Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2020


Kiritsenko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Δεν είναι προεπιλεγμένο. Το κουμπί της επιφύλαξης βρίσκεται τέρμα κάτω στο Ε1 και κλικάρετε όταν πιστεύομε όταν δεν είμαστε σίγουροι για την φορολογική κλίμακα που ανήκουμε η για κάτι που δηλώνουμε. Έχεις υποβάλει οριστικά το Ε1; 

ναι έκανα οριστική υποβολή και όχι δεν το τσέκαρα το κουμπί της επιφύλαξης. 

μήπως φταίει το ότι έχω επιστροφή?

Επεξ/σία από mylo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mylo είπε

ναι έκανα οριστική υποβολή και όχι δεν το τσέκαρα το κουμπί της επιφύλαξης. 

Δεν γνωρίζω ποια είναι η διαδικασία για την ακύρωση- απόρριψη της επιφύλαξης πάρε αύριο δευτέρα από τα τηλέφωνα που ανέβασα πιο πάνω στην ΔΟΥ σου στο τμήμα τον εκκαθαρίσεων και κάνε μια ερώτηση αν μπορούν να ακυρώσουν την επιφύλαξη ώστε να βγει το εκκαθαριστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/05/2020 at 16:18, mylo said:

ναι έκανα οριστική υποβολή και όχι δεν το τσέκαρα το κουμπί της επιφύλαξης. 

μήπως φταίει το ότι έχω επιστροφή?

Θα σου πουν να στείλεις ταχυδρομικά το Ε1 με ολα τα δικαιολογητικά που αντιστοιχούν σε ό,τι έχεις δηλώσει ώστε να την εκκαθαρίσουν. 

Η επιφύλαξη δεν ακυρώνεται από όσο ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Οι τροποποιητικες ξέρουμε περίπου πότε θα ανοίξουν; 

Έστειλα μήνυμα προχθές και απάντησαν ότι θα ανοίξουν "σε σύντομο χρονικό διάστημα".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2020 στις 3:48 ΜΜ, mylo είπε

κάνω την δήλωση και βγαίνει πιστωτικό. γράφει όμως: Η δήλωσή σας υποβλήθηκε με επιφύλαξη. Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάρισή της θα πρέπει να προσκομίσετε αντίγραφο της υποβληθείσας δήλωσης με όλα τα δικαιολογητικά στη Δ.Ο.Υ. εντός τριάντα (30) ημερών.

πάω χύμα στην εφορία ή πλέον θέλουν με ραντεβού? στα δικαιολογητικά βάζω και αποδείξεις  μισθοδοσίας και αγορών μέσω κάρτας?

ΟΛΑ τα δικαιολογητικά, χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2020 στις 4:18 ΜΜ, mylo είπε

ναι έκανα οριστική υποβολή και όχι δεν το τσέκαρα το κουμπί της επιφύλαξης. 

μήπως φταίει το ότι έχω επιστροφή?

επικοινώνησες Τελικά τι Σου ανέφεραν; 

Δεν  Έχει σημασία Που έχεις Επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kosmasdel είπε

Θα σου πουν να στείλεις ταχυδρομικά το Ε1 με ολα τα δικαιολογητικά που αντιστοιχούν σε ό,τι έχεις δηλώσει ώστε να την εκκαθαρίσουν. 

Η επιφύλαξη δεν ακυρώνεται από όσο ξέρω. 

 

10 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΟΛΑ τα δικαιολογητικά, χρειάζονται.

Επικοινώνησα με τη ΔΟΥ και με είπαν να τα στείλω ταχυδρομικά γιατί δεν δέχονται κόσμο καθώς και μια υπεύθυνη δήλωση ότι κατά λάθος την υπεβαλα με επιφύλαξη. Η πλάκα είναι ότι το ταχυδρομείο είναι στο ισόγειο και η εφορία στον 6ο. 😀

Μόλις τώρα, asdfnikos είπε

επικοινώνησες Τελικά τι Σου ανέφεραν; 

Δεν  Έχει σημασία Που έχεις Επιστροφή.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2020 στις 4:18 ΜΜ, mylo είπε

ναι έκανα οριστική υποβολή και όχι δεν το τσέκαρα το κουμπί της επιφύλαξης. 

