Προς το περιεχόμενο

Dune Trilogy (2021+ΗΒΟΜax)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενταξει, και εμενα η αποψη μου ειναι οτι το Fury Road ειναι μια υπερτιμημενη μετριοτητα που δεν εχει καμια σχεση με τo Mad Max.

και γιαυτο παντα τονιζω οτι ηταν bubble hit, οπως το Warcraft. επειδη τα media παρoυσιασανε αυτες τις ταινιες (Dune και Fury Road) και εμπορικα επιτυχημενες, για να κανουν την συνδεση εσοδα = ποιοτητα = αποδοχη απο το κοινο, και να ενισχυσουν το status τους. αυτα τα sites παντα χρησιμοποιουν το BO ως μετρο ποιοτητας για τις ταινιες. αφου το κανουν, και εγω με την σειρα μου χρησιμοποιω το ιδιο μετρο, για να δειξω οτι τελικα δεν ηταν και τοσο γαματες ταινιες, οπως λεγανε.

μαλιστα, τον τελευταιο καιρο παρατηρησα οτι τα media εχουν αρχισει και αναγνωριζουν οτι τελικα το Fury Road δεν ηταν εμπορικη επιτυχια. καλιο αργα παρα ποτε.

παντως να ξεκαθαρισω οτι το Dune μου αρεσε, και ελπιζω να παει καλυτερα η συνεχεια. αλλα δεν το βλεπω. ενας λογος που εκανε και αυτα τα νουμερα, ειναι οτι δεν υπηρχε και κανα σοβαρος ανταγωνισμος, ενω ο κοσμος διψαγε για ταινιες μετα την διακοπη στα σινεμα που εφερε ο covid. τωρα που τα μεγαλα franchises επεστρεψαν, ισως να αδιαφορησει το κοινο αυτη την φορα. ιδωμεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 449
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απλα η διαφορα ειναι οτι το fury road και το dune πηραν καλα reviews, ασχετως αν δε πηγαν ιδιαιτερα καλα στο box office. 

Ενω το warcraft πατωσε στα reviews και ειχε παρομοια πορεια στο box office με τα 2 παραπανω.

εμενα μου αρεσαν και οι 3 αυτες.

επισης πλεον εχουν και αλλα metrics, η warner ξερει πολυ καλα ποσο καλα πηγε η ταινια στη συνδρομητικη της υπηρεσια.

εγω συμφωνω οτι ο κοσμος του dune ειναι δυσκολος για πολυ κοσμο(αρα για μεταφορα στο σινεμα/τιβι), ακομα περισσοτερο αν ποτε προχωρουσαν μετα τα 2 πρωτα βιβλια. για αυτο μου φανηκε περιεργο το καστινγκ τη sedoux, γιατι δειχνει οτι σχεδιαζουν τη τριτη ταινια που δεν τη θεωρουσα με τιποτα εξασφαλισμενη με βαση την περιορισμενη επιτυχια της πρωτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ειρωνια ειναι οτι το Warcraft, που θαφτηκε αδικως, πηγε καλυτερα απο αυτες τις ταινιες στα ταμεια. και καλο ειναι να αναφερεται αυτο, διοτι υπαρχει αρκετη παραπληροφορηση απo αυτα τα sites. ειναι ο λογος που οι φανς δεν καταλαβαινανε οταν τους λεγαμε οτι περιμενανε αδικα για την συνεχεια του Fury Road η οτι το Last Jedi σκοτωσε το Star  Wars. δεν καταλαβαινανε τοτε. καταλαβανε σημερα ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, KilliK είπε

ενταξει, και εμενα η αποψη μου ειναι οτι το Fury Road ειναι μια υπερτιμημενη μετριοτητα που δεν εχει καμια σχεση με τo Mad Max.

και γιαυτο παντα τονιζω οτι ηταν bubble hit, οπως το Warcraft. επειδη τα media παρoυσιασανε αυτες τις ταινιες (Dune και Fury Road) και εμπορικα επιτυχημενες, για να κανουν την συνδεση εσοδα = ποιοτητα = αποδοχη απο το κοινο, και να ενισχυσουν το status τους. αυτα τα sites παντα χρησιμοποιουν το BO ως μετρο ποιοτητας για τις ταινιες. αφου το κανουν, και εγω με την σειρα μου χρησιμοποιω το ιδιο μετρο, για να δειξω οτι τελικα δεν ηταν και τοσο γαματες ταινιες, οπως λεγανε.

