Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περα απο την πλακα ειχα γραψει κατι σε σποιλερ στο σχολιο μου και πραγματικα εχω κουραστει να σας βλεπω να μαλωνετε γενικοτερα και οι μεν και οι δε γιατι ενας ανθρωπος τολμησε να πει την γνωμη του.Ρε παιδες και λαθος να ειναι ο herald που δεν του κανει ιδιαιτερη εντυπωση το αλμα ειναι δικη του αποψη εχει αλλα κριτηρια.

So fucking what...τι προσπαθειτε ντε και καλα να τον κανετε να αλλαξει γνωμη.Δηλαδη με αυτα που γραφετε τι περιμενετε να πει. Ναι εχετε δικιο εκανα λαθος τελικα τα ρυζια εκαναν τρελο αλμα και οντως το 10-20% ειναι τρελο αλμα.Γιατι να αλλαξει γνωμη ο ανθρωπος για αυτον μπορει αλμα να ειναι 50% επιδοσεις με 50% λιγοτερα ρευματα.

Πραγματικα αχρειαστα σχολια αν με ρωτατε και δεν υπαρχει λογος να υπερασπιστεις τα ρυζια ο καθενας ξερει υποκειμενικα τι ειναι και αν αξιζουν εναντι παλιοτερων τεχνολογιων

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, icenex είπε

γιατι ενας ανθρωπος τολμησε να πει την γνωμη του.

Δεν μιλαμε για ενα νεο χρηστη στο forum ο οποιος μπηκε στο εδω θεμα να πει την αποψη του με κοσμιο τροπο.

Μιλαμε για ενα συγκεκριμενο χρηστη,τον οποιο συνεχεια τον πετυχαινεις σε κοντρες μεταξυ επεξεργαστων και καρτων γραφικων.

Και εγω που εκανα το λαθος και απαντησα πιο πισω,δεν ειχα δει οτι ολο αυτο ειχε ξεκινησει απο το διπλα θεμα των καρτων γραφικων που εγινε ανω κατω. Πολυ κακως που απαντησα κιολας

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν μιλαμε για ενα νεο χρηστη στο forum ο οποιος μπηκε στο εδω θεμα να πει την αποψη του με κοσμιο τροπο.

Μιλαμε για ενα συγκεκριμενο χρηστη,τον οποιο συνεχεια τον πετυχαινεις σε κοντρες μεταξυ επεξεργαστων και καρτων γραφικων.

Και εγω που εκανα το λαθος και απαντησα πιο πισω,δεν ειχα δει οτι ολο αυτο ειχε ξεκινησει απο το διπλα θεμα των καρτων γραφικων που εγινε ανω κατω. Πολυ κακως που απαντησα κιολας

 

Έχεις δίκιο, μπήκα μόνος μου στο θέμα έτσι άκυρα να γράψω την άποψη μου :P 

Εντάξει είπαμε, όταν έχεις άδικο πετάς χαζομάρες να το καλύψεις. 

22 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

να εχει εξαιρετους επεξεργαστες οπως ο 11600k 

ΓΚΟΥΧ, ΓΚΟΥΧ. :P 

Μεγάλο σαπάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore Οκ δεκτος ο λογος που αναφερεις ειναι ομως ετσι τα πραγματα? Η ετσι τα βλεπεις εσυ?

Για μενα δεν υπαρχει λογος να χαλατε το θεμα και εσεις με την σειρα σας.Αν θεωρειτε οτι λεει το εν λογω μελος ειναι εριστικο η ξεκιναει οντως κοντρες ειναι απλο πατατε το κουμπακι αναφορας να το κοιταξει ενας Mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, icenex είπε

@Fulgore Οκ δεκτος ο λογος που αναφερεις ειναι ομως ετσι τα πραγματα? Η ετσι τα βλεπεις εσυ?

Σου εβαλα ενα link του τι εγινε στο διπλανο θεμα. Επισης μπορεις να ρωτησεις τα αλλα μελη ποιοι ηταν οι προηγουμενοι λογαριασμοι του συγκεκριμενου(εχω χασει το μετρημα), και εαν εκανε τα ιδια και με αυτους.

Ενα τεραστιο συγνωμη στους υπολοιπους απο μενα για τα πιο πισω σχολια μου.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας χόρεψε καλά ο strawmanryzenlakeherald.

