Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Το πρόβλημα σου δεν εμφανίζεται υπό πίεση.

Μάλλον για driver/scheduler πρόβλημα μοιάζει ή κάτι με τα C-states της CPU παίζει.

Θα δοκίμαζα απενεργοποίηση low-power c-states από το bios για αρχή.

Δεν έχω καταλάβει κάποια συνθήκη που συμβαίνει. Έχει συμβεί και με φόρτο εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Το 60ρι πέταξε αρκετά λάθη στο ΤΜ5, διαφόρων ειδών.

Ίσως να σώζεται με λίγο ψάξιμο, αλλά δεν το βλέπω.

Το 18ρι παίρνει σειρά το απόγευμα.

BSOD και επιστροφή στα σταθερά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1617078907_.png.f2864ce0581f0bbb705b22e6d486bdee.png

Το tdie γιατί είναι παραπάνω; Σε full all core load και οι 3 θερμοκρασίες είναι ίδιες αλλά σε απλή χρήση (browsing, YT, κτλ) το tdie πάει παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yiannis1991 said:

1617078907_.png.f2864ce0581f0bbb705b22e6d486bdee.png

Το tdie γιατί είναι παραπάνω; Σε full all core load και οι 3 θερμοκρασίες είναι ίδιες αλλά σε απλή χρήση (browsing, YT, κτλ) το tdie πάει παραπάνω..

Normal είναι και είναι επειδή οι zen2/3 boostaroun τόσο γρήγορα που δεν τα βρίσκει κανένα πρόγραμμα. Δές το video του buildzoid που είχε κάνει με το oscilloscope και θα καταλάβεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση, ε?

https://www.guru3d.com/news-story/windows-11-is-up-to-15-percent-slower-with-amd-cpusfixes-coming-in-october.html

Τσακιζόμαστε να βελτιστοποιήσουμε για επεξεργαστές που δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα, ρίχνουμε επεξεργαστές που κυκλοφορούν ήδη, εντελώς συμπτωματικά αυοτύς που προς το παρόν αποτελούν άμεσους ανταγωνιστές αυτών που έρχονται.

Κάτι θυμάμαι, να τσιρίζει κόσμος για πλασματικά scores στο cpu-z bench με τους πρώτους R...αδιάφορο εντελώς νούμερο, απλά για το ονόρε...για πραγματικές, καθημερινές εφαρμογές με ξεκάθαρη πτώση επιδόσεων, δεν τρέχει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@malakudi "Δε ξέρω τι θα κάνουν τα Windows 11 για τους Alder Lake, αλλά με τον Ryzen 5900X έχουν σαφώς πεσμένες επιδόσεις σε σχέση με Windows 10. CB20 από 8580, έπεσε σε 8420."

Σε 'μενα στον 5600Χ το ίδιο CB έχω και στα 11άρια. Κάτι παίζει με το CPPC, ίσως επηρεάζει τους dual ccd?

17 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Καλή φάση, ε?

https://www.guru3d.com/news-story/windows-11-is-up-to-15-percent-slower-with-amd-cpusfixes-coming-in-october.html

Τσακιζόμαστε να βελτιστοποιήσουμε για επεξεργαστές που δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα, ρίχνουμε επεξεργαστές που κυκλοφορούν ήδη, εντελώς συμπτωματικά αυοτύς που προς το παρόν αποτελούν άμεσους ανταγωνιστές αυτών που έρχονται.

Κάτι θυμάμαι, να τσιρίζει κόσμος για πλασματικά scores στο cpu-z bench με τους πρώτους R...αδιάφορο εντελώς νούμερο, απλά για το ονόρε...για πραγματικές, καθημερινές εφαρμογές με ξεκάθαρη πτώση επιδόσεων, δεν τρέχει τίποτα.

Και η φάση είναι ότι λένε θα βγει update μέσα στον μήνα. Δηλαδή αν μπορεί να διορθωθεί μέσα σε 3 βδομάδες το πολύ γιατί δεν το είχαν διορθώσει τόσο καιρό στην beta; Γνωστό ήταν αυτό το θέμα. Δεν ξέρω αν είναι τόσο ότι μεροληπτούν υπέρ της intel ή απλά τα ξύνουν και όταν αρχίσουν και φωνάζουν οι χρήστες τα διορθώνουν μπαμ μπαμ. Τα ίδια βλέπουμε και σε παιχνίδια, να υπάρχουν εμφανή bugs day1 που δεν γίνεται οι devs που ασχολούνται μήνες με το game να μην τα έχουν δει και όταν αρχίσει το κράξιμο στο YT και στα tech sites βγάζουν hot fix αμέσως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

@malakudi "Δε ξέρω τι θα κάνουν τα Windows 11 για τους Alder Lake, αλλά με τον Ryzen 5900X έχουν σαφώς πεσμένες επιδόσεις σε σχέση με Windows 10. CB20 από 8580, έπεσε σε 8420."

Σε 'μενα στον 5600Χ το ίδιο CB έχω και στα 11άρια. Κάτι παίζει με το CPPC, ίσως επηρεάζει τους dual ccd?