μαλιστα, τον τελευταιο καιρο παρατηρησα οτι τα media εχουν αρχισει και αναγνωριζουν οτι τελικα το Fury Road δεν ηταν εμπορικη επιτυχια. καλιο αργα παρα ποτε.

παντως να ξεκαθαρισω οτι το Dune μου αρεσε, και ελπιζω να παει καλυτερα η συνεχεια. αλλα δεν το βλεπω. ενας λογος που εκανε και αυτα τα νουμερα, ειναι οτι δεν υπηρχε και κανα σοβαρος ανταγωνισμος, ενω ο κοσμος διψαγε για ταινιες μετα την διακοπη στα σινεμα που εφερε ο covid. τωρα που τα μεγαλα franchises επεστρεψαν, ισως να αδιαφορησει το κοινο αυτη την φορα. ιδωμεν.

Πάντα το έβρισκα αστείο ότι κάνουν ταινία για την Φουριοσα όταν το Fury Road ήταν ήδη η ταινία της γιατί σχέση με Μαντ Μαξ δεν είχε. Ο Τομ Χαρντι ήταν καλή επιλογή αλλά σπαταλήθηκε εντελώς. 

Βαρετός χαρακτήρας και θα έχει σιγουρά μια αποτυχία ταινία. Κρίμα που τις έφεραν τις Ανια-Τειλορ Τζοι με αυτήν την πιθανή πατάτα. 

Furiosa_Poster.jpg.8e0db8b1ffefefb210be63430483e646.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η πλακα ειναι οτι η ταινια ηταν απο τις πρωτες wokefest βασισμενη σε legacy franchise, οταν αρχισε να γινεται πιο PC το πολιτικο κλιμα τοτε. αλλα πολλοι δεν το ειχανε πιασει ακομη. τωρα προσφατα ειδα τον Nerdotic και τον Drinker να παραδεχονται οτι η ταινια ειναι woke af. οπως ειπα και πιο πανω, δεν καταλαβαινανε τοτε, καταλαβαινουν ομως σημερα.

οσο αφορα το σηκουελ, αν ηταν εξυπνος ο Miller, θα ειχε στην μεση της ταινιας ενα surprise cameo με τον Max του Mel. διαφορετικα, δεν την βλεπω να εχει την αναλογη επιτυχια του FR. εκτος και αν το budget ειναι πιο συγκρατημενο αυτη την φορα.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, KilliK είπε

η πλακα ειναι οτι η ταινια ηταν απο τις πρωτες wokefest βασισμενη σε legacy franchise, οταν αρχισε να γινεται πιο PC το πολιτικο κλιμα τοτε. αλλα πολλοι δεν το ειχανε πιασει ακομη. τωρα προσφατα ειδα τον Nerdotic και τον Drinker να παραδεχονται οτι η ταινια ειναι woke af. οπως ειπα και πιο πανω, δεν καταλαβαινανε τοτε, καταλαβαινουν ομως σημερα.

οσο αφορα το σηκουελ, αν ηταν εξυπνος ο Miller, θα ειχε στην μεση της ταινιας ενα surprise cameo με τον Max του Mel. διαφορετικα, δεν την βλεπω να εχει την αναλογη επιτυχια του FR. εκτος και αν το budget ειναι πιο συγκρατημενο αυτη την φορα.

Έχεις δίκιο σε όλα που λες, παραείσαι σωστός. Ένιωθα λες και έβλεπαν άλλη εντελώς ταινία άλλοι άνθρωποι που έριχναν έπαινο πάνω της και έλεγαν ότι είναι το ακριβώς αντίθετο από τι πραγματικό είναι, και καλά ότι είναι μια παραδοσιακή ταινία χωρίς πολίτικη ορθότητα, φεμινισμό και ότι είναι κάλο, παλιό σινεμά. Σκέτη πλύση εγκεφάλου και συστηματική άρνηση πραγματικότητας. Ήταν ότι πιο περίεργο αλλά τουλάχιστον, πολλοί έχουν πλέον αφυπνιστεί και την βλέπουν για την ασεβές μάπα που είναι που τολμάει να αποκαλεί το εαυτό της Μαντ Μαξ ενώ δεν είναι καν πρωταγωνιστής.