5 προς 1 τον παίζατε σε κάποια φάση και άκρη δε βγάλατε 🤣

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ενα τεραστιο συγνωμη στους υπολοιπους απο μενα για τα πιο πισω σχολια μου.

😢😥😲

🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Σας χόρεψε καλά ο strawmanryzenlakeherald.

Εμενα προσωπικα ναι,και επειδη εβλεπα να γινοταν και σε αυτο το θεμα οτι και στο διπλα,γιαυτο και το σταματησα(οχι οτι εβγαινε ακρη κλασσικα,αλλα λεμε τωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kkatzos είπε

5 προς 1 τον παίζατε σε κάποια φάση και άκρη δε βγάλατε 🤣

 

Tι άκρη να βγεί ρε συ, όταν η πρόταση είναι "δεν θεωρώ τεράστια την αύξηση στο price / performance την τελευταία 4ετια στην κατηγορία 300€" και σου απαντάνε για iphones / τσουκαλάδες / 11900k / 10900k / imc τι βρακί φοράς και τι παντελόνι αγόρασες πως να βγεί άκρη :P 

Mέχρι και ο φανατικός υποστηρικτής του cinebench κατέληξε να με κράζει επειδή επικαλεστηκά το cinebench. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kkatzos είπε

Σας χόρεψε καλά ο strawmanryzenlakeherald.

5 προς 1 τον παίζατε σε κάποια φάση και άκρη δε βγάλατε 🤣

😢😥😲

🤣

Και δέκα να ήμασταν το τρολ κερδίζει προσωπικά δεν το γνώριζα το κατάλαβα από τις αναφορές στις άλλες σελίδες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Και δέκα να ήμασταν το τρολ κερδίζει προσωπικά δεν το γνώριζα το κατάλαβα από τις αναφορές στις άλλες σελίδες.

 

Funny thing, 5 σελίδες πίσω ο Jim Keller του Insomnia (εσύ), μας λές έλα τώρα που δεν μπορεί η AMD να δώσει +100% IPC αυξάνοντας το density. Άσχετα με το αν ισχύουν όσα γράφεις η όχι, έγραψες ουσιαστικά οτι αυτά που δίνει είναι ψίχουλα. Και εγώ περίπου το ίδιο έγραψα (ότι έχει μείνει στασιμή η κατηγορία 300€) και είμαι troll :P 

Δεν παλευέστε ρε, ότι ναναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Herald είπε

Funny thing, 5 σελίδες πίσω ο Jim Keller του Insomnia (εσύ), μας λές έλα τώρα που δεν μπορεί η AMD να δώσει +100% IPC αυξάνοντας το density. Άσχετα με το αν ισχύουν όσα γράφεις η όχι, έγραψες ουσιαστικά οτι αυτά που δίνει είναι ψίχουλα. Και εγώ περίπου το ίδιο έγραψα (ότι έχει μείνει στασιμή η κατηγορία 300€) και είμαι troll :P 

Δεν παλευέστε ρε, ότι ναναι. 

Έτσι είναι, μπήκα στα ρούχα σας και στον γραφικό χαρακτήρα σας (εσύ). Κάνε μια βόλτα από reddit και διάβασε τι γράφουν hardware engineers πως θα ήταν ακόμα καλύτερος ο ryzen και η intel αν δεν ακολουθούσαν τα 5ghz πως αυξάνεται το ipc και πως θα μπορούσαν να είναι λιγότερο ενεργοβόροι. Τεκμηριωμένες συζητήσεις περί επεξεργαστών θα βρεις και στο adsl.

 

 

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Έτσι είναι, μπήκα στα ρούχα σας και στον γραφικό χαρακτήρα σας. Κάνε μια βόλτα από reddit και διάβασε τι γράφουν hardware engineers πως θα ήταν ακόμα καλύτερος ο ryzen και η intel αν δεν ακολουθούσαν τα 5ghz πως αυξάνεται το ipc και πως θα μπορούσαν να είναι λιγότερο ενεργοβόροι. Τεκμηριωμένες συζητήσεις περί επεξεργαστών θα βρεις και στο adsl.

