Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Με τους zen2 δεν συμβαίνει πάντως. 180 έχει ο 3600 1+ χρόνο μετά το release..

Ε πόσο να πάει, αφού είχε normal τιμή εξαρχής.😁 Σε κάποια φάση είχα δει κάτι 1600af κάτω από 100ρικο πάντως (τρελό vfm).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Ε πόσο να πάει, αφού είχε normal τιμή εξαρχής.😁 Σε κάποια φάση είχα δει κάτι 1600af κάτω από 100ρικο πάντως (τρελό vfm).

Ναι, απλά απάντησα για το μισοτιμής ότι δεν γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Θα τους περάσει η Intel κατά το Πάσχα, άρα δεν γίνεται να μην πέσουν. Τουλάχιστον τα 6/8 πυρηνα κομμάτια που θα έχουν άμεσο ανταγωνισμό.

Ίσως. Αλλά αυτά που ξέραμε πυ ένα χρόνο μετά αγόραζες cpu 50% κάτω από αρχική τιμή, θα τα ξεχάσουμε. Πλέον πάνε χέρι χερι με την ιντελ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, leros2004 είπε

165€ είχε τόσο καιρό... 

Ο χειρότερος τιμολογιακά είναι ο 3300 που κάτω από 140 το δεν έχει πάει ποτέ... 

Πριν 2 μήνες είχε 165 που και πάλι δεν είναι το μισό του 199. Καλά ο 3300Χ έχει αστεία τιμή, ίσως λόγω περιορισμένου stock. Φυσικά δεν νομίζω να περιμένει κανείς να αγοράσει τον 5600Χ στη μισή τιμή. Μόνο ο 1600ΑF έφτασε κάποια στιγμή στα 100..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, mcrae13 said:

Ίσως. Αλλά αυτά που ξέραμε πυ ένα χρόνο μετά αγόραζες cpu 50% κάτω από αρχική τιμή, θα τα ξεχάσουμε. Πλέον πάνε χέρι χερι με την ιντελ 

Καλα εννοείται αυτό, ειδικά όσο κρατάνε στην παραγωγή τους προηγούμενους. Αν μπορείς να βρεις 3600(Χ) με 150-190€, σου λέει πάρε αυτόν αν θες να στήσεις budget PC, δεν χρειάζεται να δώσεις 300+...

Μόνο ο ανταγωνισμός συμπιέζει τις τιμές. Αλλά μέχρι τότε έχουμε καιρό. Εδώ καν νουμεράκια πέραν της παρουσίασης δεν έχουν διαρρεύσει. Κάτσε να έρθουν και να είναι καλύτεροι σε όλα από Intel, και θα δούμε πώς θα αντιδράσει η αγορά οι τιμές, μιας και αυτό δεν έχει ξανασυμβεί από το 2004 στη mainstream κατηγορία...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η φάση είναι ότι στις Β550 το pci e 4.0 είναι από το CPU και όχι από το chipset, άρα θα μπορούσε να ενεργοποιηθεί και στις Χ470/Β450. Αυτό το είχε αναφέρει και ο de8rauer, ότι οι επεξεργαστές δουλεύουν κανονικά και χωρίς chipset, αφού όλες οι λειτουργίες είναι πλέον μέσα στο cpu και δεν έχουμε north και south bridge όπως παλιά. Το chipset απλά προσφέρει επιπλέον I/O δυνατότητες. Αυτά που δίνει το Β550 είναι καλύτερο lan, περισσότερα usb/sata (όχι ότι το Β450 δίνει λίγα όμως), pci e 4.0 σε nvme που θα χρησιμεύει αν κάνεις edit πολύ μεγάλα αρχεία, pci e 4.0 και sli (νομίζω) για την gpu τα οποία δεν χρησιμεύουν πουθενά φυσικά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πλέον και B550 με smart power stages (καλύτερος έλεγχος ρεύματος και απόδοση/θερμοκρασίες) σε λογικές τιμές, ενώ από τις X570 που δεν ήταν παράλογα ακριβές τα είχε μόνο η Master νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, elpenor είπε

Υπάρχουν πλέον και B550 με smart power stages (καλύτερος έλεγχος ρεύματος και απόδοση/θερμοκρασίες) σε λογικές τιμές, ενώ από τις X570 που δεν ήταν παράλογα ακριβές τα είχε μόνο η Master νομίζω.

Σιγά το OC που παίρνουν οι Ryzen και την κατανάλωση που έχουν, για να χρειάζονται τόσο over-engineered vrms. Οι Β550 έχουν κάτι τερατώδη vrm χωρίς λόγο πραγματικά, τη στιγμή που decent Β450 με 4 φάσεις όλες και όλες και δεν υπερθερμαίνονται ακόμη και με 1.35V στον 3900Χ, που κανένας δεν θα τον τρέχει έτσι..

