Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Αυτός που το 2017 αγόρασε τον 1300Χ και τον 1400 τον αγόρασε αντί του  i3 7300 (155-160€ τότε και με ακτιβότερη μητρική) της Intel και αντί του Pentium που είχε κάπου 120€ εκείνη την εποχή .... δεν θυμάμαι μοντέλο ...

Οπότε τα  συλλυπητήρια πρέπει να πάνε αλλού....

Έλα μην τον αδικείς σε εκείνον με το 1400 και ΑΜ4  του είπε περαστικά !

Τα συλλυπητήρια πρέπει να τα δώσουμε σ αυτόν που πήρε i3 7 με Socket 1151 / BGA1440. 

 

 

 

Τώρα εκείνα τα πράγματα που σου λέει για τον 1700 και πως μπήκε στην κουβέντα η υποθετική πρόταση του 1400 against 1700 δεν τα καταλαβαίνω...είναι δημιουργική ασάφεια βαρουφάκης μάλλον μην δίνεις σημασία. χεχεχε  

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και έβαλα μπρος τον 1400 (εν αναμονή ddr5), με καινούριο board των 40€, με nvme, 6 usb + usb 3 front, έπαιξε 3.9GHz συν 3400c14 μνήμες και γενικά πάει και τίμια στα βασικά που θέλεις από ένα desktop, αλλά και μια χαρά και σε πολλά games που δεν θέλουν πολλά cores, θα πω ότι δεν ήταν κακή επιλογή για τα 140€ που μου κόστισε το 2017.

Ο 7300 που ήταν η τότε επιλογή της intel, είναι μόνο για μπρελοκ σήμερα, μιας και πέφτω συχνά λόγο δουλειάς σε business pc που έχουν τέτοια θηρία, δεν κάνουν ούτε για τα βασικά πλέον, ένα windows update ή μια βασική εγκατάσταση προγραμμάτων και απλά πεθαίνουν.

Το να συζητάμε και για upgrade path της intel, όταν στην original μητρική που είχα τον 1400, έβαλα μέχρι και 3950x και αν δεν γ@μιοταν η AMD θα έβαζα και τον 5950x, είναι γελοίο. Με 7300 και 200€ μητρική να αγόραζες, το upgrade path ήταν ο πιωμένος 7700Κ μετά από 2-3 χρόνια που θα τον πουλούσε ο άλλος. 

Δυστηχώς δεν είναι πλέον το ίδιο η AMD, ενώ με intel μπορείς να αγοράσεις τώρα τον 12400 με ένα z690 στα 200€ (pro a) και να βάλεις μέχρι και τον 13900Κ καινούριο σε δύο χρόνια πριν βγει EOL με την αλλαγή στο socket.

Η επιλογές της AMD με zen 3 είναι γελοίες τώρα, 300€ cpu με 40€ μητρικές για να μαζέψεις το κόστος είναι τραγικό..

Δεν έχει ούτε καν φθηνές επιλογές σε παλιότερα apu που θα μπορούσε να κόβει στο παλιό node της glofo, για να συνδιάσεις με 40€ boards..

Η επιλογές της με zen 4 θα είναι εντελώς hi end, μόνο ddr5, boards που θα είναι πανάκριβα και γενικά τιμές που θα σε σπρώχνουν σε 6900x για να αξίζει να ασχοληθείς.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

Μεγαλύτερα performance gains μας έδινε η Intel τα χρόνια του "+5%" και των "4c are enough" από ότι η AMD μας δίνει από το 2017 στο price range 300-450€ που ενδιαφέρει και τους περισσότερους. 

4770k ----> 8700k = 100% performance increase σε 4 χρόνια με σταθερές τιμές

1700 ----> 5600x = 35% performance increase σε 4 χρόνια με σταθερές τιμές.

8700K -> 10700K = 29% ΜΤ performance increase σε 2 1/2 χρόνια και + 30-50 ευρώ + watt

1700Χ -> 3700Χ = 31% ΜΤ performance increase σε 2 1/2 χρόνια και - 30-50 ευρώ - watt

Νομίζω ότι ανάλογα με το ποιους επεξεργαστές θα διαλέξεις θα βγάλεις άλλα συμπεράσματα. Ο 8700Κ ήταν απίστευτος για την εποχή του όπως είναι τώρα ο 12600ΚF όμως η Intel έχει πουλήσει και άπειρους πανάκριβους 7700Κ/11700Κ που δεν ήταν τόσο πετυχημένοι (για να το θέσω ευγενικά...). Επίσης τα συμπεράσματα αλλάζουν αν αλλάξει και το price range και η χρονιά κλπ κλπ.

