Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Για να αλλάξουμε θέμα, ξέρουμε πότε θα κυκλοφορήσουν AMD και Intel συστήματα που υποστηρίζουν DDR5 RAM;;

Σεπτέμβριο οι alder lake (και καλά). Αυτούς περιμένω, γιαυτό πήρα τον μικρό τώρα για placeholder

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Σεπτέμβριο οι alder lake (και καλά). Αυτούς περιμένω, γιαυτό πήρα τον μικρό τώρα για placeholder

 

Κατάλαβα. Μέχρι να κυκλοφορήσουν πληθώρα καλών μνημών, να πέσουν οι τιμές και να υπάρχει ποικιλία, αναμονή μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη η Ίντελ στους σέρβερς την επόμενη χρονιά οι υπόλοιποι.

23 λεπτά πριν, Herald είπε

Σεπτέμβριο οι alder lake (και καλά). Αυτούς περιμένω, γιαυτό πήρα τον μικρό τώρα για placeholder

Δεν νομίζω γιατί τα πρώτα κομμάτια θα είναι 256 512

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε



Κράζουμε την Intel που από 10 πύρηνους πήγε σε 8, και καλά της κάνουμε, ε το ίδιο έκανε και η AMD που από εκεί που αγόραζες 8πύρηνο με 300€ τώρα παίρνεις 6. Τι να κάνω να πώ τι ωραία που είναι?

 

Τωρα σορρυ κιολας αλλα αν γραφεις τετοια θα στην πεσουν.. Ολα καλα τα υπολοιπα αλλα αυτο δεν εχει καμια αντιστοιχια.. Αλλα price segments αλλες συγκρισεις.. Χαμηλοτερα πλεον η Intel θελει δεν θελει γινεται πιο ανταγωνιστικη.. Αν μπορουσε να βγαλει ενα 12c/24t με το ιδιο IPC του 11900k η τιμη θα ηταν περιπου οσο του 5950x.. Κλασσικη τιμολογηση Intel.. 

Αλλο βγαζω FLAGSHIP cpu με λιγοτερους πυρηνες γιατι δεν μπορω καν να βγαλω το monolithic monster 10900k με 10c/20t και αυξηση IPC και αλλο ανεβαζω την τιμη γιατι πηρα μεριδιο αγορας.. Η AMD σαν flagship εχει 16c/32t στην mainstream αγορα με 750 ευρω και 12c/24t με 500.. Το να βλεπεις στον αντιποδα στο αντιστοιχο price segment να εχει η Intel 8c/16t δεν ειναι και οτι καλυτερο. Και προφανως η τιμολογιακη διακυμανση θα αλλαξει προς τα πανω οταν παρεις μεριδιο αγορας το εγραψα λιγο πριν.. Οταν θες να προσελκυσεις κοινο βαζεις ανταγωνιστικες τιμες σε ανταγωνιστικα προιοντα. Οταν το παρεις δεν εισαι φιλοπτωχο ταμειο να πουλας εσυ σε  τιμες ευκαιριας. Τα cpu δεν ειναι μονο για gaming να μετραμε οτι μονο οι 8 ή οι 10 πυρηνες ειναι χρησιμοι στην παρουσα με καλο IPC κανουν και αλλες δουλειες. Γιατι π.χ να προτιμησω κατι με λιγοτερους πυρηνες και παρομοιο IPC απο την Intel οταν στα ιδια λεφτα επερνα AMD; Τελος ανεβαινει η τιμη γιατι η σειρα 5000 εχει επιτελους κορυφαιο IPC ΚΑΙ πολλους πυρηνες διαθεσιμους κατι που μεχρι και η σειρα 3 δεν ειχε..Παιζει και αυτο το ρολο του..

Tωρα η Intel κανει damage control policy μεχρι να δουμε τι θα γινει με τους Alder Lake.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Τωρα σορρυ κιολας αλλα αν γραφεις τετοια θα στην πεσουν.. Ολα καλα τα υπολοιπα αλλα αυτο δεν εχει καμια αντιστοιχια.. 

