Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Οι zen3 δεν είναι κακά cpu, αλλά έχουν κακή τιμή. Αν τις ρίξει λίγο η AMD δεν θα υπάρχει θέμα. Το κόστος πλατφόρμας είναι μικρότερο στο AM4, αλλά όταν βγουν οι φθηνότερες Β660 μπορεί να αλλάξει αυτό. Βέβαια στην ΑΜD δεν πληρώνεις oc tax στις μητρικές. Με 110 παίρνεις πολύ καλή Β550..

Ξέρεις ποιό είναι το θέμα? Πέρα από αυτούς που είχαν μητρική ήδη, οπότε και σε αυτές τις τιμές "άξιζαν", οι υπόλοιποι θεωρούν ότι, αφού ας πούμε ο 5600x είναι καλύτερος του 10600k, λογικό να έχει και 80€ παραπάνω (για το release μιλάω).  Αυτό που δεν κατανοούν είναι ότι όσο και να τιμολογούσε η AMD τον 5600x πάλι πιο ακριβός θα ήταν από τον 10600k, μιας και αν τον έβαζε πχ. 200€ η Intel απλά θα έκανε price cuts αφού έχει χειρότερο προιόν. 

Βλέπεις τι αγοράζω και πόσο overpriced bs είναι (3090 :P ) αλλά ρε φίλε, σε αυτό το price end δικαιλογειταί το πιασοκωλέ. Αλλά όταν ξεκινάς το πιασεκωλέ από τα 2 πιο entry level CPU σου που θέλει να αγοράσει και η μάζα, ε wtf 😮 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10600K + Z690 (την φθηνότερη) = 372 (τιμές με άμεση παραλαβή)

5600Χ + Β550 (a pro, υπάρχουν και φθηνότερες αλλά δεν θέλω να βάλω ξεφτίλα μητρική) = 391 (πάλι με άμεση παραλαβή)

Ε σιγά την διαφορά, πας στο ΑΜ5 και έχεις και pci 4.0. Εκεί είναι το καλό με την AMD, το κόστος πλατφόρμας. Αν βγουν Β660 σε καλές τιμές τότε θα πέσει και αυτό το "κάστρο". Βέβαια πάλι αν θέλεις να κάνεις OC στους 12th gen πρέπει να τα σκάσεις για Ζ690, αλλά για τον περισσότερο κόσμο ένας 12400(f) + μια B660 στα 100-130 θα είναι μια χαρά. Αρκεί μόνο οι φθηνές Β660 να μην είναι τελείως bare-bones..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ioannis__ είπε

10600K + Z690 (την φθηνότερη) = 372 (τιμές με άμεση παραλαβή)

5600Χ + Β550 (a pro, υπάρχουν και φθηνότερες αλλά δεν θέλω να βάλω ξεφτίλα μητρική) = 391 (πάλι με άμεση παραλαβή)

Με μπέρδεψες λίγο με το Z690 😛 490 εννοείς? 

Μα η διαφορά τιμής πάντα αυτή θα είναι, και 200€ να είχε ο 5600x απλά ο 10600k θα έπεφτε στα 150 ξερώ γώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Με μπέρδεψες λίγο με το Z690 😛 490 εννοείς? 

Μα η διαφορά τιμής πάντα αυτή θα είναι, και 200€ να είχε ο 5600x απλά ο 10600k θα έπεφτε στα 150 ξερώ γώ. 

ναι z490. Ε άρα duopoly. Απλά στην προκείμενη περίπτωση είχε η AMD το upper hand και μας τι φόρεσε ολίγον. Λογικό από επιχειρηματικής άποψης. Όποιος νομίζει ότι οι εταιρείες είναι φίλοι μας είναι αφελής, τα έχουμε πει αυτά. Εγώ θέλω να δω τι θα παιχτεί με τις Β660 και αν θα κόψει τιμές η AMD σε περίπτωση που πάρει κεφάλι η intel στις πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ioannis__ είπε

ναι z490. Ε άρα duopoly. Απλά στην προκείμενη περίπτωση είχε η AMD το upper hand και μας τι φόρεσε ολίγον. Λογικό από επιχειρηματικής άποψης. Όποιος νομίζει ότι οι εταιρείες είναι φίλοι μας είναι αφελής, τα έχουμε πει αυτά. Εγώ θέλω να δω τι θα παιχτεί με τις Β660 και αν θα κόψει τιμές η AMD σε περίπτωση που πάρει κεφάλι η intel στις πωλήσεις.