Επίσης έχει μεγάλη σημασία και τι τιμές θα βάλεις στις συγκρίσεις, ο 3600 έπεσε 25% κάτω από MSRP μέσα σε 60 ημέρες ενώ ο 8700Κ ακόμα και 3 χρόνια μετά είχε παραπάνω από την MSRP του.

Όλα είναι σχετικά... το μόνο σίγουρο κατά τη γνώμη μου είναι ότι δεν θα βλέπαμε το 2022 κάτι τόσο γρήγορο όσο οι AL με 290 ευρώ το 6+4 core αν δεν υπήρχε η TSMC/Apple/AMD. Όπως επίσης ότι εγώ δεν θα έβρισκα τώρα σχεδόν τζάμπα μεταχειρισμένο 5900Χ αν δεν έτρεχαν όλοι να αναβαθμίσουν σε 12900Κ. Ελπίζω να μην κάνουν κανένα καρτέλ και να συνεχίσουν να ανταγωνίζονται.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Μιας και έβαλα μπρος τον 1400 (εν αναμονή ddr5), με καινούριο board των 40€, με nvme, 6 usb + usb 3 front, έπαιξε 3.9GHz συν 3400c14 μνήμες και γενικά πάει και τίμια στα βασικά που θέλεις από ένα desktop, αλλά και μια χαρά και σε πολλά games που δεν θέλουν πολλά cores, θα πω ότι δεν ήταν κακή επιλογή για τα 140€ που μου κόστισε το 2017.

Ο 7300 που ήταν η τότε επιλογή της intel, είναι μόνο για μπρελοκ σήμερα, μιας και πέφτω συχνά λόγο δουλειάς σε business pc που έχουν τέτοια θηρία, δεν κάνουν ούτε για τα βασικά πλέον, ένα windows update ή μια βασική εγκατάσταση προγραμμάτων και απλά πεθαίνουν.

Το να συζητάμε και για upgrade path της intel, όταν στην original μητρική που είχα τον 1400, έβαλα μέχρι και 3950x και αν δεν γ@μιοταν η AMD θα έβαζα και τον 5950x, είναι γελοίο. Με 7300 και 200€ μητρική να αγόραζες, το upgrade path ήταν ο πιωμένος 7700Κ μετά από 2-3 χρόνια που θα τον πουλούσε ο άλλος. 

Δυστηχώς δεν είναι πλέον το ίδιο η AMD, ενώ με intel μπορείς να αγοράσεις τώρα τον 12400 με ένα z690 στα 200€ (pro a) και να βάλεις μέχρι και τον 13900Κ καινούριο σε δύο χρόνια πριν βγει EOL με την αλλαγή στο socket.

Η επιλογές της AMD με zen 3 είναι γελοίες τώρα, 300€ cpu με 40€ μητρικές για να μαζέψεις το κόστος είναι τραγικό..

Δεν έχει ούτε καν φθηνές επιλογές σε παλιότερα apu που θα μπορούσε να κόβει στο παλιό node της glofo, για να συνδιάσεις με 40€ boards..

Η επιλογές της με zen 4 θα είναι εντελώς hi end, μόνο ddr5, boards που θα είναι πανάκριβα και γενικά τιμές που θα σε σπρώχνουν σε 6900x για να αξίζει να ασχοληθείς.

 

Η AMD αυτή την στιγμή έχει ξεμείνει από επιλογές χαμηλά.
Έχει σταματήσει την παραγωγή στα 12nm, πρέπει να έχει σταματήσει και τους Ryzen 3000. 

Θα έπρεπε να είχε φέρει τον 5300G και 5400G στην αγορά, αλλά δεν το έκανε. 
Την κρατά σε VFM  στα μεσοχαμηλά μόνο ο 5600G που λόγω τιμών των καρτών γραφικών απαιτείται σε πολλές περιπτώσεις μια δυνατή ενσωματωμένη και σε συνδυασμό με τις οικονομικές μητρικές το APU φαντάζει τίμιο.

Από την άλλη η Intel έβγαλε τους Alder αλλά και εκεί η τιμή της πλατφόρμας είναι τέτοια που χαλάει το VFM.

 

Η δική μου λογική λέει πως η ΑΜD δεν ασχολείται με οικονομικά CPU γιατί λόγω τιμών των καρτών γραφικών είναι τελείως unbalanced συνδυασμοί που προκείπτουν.

