Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Crus είπε

Είχε φτασει στα 165 πριν κανα 4μηνο και ηταν εκει μεχρι και τον περασμενο μηνα που ακριβυνε παντου. Αυτο ειναι 33% απο την αρχικη τιμη. Για Ryzen 5 δεν μπορει μεσα στο χρονο να παει και χαμηλοτερα.. Τωρα που βγαινουν και οι 5k Ryzen αναμενεται να πεσει στα 150 ευρω, δηλαδη 50% κατω της αρχικης.

Με τόσο ακριβός που είναι ο 5600Χ μπορεί να μην πέσει καθόλου ή μόνο ελάχιστα ο 3600..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Crus είπε

 Τωρα που βγαινουν και οι 5k Ryzen αναμενεται να πεσει στα 150 ευρω, δηλαδη 50% κατω της αρχικης.

Ο 3600 ποτε ειχε 300ευρω αρχικη τιμη για να μιλαμε για 50% κατω?Για κοιταξε την εξελιξη τιμης του,225ευρω ειχε πισω στον Ιουλιο του 2019.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ο 3600 ποτε ειχε 300ευρω αρχικη τιμη για να μιλαμε για 50% κατω?Για κοιταξε την εξελιξη τιμης του,225ευρω ειχε πισω στον Ιουλιο του 2019.

150 + 0,5*150 = 225. Φαντάζομαι αυτό εννοεί, όχι έκπτωση 50%..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ο 3600 ποτε ειχε 300ευρω αρχικη τιμη για να μιλαμε για 50% κατω?Για κοιταξε την εξελιξη τιμης του,225ευρω ειχε πισω στον Ιουλιο του 2019.

225/150= 50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

150 + 0,5*150 = 225. Φαντάζομαι αυτό εννοεί, όχι έκπτωση 50%..

200$ MSRP είχε στο launch πάντως. Άλλο η διαμορφωμένη τιμή λόγω διαθεσιμότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

200$ MSRP είχε στο launch πάντως. Άλλο η διαμορφωμένη τιμή λόγω διαθεσιμότητας. 

Αυτή την τιμή πληρώνουμε όμως. Και η 3080 έχει 699 MSRP, so;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Αυτή την τιμή πληρώνουμε όμως. Και η 3080 έχει 699 MSRP, so;

Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε MSRP τιμές με τιμές αγοράς, εκεί θέλω να καταλήξω. Ο 5600Χ δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και δεν ξέρουμε που θα πάει η τιμή του κατά τον πρώτο μήνα. Πως συγκρίνουμε την MSRP του λοιπόν, με την τιμή αγοράς του 3600 και κάνουμε και προβλέψεις; Μήλα με μήλα, πορτοκάλια με πορτοκάλια ξέρω ότι είναι το σωστό, όχι μπλεγμένα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

200$ MSRP είχε στο launch πάντως. Άλλο η διαμορφωμένη τιμή λόγω διαθεσιμότητας. 

αυτη ειναι τιμη ανευ φορου και σε αμερικανικο δολλαριο. Το avg launch price στην Ελλαδα ηταν 225 ευρω, οχι 200 δολλαρια..

3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε MSRP τιμές με τιμές αγοράς, εκεί θέλω να καταλήξω. Ο 5600Χ δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και δεν ξέρουμε που θα πάει η τιμή του κατά τον πρώτο μήνα. Πως συγκρίνουμε την MSRP του λοιπόν, με την τιμή αγοράς του 3600 και κάνουμε και προβλέψεις; Μήλα με μήλα, πορτοκάλια με πορτοκάλια ξέρω ότι είναι το σωστό, όχι μπλεγμένα :P 

η MSRP για την Ελλαδα εχει και 24% φορο. Αφου η συζητηση μας αφορα την Ελληνικη αγορα, δεν μπορεις να αφαιρεις τον φορο. Συν της αλλης λεγεται MSRP (suggested retail price) και αυτο δεν σημαινει οτι ακομα και τον φορο αν αφαιρεσεις θα ειναι η ιδια σε καθε χωρα με την συναλλαγματικη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε MSRP τιμές με τιμές αγοράς, εκεί θέλω να καταλήξω. Ο 5600Χ δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και δεν ξέρουμε που θα πάει η τιμή του κατά τον πρώτο μήνα. Πως συγκρίνουμε την MSRP του λοιπόν, με την τιμή αγοράς του 3600 και κάνουμε και προβλέψεις; Μήλα με μήλα, πορτοκάλια με πορτοκάλια ξέρω ότι είναι το σωστό, όχι μπλεγμένα :P 