Δεν πιστευώ ότι είναι φίλοι μας, αλλά είμαι και εγώ αφελής. 1η γενιά Ryzen μόνο από γνωστούς μου που τους παρότρυνα πέσανε όλοι με τα μουτρά σε R5 1600. Κανά δυό που ήθελαν να αναβαθμίσουν σε 5600x....και νομίζαν ότι κάνει η X370 τους....γιατί τους είχα πεί εγώ ότι θα παίρνει CPU μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Καραγκιοζιλικιά της AMD, απλά κρεμάει όσους την στήριξαν με την 1η γενιά Ryzen, τέτοια σιχαμένα πράματα δεν νομίζω να τα κάνει άλλη εταιρεία αλλά τεσπά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A ρε Λίζα έπρεπε να τους αφήσεις με μπουλντόζες και τα τρακτερ στην AMD. 

Να έχουν κάθε 2 χρόνια +5% και  "4C are enough"  και αλλαγή chipset per version. 

Να έχουν και τον πέτσινο να μεταπηδάει προσκαιρα από samsung σε TSMC και τούμπαλιν ανάλογα που θα βρει ευκαιρία και να τους βαράνε στο κεφάλι με refreshes. 

Ελπίζω να έχεις σχέδιο στα 3nm μόνο γιατί το λίπος της Intel είναι μεγάλο και μετά το 23 θα επανέλθει λογικά. Για τα 5nm δεν φοβάσαι πας καλά, 1ος πελάτης TSMC είσαι. Αν δεν κάνω λάθος, νταξ την Apple δεν την βάζουμε μέσα παίζει αλλού μπάλα.

όπου AMD βάλτε Intel δεν υπάρχει φανμποισμός πάλι καλά να λέμε που ένας από τους 2 και μάλιστα αυτός με την πλάτη στο τοίχο κατάφερε και σήκωσε κεφάλι. 

 

Επεξ/σία από dem
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dem είπε

Να έχουν κάθε 2 χρόνια +5% και  "4C are enough"  και αλλαγή chipset per version. 

Aυτός ο μύθος πρέπει να καταρρεύσει κάποια στιγμή. Μεγαλύτερα performance gains μας έδινε η Intel τα χρόνια του "+5%" και των "4c are enough" από ότι η AMD μας δίνει από το 2017 στο price range 300-450€ που ενδιαφέρει και τους περισσότερους. 

4770k ----> 8700k = 100% performance increase σε 4 χρόνια με σταθερές τιμές

1700 ----> 5600x = 35% performance increase σε 4 χρόνια με σταθερές τιμές. 

2600k ----> 6700k = 45% performance increase σε 4 χρόνια με σταθερές τιμές

Just saying....μην τρώτε το κουτόχορτο του marketing, βάλτε την αριθμομηχανή κάτω και δείτε τα νούμερα.

Καλά την πρωτιά του performance regression από 3700x σε 5600x 10 χρόνια δεν της είχε καν περάσει από το μυαλό της Intel. ¨Ηρθε η AMD και της έδειξε το δρόμο :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάλι καλά λέγαμε και τότε τηρουμένων των αναλογιών, αλλά η αντίδραση της AMD ήταν πολύ κρίσιμη και On time στο χώρο, δεν την περίμενα, και βοηθάει πολύ είτε πάρεις Intel ειτε AMD από εδώ και πέρα. Επίσης παράλογα κοιμήθηκε η Intel πάνω στο λίπος της τόσα χρόνια που προσπαθεί να κάνει επενδύσεις για την μεθεπόμενη γενιά. Ειλικρινά νόμιζα ότι θα είχε κάτι στα σκαριά πιο έτοιμο.  