Αλλο βγαζω FLAGSHIP cpu με λιγοτερους πυρηνες γιατι δεν μπορω καν να βγαλω το monolithic monster 10900k με 10c/20t και αυξηση IPC και αλλο ανεβαζω την τιμη γιατι πηρα μεριδιο αγορας.. Η AMD σαν flagship εχει 16c/32t στην mainstream αγορα με 750 ευρω.. Το να βλεπεις στον αντιποδα στο αντιστοιχο price segment να εχει η Intel 8c/16t δεν ειναι και οτι καλυτερο. Και προφανως η τιμολογιακη διακυμανση θα αλλαξει προς τα πανω οταν παρεις μεριδιο αγορας το εγραψα λιγο πριν.. Οταν θες να προσελκυσεις κοινο βαζεις ανταγωνιστικες τιμες σε ανταγωνιστικα προιοντα. Οταν το παρεις δεν εισαι φιλοπτωχο ταμειο να πουλας εσυ σε  τιμες ευκαιριας. Τα cpu δεν ειναι μονο για gaming να μετραμε οτι μονο οι 8 ή οι 10 πυρηνες ειναι χρησιμοι στην παρουσα με καλο IPC κανουν και αλλες δουλειες. 

Kαι η Intel είχε μεγάλο μερίδιο (τι μερίδιο, στο 99.9% εφτάσε) και οι τιμές σταθερές από το 2010. 330€ το high end mainstream της για 8 χρόνια κοντά.  Ο 9900k ήταν ο πρώτος επεξεργαστής mainstream που είχαμε αύξηση τιμής.

O 5600x ουσιαστικά αντικατάστατης του 3700x είναι, και ο 5800x αντικαταστάτης του 3900x μιας και σε αυτή την τιμή παίζoυν. Το πώς τους ονομάζει η AMD και η Intel είναι θέμα του marketing department τους. Είναι σαν αυτό που έκανε η Intel ας πούμε και βάφτισε τον 9900 i9 για να χρεώσει 500-600 ξερώ γώ πόσα χρέωσε. Κατά τα άλλα δεν διαφωνώ, η Intel δεν μπορεί, έχει φάει το αγγούρι και σκούζει, αλλά και η AMD έγινε νέα Intel. Υπομονή, αν μείνει η Intel 1-2 χρόνια ακόμα με τις σαβούρες τύπου Rocket lake θα δείς στα 500€ τον 6πύρηνο 6600x. 

 

Και επειδή μια εικόνα 1000 λέξεις, και επειδή σε κάποιους δεν άρεσε το cinebench, να και το blender. Δες εξέλιξη

861143718_.jpg.9e55a75a5969e7f39ba4e317520751a3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι η Intel είχε μεγάλο μερίδιο (τι μερίδιο, στο 99.9% εφτάσε) και οι τιμές σταθερές από το 2010. 330€ το high end mainstream της για 8 χρόνια κοντά.  Ο 9900k ήταν ο πρώτος επεξεργαστής mainstream που είχαμε αύξηση τιμής.

O 5600x ουσιαστικά αντικατάστατης του 3700x είναι, και ο 5800x αντικαταστάτης του 3900x μιας και σε αυτή την τιμή παίζoυν. Το πώς τους ονομάζει η AMD και η Intel είναι θέμα του marketing department τους. Είναι σαν αυτό που έκανε η Intel ας πούμε και βάφτισε τον 9900 i9 για να χρεώσει 500-600 ξερώ γώ πόσα χρέωσε. Κατά τα άλλα δεν διαφωνώ, η Intel δεν μπορεί, έχει φάει το αγγούρι και σκούζει, αλλά και η AMD έγινε νέα Intel. Υπομονή, αν μείνει η Intel 1-2 χρόνια ακόμα με τις σαβούρες τύπου Rocket lake θα δείς στα 500€ τον 6πύρηνο 6600x. 