μήπως φταίει το ότι έχω επιστροφή?

Απλά το πάτησες κατά λάθος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε διαμέρισμα που είμαι ενοικιαστής(επίσημα με συμβόλαιο και αποδοχή στο taxisnet), ο ιδιοκτήτης μου έχει παραχωρήσει δικαίωμα υπεκμίσθωσης. Το διαμέρισμα αυτό το εκμεταλλεύτηκα το 2019 μέσω airbnb ως φυσικό πρόσωπο και όχι μέσω κάποιας εταιρικής μορφής(ΙΚΕ/ΕΠΕ etc). έχω τα εξής ερωτήματα για όποιον γνωρίζει, καθότι είμαι επιφυλακτικός για όσα μου είπε ο νυν λογιστής μου :

1)είναι δυνατόν να δηλώσω αυτό το διαμέρισμα ως κατοικία ή είναι εμπόδιο το ότι την εκμεταλλεύομαι; εξ όσων γνωρίζω δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι αυτή η κύρια κατοικία μου, σωστά;

2) πρέπει να πληρωθεί χαρτόσημο και αν ναι πάνω σε ποιο ποσό; ο λογιστής ισχυρίζεται ότι πρέπει να καταβληθεί χαρτόσημο 3,6% επί των εσόδων από την εκμετάλλευση ενώ εγώ πιστεύω ότι πρέπει να καταβληθεί χαρτόσημο 3,6% επί του συνολικού ετήσιου ενοικίου.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mylo είπε

Επικοινώνησα με τη ΔΟΥ και με είπαν να τα στείλω ταχυδρομικά γιατί δεν δέχονται κόσμο καθώς και μια υπεύθυνη δήλωση ότι κατά λάθος την υπεβαλα με επιφύλαξη. Η πλάκα είναι ότι το ταχυδρομείο είναι στο ισόγειο και η εφορία στον 6ο. 😀

Δεν εχει σημασια που ειναι το ταχυδρομειο, όλα τα γραμματα περνανε πρωτα απο το Κεντρο Διαλογης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Equalpresent είπε

Καλησπέρα, σε διαμέρισμα που είμαι ενοικιαστής(επίσημα με συμβόλαιο και αποδοχή στο taxisnet), ο ιδιοκτήτης μου έχει παραχωρήσει δικαίωμα υπεκμίσθωσης. Το διαμέρισμα αυτό το εκμεταλλεύτηκα το 2019 μέσω airbnb ως φυσικό πρόσωπο και όχι μέσω κάποιας εταιρικής μορφής(ΙΚΕ/ΕΠΕ etc). έχω τα εξής ερωτήματα για όποιον γνωρίζει, καθότι είμαι επιφυλακτικός για όσα μου είπε ο νυν λογιστής μου :

1)είναι δυνατόν να δηλώσω αυτό το διαμέρισμα ως κατοικία ή είναι εμπόδιο το ότι την εκμεταλλεύομαι; εξ όσων γνωρίζω δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι αυτή η κύρια κατοικία μου, σωστά;

2) πρέπει να πληρωθεί χαρτόσημο και αν ναι πάνω σε ποιο ποσό; ο λογιστής ισχυρίζεται ότι πρέπει να καταβληθεί χαρτόσημο 3,6% επί των εσόδων από την εκμετάλλευση ενώ εγώ πιστεύω ότι πρέπει να καταβληθεί χαρτόσημο 3,6% επί του συνολικού ετήσιου ενοικίου.

Ευχαριστώ!