Τα smart power stages δίνουν καλύτερο monitoring, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερα σε απόδοση από τα μη-smart. Ένα smart mosfet των 70Α το ίδιο είναι σε απόδοση με αντίστοιχο 70Α που δεν είναι smart. Ίσως να έχουν υψηλότερο switching frequency αλλά στην πράξη δεν έχουν νόημα τόσο υψηλές συχνότητες. Αν έχεις συγκεκριμένο budget χίλιες φορές μία καλή Β450 γύρω στα 80-90 maximum, έναν 3600 και όλο το υπόλοιπο χρήμα στην gpu, αφού εκεί θα δεις τη μεγαλύτερη βελτίωση στα games..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σιγά το OC που παίρνουν οι Ryzen και την κατανάλωση που έχουν, για να χρειάζονται τόσο over-engineered vrms. Οι Β550 έχουν κάτι τερατώδη vrm χωρίς λόγο πραγματικά, τη στιγμή που decent Β450 με 4 φάσεις όλες και όλες και δεν υπερθερμαίνονται ακόμη και με 1.35V στον 3900Χ, που κανένας δεν θα τον τρέχει έτσι..

Τα smart power stages δίνουν καλύτερο monitoring, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερα σε απόδοση από τα μη-smart. Ένα smart mosfet των 70Α το ίδιο είναι σε απόδοση με αντίστοιχο 70Α που δεν είναι smart. Ίσως να έχουν υψηλότερο switching frequency αλλά στην πράξη δεν έχουν νόημα τόσο υψηλές συχνότητες. Αν έχεις συγκεκριμένο budget χίλιες φορές μία καλή Β450 γύρω στα 80-90 maximum, έναν 3600 και όλο το υπόλοιπο χρήμα στην gpu, αφού εκεί θα δεις τη μεγαλύτερη βελτίωση στα games..

Εγώ έχω διαβάσει ότι έχουν μικρότερα ripples και ότι όταν δουλεύουν με μεγαλύτερο switching frequency δεν ανεβάζουν τόσο θερμοκρασία. Καταλαβαίνω αυτό που λες για τα games και για τις B450 αλλά αν προσέξεις σε αντίθεση με τις παλιές B450 της MSI που είχαν βγάλει κορυφαίο όνομα με τα αμερικάνικα OnSemi mosfets τώρα όλες έχουν Intersil που ακόμα τουλάχιστον δεν έχει καταφέρει να βγάλει τόσο καλό όνομα. Εγώ επίσης δεν παίζω games και έχω μεγάλο ψώνιο με την αξιοπιστία και τις δυνατότητες του power delivery για αυτό και τα σχόλια μου είναι συχνά γύρω από αυτό, δεν με ενδιαφέρει η θερμοκρασία και τα watt γιατί όπως λες σιγά το OC που θα κάνει κάποιος αλλά η γενικότερη ποιότητα του.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ έχω διαβάσει ότι έχουν μικρότερα ripples και ότι όταν δουλεύουν με μεγαλύτερο switching frequency δεν ανεβάζουν τόσο θερμοκρασία. Καταλαβαίνω αυτό που λες για τα games και για τις B450 αλλά αν προσέξεις σε αντίθεση με τις παλιές B450 της MSI που είχαν βγάλει κορυφαίο όνομα με τα αμερικάνικα OnSemi mosfets τώρα όλες έχουν Intersil που ακόμα τουλάχιστον δεν έχει καταφέρει να βγάλει τόσο καλό όνομα. Εγώ επίσης δεν παίζω games και έχω μεγάλο ψώνιο με την αξιοπιστία και τις δυνατότητες του power delivery για αυτό και τα σχόλια μου είναι συχνά γύρω από αυτό, δεν με ενδιαφέρει η θερμοκρασία και τα watt γιατί όπως λες σιγά το OC που θα κάνει κάποιος αλλά η γενικότερη ποιότητα του.

Μια χαρά αξιόπιστα είναι και αυτά. Με τόσο μικρές καταναλώσεις και να σου σκάσει mosfet, ε εντάξει, θα πρέπει να σε έχει βαπτίσει ο επίτιμος. Μόνο αν είναι defective από εργοστάσιο, αλλά αυτό μπορεί να συμβεί με οποιαδήποτε. Απλά αυτό που λέω είναι ότι υπήρξε μία μικρή τρέλα με τα vrm των B550 χωρίς να χρειάζονται αυτά τα τέρατα, ειδικά σε κάτι Β550 Tomahawk, με 12 ή 16 φάσεις, δεν θυμάμαι..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Συμφωνώ. Εγώ για παράδειγμα είμαι με 4770Κ και έλεγα να αναβάθμιζα με τον οκταπύρηνο Zen 3. Εξαπύρηνος δεν μου φτάνει. Όμως το πλαφόν μου για cpu είναι στα 350 ευρώ.