 

Και επειδή μια εικόνα 1000 λέξεις, και επειδή σε κάποιους δεν άρεσε το cinebench, να και το blender. Δες εξέλιξη

861143718_.jpg.9e55a75a5969e7f39ba4e317520751a3.jpg

Επειδη εχω παρει κατα σειρα 8700k και 9900k κανεναν 8700κ δεν πηρα με 330 ευρω :D Ουτε καν ομως.. Εκτος και αν τους παρει καποιος αργα..400+ στοιχιζε ο 8700k οταν τον πηρα day 1 με το z370 που μετα το κρατησα για τον 9900k που αγγιξε τα 500 στην φθηνοτερη τιμη..Πρωτη φορα μετα απο χρονια ολακερα που δεν αλλαξα board με Intel :D 500 σχεδον ειχα παρει τον εισαγωγικο 5820k στο X99.. Ok οχι mainstream πλατφορμα αλλα η καλη all arounder cpu στοιχιζε παντα στην intel..
 Η ιντελ πουλουσε πολυ ακριβα ελλειψει ανταγωνισμου , ειδικα αν δεν ηθελες μονο να παιζεις παιχνιδια και επαιζε σε δυο ταμπλω με αλλη πλατφορμα που την χρυσοπληρωνες αν ηθελες πολλα pcie  lanes ή αν ηθελες να κανεις 5 πραγματα σοβαροτερα απο gaming..Οχι και 300 τωρα η Intel που αγοραζαμε extreme μοντελα 1000 ευρω γιατι απλα μπορουσε με ανυπαρκτη AMD..

Εγω προσωπικα δεν βλεπω ΠΟΥΘΕΝΑ την AMD ακομη νεα Ιντελ.. Μπορει δυνητικα να γινει.. Αλλα ακομη δεν ειναι πουθενα. Η Intel μας εχει ρουφηξει το μεδουλι με νεο chipset σε καθε νεα γενια γιατι αυτα δεν τα συνυπολογιζετε στο κοστος στις apple to apple συγκρισεις που κανετε.. Εκτος και αν παιζουν χωρις μητρικες.. 

Τελος επειδη ασχολουμαι λιγο παραπανω με encoding/content creation αστο μην αρχισω τα διαγραμματα γιατι απλα δεν υπαρχει contest.. Εχω 9900k και ξερω.. Η συγκριση με τον 5950x μου ή επειδη δικαιως αυτη ειναι ανιση συγκριση με τον 5900x σε τετοια θεματα ειναι απλα.. out of contest

Γενικα αυτη την στιγμη οι AMD cpus εχουν μακραν καλυτερο overall package με κορυφαιο (επιτελους) ipc και περισσοτερους πυρηνες/νηματα διαθεσιμα για οποιον τα χρειαζεται εκτος gaming σε τιμες που απλα δεν θα βλεπαμε ποτε απο την Intel αν ηταν στην θεση της.. Η ιστορια το εχει δειξει πολλακις πως εχει συμπεριφερθει η τελευταια..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Επειδη εχω παρει κατα σειρα 8700k και 9900k κανεναν 8700κ δεν πηρα με 330 ευρω :D Ουτε καν ομως.. Εκτος και αν τους παρει καποιος αργα..400+ στοιχιζε ο 8700k οταν τον πηρα day 1 με το z370 που μετα το κρατησα για τον 9900k που αγγιξε τα 500 στην φθηνοτερη τιμη.. Η ιντελ πουλουσε πολυ ακριβα ειδικα αν δεν ηθελες μονο να παιζεις και επαιζε σε δυο ταμπλω με αλλη πλατφορμα που την χρυσοπληρωνες αν ηθελες πολλα pcie  lanes ή αν ηθελες να κανεις 5 πραγματα σοβαροτερα απο gaming..Οχι και 300 τωρα η Intel που αγοραζαμε extreme μοντελα 1000 ευρω γιατι απλα μπορουσε με ανυπαρκτη AMD..

Εγω προσωπικα δεν βλεπω ΠΟΥΘΕΝΑ την AMD ακομη νεα Ιντελ.. Μπορει δυνητικα να γινει.. Αλλα ακομη δεν ειναι πουθενα. Η Intel μας εχει ρουφηξει το μεδουλι με νεο chipset σε καθε νεα γενια γιατι αυτα δεν τα συνυπολογιζετε στο κοστος στις apple to apple συγκρισεις που κανετε.. Εκτος και αν παιζουν χωρις μητρικες.. 