Κανείς δεν θα επενδύσει σε 100€ CPU + 80€ μητρική όταν είναι να σκάσει 600-700€ για μια μικρομεσαία κάρτα γραφικών.  Αν κάποιος έχει 1500€ για πλήρες σύστημα, θα κοιτάξει να κόψει και να ράψει ώστε το CPU που θα φορέσει να είναι της κατηγορίας 200-300€.
Θεωρώ λοιπόν πως το μόνο ψέγμα που πρέπει να της ρίξουμε είναι πως δεν έβγαλε οικονομικά APUs κάτω από τον 5600G.

Από την άλλη μια επένδυση σε καινούρια γενιά επεξεργαστών στο ΑΜ4 λίγο πριν την εισαγωγή νέου Socket θα ήταν κακή κίνηση. Θα έμενε άλλο ένα έτος στο DDR4 , την στιγμή που το DDR5 είναι ότι πιο πολύτιμο στην αγορά σαν νέο Feature. (DDR5 = δυνατά γραφικά στα APUS).

 

Όσο αφορά το ΑΜ5 socket δεν περιμένω οι επεξεργαστές να είναι αυτοί που θα το καταστήσουν επωφελές, αλλά τα APUs που θα παρουσιαστούν σε αυτό.

Δεδομένων των συνθηκών στις κάρτες γραφικών και με τα πρώτα δείγματα των MOBILE 6000M με τις DDR5 μνήμες, οι κάρτες που θα φοράνε τα ΖΕΝ4 θα είναι επιπέδου GTX1660 πάνω κάτω, καλύπτοντας πάνω από το 90% των χρηστών τους.

Εκεί θεωρώ πως θα χτυπήσει η AMD στις κατηγορίες των μέσων και χαμηλών συστημάτων και νομίζω πως θα αποτελέσει το έναυσμα για πλήρη αλλαγή λογικής στο χτίσιμο ενός all around συστήματος. Τα APUs θα αποκτήσουν εντελώς άλλο νόημα, τα towers θα αρχίσουν να στήνονται για ITX πλατφόρμες περισσότερο και γενικά θα πάει αλλού η ιστορία.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, elpenor είπε

8700K -> 10700K = 29% ΜΤ performance increase σε 2 1/2 χρόνια και + 30-50 ευρώ + watt

1700Χ -> 3700Χ = 31% ΜΤ performance increase σε 2 1/2 χρόνια και - 30-50 ευρώ - watt

Νομίζω ότι ανάλογα με το ποιους επεξεργαστές θα διαλέξεις θα βγάλεις άλλα συμπεράσματα. Ο 8700Κ ήταν απίστευτος για την εποχή του όπως είναι τώρα ο 12600ΚF όμως η Intel έχει πουλήσει και άπειρους πανάκριβους 7700Κ/11700Κ που δεν ήταν τόσο πετυχημένοι (για να το θέσω ευγενικά...). Επίσης τα συμπεράσματα αλλάζουν αν αλλάξει και το price range και η χρονιά κλπ κλπ.

Επίσης έχει μεγάλη σημασία και τι τιμές θα βάλεις στις συγκρίσεις, ο 3600 έπεσε 25% κάτω από MSRP μέσα σε 60 ημέρες ενώ ο 8700Κ ακόμα και 3 χρόνια μετά είχε παραπάνω από την MSRP του.

Όλα είναι σχετικά... το μόνο σίγουρο κατά τη γνώμη μου είναι ότι δεν θα βλέπαμε το 2022 κάτι τόσο γρήγορο όσο οι AL με 290 ευρώ το 6+4 core αν δεν υπήρχε η TSMC/Apple/AMD. Όπως επίσης ότι εγώ δεν θα έβρισκα τώρα σχεδόν τζάμπα μεταχειρισμένο 5900Χ αν δεν έτρεχαν όλοι να αναβαθμίσουν σε 12900Κ. Ελπίζω να μην κάνουν κανένα καρτέλ και να συνεχίσουν να ανταγωνίζονται.

Εγω δεν διαλέγω κανεναν επεξεργαστη. Ο dem πιο πισω μίλησε για την εποχη 4core και 5%. Ε ποια εποχή εννοουσε? Μεταξυ 2600k και 6700k ειχαμε μεγαλύτερη αυξηση απο οσο εδωσε η amd μετσξυ 1700 και 5600x. Οποιοσδηποτε επιμένει λοιπον για εποχές 4core και 5% ε ρε φιλε εχει ατζεντα, δεν βρισκω αλλο λογο. 