Με αυτές τις τιμές ούτε για συζήτηση. Πολύ κρίμα και θα δω τι θα κάνω.

Παιχνίδια δεν παίζω πλέον, οπότε θα περιμένω, όποια εταιρεία δώσει καλό σύγχρονο οκταπύρηνο κάτω από 350 εκεί θα πάω. Οι ιντελ 10 σειρά αποκλείονται, δεν μου αρέσουν καταναλώσεις και θερμοκρασίες, όπως αποκλείονται και οι ryzen σειρά 3000. Μετά από 7 χρόνια θέλω τελευταίας γενιάς μηχάνημα.

Γιατί λες αποκλείονται οι Intel δέκατης γενιάς; Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση για CPU / motherboard, προερχόμενος από τον 8600Κ, δεν θέλω να πάω κάτω από 8 πυρήνες, όμως κι εμένα το budget μου είναι 350€ για CPU και 200€ για μητρική. Αλλά ο 5800Χ είναι πανάκριβος, ο 5700Χ δεν ξέρουμε περισσότερες πληροφορίες, οπότε είμαι ανάμεσα σε 10700Κ ή 3800Χ και για μητρική, σε όποιον επιλέξω, θα είναι η MSI MAG X570 Tomahawk WiFi ή η MSI MAG Z490 Tomahawk αντίστοιχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chaos3X είπε

Γιατί λες αποκλείονται οι Intel δέκατης γενιάς; Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση για CPU / motherboard, προερχόμενος από τον 8600Κ, δεν θέλω να πάω κάτω από 8 πυρήνες, όμως κι εμένα το budget μου είναι 350€ για CPU και 200€ για μητρική. Αλλά ο 5800Χ είναι πανάκριβος, ο 5700Χ δεν ξέρουμε περισσότερες πληροφορίες, οπότε είμαι ανάμεσα σε 10700Κ ή 3800Χ και για μητρική, σε όποιον επιλέξω, θα είναι η MSI MAG X570 Tomahawk WiFi ή η MSI MAG Z490 Tomahawk αντίστοιχα. 

Γιατί όχι 3700Χ; Σε τι ανάλυση θα παίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Συμφωνώ. Εγώ για παράδειγμα είμαι με 4770Κ και έλεγα να αναβάθμιζα με τον οκταπύρηνο Zen 3. Εξαπύρηνος δεν μου φτάνει. Όμως το πλαφόν μου για cpu είναι στα 350 ευρώ.

3700x και με τα ρεστα αγοραζεις 16gb ram.

13 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Η εγγυημένη ελάχιστη τιμή τι είναι,αν πέσει μέχρι να βγούνε θα πληρώσεις πιο κάτω;

Η τιμή που χρεώνεται στο Amazon.it για προϊόντα που δεν έχουν ακόμη κυκλοφορήσει μερικές φορές αλλάζει μεταξύ του χρόνου κράτησης του προϊόντος και του χρόνου που το προϊόν διατίθεται στο εμπόριο ή αποστέλλεται ή παραδίδεται ηλεκτρονικά. Κάθε φορά που κάνετε κράτηση ενός αντικειμένου που επωφελείται από την κράτηση Ελάχιστης Εγγυημένης Τιμής, θα πληρώνετε τη χαμηλότερη τιμή που χρεώνεται στο Amazon μεταξύ του χρόνου που κάνατε την παραγγελία και του χρόνου διάθεσης του προϊόντος στην αγορά (όταν το αντικείμενο έχει αναμενόμενη ημερομηνία κυκλοφορίας) ή αποστέλλεται ή παραδίδεται ηλεκτρονικά (όταν το αντικείμενο δεν έχει αναμενόμενη ημερομηνία κυκλοφορίας).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Με τους zen2 δεν συμβαίνει πάντως. 180 έχει ο 3600 1+ χρόνο μετά το release..

Είχε φτασει στα 165 πριν κανα 4μηνο και ηταν εκει μεχρι και τον περασμενο μηνα που ακριβυνε παντου. Αυτο ειναι 33% απο την αρχικη τιμη. Για Ryzen 5 δεν μπορει μεσα στο χρονο να παει και χαμηλοτερα.. Τωρα που βγαινουν και οι 5k Ryzen αναμενεται να πεσει στα 150 ευρω, δηλαδη 50% κατω της αρχικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...