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Herald είπε

Aυτός ο μύθος πρέπει να καταρρεύσει κάποια στιγμή. Μεγαλύτερα performance gains μας έδινε η Intel τα χρόνια του "+5%" και των "4c are enough" από ότι η AMD μας δίνει από το 2017 στο price range 300-450€ που ενδιαφέρει και τους περισσότερους. 

4770k ----> 8700k = 100% performance increase σε 4 χρόνια με σταθερές τιμές

1700 ----> 5600x = 35% performance increase σε 4 χρόνια με σταθερές τιμές. 

2600k ----> 6700k = 45% performance increase σε 4 χρόνια με σταθερές τιμές

Just saying....μην τρώτε το κουτόχορτο του marketing, βάλτε την αριθμομηχανή κάτω και δείτε τα νούμερα.

Καλά την πρωτιά του performance regression από 3700x σε 5600x 10 χρόνια δεν της είχε καν περάσει από το μυαλό της Intel. ¨Ηρθε η AMD και της έδειξε το δρόμο :P 

 

Δεν ισχύει τίποτα από όσα λες.

Αν το 2017 αγόρασε κάποιος AMD ryzen 1400, 1300Χ ή 1500X με 150-170€ το 2018 αγόραζε με 180-185€ (κάποια στιγμή στο έτος) Ryzen 1700 και 1700Χ

Πάνω από 100% σε αύξηση ισχύος.

Cinebench15  R7 1700X Stock --->  1600 p

Cinebench15  R5 1400 Stock ------>  660 p

==========================================

 

κ.λ.π.

Τα ίδια και μετά μεταξύ Ryzen 2000 και RYZEN 3000 που ο 2600 είχε πιάσει τα .... 100€ !

Έδινε δηλαδή την αύξηση του performance στον χρήστη μέσω της πτώτης τιμής των μεγάλων SKU της προηγούμενης γενιάς, πάνω στην σταθερή πλατφόρμα που κρατούσε !! Αυτό είναι ένα πράγμα που εσκεμένα ανγοείς.  Δεν περίμενα βέβαια κάτι καλύτερο.

Με αυτό τον τρόπο έδινε και στους πελάτες που δεν ήθελαν να πληρώσουν πολλά, αφθονο performance σε καλές τιμές , χωρίς να χρειάζεται να ψάξουν στα μεταχειρισμένα ... τους I5 4Core που τους έδιναν πιο πριν 150-200€ ...... Αν επίσης κάποιος ήθελε αργότερα να ακολουθήσει σε υψηλότερα επίπεδα, ένα CPU δρόμος ήταν και όχι ολόκληρη πλατφόρμα.

Εξάλλου οι μητρικές του Socket της, είχε φροντίσει να είναι οικονομικές και να μπορούν να δώσουν 5-10 features από το καλημέρα στα πολύ οικονομικά μοντέλα.... οι επεξεργαστές της δεν έκαιγαν το Βόσπορο ... για να θέλουν τρλά και ακριβά VRM ...  την ίδια ώρα που ο ανταγωνισμός έψαχνε .... ποιο chip θα προσθέσει για να υποστηρίξει το νέο USB version .... κ.λ.π. και άλλαζε τα socket σαν τα πουκάμισα.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν πιστευώ ότι είναι φίλοι μας, αλλά είμαι και εγώ αφελής. 1η γενιά Ryzen μόνο από γνωστούς μου που τους παρότρυνα πέσανε όλοι με τα μουτρά σε R5 1600. Κανά δυό που ήθελαν να αναβαθμίσουν σε 5600x....και νομίζαν ότι κάνει η X370 τους....γιατί τους είχα πεί εγώ ότι θα παίρνει CPU μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Καραγκιοζιλικιά της AMD, απλά κρεμάει όσους την στήριξαν με την 1η γενιά Ryzen, τέτοια σιχαμένα πράματα δεν νομίζω να τα κάνει άλλη εταιρεία αλλά τεσπά. 

