Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Εσύ μάλλον περιμένεις να δεις να κυκλοφορεί κάτι τέτοιο στην αγορά. Μάντεψε, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα για να γίνει αυτό το άλμα 😁

il_570xN.1536192085_nt3l.jpg

Ρε συ κραζουμε την intel οτι ειχε μεινει στασιμη τοσα χρονια. Την 4ετια 2012 με 2016 (που ειναι και η περίοδος στασιμοτητας) είχαμε μια αυξηση επεξεργαστικης ισχυος 30-40% στην κατηγορια των 300-350 ευρω. 

Την 4ετια 2017 2021 που εφερε την επανασταση η amd ειχαμε μια αυξηση 25-30% στην κατηγορια των 300-350 ευρω. 

Σε στοκ ολα τα παραπανω, αφού δεν σας αρεσουν τα overclocks. Για ποια στασιμοτητα της intel μιλαμε λοιπον, αφου και τωρα τα ιδια και χειροτερα ειναι. 

 

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Εσυ ήρθες λίγο πονηρά με έναν επεξεργαστή  λοταρίας να συγκρίνεις τι, το νούμερο στο benchmark ; 

Καθολου πονηρα, ετσι το βλεπεις εσύ γιατι δεν σου αρεσει αυτο που γράφω. 

Ναι τωρα το cinebench σε πειραξε. Τοσα χρονια δεν εχει γινει σημαια εδω μεσα, τωρα ξαφνικά δεν κάνει. Το ίδιο άτομο που με εκραξε για το cinebench ήταν που μου ζητησε να ανεβασω cinebench με τον 10900k για να βγαλει χολη και να παινεψει τον 3900x του. Τωρα μουφα το cinebench. Επρεπε να βαλω corona render που εκει οι διαφορές ειναι 0%. 

Ας αφησουμε λοιπον τις λοταριες. Κοντα 30% πανω ο 5600x απο stock 8700k. Σε μια 4ετια. Αλλο τοσο ειναι και ο 6700k απο τον 2700k, κατα την περιφημη περιοδο στασιμοτητας της intel. Ολοι επεξεργαστες παρομοιου κόστους σε στοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε συ κραζουμε την intel οτι ειχε μεινει στασιμη τοσα χρονια. Την 4ετια 2012 με 2016 (που ειναι και η περίοδος στασιμοτητας) είχαμε μια αυξηση επεξεργαστικης ισχυος 30-40% στην κατηγορια των 300-350 ευρω. 

Την 4ετια 2017 2021 που εφερε την επανασταση η amd ειχαμε μια αυξηση 25-30% στην κατηγορια των 300-350 ευρω. 

Σε στοκ ολα τα παραπανω, αφού δεν σας αρεσουν τα overclocks. Για ποια στασιμοτητα της intel μιλαμε λοιπον, αφου και τωρα τα ιδια και χειροτερα ειναι. 

 

Καθολου πονηρα, ετσι το βλεπεις εσύ γιατι δεν σου αρεσει αυτο που γράφω. 

Ναι τωρα το cinebench σε πειραξε. Τοσα χρονια δεν εχει γινει σημαια εδω μεσα, τωρα ξαφνικά δεν κάνει. Το ίδιο άτομο που με εκραξε για το cinebench ήταν που μου ζητησε να ανεβασω cinebench με τον 10900k για να βγαλει χολη και να παινεψει τον 3900x του. Τωρα μουφα το cinebench. Επρεπε να βαλω corona render που εκει οι διαφορές ειναι 0%. 

Ας αφησουμε λοιπον τις λοταριες. Κοντα 30% πανω ο 5600x απο stock 8700k. Σε μια 4ετια. Αλλο τοσο ειναι και ο 6700k απο τον 2700k, κατα την περιφημη περιοδο στασιμοτητας της intel. Ολοι επεξεργαστες παρομοιου κόστους σε στοκ. 

Μανούλα είσαι στην περιπτωσιολογία. Σου έκανε και η αμδ τη χάρη με το 50κο που έβαλε καπέλο στον 5600Χ και δίνεις ρέστα.