Οσο για τις τιμες, msrp συγκρινουμε ΠΑΝΤΑ. Οι τιμες αγορας εξαρτώνται απο την ζητηση, γιαυτο δεν συγκρινω τον 5600x όταν είχε τιμη 400+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς πληροφοριακά, έχουν ήδη ξεκινήσει τα Χ370 Vermeer bios από διάφορες εταιρίες.

Θα πάρουν είτε όλες (και τα b350), είτε όσες μπορούν να σταθούν αξιοπρεπώς.

Εξαιρέσεις θα υπάρξουν, υπάρχουν γνωστοί γύφτοι στο παιγνίδι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adtakhs είπε

 

Η AMD αυτή την στιγμή έχει ξεμείνει από επιλογές χαμηλά.
Έχει σταματήσει την παραγωγή στα 12nm, πρέπει να έχει σταματήσει και τους Ryzen 3000. 

Θα έπρεπε να είχε φέρει τον 5300G και 5400G στην αγορά, αλλά δεν το έκανε. 
Την κρατά σε VFM  στα μεσοχαμηλά μόνο ο 5600G που λόγω τιμών των καρτών γραφικών απαιτείται σε πολλές περιπτώσεις μια δυνατή ενσωματωμένη και σε συνδυασμό με τις οικονομικές μητρικές το APU φαντάζει τίμιο.

Από την άλλη η Intel έβγαλε τους Alder αλλά και εκεί η τιμή της πλατφόρμας είναι τέτοια που χαλάει το VFM.

 

Η δική μου λογική λέει πως η ΑΜD δεν ασχολείται με οικονομικά CPU γιατί λόγω τιμών των καρτών γραφικών είναι τελείως unbalanced συνδυασμοί που προκείπτουν.

Κανείς δεν θα επενδύσει σε 100€ CPU + 80€ μητρική όταν είναι να σκάσει 600-700€ για μια μικρομεσαία κάρτα γραφικών.  Αν κάποιος έχει 1500€ για πλήρες σύστημα, θα κοιτάξει να κόψει και να ράψει ώστε το CPU που θα φορέσει να είναι της κατηγορίας 200-300€.
Θεωρώ λοιπόν πως το μόνο ψέγμα που πρέπει να της ρίξουμε είναι πως δεν έβγαλε οικονομικά APUs κάτω από τον 5600G.

Από την άλλη μια επένδυση σε καινούρια γενιά επεξεργαστών στο ΑΜ4 λίγο πριν την εισαγωγή νέου Socket θα ήταν κακή κίνηση. Θα έμενε άλλο ένα έτος στο DDR4 , την στιγμή που το DDR5 είναι ότι πιο πολύτιμο στην αγορά σαν νέο Feature. (DDR5 = δυνατά γραφικά στα APUS).

 

Όσο αφορά το ΑΜ5 socket δεν περιμένω οι επεξεργαστές να είναι αυτοί που θα το καταστήσουν επωφελές, αλλά τα APUs που θα παρουσιαστούν σε αυτό.

Δεδομένων των συνθηκών στις κάρτες γραφικών και με τα πρώτα δείγματα των MOBILE 6000M με τις DDR5 μνήμες, οι κάρτες που θα φοράνε τα ΖΕΝ4 θα είναι επιπέδου GTX1660 πάνω κάτω, καλύπτοντας πάνω από το 90% των χρηστών τους.

Εκεί θεωρώ πως θα χτυπήσει η AMD στις κατηγορίες των μέσων και χαμηλών συστημάτων και νομίζω πως θα αποτελέσει το έναυσμα για πλήρη αλλαγή λογικής στο χτίσιμο ενός all around συστήματος. Τα APUs θα αποκτήσουν εντελώς άλλο νόημα, τα towers θα αρχίσουν να στήνονται για ITX πλατφόρμες περισσότερο και γενικά θα πάει αλλού η ιστορία.

Δεν θέλουν όλοι gaming cpu, κυρίως στα 100-150€, θέλουν ένα ανθρώπινο cpu, να αλλάξουν το 2/4 χρέπι τους (ουτε τα windows δεν τρέχουν) και σήμερα η AMD δεν έχει κάτι να τους δώσει, με γραφικά ή μη.

Πιο πολύ συμφέρει να πας να αγοράσεις ένα laptop με 700€, από το να πάρεις 5600g+γρήγορες 16gb ddr4+mobo+psu+κουτί+nvme+24αρα 144Hz και πιο καλά θα παίξεις κιόλας με 5600h+1650 που παίζουν κατά καιρούς, οπότε το γύρισαν στα laptop οι περισσότεροι (δες τι γίνετε στις προσφορές).