E ναι αυτό ήταν μακακία. Ας έλεγε εξ' αρχής ότι κάθε mobo θα πάρει μέχρι 3 γενιές και τέλος. Μια χαρά είναι και κανείς δεν θα έλεγε τίποτα εκτός από τους τζαμπατζίδες. Πάντως ακόμη και έτσι η κατάσταση με τις mobos είναι πολύ καλύτερη στην AMD. Εγώ είχα πάρει την Β450 Tomahawk 90 ευρώ και έχει mem και cpu oc, 5 usb A, ένα C, ήχο με τα 6 βύσματα, bios flashback και στο test του hardware unboxed που έδωσε static 1.3v (που είναι και πολύ για 24/7) στον 3900Χ τα vrm ήταν άνετα, και μπορεί να πάρει μέχρι 16/32 cpu. Τέτοιες μητρικές στην intel δεν θα βγουν ούτε σε 150 χρόνια..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Αν το 2017 αγόρασε κάποιος AMD ryzen 1400 με 150

Περαστικα σε οποιον αγορασε 1400 😎

Θα ήθελα να ξερα αν τα πιστευετε αυτα που γραφεται. Θα δωσεις περισσοτερα χρήματα απο οσα κόστιζε εξαρχης ο 1700 και ταυτοχρονα για 1 χρόνο θα εχεις τον 1400. Ουτε σε εχθρό μου δεν θα προτεινα τετοιο πραγμα, σου κάνει και like ο αλλος. Δεν μπορει ρε παιδες να μην βλεπεται οτι γραφεται χαζομάρες.... 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dem είπε

Τωρα πως πρέπει να απαντήσουμε ?

 

" συλλυπητήρια σε όποιον αγόρασε 7400 ή 7350 😎 " 

 

Γιατι ρε, θα δωσει αλλα 200 να παρει 7700, τρελό deal 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Herald είπε

Περαστικα σε οποιον αγορασε 1400 😎

Θα ήθελα να ξερα αν τα πιστευετε αυτα που γραφεται. Θα δωσεις περισσοτερα χρήματα απο οσα κόστιζε εξαρχης ο 1700 και ταυτοχρονα για 1 χρόνο θα εχεις τον 1400. Ουτε σε εχθρό μου δεν θα προτεινα τετοιο πραγμα, σου κάνει και like ο αλλος. Δεν μπορει ρε παιδες να μην βλεπεται οτι γραφεται χαζομάρες.... 

Αυτός που το 2017 αγόρασε τον 1300Χ τον 1400 και τον 1500Χ , τον αγόρασε αντί του  i3 7300 (155-160€ τότε και με ακτιβότερη μητρική) και κάτι άλλων σαπιδίων της Intel και αντί του Pentium που είχε κάπου 120€ εκείνη την εποχή .... δεν θυμάμαι μοντέλο ...

Οπότε τα  συλλυπητήρια πρέπει να πάνε αλλού....

 

Υ.Γ. Ααααα, πάστα πότε θα ξαναφέρει η intelα και πότε θα καταργήσει ξανά ... τις ψύκτρες στο box να μας πεις... Μόνο πες τους εκεί στην υπόγα, μαζί με το CPU να δίνουν και εκείνο το "σφιχτοαρχΙδιστίρι" ή "@ρχισοσπάστη", μην πλερώνουμε 50€ για delid tools.

Υ.Γ.2 . Πότε έριξε η Intel στα 100€ τον 7700Κ για να αξίζει κανείς να αντικαταστήσει το σκάρτο Ι5 και Pentium της κατηργημένης πλατόφρμας ? ΑΑΑ ... ποτέ!

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, adtakhs είπε

πότε τα  συλλυπητήρια πρέπει να πάνε αλλού....

Πρεπει να πανε σε οποιον ασκουσε και πληρωσε παραπανω απο οσο εκανε εξαρχης ο 1700 για να καταληξει σε 1700 με 1 χρόνο καθυστερηση. Θα ήθελα να ξερα αν ντρέπεσαι την ωρα που τα γραφεις αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...