Ας είναι...θα μπορούσες να πιάσεις την εξέλιξη 1600-3600, σε 2 μόλις χρόνια ή τη συνολική ισχύ στα 300-350$ από το 2015 (που σου αρέσει τόσο πολύ) μέχρι μια μέρα πριν την ανακοίνωση του 8700Κ, αλλά κάτι μου λέει πως δεν θα το κάνεις.

Περνάς καλά, κι αυτό φαίνεται, βγαίνει προς τα έξω.

Κερασοδιάλεγμα ftw κάθε φορά, με υπέροχους αχυράνθρωπους (το δήλωνες ξεκάθαρα, άλλωστε), όπως καλή ώρα το 2005 και την 5ετια από το πουθενά (για να μην ξεχνάμε από που ξεκίνησε όλη αυτή η ιστορία).

Ας είναι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μανούλα είσαι στην περιπτωσιολογία. Σου έκανε και η αμδ τη χάρη με το 50κο που έβαλε καπέλο στον 5600Χ και δίνεις ρέστα.

Ας είναι...θα μπορούσες να πιάσεις την εξέλιξη 1600-3600, σε 2 μόλις χρόνια ή τη συνολική ισχύ στα 300-350$ από το 2015 (που σου αρέσει τόσο πολύ) μέχρι μια μέρα πριν την ανακοίνωση του 8700Κ, αλλά κάτι μου λέει πως δεν θα το κάνεις.

Περνάς καλά, κι αυτό φαίνεται, βγαίνει προς τα έξω.

Κερασοδιάλεγμα ftw κάθε φορά, με υπέροχους αχυράνθρωπους (το δήλωνες ξεκάθαρα, άλλωστε), όπως καλή ώρα το 2005 και την 5ετια από το πουθενά (για να μην ξεχνάμε από που ξεκίνησε όλη αυτή η ιστορία).

Ας είναι...

Το κερασοδιάλεγμα το κάνετε όσοι δεν θέλετε να δείτε τα αυτονόητα. Ξαφνικά στο thread της AMD έγινε μούφα το cinebench, άχρηστο και για λίγους το overclocking, αδιάφορες οι τιμές. Ποιός να μου τα λέγε πριν 3 χρόνια όταν μάζευα τα likes αβέρτα γράφωντας ακριβώς τα ίδια αλλά υπέρ της AMD :P 

Το 2017 είναι η χρονιά που έβγαλε η AMD επεξεργαστές και ξεκίνησε η επανάσταση και ο ανταγωνισμός. Ήταν η μία χρόνια που και οι 2 εταιρίες αυξήσαν απότομα την επεξεργαστική ισχύ σε ένα δεδομένο price point (+50% πυρήνες ο 8700k, τα πρώτα προσιτά 8πύρηνα / 6πύρηνα η AMD).

Γιατί λοιπόν θεωρείς κερασομάζεμα που συγκρίνω 2017-2021 ? Και το 2012 - 2016 είναι η φημισμένη περίοδος στασιμότητας της Intel. Γιατί σου φαίνεται περίεργη η σύγκριση αυτών των 2 επόχων δηλαδή?

Κράζουμε την Intel που από 10 πύρηνους πήγε σε 8, και καλά της κάνουμε, ε το ίδιο έκανε και η AMD που από εκεί που αγόραζες 8πύρηνο με 300€ τώρα παίρνεις 6. Τι να κάνω να πώ τι ωραία που είναι?

Btw, την παραπάνω άποψη την στήριξα και με την τσέπη μου, αγοράζοντας 3700x στα 280€ αντί για 3600x στα 340 φεύγα που είχε. Δεν τα λέω εκ του ασφαλούς, πλέρωσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ρε συ κραζουμε την intel οτι ειχε μεινει στασιμη τοσα χρονια. Την 4ετια 2012 με 2016 (που ειναι και η περίοδος στασιμοτητας) είχαμε μια αυξηση επεξεργαστικης ισχυος 30-40% στην κατηγορια των 300-350 ευρω. 