Ναι σίγουρα, απλά εμένα η ένστασή μου ήταν εξ αρχής, που αναφέρθηκε ότι σε 6-12 μήνες θα παίρνουμε στην μισή τιμή τον 5600Χ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Γιατί λες αποκλείονται οι Intel δέκατης γενιάς; Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση για CPU / motherboard, προερχόμενος από τον 8600Κ, δεν θέλω να πάω κάτω από 8 πυρήνες, όμως κι εμένα το budget μου είναι 350€ για CPU και 200€ για μητρική. Αλλά ο 5800Χ είναι πανάκριβος, ο 5700Χ δεν ξέρουμε περισσότερες πληροφορίες, οπότε είμαι ανάμεσα σε 10700Κ ή 3800Χ και για μητρική, σε όποιον επιλέξω, θα είναι η MSI MAG X570 Tomahawk WiFi ή η MSI MAG Z490 Tomahawk αντίστοιχα. 

Μα το έγραψα ήδη, δεν μου αρέσουν οι υψηλές καταναλώσεις και θερμοκρασίες. Θέλω σύγχρονο τεχνολογικά CPU, όχι το αρχαίο 14nm που μας πλασάρει η Intel. Εγώ δεν αναβαθμίζω συχνά, τον 4770Κ τον έχω από το 2013. Παιχνίδια δεν παίζω πλέον καθόλου. Είχα προγραμματίσει από πέρυσι να πάω στον Zen 3, τώρα μας τα χάλασε η AMD με τις τιμές της. Τον 3700Χ δεν μου κάνει καρδιά να τον επιλέξω, είναι περσινό μοντέλο. Πίστευα ότι ο υποτιθέμενος 5700Χ θα κινείτο γύρω στα 350 €, αυτός ήταν ο στόχος μου.

Τώρα μάλλον θα αναβάλω την αναβάθμιση, βλέπουμε. Ίσως την άνοιξη αν η Intel παρουσιάσει κάτι της προκοπής, οι Zen 3 να πέσουν ή να παρουσιάσει η AMD και 5700Χ στο εύρος τιμής των 300 + €.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Crus είπε

αυτη ειναι τιμη ανευ φορου και σε αμερικανικο δολλαριο. Το avg launch price στην Ελλαδα ηταν 225 ευρω, οχι 200 δολλαρια..

η MSRP για την Ελλαδα εχει και 24% φορο. Αφου η συζητηση μας αφορα την Ελληνικη αγορα, δεν μπορεις να αφαιρεις τον φορο. Συν της αλλης λεγεται MSRP (suggested retail price) και αυτο δεν σημαινει οτι ακομα και τον φορο αν αφαιρεσεις θα ειναι η ιδια σε καθε χωρα με την συναλλαγματικη διαφορα.

το msrp ειναι σε δολλαρια οποτε με το φορο μια η αλλη βγαινει η τιμη σχεδον δλδ δεν υπολογιζουμε 200ευρω +24% ,για την ακριβεια στα 200 δολλαρια αν βαλουμε και ελληνικο φπα βγαινει 217ευρω. Η προτεινομενη τιμη περιλαμβανει και το κερδος

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί όχι 3700Χ; Σε τι ανάλυση θα παίζεις;

Δεν το χρειάζομαι για την ανάλυση τώρα, περισσότερο σαν future proof, σε 4K παίζω @ 60hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BabisTs είπε

στα daily είμαι στο 62-62.2 σε latency......αλλά max ο μικρός πήγε μπόμπα.....

https://www.insomnia.gr/forums/topic/709462-ryzen-3000-series-x570β550α520-μobos/?do=findComment&comment=58159788

Άρα θέλουν κ@λοσφηξιμο οι μνημες για να κατέβω εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...