Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν έχεις καταλάβει γιοκ. Προφανώς και δεν πιστεύω τα νούμερα του gamegpu. Απλά μαρέσει η κωλοτουμπία σας. Όταν μου ανεβάζατε νούμερα εσύ και ο atenra με το nvidia driver overhead και εγώ με σάπιο 11600k ήμουνα 20% πάνω από 10900k σε κάτι forza και ac odyssey ήταν αξιόπιστος ο gamegpu και εγώ ανέβαζα βλακείες. Τώρα που τα AMD τον πίνουν τα έχει κάνει σαλάτα το gamegpu. Καταλαβαίνεις το πρόβλημα?

Σε κάποια παιχνίδια έχει καλυτερεύσει το performance με ανεμικά CPU (Ryzen 1600Χ) και κάρτες NVIDIA (RTX3000), σε άλλα έχει παραμείνει το overhead.

Για παράδειγμα στο Forza Horizon 5 έχει ακόμα overhead με τον Ryzen 1600X και κάρτες NVIDIA ενώ στο  Marvel's Guardians of the Galaxy έχει βελτιωθεί το performance λίγο υπέρ της NVIDIA , αλλά σε αυτό η διαφορές ήταν μικρές και πριν. Στο Halo Infinite υπάρχει ένα μικρό overhead με κάρτες NVIDIA και τον Ryzen 1600X ακόμα και με τις καινούργιες μνήμες, το ίδιο και στο Deathloop.

Άρα υπάρχουν ακόμα παιχνίδια που έχουν overhead ακόμα και με μνήμες πολύ πάνω από τα default που δίνουν οι κατασκευαστές CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Σε κάποια παιχνίδια έχει καλυτερεύσει το performance με ανεμικά CPU (Ryzen 1600Χ) και κάρτες NVIDIA (RTX3000), σε άλλα έχει παραμείνει το overhead.

Για παράδειγμα στο Forza Horizon 5 έχει ακόμα overhead με τον Ryzen 1600X και κάρτες NVIDIA ενώ στο  Marvel's Guardians of the Galaxy έχει βελτιωθεί το performance λίγο υπέρ της NVIDIA , αλλά σε αυτό η διαφορές ήταν μικρές και πριν. Στο Halo Infinite υπάρχει ένα μικρό overhead με κάρτες NVIDIA και τον Ryzen 1600X ακόμα και με τις καινούργιες μνήμες, το ίδιο και στο Deathloop.

Άρα υπάρχουν ακόμα παιχνίδια που έχουν overhead ακόμα και με μνήμες πολύ πάνω από τα default που δίνουν οι κατασκευαστές CPU.

Να επαναλαβω οτι με στοκ 11600k και σαπιες ram ειμαι πανω απο 10900k...θα ιδρωσει κανα αυτι η ουτε καν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Θα δώσεις 350 για την 1650; έλα ρε συ τώρα, έλεος. Λες κάτι εντελώς παράλογα πράγματα απλά και μόνο για τα κερδίσεις το argument. Που δεν το κερδίζεις κιόλας. Ξέρω ότι κάτι θα απαντήσεις πάλι μόνο και μόνο για να έχεις τον τελευταίο λόγο, οπότε πες ότι είναι να τελειώνουμε. Δεν ξανασχολούμαι..

Προσωπικά δεν θα έδινα 350 ευρώ για την GTX1650 όπως και δεν δίνω ένα χιλιάρικο για την 3060Τι. Αλλά αν είχα να διαλέξω μεταξύ του XBOX Series X στα 650 ευρώ και του PC στα 800 ευρώ εγώ προσωπικά θα διάλεγα το PC και ας έχανα το 4Κ Gaming.

Αν εσύ θέλεις να πάρεις Series X στα 600-650 και να δώσεις και άλλα 300-500 για να πάρεις ένα Laptop κανένα πρόβλημα, εγώ προτιμώ το PC και για τα παιχνίδια που έχω σε Steam/Origin/Epic κλπ.