Την 4ετια 2017 2021 που εφερε την επανασταση η amd ειχαμε μια αυξηση 25-30% στην κατηγορια των 300-350 ευρω. 

Σε στοκ ολα τα παραπανω, αφού δεν σας αρεσουν τα overclocks. Για ποια στασιμοτητα της intel μιλαμε λοιπον, αφου και τωρα τα ιδια και χειροτερα ειναι. 

 

Κάνεις ένα λάθος. Δεν υπολογίζεις πόσο πίσω ήταν η AMD (τεχνολογικά) και που είναι τώρα. Για να σκεφτείς τι άλμα έκανε, σκέψου τους τρισάθλιους Bulldozer (πχ FX-9590) και τους Ryzen (Ryzen 5 1600). Ποια η διαφορά αυτών των δύο επεξεργαστών;; Για πόσα χρόνια ήταν ουραγός η AMD τεχνολογικά και που είναι τώρα;;

Και μόνο που ξεπέρασε την Intel, έστω και 10% όπως λες, είναι τρομερό επίτευγμα. Μιλάμε για ολική ανατροπή.

2 λεπτά πριν, Herald είπε


Btw, την παραπάνω άποψη την στήριξα και με την τσέπη μου, αγοράζοντας 3700x στα 280€ αντί για 3600x στα 340 φεύγα που είχε. Δεν τα λέω εκ του ασφαλούς, πλέρωσα. 

 

Καλά εσύ δεν είχες 10900k;; Μετά πήγες σε 11600k και τώρα σε 3700x ;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

 

Κάνεις ένα λάθος. Δεν υπολογίζεις πόσο πίσω ήταν η AMD (τεχνολογικά) και που είναι τώρα. Για να σκεφτείς τι άλμα έκανε, σκέψου τους τρισάθλιους Bulldozer (πχ FX-9590) και τους Ryzen (Ryzen 5 1600). Ποια η διαφορά αυτών των δύο επεξεργαστών;; Για πόσα χρόνια ήταν ουραγός η AMD τεχνολογικά και που είναι τώρα;;

Και μόνο που ξεπέρασε την Intel, έστω και 10% όπως λες, είναι τρομερό επίτευγμα. Μιλάμε για ολική ανατροπή.

Ασφαλώς και είναι επίτευγμα. Ασφαλώς και είναι μεγάλη εσωτερική εξέλιξη. Αλλά αυτά αφορούν την ίδια την AMD, εμένα σαν καταναλωτή δεν με ενδιαφέρει πόσο πίσω ήταν, εμένα με ενδιαφέρει ότι ο καλύτερος επεξεργαστής στα 300€ του 2017 είναι 10% (οκ 25 χωρίς OC) πίσω από τον καλύτερο του 2021. Ε το ίδιο ακριβώς σκηνικό υπήρξε και την περιόδο στασιμότητας 2012-2016. Την ίδια αύξηση σε επιδόσεις είχαμε


Αλλά είπαμε, αυτό είναι κερασομάζεμα :P 

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Καλά εσύ δεν είχες 10900k;; Μετά πήγες σε 11600k και τώρα σε 3700x ;;;

RMA o 10900k, τον χάσανε στο caseking και μου επιστρέψανε τα χρήματα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Herald εγώ έγραψα για το bench διότι δεν βγάζω συμπεράσματα από αυτά για τους επεξεργαστές. Προτιμώ τα προγράμματα που χρησιμοποιώ. 

Theo είχα τον fx8350 στο σύμπλεγμα Windows intel 4core ήταν πίσω λόγο της άγνωστης και πολλά υποσχόμενης αρχιτεκτονικής του  απεναντίας στο λιξουν οι επιδόσεις του ήταν ισάξιες της σειράς ι47χχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick0lis είπε

Herald εγώ έγραψα για το bench διότι δεν βγάζω συμπεράσματα από αυτά για τους επεξεργαστές. Προτιμώ τα προγράμματα που χρησιμοποιώ. 