Κατακριτέο είναι ότι δεν έβγαλε ποτέ 5400/5600 στα 140-180€ και επιπλέον έκοψε τα x370/b350 από το upgrade path στους πανάκριβους zen 3, οριακά δεν έκοψε και το b450 χάρη στην ηλιθιότητα της MSI, ευτηχώς γιατί αυτά είναι τα φθηνά boards που κάνουν τους zen 3 κάπως συμφέρουσα επιλογή.

Γενικά δεν ξέρω ποιο είναι αυτό το 90% που καλύπτεται με 1080p (αναλυση 15ετιας) στο low/mid και στα 30fps εως 60fps, αλλά αυτό είναι απαράδεκτο performance που βλέπεις από 1050 που αγόρασα το 16 έναντι 110€ ή 7950 των 300€ το 2011 και πάλι καλύτερα στέκονται από τον 5600g, όπως στέκονται μεσαίες κάρτες τύπου 970/960/1060/570 κτλ κάρτες που μπορεί να είναι σε pc με 2/4 η 4/4 cpu από intel, η zen 1 από AMD και οι άνθρωποι μπορεί να θέλουν να αναβαθμίσουν για άλλους λόγους, κυρίως τα 2/4 που δεν πάνε πουθενά πλέον, ακόμα και τα παλιά 4/4.

Οπότε το δεν υπάρχουν κάρτες, γιαυτό την έκανε η AMD από το entry level δεν στέκει σαν επιχείρημα.

 

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν θέλουν όλοι gaming cpu, κυρίως στα 100-150€, θέλουν ένα ανθρώπινο cpu, να αλλάξουν το 2/4 χρέπι τους (ουτε τα windows δεν τρέχουν) και σήμερα η AMD δεν έχει κάτι να τους δώσει, με γραφικά ή μη.

Αυτό λέω. Με μη γραφικά τι πωλήσεις θα είχε ένα CPU των 100€ όταν οι κάρτες γραφικών κοστίζουν 5 φορές επάνω.

Μόνο τα APUs αξίζουν σε αυτές τις κατηγορίες αλλά εκεί δεν μας έκανε την χάρη η ΑΜΔ να βγάλει κάτι μικρό.

24 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Εντελώς πληροφοριακά, έχουν ήδη ξεκινήσει τα Χ370 Vermeer bios από διάφορες εταιρίες.

Θα πάρουν είτε όλες (και τα b350), είτε όσες μπορούν να σταθούν αξιοπρεπώς.

Εξαιρέσεις θα υπάρξουν, υπάρχουν γνωστοί γύφτοι στο παιγνίδι.

Έχεις εικόνα ποιες έχουν πάρει αναβάθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως βρε παιδιά ποιος παίζει με apu; Σοβαρά το ρωτάω. Σίγουρα δεν είναι σαν των intel αλλά και πάλι δεν είναι κάτι σπουδαίο, μόνο για valorant, counter, και άλλα τέτοια κάνει. Όσους γνωστούς μου έχω που έχουν ξεμείνει με παλιά κάρτα είτε την ψάχνουν για καμιά μεταχειρισμένη ή το έχουν γυρίσει σε κονσόλα. Όπως και επίσης γνωστός μου με επιχείρηση στο χώρο μου λέει ότι όλοι προσπαθούν με νύχια και με δόντια για κάρτα, ελάχιστοι θέλουν το apu για gaming και αυτοί είναι οι τέρμα budget που και πάλι σε apu θα πήγαιναν ακόμη και αν η κατάσταση με τις κάρτες ήταν φυσιολογική ή απλά θέλουν pc γραφείου. Βέβαια μιλάω μόνο απ' τη δική μου σκοπιά αλλά αν σε ενδιαφέρει να παίξεις κάτι πιο πάνω από απλά online δεν γίνεται βρε παιδιά με το apu. Τυπικά ναι γίνεται, θα τρέχει, αλλά μιλάμε για sub 60 και low settings, άντε medium σε κάτι πιο ελαφρύ. Είναι άσχημη εμπειρία. Απλά η γνώμη μου, και αυτό που παρατηρώ από τους γύρω μου.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επρεπε να κλειδωσει τον 5600Χ σε 6/6 και να τον βγαλει με νεο ονομα πχ 5600 σκετο στα 150ε και το παραμυθι απο ιντελα θα λαμβανε τελος πριν βγει το β660

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Αυτό λέω. Με μη γραφικά τι πωλήσεις θα είχε ένα CPU των 100€ όταν οι κάρτες γραφικών κοστίζουν 5 φορές επάνω.

