Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτό και εγώ σήμερα τσίμπησα ένα 3800Χ μιας και ετοιμοπαράδοτος είχε 15e διαφορά από 3700Χ και από του χρόνου βλέπουμε..

Επεξ/σία από Steliosviper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/10/2020 στις 10:10 ΜΜ, mcrae13 είπε

Όπως το είπες. 161 με optimized μνημες 3900Xt και 2080ti .

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

13636239_ShadowoftheTombRaiderScreenshot2020_10.12-21_59_00_69.png.3cc8bb77a6a7ab0d8d4567a06ab8eb71.png

O 3700X με καμία τα 1900MHz σε IF με την B550. Και στην δική μου περίπτωση η μητρική φαίνεται να μην παίζει κανένα ρόλο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

O 3700X με καμία τα 1900MHz σε IF με την B550. Και στην δική μου περίπτωση η μητρική φαίνεται να μην παίζει κανένα ρόλο

Ειχες πει ο,τι σε άλλη περίπτωη έφταιγε η μητρική ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Ειχες πει ο,τι σε άλλη περίπτωη έφταιγε η μητρική ή κάνω λάθος?

Από όσο θυμάμαι, ανέκαθεν υπέρμαχος του ότι δεν παίζει ρόλο η μητρική ήμουν :P
Με τον @akoinonitos μάλιστα πριν κανα χρόνο συζητάγαμε για το αν η X470 Carbon με κράταγε πίσω στο IF του CPU και μιας και επειδή είχε X570 κατάφερνε τα 1900, ενώ εγώ προφανώς όχι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα ο 3600 δεν ποσταρει καν με 3800 ram (1900 IF), ενώ και σε 1866 (3733 ραμ) έχω αστάθεια περίεργη. Δεν το έψαξα ποτέ με τελείως χαλαρά timings τι γίνεται γιατί δεν θα είχε νόημα (σε 3733 γιατί ρε 3800 δει ανάβει με καμία δύναμη). Θεωρώ ότι οι Zen 3 αν μη τι άλλο θα έχουν δεδομένο τουλάχιστον το 1900ρι IF, μην πω 2000... Τι στην ευχή τόσες βελτιώσεις, το OCD μας με τα στρογγυλά νούμερα δε θα μπορούν να το εκπληρώσουν; :P

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Εμένα ο 3600 δεν ποσταρει καν με 3800 ram (1900 IF), ενώ και σε 1866 (3733 ραμ) έχω αστάθεια περίεργη. Δεν το έψαξα ποτέ με τελείως χαλαρά timings τι γίνεται γιατί δεν θα είχε νόημα (σε 3733 γιατί ρε 3800 δει ανάβει με καμία δύναμη). Θεωρώ ότι οι Zen 3 αν μη τι άλλο θα έχουν δεδομένο τουλάχιστον το 1900ρι IF, μην πω 2000... Τι στην ευχή τόσες βελτιώσεις, το OCD μας με τα στρογγυλά νούμερα δε θα μπορούν να το εκπληρώσουν; :P

Πρέπει να έχεις πολύ μπανάνα επεξεργαστή.  😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Εμένα ο 3600 δεν ποσταρει καν με 3800 ram (1900 IF), ενώ και σε 1866 (3733 ραμ) έχω αστάθεια περίεργη. Δεν το έψαξα ποτέ με τελείως χαλαρά timings τι γίνεται γιατί δεν θα είχε νόημα (σε 3733 γιατί ρε 3800 δει ανάβει με καμία δύναμη). Θεωρώ ότι οι Zen 3 αν μη τι άλλο θα έχουν δεδομένο τουλάχιστον το 1900ρι IF, μην πω 2000... Τι στην ευχή τόσες βελτιώσεις, το OCD μας με τα στρογγυλά νούμερα δε θα μπορούν να το εκπληρώσουν; :P

Από τη στιγμή που το I/O die είναι το ίδιο, δε νομίζω να ανεβούμε παραπάνω σε IF. Πάλι 1866/1900 θα είναι το limit.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Από τη στιγμή που το I/O die είναι το ίδιο, δε νομίζω να ανεβούμε παραπάνω σε IF. Πάλι 1866/1900 θα είναι το limit.

Έτσι λεει κ το hu .ας είναι το latency γυρω στο 40-45 και θα μαστε κούκλοι...του χρόνου στις ddr5 θα τα δούμε αυτά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το latency με την ram πως θα βελτιωθεί αφού το infinity fabric θα είναι το ίδιο; Εντάξει το inter-core latency ναι θα βελτιωθεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το latency με την ram πως θα βελτιωθεί αφού το infinity fabric θα είναι το ίδιο; Εντάξει το inter-core latency ναι θα βελτιωθεί..

από την αύξηση ipc και συχνότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το latency με την ram πως θα βελτιωθεί αφού το infinity fabric θα είναι το ίδιο; Εντάξει το inter-core latency ναι θα βελτιωθεί..

Έτσι είπαν στην παρουσίαση αν θυμάμαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BabisTs είπε

από την αύξηση ipc και συχνότητας

Αφού το infinity fabric δεν θα είναι πάλι το μπουκάλι; Θέλω να πω από εκεί περνάει όλη επικοινωνία με την ram, άρα αν είναι το ίδιο πως θα έχει βελτίωση; Εκτός αν τα έχω καταλάβει λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αφού το infinity fabric δεν θα είναι πάλι το μπουκάλι; Θέλω να πω από εκεί περνάει όλη επικοινωνία με την ram, άρα αν είναι το ίδιο πως θα έχει βελτίωση; Εκτός αν τα έχω καταλάβει λάθος..

όσο ανεβάζεις single core perfomance τόσο πέφτει το latency...εγώ αυτό είδα και στον 3100....

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...