Theo είχα τον fx8350 στο σύμπλεγμα Windows intel 4core ήταν πίσω λόγο της άγνωστης και πολλά υποσχόμενης αρχιτεκτονικής του  απεναντίας στο λιξουν οι επιδόσεις του ήταν ισάξιες της σειράς ι47χχ.

Δεν πήγαινε για σένα το σχόλιο για το cinebench. Αλλά όπως και να έχει, πραγματική εφαρμογή είναι, στο cinema 4d δεν είναι βασισμένο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

Theo είχα τον fx8350 στο σύμπλεγμα Windows intel 4core ήταν πίσω λόγο της άγνωστης και πολλά υποσχόμενης αρχιτεκτονικής του  απεναντίας στο λιξουν οι επιδόσεις του ήταν ισάξιες της σειράς ι47χχ.

Είχα FX-8320. Δεν ξέρω για Linux αλλά σε Windows 7 ήταν σαπάκι ολκής😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Herald αν δεν ερχόταν ο ryzen 1700 ακόμα φορκορ θα σε είχε η ιντελ και όλους μας. 

Καμία διαφωνία. Το έγραφα άλλωστε και το 2017 τότε που μάζευτα τα likes και ήμουνα AMD fanboy ;) 

Τώρα που τα έκανε θαλατα και η AMD και έγινε Intel, είμαι intel fanboy. Duh

YΓ1. Είχα fx8350 εγώ τότε, είχα σηκώσει το middle finger στην Intel 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Είχα FX-8320. Δεν ξέρω για Linux αλλά σε Windows 7 ήταν σαπάκι ολκής😁

Τον υποχρέωνε η αρχιτεκτονική των παραθύρων να δουλεύει ο μίσος. Στην gentoo πετούσε όπως ακριβώς ένας 4790. Αλλά με την διπλή κατανάλωση της ιντελ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Ασφαλώς και είναι επίτευγμα. Ασφαλώς και είναι μεγάλη εσωτερική εξέλιξη. Αλλά αυτά αφορούν την ίδια την AMD, εμένα σαν καταναλωτή δεν με ενδιαφέρει πόσο πίσω ήταν, εμένα με ενδιαφέρει ότι ο καλύτερος επεξεργαστής στα 300€ του 2017 είναι 10% (οκ 25 χωρίς OC) πίσω από τον καλύτερο του 2021. Ε το ίδιο ακριβώς σκηνικό υπήρξε και την περιόδο στασιμότητας 2012-2016. Την ίδια αύξηση σε επιδόσεις είχαμε


Αλλά είπαμε, αυτό είναι κερασομάζεμα :P 

RMA o 10900k, τον χάσανε στο caseking και μου επιστρέψανε τα χρήματα :P 

Από την αρχή (σου)  είπαμε ότι ο 5600Χ είναι ότι χειρότερο έχει να παρουσιάσει η αμδ σε αυτή τη γενιά/συγκυρία.

Είναι τα χειρότερα binned κομμάτια, leftovers του κερατά (αποδεικνύεται ακόμα περισσότερο από το γεγονός ότι άλλοι είναι 1 μόνο chiplet κι άλλοι 2), σε απαράδεκτη τιμή (το περίφημο 50κο από το πουθενά) κλπ κλπ.

Κανείς δεν το αρνήθηκε τότε, κανείς δεν το αρνείται τώρα.

Αυτόν τον επεξεργαστή τον λες ο "καλύτερος του 2021"?

Ναι, καλέ μου άνθρωπε, αν περιορίσεις απόλυτα το εύρος που σε ενδιαφέρει σε αυτό εδώ το κομμάτι, δίκιο έχεις. Έχει ειπωθεί μήνες τώρα ότι ο 10600Κ είναι σαφώς καλύτερη επιλογή (από το 0, στήσιμο).