Τελος επειδη ασχολουμαι λιγο παραπανω με encoding/content creation αστο μην αρχισω τα διαγραμματα γιατι απλα δεν υπαρχει contest.. Εχω 9900k και ξερω.. Η συγκριση με τον 5950x μου σε τετοια θεματα ειναι απλα.. out of contest..

Eντάξει και ο 5600x δεν είχε 300 όταν βγήκε, 400+ (πιο πολλά από τον 8700k).  O 5800x έφυγε πάνω από τα 500 μάλιστα. Σου μιλάω για τις τιμές που όρισε ο κατασκευαστής ,όχι για το πώς κινήθηκε η αγορά. Δεν αλλάζει η ουσία της σύγκρισης, θες να πούμε ότι και οι 2 είχαν 400€ day one? E το απότελεσμα το ίδιο παραμένει.  

Aν πάς εξέλιξη τιμής πχ θα δείς τον 5600x στα 430€ από το φθηνότερο σκρουτζομάγαζο τον Οκτώβριο. Εγώ όταν πήγα να τον αγοράσω ήταν στα 340-350 γιαυτό και πήρα 3700x. 

Η σύγκριση 5950 και 9900k είναι άτοπη γιατί ούτως η άλλος μιλάμε για άλλη κατηγορία τιμής. Πάνω από 900€ είχε αυτός. H σύγκριση μου γίνεται καθαρά μεταξύ επεξεργαστών ίδιου εύρους τιμών.

Στο ultra high end προφανώς παίζει μπάλα μόνη της η AMD, αφού η Intel παλεύει μεστα κάρβουνα με τα 14nm :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου εβαλα τον 5900x που τωρα τον περνεις και πιο φθηνα απο τον 11900k .. Γιατι να προτιμησω τον δευτερο; Σε καθε price segment πλεον εχουμε ανταγωνιστικες τιμες και απο τους δυο εκτος απο ψηλα που η Intel εχει χασει προς το παρον εδαφος πολυ.. Σε χαλαει ο ανταγωνισμος; Δεν αναφερομαι καν σε upgrade paths και τι ευκολιες κανει η μια εταιρεια και τι η αλλη διαχρονικα..

Δεν ξερω ειλικρινα τι επερνες τοσο καιρο.. Και εγω Intel ειχα για συναπτα ετη, αλλα εαν δεν συμφωνεις στο στυγνο αρμεγμα της Intel τοσα χρονια ελλειψει ανταγωνισμου απλα δεν ξερω.. Δεν θα κατσω παντως να το αναλυσω περαιτερω.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Tωρα η Intel κανει damage control policy μεχρι να δουμε τι θα γινει με τους Alder Lake.. 

Tι να γίνει με τους alder lake. Eγώ είχα ελπίδες ότι θα έκανε το comeback. Mέτα πήρα rocket lake να δοκιμάσω και μου φύγανε. Άστο, ότι χειρότερο. Τουλάχιστον πλέον έχουν δίκιο όσοι λένε για υψηλή κατανάλωση. Καταναλώνει τα ίδια ο 11600k με τον 10900k σε χαμηλότερα μάλιστα ρολόγια 😮 

Πρέπει να βγάλει τρελό άσσο απτό μανίκι, αλλιώς μια 5ετία με AMD θα πορευόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Herald μπορείς να κάνεις την ανάλυσή σου μεταξύ 7920Χ (1200$ )του 2017 και 5900X (550$) του 2020 να δω κάτι; Επίσης του 7960Χ (1700$) του 2017 και 5950Χ (800$) του 2020, να δω κάτι ακόμα;

Αυτό μας έφερε η AMD και κλαίνε στην Intel.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

@Herald μπορείς να κάνεις την ανάλυσή σου μεταξύ 7920Χ (1200$ )του 2017 και 5900X (550$) του 2020 να δω κάτι; Επίσης του 7960Χ (1700$) του 2017 και 5950Χ (800$) του 2020, να δω κάτι ακόμα;

Αυτό μας έφερε η AMD και κλαίνε στην Intel.