Εκτίμηση μου είναι ότι το να πάρω κονσόλα 600-650 ευρώ και laptop 300-500 ευρώ αντί για ένα Desktop στα 800-1000 ευρώ είναι χειρότερο, ούτε την κονσόλα ούτε το Laptop μπορείς να αναβαθμίσεις, ενώ το Desktop PC και επεξεργαστή μπορώ να βάλω μεγαλύτερο μελλοντικά (Raptor) και κάρτα γραφικών (RTX4000/RX7000). 

Ps. Η απάντηση μου δεν είναι για να έχω τον τελευταίο λόγο, επεξήγηση των προσωπικών μου επιλογών είναι 😉

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Να επαναλαβω οτι με στοκ 11600k και σαπιες ram ειμαι πανω απο 10900k...θα ιδρωσει κανα αυτι η ουτε καν? 

Τι σχέση έχει αυτό με το overhead που συζητάμε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Προσωπικά δεν θα έδινα 350 ευρώ για την GTX1650 όπως και δεν δίνω ένα χιλιάρικο για την 3060Τι. Αλλά αν είχα να διαλέξω μεταξύ του XBOX Series X στα 650 ευρώ και του PC στα 800 ευρώ εγώ προσωπικά θα διάλεγα το PC και ας έχανα το 4Κ Gaming.

Αν εσύ θέλεις να πάρεις Series X στα 600-650 και να δώσεις και άλλα 300-500 για να πάρεις ένα Laptop κανένα πρόβλημα, εγώ προτιμώ το PC και για τα παιχνίδια που έχω σε Steam/Origin/Epic κλπ.

Εκτίμηση μου είναι ότι το να πάρω κονσόλα 600-650 ευρώ και laptop 300-500 ευρώ αντί για ένα Desktop στα 800-1000 ευρώ είναι χειρότερο, ούτε την κονσόλα ούτε το Laptop μπορείς να αναβαθμίσεις, ενώ το Desktop PC και επεξεργαστή μπορώ να βάλω μεγαλύτερο μελλοντικά (Raptor) και κάρτα γραφικών (RTX4000/RX7000). 

Ps. Η απάντηση μου δεν είναι για να έχω τον τελευταίο λόγο, επεξήγηση των προσωπικών μου επιλογών είναι 😉

 

Επιμένεις να στρεβλώνεις τα πράγματα για να σε βολέψουν..

Το θέμα είναι ότι διαβάζουν άνθρωποι που δε γνωρίζουν και θα την κάνουν την πατάτα.

Πάμε πάλι, 509-569 είχε το series x για 2-3 βδομάδες, οσοι ήθελαν να πάρουν πήραν χωρίς θέματα.  Έτσι θα πάει όσο παίρνουν στοκ οι αλυσίδες, και φαίνεται ότι παίρνουν. Καμία σχέση με κάρτες που με αυτά που βλέπουμε οι τιμές έχουν εδραιωθεί και δεν παίζει να αλλάξουν την επόμενη διετία. 

Βάλε κι 100 ευρώ 3 χρόνια ultimate που παίζεις σχεδόν ότι θες (και latest and greatest day 1 σε 4k). Πάμε βαριά στα 660€

Και μην παίρνεις λαπτοπ, πάρε σύστημα μτχ ή καινούριο με ενσωματωμένα απλά στα 300-350 που αναβαθμίζεται κιόλας. Κι άμα πέσουν οι τιμές στις κάρτες, κοτσάρεις και κάρτα τότε. 

Οποτε έχουμε 800-850 για σύστημα με σαπιοκαρτες που δεν αξίζουν ποτέ αυτά τα λεφτά για 1080p, έναντι 950€ για 4k gaming μαζί με τίτλους aaa για 3 χρόνια + σύστημα που κάνει όλα τα υπόλοιπα και αναβαθμίζεται σε περίπτωση που..