Θέλεις να μείνεις μόνο εκεί? Βεβαίως, η εξέλιξη σε αυτό το απόλυτα κερασοδιαλεγμένο σενάριο είναι όντως μικρή (σε σύγκριση πάντα με τον ανταγωνισμό, πάντα ξεχνώντας κατανάλωση, θερμοκρασίες, τότε και τώρα πλατφόρμες κλπ).

Το ξέρεις πολύ καλά ότι αυτό είναι ένα στενοτατο οπτικό πεδίο, το ξέρεις ότι είναι απόλυτα στοχευμενο, συνέχισε να περνάς ευχάριστα την ώρα σου.

Μαζί σου και ο γνωστός που ποτέ δεν βρίσκει σενάρια στο ντερνέτι που να τον διαψεύδουν,  μόνο πάντα όσα τον επιβεβαιώνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Από την αρχή (σου)  είπαμε ότι ο 5600Χ είναι ότι χειρότερο έχει να παρουσιάσει η αμδ σε αυτή τη γενιά/συγκυρία.

Είναι τα χειρότερα binned κομμάτια, leftovers του κερατά (αποδεικνύεται ακόμα περισσότερο από το γεγονός ότι άλλοι είναι 1 μόνο chiplet κι άλλοι 2), σε απαράδεκτη τιμή (το περίφημο 50κο από το πουθενά) κλπ κλπ.

Κανείς δεν το αρνήθηκε τότε, κανείς δεν το αρνείται τώρα.

Αυτόν τον επεξεργαστή τον λες ο "καλύτερος του 2021"?

Ναι, καλέ μου άνθρωπε, αν περιορίσεις απόλυτα το εύρος που σε ενδιαφέρει σε αυτό εδώ το κομμάτι, δίκιο έχεις. Έχει ειπωθεί μήνες τώρα ότι ο 10600Κ είναι σαφώς καλύτερη επιλογή (από το 0, στήσιμο).

Θέλεις να μείνεις μόνο εκεί? Βεβαίως, η εξέλιξη σε αυτό το απόλυτα κερασοδιαλεγμένο σενάριο είναι όντως μικρή (σε σύγκριση πάντα με τον ανταγωνισμό, πάντα ξεχνώντας κατανάλωση, θερμοκρασίες, τότε και τώρα πλατφόρμες κλπ).

Το ξέρεις πολύ καλά ότι αυτό είναι ένα στενοτατο οπτικό πεδίο, το ξέρεις ότι είναι απόλυτα στοχευμενο, συνέχισε να περνάς ευχάριστα την ώρα σου.

Μαζί σου και ο γνωστός που ποτέ δεν βρίσκει σενάρια στο ντερνέτι που να τον διαψεύδουν,  μόνο πάντα όσα τον επιβεβαιώνουν.

Mα η τιμή του 5600 καθορίζει και τις τιμές των από πάνω και των από κάτω. Aυτό το "απόλυτα στοχευμένο σενάριο" που διάλεξα παίζει να είναι και το καλύτερο για την AMD. o 5800x ήταν ένα 50 αρικό κάτω από το launch του 3900x! Με 50% λιγότερους πυρήνες. Θες να κάνω συγκρίσεις σε αυτό το σενάριο? Πάλι για κεράσια θα μου λες. Mόνο στο ultra high end έχουμε κινητικότητα. Στα υπόλοιπα μία από τα ίδια είμαστε, είτε με την Intel ειτε με την AMD στο τιμόνι.

Από τα 320 του 3700x πήγαμε στα 450 του 5800x. Με τόσα κοντά αγόραζες τον 12πύρηνο στη προηγούμενη γενιά. Mε την Intel τουλάχιστον μέναμε στάσιμα στους φορκορ. Εδώ χάσαμε τους μισούς πυρήνες από την μια γενιά στην άλλη. Δηλαδή 6600x θα έχει 450, ο 6800x θα έχει 650 και εσύ πάλι για κεράσια θα μου λές.

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να αλλάξουμε θέμα, ξέρουμε πότε θα κυκλοφορήσουν AMD και Intel συστήματα που υποστηρίζουν DDR5 RAM;;

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...