Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2020


Kiritsenko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ε νομίζω όποιος ήταν σε διάσταση έτσι το έλυνε, απλά τώρα μπορεί να το κάνει πιο αυτοματοποιημένα...

Ρέ μάγκες πως γίνεται εικονικό διαζύγιο γισ πείτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 500
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Κανονικά πρέπει να ταυτίζεται με την κύρια κατοικία ή/και την έδρα σου...

Το οτι σε αφήνει το σύστημα να δηλώσεις ελεύθερα μια διεύθυνση δεν σημαίνει οτι είναι απλά μια τυχαία διεύθυνση αλληλογραφίας όπως αυθαίρετα υποθέτεις...

δεν ειναι τιποτα αυθαιρετο. αυτο προεκυψε κατοπιν ερωτησεως μου στην εφορια και συγκεκριμενα στο τμημα μητρωου. προσωπικα το εκανα απο το 2007 εως το 2014. τωρα στον πινακα 1 δηλωνω μια διευθυνση αλφα  κυριως το κανω ως διευθυνση αλληλογραφιας αλλα στον πινακα 5 δηλωνω αλλη διευθυνση εκει που πραγματικα μενω. περυσι δηλωνα την ιδια διευθυνση  στον πινακα 1 οπως ειπα παραπανω αλλα επειδη ημουν φιλοξενουμενος αλλου στον πινακα 6 δηλωνα την φιλοξενια με διευθυνση αλλη. 

οπως προειπα ολα αυτα τα ειχα ρωτησει στην εφορια και μαλιστα σε δυο διαφορετικες εφοριες απλα για να το επιβεβαιωσω. και την στιγμη που σε αφηνει  και το συστημα παει να πει οτι δεν ειναι και λαθος.

φετος αν εχει αλλαξει κατι δεν το ξερω αλλα πολυ αμφιβαλλω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, κάνω πρώτη φορά φορολογική, είχα εισοδήματα 3.485 από πρακτική άσκηση ΤΕΙ σαν (301 - Άθροισμα καθαρών ποσών από μισθούς ημερομίσθια κλπ) και 5.290 από κουμπαρά γονέα τα οποία κρατάνε και στα δίνουν σε κάποια ηλικία, σαν (403 - Εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα χωρίς έναρξη). Οι δαπάνες αγοράς αγαθών είναι (049 - 1.960). Μου βγάζει να δώσω 600+ ευρώ και άλλα τόσα για προκαταβολή επόμενου έτους.

Μπορεί να γίνει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που για 57 ολόκληρα ευρώ χάνω όλα τα επιδόματα μπορώ να κάνω κάτι; 

Δεν έκανα ακόμα δήλωση αλλά είδα ότι τα χάνω. Ίσως από την δουλειά της γυναίκας μου μπορεί να γίνει κάτι; είναι ημιαπασχοληση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, sold13r είπε

Καλησπέρα παιδιά, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, κάνω πρώτη φορά φορολογική, είχα εισοδήματα 3.485 από πρακτική άσκηση ΤΕΙ σαν (301 - Άθροισμα καθαρών ποσών από μισθούς ημερομίσθια κλπ) και 5.290 από κουμπαρά γονέα τα οποία κρατάνε και στα δίνουν σε κάποια ηλικία, σαν (403 - Εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα χωρίς έναρξη). Οι δαπάνες αγοράς αγαθών είναι (049 - 1.960). Μου βγάζει να δώσω 600+ ευρώ και άλλα τόσα για προκαταβολή επόμενου έτους.

Μπορεί να γίνει κάτι?

Αυτό με τον κουμπαρά μου έχει τύχει σε τύπισσα που ήταν ο πατέρας της στον ΟΤΕ

Το είχα ψάξει τότε είχα ψάξει και το νόμο, τους ειχα πάρει και τηλέφωνα και έτσι ήταν πηγαίνε σαν ελεύθερο επάγγελμα και προκαταβολή

Αυτή τη προκαταβολή του χρόνου θα την πάρεις επιστροφή, αλλά δες αν γίνεται να πας εφορία να στην βγάλουν γιατί είναι τελείως ανούσια

Ο γονιός αυτής της κοπέλας είχε πάει στην εφορία για αυτό και είπε ότι έβγαλε άκρη αλλά μόνο για το κομμάτι της προκαταβολής, αυτός τα είχε πάρει και για τον τρόπο της φορολογίας ως ελεύθερο επάγγελμα αλλά εκεί δεν μπορούσε να γίνει κάτι, έτσι φορολογείται αυτό

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Αυτό με τον κουμπαρά μου έχει τύχει σε τύπισσα που ήταν ο πατέρας της στον ΟΤΕ