Περιττό να λεχθεί, το Fury Road και η μανία του με την Φουριοσα έκανε να χάσω σεβασμό για τον Τζορτζ Μίλερ. Κρίμα.

5c7e8c5c260000de03fdeda3.jpg.5c012a5095fb192547d58c37302c6b32.jpg

Επεξ/σία από achileesxi
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Helionar είπε

care to elaborate?

Καλά, φίλε, αν βλέπεις τώρα σταρ του Ντίσνεϊ Τσανελ σε ταινία Ντιουν και λες 'ολα καλά εδω' δεν ξέρω, ρε φίλε..

Δεν έχουν καμία σχέση με τους χαρακτήρες που υποδύονται, εμφανισιακά η συναισθηματικά. Όλη η ταινία απλά έβλεπε ποιον σταρ της στιγμής έχει για να βγάλει κανένα φράγκο (που προφανώς δούλεψε) και εχεσε πάνω σε ένα από τα πιο δημιουργικά, χρωματιστά και μεγαλειώδες μυθιστορήματα κάνοντας την τίποτα περισσότερο από μια στειρωμένη, βαρετή εκδοχή του εαυτού τους που δεν έχει ούτε μια σταγόνα της ψυχής και ειλικρίνειας που είχε η 'αποτυχημένη' ταινία του Ντέιβιντ Λιντς.

Έπρεπε να ήταν κάτι μαγικό αλά LOTR του Τζάκσον αλλά ήθελαν απλώς το γρήγορο χρήμα από έναν αουτερ που δάγκωσε περισσότερο από ότι μπορεί να φάει και ότι έκαναν ένα τόσο κεντρικό χαρακτηρο της σειράς μαύρη γυναίκα έτσι για τα πάρε δώσε δεν μου φάνηκε σωστό. Δεν έχεις πως να το δικαιολογήσεις αυτό, δεν έχει καμία σχέση και ήταν απλά ένα τσεκαρισμα κουτιών.

Φυσικά, είδα από την αντίδραση στο αρχικό ποστ ότι χτύπησα νεύρο κάπως. Ελπίζω όμως να έχει λίγο αξιοπρεπείς συζήτηση, όπως προσπάθησα εγώ με τόσο κείμενο αντί για να σε ειρωνευτω και να βάλω ένα confused εκεί λες και τι κάνει αυτό. Απλά, αυτό. Είναι μια εντελώς άψυχη ταινία και δεν είναι άξιο του μεγαλείου του μυθιστορήματος.

Έχω ακούσει ότι θα είναι και δειλοί και δεν θα βάλουν μέσα τον Θεϊκό Αυτοκράτορα τον Λέτο τον Δεύτερο μέσα και απλά θα κάνουν τα ασφαλής μέρη της σειράς χωρίς να ρισκάρουν. Ξέρω ότι είναι για λεφτά όλο το θέμα αλλά δεν το δικαιολογεί.

Επεξ/σία από achileesxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

Πρόσεχε τι ζητάς άλλη φορά... 😄

Ήταν στρατηγική απόφαση. Τώρα ξέρω με τι έχω να κάνω και αν πρέπει να δαπάνησω χρόνο. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Helionar είπε

Ήταν στρατηγική απόφαση. Τώρα ξέρω με τι έχω να κάνω και αν πρέπει να δαπάνησω χρόνο. 😁

Ούτε ένα επιχείρημα, ούτε απάντηση, ούτε τίποτα, έκανες ότι νόμιζα. Μόνο ειρωνεία και παραφροσύνη. Μπράβο. Είσαι εκπληκτικά προβλέψιμος, αλλά και εγώ από την φώτο προφίλ έπρεπε να ήξερα... υποθέτω και οι δυο μας μάθαμε κάτι καινούργιο σήμερα, ότι ανοησία νομίζεις για μένα και ότι έγραψα χωρίς να διαβάσεις ουτε μια γραμμή και εγώ ότι δεν είσαι για οποιαδήποτε συζήτηση. Μπράβο, αν το δουν οι ηθοποιοί ότι τους υπερασπίζεσαι με τόσο δυναμικότητα, μήπως σου δώσουν κανένα φιλάκι στο μαγουλο.

Κουλαρε με το reddit γιατί σου έχει σαπίσει το μυαλό..

Επεξ/σία από achileesxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...