Ε αυτό. Θα έπρεπε να βγάλει τον 5300G σε retail..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Έχεις εικόνα ποιες έχουν πάρει αναβάθμιση?

Έδωσε ήδη η Asrock ένα Χ370, περιμένουμε όλα τα υπόλοιπα εντός των ημερών/εβδομάδων.

Μιλάω για επίσημες κυκλοφορίες, όχι beta κρυφές και διαρροές σε fora.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Πάντως βρε παιδιά ποιος παίζει με apu; Σοβαρά το ρωτάω. Σίγουρα δεν είναι σαν των intel αλλά και πάλι δεν είναι κάτι σπουδαίο, μόνο για valorant, counter, και άλλα τέτοια κάνει. Όσους γνωστούς μου έχω που έχουν ξεμείνει με παλιά κάρτα είτε την ψάχνουν για καμιά μεταχειρισμένη ή το έχουν γυρίσει σε κονσόλα. Όπως και επίσης γνωστός μου με επιχείρηση στο χώρο μου λέει ότι όλοι προσπαθούν με νύχια και με δόντια για κάρτα, ελάχιστοι θέλουν το apu για gaming και αυτοί είναι οι τέρμα budget που και πάλι σε apu θα πήγαιναν ακόμη και αν η κατάσταση με τις κάρτες ήταν φυσιολογική ή απλά θέλουν pc γραφείου. Βέβαια μιλάω μόνο απ' τη δική μου σκοπιά αλλά αν σε ενδιαφέρει να παίξεις κάτι πιο πάνω από απλά online δεν γίνεται βρε παιδιά με το apu. Τυπικά ναι γίνεται, θα τρέχει, αλλά μιλάμε για sub 60 και low settings, άντε medium σε κάτι πιο ελαφρύ. Είναι άσχημη εμπειρία. Απλά η γνώμη μου, και αυτό που παρατηρώ από τους γύρω μου.

Μια χαρά θα ηταν τα apu, αν είχαν 100€ και 150€ και μαζί έπαιρνες και μία παλιότερη κάρτα των 100€, όχι στα 250€ και 300€ που περνάνε σήμερα λόγο της ανωμαλίας που ζούμε.

Αλλά δεν καλύπτουν το 90% για κανένα λόγο, το 90% το κάλυπτει ίσως η 3060, αλλά στα 250€.

Αλλά έτσι και αλλιώς όπως είπα, τα τελευταία χρόνια γεράσανε άσχημα τα 2/4 και 4/4, πραγματικά μέχρι το 15-16 στεκόταν για office μέχρι και c2d και τώρα βλέπω i5 6400 μηχανάκια να μην τραβάνε ιδιαίτερα και να βαράνε 100% cpu usage για πλάκα.

Οπότε μπορεί να υπάρχουν αρκετοί που έχουν σχετικά καλούτσικες κάρτες, πολύ καλύτερες από APU που να θέλουν μία αναβάθμιση για άλλους λόγους και η AMD αυτή την στιγμή δεν έχει να τους προσφέρει τίποτα στα 100 εως 200€, θα πρέπει να κόψουν σε πολύ φθηνιάρικο board για να αξίζει.

Από την άλλη και στην intel όπως είναι τα πράγματα θέλεις ένα 200αρι για κάτι decent, αλλά τουλάχιστον το MSI PRO Z690 A θα σε πάει μέχρι 13900Κ αν το θελήσεις, οπότε έχει upgrade path, έχει αρκετά features και μόνο που παίρνει 4x nvme για εμένα είναι πρακτικά καλύτερο board από την B550 tomahawk (που είναι το min που θα πήγαινα για zen 3) και ας κόβει κάποια εμφανισιακά κυρίως features. 

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Εντελώς πληροφοριακά, έχουν ήδη ξεκινήσει τα Χ370 Vermeer bios από διάφορες εταιρίες.

Θα πάρουν είτε όλες (και τα b350), είτε όσες μπορούν να σταθούν αξιοπρεπώς.

Εξαιρέσεις θα υπάρξουν, υπάρχουν γνωστοί γύφτοι στο παιγνίδι.

Ε υποχρεωρικα νομιζουν ολοι θα δωσουν. Θα γινει κατακραυγη αμα δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...