Ε αν επιμένεις και μετα απο αυτό και απλά επεξηγείς τις προσωπικές σου επιλογές όπως λες, οι επιλογές σου είναι τελείως λάθος. Και αυτό με βάση τα σημερινά δεδομένα και τη λογική και όχι προσωπικές απόψεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ioannis__ είπε

κακά τα ψέμματα αν δεν φοράς κόκκινα γυαλιά όπως μερικοί εδώ μέσα, βλέπεις ότι σήμερα δεν υπάρχει λόγος να πάρεις amd, εκτός ίσως του 5950Χ αν τον θέλεις για δουλειά..

Δεν είναι σήμερα... Απο εχθές είναι αυτό.

10400f και ξερό ψωμί εδω και πολύ καιρό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Τι σχέση έχει αυτό με το overhead που συζητάμε ??

Εχω nvidia καρτα και επεξεργαστή που λογω ελλειψης πυρήνων θα επρεπε να ταλανιζεται απο το overhead. Παραυτα ειμαι μπροστά απο επεξεργαστή που δεν εχει θεμα overhead με cpu που και χωρις overhead θα επρεπε να τρωει σκονη απο 10900k. Ε γενικα κατι δεν κανει σωστα ο ρωσσος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vins είπε

Επιμένεις να στρεβλώνεις τα πράγματα για να σε βολέψουν..

Το θέμα είναι ότι διαβάζουν άνθρωποι που δε γνωρίζουν και θα την κάνουν την πατάτα.

Πάμε πάλι, 509-569 είχε το series x για 2-3 βδομάδες, οσοι ήθελαν να πάρουν πήραν χωρίς θέματα.

Το ΕΙΧΕ με το σήμερα που μιλάμε έχει διαφορά. Και οι κάρτες είχαν φτηνότερα αλλά σήμερα που μιλάμε η 1650 κοστίζει 350 ευρώ.

Όποιος θέλει παίρνει Series X, εγώ και άλλοι θέλουμε PC.  Δεν κάνει για όλους η κονσόλα όπως δεν κάνει για όλους το Laptop όπως δεν κάνει για όλους το Desktop. Νομίζω είναι κατανοητό και δεν χρειάζεται να λέμε για διαστρεβλώσεις και πατάτες και άλλα τέτοια.

3 ώρες πριν, Herald είπε

Εχω nvidia καρτα και επεξεργαστή που λογω ελλειψης πυρήνων θα επρεπε να ταλανιζεται απο το overhead. Παραυτα ειμαι μπροστά απο επεξεργαστή που δεν εχει θεμα overhead με cpu που και χωρις overhead θα επρεπε να τρωει σκονη απο 10900k. Ε γενικα κατι δεν κανει σωστα ο ρωσσος. 

 Το ίδιο είναι ο Ryzen 1600Χ με τον 11600Κ που έχεις OC και με OC μνήμες  ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε b560 και με 3333 μνημες, μιλαμε για τρελο oc 😎

Ακόμα και καρφωμένο στα 125W να το είχες με μνήμες 2667, είναι το ίδιο με τον 1600Χ ?? 

Έλα ξεκόλλα λίγο, ακόμα οι NVIDIA έχουν overhead σε κάποια games με μικρούς επεξεργαστές, ο 11600Κ δεν είναι ένας από αυτούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Ακόμα και καρφωμένο στα 125W να το είχες με μνήμες 2667, είναι το ίδιο με τον 1600Χ ?? 

Έλα ξεκόλλα λίγο, ακόμα οι NVIDIA έχουν overhead σε κάποια games με μικρούς επεξεργαστές, ο 11600Κ δεν είναι ένας από αυτούς.

 

Μα δεν συγκρίνω με τον 1600. Πάνω απο 10900k ειμαι...με stock cpu, σαπιες μνημες και καρτα με driver overhead.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το ΕΙΧΕ με το σήμερα που μιλάμε έχει διαφορά. Και οι κάρτες είχαν φτηνότερα αλλά σήμερα που μιλάμε η 1650 κοστίζει 350 ευρώ.