Μπορείς να λινκάρεις μερικά, να σου πω και εγώ την γνώμη μου για αυτά που λένε, σαν hardware engineer in training :P ;
 

Spoiler

Ρε μπαγάσα εντωμεταξύ σήμερα έδινα Αρχιτεκτονική Υπολογιστών, αύριο δίνω Μικροεπεξεργαστές xD

 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

 

Έπαιξαν ρόλο και τα bugs στην ιντελ που μετά τα μπαλώματα οι περισσότεροι επαγγελματίες έκαναν αναφορές ακόμα και 40% μειωμένη απόδοση. Βαρύ πλήγμα για κάποιον που κάνει την δουλειά του. Και πετάγονται κάτι Pirmen+Herald με υφάκι από τον μικρό κόσμο τους και μας λένε για imc που στα χαρτιά είναι σφαίρα* αλλά στην πράξη σουρωτήρι. 

Η τεράστια άνοδος της amd οφείλεται και στο παίγνιο ψεύτο επιδόσεων της ιντελ την τελευταία 12ετια. 

Σφαίρα* ακριβώς δεν ξέρω με κάτι μνήμες πιο ακριβές από τον επεξεργαστή. Παρόλο αυτά φάπες τρώει από τον 5800 με τις φτηνότερες μνήμες.

 

"Το overclocking είναι δύσκολο και το κάνουν ελάχιστοι, αλλά το subtimings tuning είναι παιχνιδάκι." Οι κλασικές μπούρδες.

Για το πρώτο χρειάζεται μόνο να ξέρεις ασφαλή τάση και με λίγες δοκιμές είσαι ΟΚ σε κάμποσες ώρες ή λίγες μέρες. Όπως και το σφίξιμο primary timings. Απόδειξη τα χιλιάδες βίντεο από overclocked intel και amd με xmp και oced ram στο youtube.

Για το δεύτερο χρειάζεσαι πρωτοκλασάτες RAM και ένα........μίνι σεμινάριο(εξαιρετικό ομολογουμένως) σαν και το παρακάτω:

https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/master/DDR4 OC Guide.md

Διαβάζοντας βλέπεις ότι πολλά subtimings όσο και να τα πειράξεις δεν προκαλούν αστάθεια(διαπιστωμένο και από μένα). Απλά υπάρχει μείωση των επιδόσεων με λάθος τιμές. Μείωση που πρέπει να τρέξεις απανωτά bench για να βγάλεις στατιστικά αξιόπιστο(βλέπε διαστήματα εμπιστοσύνης από στατιστική) αποτέλεσμα. Nα σιγουρευτείς ότι όντως μεταβλήθηκαν οι επιδόσεις σου και δεν είναι η κλασική διακύμανση. Kάτι που ΔΕΝ συμβαίνει με primary timings. Μέχρι και βδομάδες δοκιμών για να πάρεις το μαξ.

Μάλλον έτσι εξηγείται γιατί δεν έχω δει ΠΟΤΕ στο youtube Ryzen με τα εντυπωσιακά αποτελέσματα που υπάρχουν εδώ μέσα.

Συμπέρασμα:

Όποιος θέλει σύγκριση XMP ryzen vs XMP intel, έχω τρέξει εδώ και καιρό αυτή τη δοκιμή στο κανάλι μου όπου με ανοικτά 6/12(και ένα πλεονέκτημα από L3 cache) βγάζω αρκετά παραπάνω από 5600X(μέχρι και 20%+). Άρα με oc και στον 5600Χ ο 10600K είναι λίγο καλύτερος.

Spoiler

 

Για δοκιμές με tuned subtimings και b-dies όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει από το τόπικ των bench. Είναι πότε μπροστά τα μεν και πότε τα δε. Ακόμα και στο SOTTR τα 10900K έχουν υπεροχή σε κάποια metrics απέναντι σε 5900X.

υ.γ.: Συνεπώς με εξαίρεση τα προγράμματα που επωφελούνται από ειδικές εντολές και αρχιτεκτονικές βελτιώσεις η AMD κατάφερε με τους 5ΧΧΧ να κοντράρει intel arch του 2015. αυτό που λέει ο Herald. Τώρα που η intel βγαίνει από τον βάλτο των 14nm θα φανεί καλύτερα ποιος είναι κυρίαρχος σε arch και συνολικό performance.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...