Το είχα ψάξει τότε είχα ψάξει και το νόμο, τους ειχα πάρει και τηλέφωνα και έτσι ήταν πηγαίνε σαν ελεύθερο επάγγελμα και προκαταβολή

Αυτή τη προκαταβολή του χρόνου θα την πάρεις επιστροφή, αλλά δες αν γίνεται να πας εφορία να στην βγάλουν γιατί είναι τελείως ανούσια

Ο γονιός αυτής της κοπέλας είχε πάει στην εφορία για αυτό και είπε ότι έβγαλε άκρη αλλά μόνο για το κομμάτι της προκαταβολής, αυτός τα είχε πάρει και για τον τρόπο της φορολογίας ως ελεύθερο επάγγελμα αλλά εκεί δεν μπορούσε να γίνει κάτι, έτσι φορολογείται αυτό

Φίλε μου κι εμένα από ΟΤΕ είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, sold13r είπε

Φίλε μου κι εμένα από ΟΤΕ είναι...

Ψαξου αν μπορείς να γλιτώσεις την προκαταβολή

Διαφορετικά θα την πάρεις πίσω επιστροφή του χρόνου που δεν θα έχεις ανάλογο εισόδημα

Κατά τα άλλα αυτό που σου βγάζει το εκκαθαριστικό είναι το σωστό, σωστά το έχουν ανεβάσει οι οτετζηδες , δυστυχώς..

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

Ψαξου αν μπορείς να γλιτώσεις την προκαταβολή

Διαφορετικά θα την πάρεις πίσω επιστροφή του χρόνου που δεν θα έχεις ανάλογο εισόδημα

όπως και να χει μάλλον την κάτσαμε, ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Τις μηνιαίες πληρωμές των πιστωτικών καρτών τις βάζουμε στο 727/728 ή πάνε μόνο ειδικές περιπτώσεις; 

"συμπληρώνεται το ποσό που καταβάλατε για την τοκοχρεολυτική απόσβεση των χρεώσεων των πιστωτικών καρτών, εφόσον οι χρεώσεις αυτές οφείλονται σε αγορά μη καταναλωτικών αγαθών μέσω αυτών των πιστωτικών καρτών (αγορά αυτοκινήτου, μηχανήματος, πινάκων ζωγραφικής και λοιπών περιουσιακών στοιχείων)."
Επίσης είναι για της πληρωμές που περιέχουν πληρωμή ΤΌΚΩΝ στην πιστωτική κάρτα. αφου αναφέρει "
τοκοχρεολυτική απόσβεση δανείων"
Πάντα με επιφύλαξη φυσικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Εγώ που για 57 ολόκληρα ευρώ χάνω όλα τα επιδόματα μπορώ να κάνω κάτι; 

Δεν έκανα ακόμα δήλωση αλλά είδα ότι τα χάνω. Ίσως από την δουλειά της γυναίκας μου μπορεί να γίνει κάτι; είναι ημιαπασχοληση. 

ΠΟΙΑ επιδόματα, χάνεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ενοικίου το. Βασικότερο... Καμία ιδέα τι να κάνω; 

Νομίζω, έχεις γράψει ότι αυτά τα 17.557 είναι από μισθό.

Οπότε, δεν υπάρχει λύση η όχι ?

Αν είναι έτσι, πες στον εργοδότη σου να σου κόψει τα 57€, αλλά πάλι θα χάσεις 57 και θα πάρεις 175. Δεν είναι μεγάλη διαφορά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, sold13r said:

Καλησπέρα παιδιά, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, κάνω πρώτη φορά φορολογική, είχα εισοδήματα 3.485 από πρακτική άσκηση ΤΕΙ σαν (301 - Άθροισμα καθαρών ποσών από μισθούς ημερομίσθια κλπ) και 5.290 από κουμπαρά γονέα τα οποία κρατάνε και στα δίνουν σε κάποια ηλικία, σαν (403 - Εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα χωρίς έναρξη). Οι δαπάνες αγοράς αγαθών είναι (049 - 1.960). Μου βγάζει να δώσω 600+ ευρώ και άλλα τόσα για προκαταβολή επόμενου έτους.

Μπορεί να γίνει κάτι?

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1068/2018 δεν υπολογίζεται προκαταβολή για το επίδομα ΟΤΕ. Είσαι σίγουρος ότι σου βγάζει να πληρώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kosmasdel είπε

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1068/2018 δεν υπολογίζεται προκαταβολή για το επίδομα ΟΤΕ. Είσαι σίγουρος ότι σου βγάζει να πληρώσεις;

Μήπως επειδή το 5290 είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ από 3485 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...