το εξαντλούμε το θέμα......το καλύτερο ever τσιπάκι της intel είναι ο 8700Κ και της amd ο 3600...τα έκαναν όλα και σύμφεραν.....ο 3600 φτηνός και καλός για αυτά που προσφέρει και αποδίδει πολύ καλά μέχρι και σήμερα.....ο 8700Κ ακριβότερος αλλά μέχρι και σήμερα κομπλέ αποδίδει.....στα της ψύξεως και ο 5600Χ φούρνος πολύ καλός είναι...και ο 8700Κ φούρνος χειρότερος είναι χωρίς delid

.....στα περι του thread ο 5900Χπροσωπικά  είναι το καλύτερο cpu αυτήν την περίοδο της amd και γενικα σε price/perfomance

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι θα πρέπει να παραδεχτείς ότι είναι σάπιος και ότι έχει γίνει τεράστιο άλμα από το 2017.
 

αλλο το 1, άλλο το άλλο.  
Όταν για να τα φέρεις ίσα βάρκα ίσα γιαλό συγκρίνεις 1 cpu στα όρια του (που δεν εγγυάται κανείς ότι σε 2ο κομμάτι θα έχεις πάλι 5.1 κτλ κτλ) με ένα που είναι απλά τον κουμπώνεις, και παίζεις μπάλα, τι συμπέρασμα μπορείς να βγάλεις απο αυτών που το γράφει? 

Και άντε εγω σε ξέρω, είσαι πειραχτήρι και πνεύμα αντιλογίας, αλι και τρισαλί στους άλλους εδώ, που τσιμπάνε στα λεγόμενα σου

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Το καταλληλο θεμα για σενα ειναι αυτο εδω

Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως προσπαθεις να πετυχεις στα τελευταια σου σχολια,περαν του να δειξεις ποσο underwhelming ειναι οι zen3,μενοντας στην αποδοση του 5600x συγκεκριμενα(κατα τα αλλα τα καλυτερα για zen3...).

Νομιζεις οτι ενδιαφερει κανενα στο εδω θεμα πραγματικα πως αποδιδει ο 5600x σε σχεση με τον 8700k και ποσο score βγαζει ο καθενας σε benchmarks?? Εχεις δει μηπως πολλους να κανουν τετοια μεταβαση ή να ειναι μεταξυ των 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Herald είπε

To 2 επίσης δεν ισχύει.130€ είχε πχ. η extreme 4. Άνετα τον πήγαινε 5ghz. 

 

i know asrock extreme 4 έχω με τον 8600k, 146€ είχε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το καταλληλο θεμα για σενα ειναι αυτο εδω

Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως προσπαθεις να πετυχεις στα τελευταια σου σχολια,περαν του να δειξεις ποσο underwhelming ειναι οι zen3,μενοντας στην αποδοση του 5600x συγκεκριμενα(κατα τα αλλα τα καλυτερα για zen3...).

Νομιζεις οτι ενδιαφερει κανενα στο εδω θεμα πραγματικα πως αποδιδει ο 5600x σε σχεση με τον 8700k και ποσο score βγαζει ο καθενας σε benchmarks?? Εχεις δει μηπως πολλους να κανουν τετοια μεταβαση ή να ειναι μεταξυ των 2?

E ξέρω εγώ ο άλλος που με φώναξε να του πώ την γνώμη μου φαντάζομαι ενδιαφέρεται. Και οι υπόλοιποι που αντιδράσατε, επίσης φαντάζομαι ενδιαφέρεστε. Αλλιώς άστο να πέσει, μια γνώμη είναι, δεν συμφωνείς δεν πειράζει. Έτσι και αλλιώς οι γνώμες υποκειμενικές είναι, δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως εχω τον καλυτερο επεξεργαστη στο φορουμ!! Και οχι λογω μαρκας/μοντελου αλλα επειδη εχει εμενα στο τιμονι :P :lol:

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AMD απο εκει που ηταν πολυ πισω σε ipc εχει καταφερει και εχει κανει αλματωδη εξελιξη σε αυτο τον τομεα και αυτο ειναι που κατα κυριο λογο ειναι το σημαντικο. Το ποσο εχει αυξηθει αναλογικα σε σχεση με τα δικα της κυριως μοντελα και οχι της Intel.. Την ειδαμε και την Intel τοσα χρονια με το στανιο να αλλαζουμε chipset καθε γενια για να περνουμε ενα 10% και αν.. Stalling progress μια,δυο,τρεις,τεσσερις επαναπαυτηκε παρε μετα το θεμα με τo nm process και να βλεπουμε τερατουργηματα οπως 8πυρηνους σε νεοτερη γενια (ακουσον ακουσον) για flagship, ενω ο 10900k ακομη σπερνει και εχει και περισσοτερους πυρηνες.. Γιατι αλλιως δεν βγαινει η αυξηση ipc..

Ειρηνη ημιν.. Ο ανταγωνισμος μονο καλο κανει..Mιλατε για ακριβους high end επεξεργαστες και σημερα αγοραζεις 5950x με 16c/32t και κορυφαιο ipc δηλαδη καλυπτεις τα παντα που κανει ενα pc με 750 ευρω.. H περνεις 10900k ή 5900x που κανουν την δουλεια τελεια σε πολυ λογικες τιμες!!
Και πριν λιγα χρονια ελεγα παλι καλα που μετα απο τοσα χρονια δεν μας αλλαζει chipset η Intel και δεν θα χρειαστει να αλλαξω το Ζ370 μου για να βαλω πανω τον 9900k.. 
Παρολαυτα cpu για τον avg Joe υπαρχουν και καλες και απο τους δυο.. Ακομη και σημερα η κατασταση εχει οδηγησει την Intel να εχει εξαιρετους επεξεργαστες οπως ο 11400 ή ο 11600k και απο την AMD ενα σωρο λυσεις.. Το οτι εχει ανεβασει τις τιμες της ελαφρως ειναι απολυτα λογικο επιχειρηματικα. Οταν εχεις μεινει πισω σε μεριδιο αγορας εσυ πρεπει να βγαλεις ανταγωνιστικο προιον σε ανταγωνιστικη τιμη για να παρεις πισω μεριδιο. Τωρα που το πηρε ανεβασε την τιμη ελαφρως οπως πρεπει.. Ε δεν μπορει να πουλαει τωρα τον 5950x 500 ευρω δηλαδη να μην λεμε και πραγματα που μονο στην σφαιρα της φαντασιας υποκεινται.. Καποτε θελαμε ακατεβατα χιλιαρικα για extreme intel μοντελα ή αν ηθελες πολλα pcie lanes ή productivity αλλα chipset.. Ανταγωνισμος.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...