Ναι αυτό το ξέχασα. Πέσανε 8 άτομα να με φάνε που ανέφερα το OC επειδή δεν ενδιαφέρει πολλούς, αλλά επεξεργαστές των 1000 και 2000€ με 64 lanes, 256gb ram , quad channel και 64 threads ενδιαφέρει ακόμα περισσότερους. Αλήθεια τώρα, σε φάση μονά ζυγά δικά μας τα θέλουμε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι αυτό το ξέχασα. Πέσανε 8 άτομα να με φάνε που ανέφερα το OC επειδή δεν ενδιαφέρει πολλούς, αλλά επεξεργαστές των 1000 και 2000€ με 64 lanes, 256gb ram , quad channel και 64 threads ενδιαφέρει ακόμα περισσότερους. Αλήθεια τώρα, σε φάση μονά ζυγά δικά μας τα θέλουμε :P 

Φίλε μου εγώ 1200 και 1700$ για CPU δεν έδωσα ούτε θα έδινα ποτέ. Αλλά με τους Ryzen πήγα και σε 3900Χ και σε 5900Χ, και ψήνομαι για 5950Χ. Αυτό είναι το τεράστιο κέρδος με την AMD. Ότι πήραμε πολύ ισχύ σε λογικό κόστος και όχι στις τρελές τιμές που πούλαγε η Intel.

edit: Και ισχύ που δόθηκε σε νορμάλ μητρικές και λογικά Watt. Αυτός που θέλει και τα πολλά pci-e lanes και quad channel RAM θα πάει σε Threadripper. Αλλά στην main πλατφόρμα το να πάρεις 12 πυρήνες με κάτω από 500 ευρώ και 16 με 750 είναι άξιο λόγου. 

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Φίλε μου εγώ 1200 και 1700$ για CPU δεν έδωσα ούτε θα έδινα ποτέ. Αλλά με τους Ryzen πήγα και σε 3900Χ και σε 5900Χ, και ψήνομαι για 5950Χ. Αυτό είναι το τεράστιο κέρδος με την AMD. Ότι πήραμε πολύ ισχύ σε λογικό κόστος και όχι στις τρελές τιμές που πούλαγε η Intel.

edit: Και ισχύ που δόθηκε σε νορμάλ μητρικές και λογικά Watt. Αυτός που θέλει και τα πολλά pci-e lanes και quad channel RAM θα πάει σε Threadripper. Αλλά στην main πλατφόρμα το να πάρεις 12 πυρήνες με κάτω από 500 ευρώ και 16 με 750 είναι άξιο λόγου. 

 

Mα δεν ξέρω γιατί μου τα αναφέρεις αυτά γιατί δεν διαφωνώ. Το έγραψα ίσα με 3-4 φορές για το ultra high end. Aπλά η κατηγορία των 300€ που όσο υπήρχε μόνο η Intel ήταν high end και τώρα έχει γίνει mid range στην καλύτερη, έχει μείνει πιο στάσιμη και από τις ιστορικές εποχές της Intel του 2012-2016. 

Σκέψου το εξής. 

Αν πίσω στο 2016 κάποιος έλεγα "Μόλις χάλασε ο 2700k μου και ψάχνω να βρώ κάτι αισθητά καλύτερο στα 300€ που τον είχα αγοράσει πριν 4 χρόνια και δεν βρίσκω κάτι" θα του έλεγες έτσι είναι, μόνο το σαπάκι ο 6700k υπάρχει. 

Ε το ίδιο έκανα και εγώ τώρα, έψαξα να βρώ κάτι αισθητά καλύτερο στα 330€ που είχα πάρει τον 8700k και δεν βρίσκω τίποτα, 4 χρόνια μετά. 

Οπότε καταλήγω ότι όσο στάσιμα ήταν τα πράματα στην κατηγορία των 300€ (i7 ) μεταξύ 2012 και 2016 είναι το ίδιο και λίγο χειρότερα μεταξύ 2017 και 2021. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...