Όποιος θέλει παίρνει Series X, εγώ και άλλοι θέλουμε PC.  Δεν κάνει για όλους η κονσόλα όπως δεν κάνει για όλους το Laptop όπως δεν κάνει για όλους το Desktop. Νομίζω είναι κατανοητό και δεν χρειάζεται να λέμε για διαστρεβλώσεις και πατάτες και άλλα τέτοια.

 

Ναι και το σήμερα που μιλάμε δεν είχε την αρχική κάρτα που έβαλες και μετά το γύρισες στην 1650 για να σου βγει..

4 series X είδα στις πρώτες 2 σελίδες στις αγγελίες εδώ μέσα με 500 EUR, για βρες μου ΜΙΑ καρτα από τις τελευταίες με MSRP αγγελία.

Και πάλι τα στρεβλώνεις για να σου βγει το αφήγημα.. Δε σου λέει κανείς να μην πάρεις pc, το αντίθετο! Σου λέει να πάρεις με τα ίδια λεφτά και pc και κονσόλα με σαφέστατα πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε όλα τα επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, vins είπε

Ναι και το σήμερα που μιλάμε δεν είχε την αρχική κάρτα που έβαλες και μετά το γύρισες στην 1650 για να σου βγει..

4 series X είδα στις πρώτες 2 σελίδες στις αγγελίες εδώ μέσα με 500 EUR, για βρες μου ΜΙΑ καρτα από τις τελευταίες με MSRP αγγελία.

Και πάλι τα στρεβλώνεις για να σου βγει το αφήγημα.. Δε σου λέει κανείς να μην πάρεις pc, το αντίθετο! Σου λέει να πάρεις με τα ίδια λεφτά και pc και κονσόλα με σαφέστατα πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε όλα τα επίπεδα.

Να παρακολουθείς την συζήτηση, απάντησα στον ilos που ανέφερε την 6500ΧΤ για αυτό έβαλα την κάρτα.

23 ώρες πριν, ilos είπε

Το σαπάκι η 6500xt θα παίζει από μόνη της στα 350-400 ευρώ στα σκρουτζομάγαζα. Την θέλουν δεν την θέλουν οι miners.😁 Πως θα σου βγει τo build στα ίδια λεφτά με το series X των 500 ευρώ είναι απορίας άξιον. Και προφανώς ότι και να βάλεις σε 4κ στην 6500 xt θα πνέει τα ολίσθια, σε αντίθεση με την κομπλεδούρα του SeX. Όλοι προτιμάμε το pc gaming από τις κονσόλες, αλλά όχι υπό αυτές τις συνθήκες.

Καλύτερο αποτέλεσμα με PC των 300 ευρώ σε όλα τα επίπεδα σε σχέση με PC με τον 12100F + 16GB Memory + 1TB SSD + καινούργιο 80gold PSU δεν υπάρχει.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Να παρακολουθείς την συζήτηση, απάντησα στον ilos που ανέφερε την 6500ΧΤ για αυτό έβαλα την κάρτα.

Καλύτερο αποτέλεσμα με PC των 300 ευρώ σε όλα τα επίπεδα σε σχέση με PC με τον 12100F + 16GB Memory + 1TB SSD + καινούργιο 80gold PSU δεν υπάρχει.

Νταξ, τρολάρεις.. Δεν παίζει κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

in other news.😁

https://www.guru3d.com/news-story/ryzen-7-5800x3d-is-gonna-be-hard-to-get-due-to-complex-production-stacked-cache.html

TLDR? Ακριβή τιμή, χαμηλό production/paper launch και το εργοστάσιο που θα είναι κυρίως υπεύθυνο για την κατασκευή θα είναι μάλλον έτοιμο αφού κυκλοφορήσουν οι zen 4...

Τρολάρουν κάργα. Θα πέσει πολύ γέλιο σε 3 μήνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...