1)Είναι λίγο προβληματική η περίπτωσή σου, γιατί αλλού δηλώνεται η κύρια κατοικία και το ενοίκιό της, αλλού η κατοικία που υπεκμισθώνεις. Ως πραγματικό γεγονός θα έπρεπε να μπορείς να το δηλώσεις κάπως σαφώς, αλλά δε νομίζω να βρεις σίγουρη απάντηση για το πως. Θα μπορούσες να κάνεις είτε χρονικό επιμερισμό (αυτούς τους μήνες έμενα εδώ και δεν το νοίκιαζα-τους άλλους έμενα αλλού και το νοίκιαζα) ή να διακρίνεις ξεχωριστούς χώρους (αν είχες δηλώσει ως μερική τη βραχυχρόνια μίσθωση), ή κάτι άλλο. Εντελώς πρακτικά, αν το δηλώσεις απλά και σαν κύρια κατοικία και σαν υπεκμισθούμενη, πρώτον δε θα συναντήσεις τεχνικό πρόβλημα, δεύτερον θα έχεις αυξημένη φορολογική ύλη (δε θα μπορεί να σου πει κανείς ότι δήλωσες λιγότερα). Πρόσεξε όμως γιατί θέλει συννενόηση με τον ιδιοκτήτη, αν φαίνεται ότι εκείνος πήρε απο σένα Χ ποσό και εσύ δηλώσεις 2*Χ (αν βάλεις όλο το ενοίκιο σε δυο μεριές) μπορεί να έχετε θέμα σε ενδεχόμενη διασταύρωση.

Τα παραπάνω είναι σκέψεις μου εκ του ασφαλούς, αν μου το ζητούσες σαν πελάτης το πιθανότερο είναι να σου απαντούσα ότι δεν γίνεται :) 

2)Υπάρχει σαφής εγκύκλιος για το θέμα, εσύ έχεις δίκιο. Θα το δει σίγουρα και ο ιδιοκτήτης στο εκκαθαριστικό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mezger είπε

1)Είναι λίγο προβληματική η περίπτωσή σου, γιατί αλλού δηλώνεται η κύρια κατοικία και το ενοίκιό της, αλλού η κατοικία που υπεκμισθώνεις. Ως πραγματικό γεγονός θα έπρεπε να μπορείς να το δηλώσεις κάπως σαφώς, αλλά δε νομίζω να βρεις σίγουρη απάντηση για το πως. Θα μπορούσες να κάνεις είτε χρονικό επιμερισμό (αυτούς τους μήνες έμενα εδώ και δεν το νοίκιαζα-τους άλλους έμενα αλλού και το νοίκιαζα) ή να διακρίνεις ξεχωριστούς χώρους (αν είχες δηλώσει ως μερική τη βραχυχρόνια μίσθωση), ή κάτι άλλο. Εντελώς πρακτικά, αν το δηλώσεις απλά και σαν κύρια κατοικία και σαν υπεκμισθούμενη, πρώτον δε θα συναντήσεις τεχνικό πρόβλημα, δεύτερον θα έχεις αυξημένη φορολογική ύλη (δε θα μπορεί να σου πει κανείς ότι δήλωσες λιγότερα). Πρόσεξε όμως γιατί θέλει συννενόηση με τον ιδιοκτήτη, αν φαίνεται ότι εκείνος πήρε απο σένα Χ ποσό και εσύ δηλώσεις 2*Χ (αν βάλεις όλο το ενοίκιο σε δυο μεριές) μπορεί να έχετε θέμα σε ενδεχόμενη διασταύρωση.

Τα παραπάνω είναι σκέψεις μου εκ του ασφαλούς, αν μου το ζητούσες σαν πελάτης το πιθανότερο είναι να σου απαντούσα ότι δεν γίνεται :) 

2)Υπάρχει σαφής εγκύκλιος για το θέμα, εσύ έχεις δίκιο. Θα το δει σίγουρα και ο ιδιοκτήτης στο εκκαθαριστικό του.

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σου και για την επιβεβαίωση με την εγκύκλιο! Το εκτιμώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Equalpresent είπε

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σου και για την επιβεβαίωση με την εγκύκλιο! Το εκτιμώ πολύ!

πλήρωσε έναν λογιστή να βγάλει τα μάτια του στο διάβασμα, να πάρει την ευθύνη και κάνε ότι σου πει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γνωριζει καποιος αν σε καποιο πεδιο της φορολογικης δηλωσης προσυμπληρωνεται κατι αν μου βαλουν στον λογαριασμο μου  στην τραπεζα χρηματα οπως ενα ποσο πχ των 200 ευρω? δηλαδη να παει ενας φιλος και να ζητησει απο την τραπεζα να βαλουν στον λογαριασμο μου αυτο το παραπανω ποσο.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...