Και η φάση είναι ότι λένε θα βγει update μέσα στον μήνα. Δηλαδή αν μπορεί να διορθωθεί μέσα σε 3 βδομάδες το πολύ γιατί δεν το είχαν διορθώσει τόσο καιρό στην beta; Γνωστό ήταν αυτό το θέμα. Δεν ξέρω αν είναι τόσο ότι μεροληπτούν υπέρ της intel ή απλά τα ξύνουν και όταν αρχίσουν και φωνάζουν οι χρήστες τα διορθώνουν μπαμ μπαμ. Τα ίδια βλέπουμε και σε παιχνίδια, να υπάρχουν εμφανή bugs day1 που δεν γίνεται οι devs που ασχολούνται μήνες με το game να μην τα έχουν δει και όταν αρχίσει το κράξιμο στο YT και στα tech sites βγάζουν hot fix αμέσως..

bro !! εγω τα ειχα πει απο την αρχη που επαιζα και με τα 2 win οτι εχω μειωμενα νουμερα τα ειχα ποσταρει κιολας

οντως  ισχυει  και σε dev οτι παρολο οτι επανηλθε η L3 cache τα νουμερα ειναι ποιο χαμηλα

σε σημερινο run μου με τη τελευταια dev εχασα περιπου 7-8%  στο cb 20 σε σχεση με τα 10αρια  ετρεξα  3 run 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

bro !! εγω τα ειχα πει απο την αρχη που επαιζα και με τα 2 win οτι εχω μειωμενα νουμερα τα ειχα ποσταρει κιολας

οντως  ισχυει  και σε dev οτι παρολο οτι επανηλθε η L3 cache τα νουμερα ειναι ποιο χαμηλα

σε σημερινο run μου με τη τελευταια dev εχασα περιπου 7-8%  στο cb 20 σε σχεση με τα 10αρια  ετρεξα  3 run 

Εγώ δεν έχω δει πουθενά διαφορά (handbrake, cb, timespy, games), μόνο στο L3 του aida. Δεν ξέρω πως επηρεάζεται το κάθε σύστημα βέβαια ή αν στα cpu bound games πιθανώς να υπάρχουν διαφορές με τα 10άρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ δεν έχω δει πουθενά διαφορά (handbrake, cb, timespy, games), μόνο στο L3 του aida. Δεν ξέρω πως επηρεάζεται το κάθε σύστημα βέβαια ή αν στα cpu bound games πιθανώς να υπάρχουν διαφορές με τα 10άρια..

σημερα το διαβασα εχει καποια λογικη εξηγηση ο τυπος που δινει πιστευω αυτο ειναι το προβλημα που πρεπει να γινει

το βαζω αυτουσιο οπως το λεει

https://www.overclock.net/threads/asus-rog-x570-crosshair-viii-overclocking-discussion-thread.1728796/page-435

CPPC Preferred Cores is still somewhat broken, it's not totally broken as turning it off worsens performance a lot. Windows chooses the worst cores to run tasks on if I turn it off. But, while ON is better it's not good. It chooses my core 4 as "best" core and not core 2 which IS the best core, it's at least a 100MHz boost difference between them. So, a little borked but not fully. WIndows 10 worked flawless in this regard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CPCC δεν δουλεύει και άψογα ακόμα και στα Windows 10. Πάντα αφήνει το ποιο δυνατό core εκτός 

image.png.909c1c72656f3d1eab2372cbd991c770.png

1 hour ago, yiannis1991 said:

Εγώ δεν έχω δει πουθενά διαφορά (handbrake, cb, timespy, games), μόνο στο L3 του aida. Δεν ξέρω πως επηρεάζεται το κάθε σύστημα βέβαια ή αν στα cpu bound games πιθανώς να υπάρχουν διαφορές με τα 10άρια..

Τρέξε SOTR σε Lowest με ΤΑΑ off και θα δείς την διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Devastor είπε

Τρέξε SOTR σε Lowest με ΤΑΑ off και θα δείς την διαφορά

Ναι όντως αλλά totally unrealistic σενάριο. Που μπορεί να φανεί η διαφορά λόγω του L3 bug σε ρεαλιστικά σενάρια χρήσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, yiannis1991 said:

Ναι όντως αλλά totally unrealistic σενάριο. Που μπορεί να φανεί η διαφορά λόγω του L3 bug σε ρεαλιστικά σενάρια χρήσης;

eSports games που τρέχεις με τρελά FPS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Κάτι παίζει με το CPPC, ίσως επηρεάζει τους dual ccd?

Aνέκαθεν το CPPC ήταν προβληματικό αν ήθελες πραγματικά νούμερα σε πραγματικά σενάρια χρήσης. Εδώ και έναν χρόνο το έχω κλειστό, όταν ανακάλυψα πως σε αρκετά παιχνίδια τα νούμερα που έβγαζα ήταν αισθητά χαμηλότερα σε σχέση με το CPPC off. 

O λόγος; Σου δίνει το απόλυτο single core performance και επειδή τα windows βλέπουν αυτόν τον πυρήνα ως τον Θεό, του φορτώνουν ότι thread υπάρχει, προτιμώντας να τον φορτώσουν παραπάνω από ότι αντέχει, παρά να μοιράσουν threads σε άλλους πυρήνες. Το θέμα είναι ότι έχουμε 2021 και δεν υπάρχουν προγράμματα πέρα από συνθετικά benchmarks που να τρέχουν αποκλειστικά σε έναν πυρήνα.

Και ναι, είχα φάει κάπου μία εβδομάδα για να δω τι πήγαινε λάθος. Καταλάθος το ανακάλυψα όταν απλώς μια φορά ξέχασα να το ανοίξω και μετά μπήκα απευθείας BIOS. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...