Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2020


Kiritsenko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sonikk είπε

γνωριζει καποιος αν σε καποιο πεδιο της φορολογικης δηλωσης προσυμπληρωνεται κατι αν μου βαλουν στον λογαριασμο μου  στην τραπεζα χρηματα οπως ενα ποσο πχ των 200 ευρω? δηλαδη να παει ενας φιλος και να ζητησει απο την τραπεζα να βαλουν στον λογαριασμο μου αυτο το παραπανω ποσο.

εεεε γιατί να εμφανίζεται Και σε ποιον κωδικό να εμφανίζεται; Σαν δωρεά Δηλαδή;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sonikk είπε

γνωριζει καποιος αν σε καποιο πεδιο της φορολογικης δηλωσης προσυμπληρωνεται κατι αν μου βαλουν στον λογαριασμο μου  στην τραπεζα χρηματα οπως ενα ποσο πχ των 200 ευρω? δηλαδη να παει ενας φιλος και να ζητησει απο την τραπεζα να βαλουν στον λογαριασμο μου αυτο το παραπανω ποσο.

Aλιμονο αν οι τραπεζες προσυμπληρωναν σε καποιο κωδικο τα διάφορα ποσά που μεταφερονται απο λογ/σμο σε λογ/σμο.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2020 στις 5:11 ΠΜ, sonikk είπε

φυσικα και γινεται.το εκανα επι πολλα χρονια οταν μου χρειαστηκε. η πρωτη σελιδα πανω-πανω με τα στοιχεια-πινακα 1- ουσιαστικα λειτουργει ως διευθυνση αλληλογραφιας με την ααδε.  εκει που πραγματικα μενεις δηλωνεται στον πινακα 5. 

γιατι να ταυτιζεται η φορολογικη εδρα με την κατοικια?ρητορικο το ερωτημα. μπορεις να κανεις εναρξη με εδρα στην ταδε περιοχη  και να μενεις σε δικο σου σπιτι ή με νοικι σε αλλη περιοχη. η επαγγελματικη εδρα  ακομη και αν ειναι το πατρικο σου δεν ειναι απαραιτητο να εχει σχεση με το που πραγματικα  κοιμασαι!

 

Στις 26/5/2020 στις 9:48 ΠΜ, Joshua21 είπε

Αν η φορολογική έδρα δεν ταυτίζεται με την κατοικία, τότε θα πρέπει να έχεις κάποιο μισθωτήριο για αυτή.

Το που κοιμάσαι είναι άσχετο.

Επειδή ρώτησα την εφορία, το θεωρητικά φυσιολογικό και το ρητορικό δεν ταυτίζεται όπως πάντα με το φορολογικό στην Ελλάδα :wacko:

Να επιβεβαιώσω ότι τελικά είναι υποχρεωτικό, όταν έχεις έναρξη με έδρα το σπίτι, να ταυτίζεται με την διεύθυνση κατοικίας!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Επειδή ρώτησα την εφορία, το θεωρητικά φυσιολογικό και το ρητορικό δεν ταυτίζεται όπως πάντα με το φορολογικό στην Ελλάδα :wacko:

Να επιβεβαιώσω ότι τελικά είναι υποχρεωτικό, όταν έχεις έναρξη με έδρα το σπίτι, να ταυτίζεται με την διεύθυνση κατοικίας!

Εγω ρωτησα το πρωτο, δηλ. όχι μισθωτηριο ή επαγγελματικη εδρα(1η παραγραφο στο πρωτο quote).

Γιαυτο σου ειπαν κατι?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rus είπε

Εγω ρωτησα το πρωτο, δηλ. όχι μισθωτηριο ή επαγγελματικη εδρα(1η παραγραφο στο πρωτο quote).

Γιαυτο σου ειπαν κατι?

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Εγώ παλιά είχα δηλωμένο το πατρικό μου, με δωρεάν παραχώρηση από τους γονείς. Τώρα νοικιάζω σπίτι, κανονικά με μισθωτήριο στο όνομά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Εγώ παλιά είχα δηλωμένο το πατρικό μου, με δωρεάν παραχώρηση από τους γονείς. Τώρα νοικιάζω σπίτι, κανονικά με μισθωτήριο στο όνομά μου.

Εννοω να δηλωσεις αλλο σπιτι στον πινακα 1, άλλο στον πινακα 5. Χωρις να τιθεται θεμα επαγελλματικης εδρας ή μισθωτηρίου, πες οτι εισαι μια απλη νοικοκυρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rus είπε

Εννοω να δηλωσεις αλλο σπιτι στον πινακα 1, άλλο στον πινακα 5. Χωρις να τιθεται θεμα επαγελλματικης εδρας ή μισθωτηρίου, πες οτι εισαι μια απλη νοικοκυρα. 

οχι δεν το ξέρω αυτό.

Για μένα τέτοια θέματα, θα έπρεπε να τα επιλύει αυτόματα το taxis.

Εφόσον βλέπει ότι αλλάζεις διεύθυνση κατοικίας (το είχα κάνει ήδη ηλεκτρονικά αυτό δηλώνοντας την νέα κατοικία στο taxis και είχα ανεβάσει μισθωτήριο ), θα έπρεπε να κάνει διασταύρωση και χτυπάει αμέσως το σύστημα και να σε μπλοκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, The_Judas είπε

οχι δεν το ξέρω αυτό.

Για μένα τέτοια θέματα, θα έπρεπε να τα επιλύει αυτόματα το taxis.

Εφόσον βλέπει ότι αλλάζεις διεύθυνση κατοικίας (το είχα κάνει ήδη ηλεκτρονικά αυτό δηλώνοντας την νέα κατοικία στο taxis και είχα ανεβάσει μισθωτήριο ), θα έπρεπε να κάνει διασταύρωση και χτυπάει αμέσως το σύστημα και να σε μπλοκάρει.

Γιατι να σε μπλοκαρει, δεν επιτρεπεται δηλαδη? Το κανουν πολλοι.

Για μια ακομα φορα να πω ότι ΔΕΝ μιλαω για μισθωτηριο.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rus είπε

Γιατι να σε μπλοκαρει, δεν επιτρεπεται δηλαδη? Το κανουν πολλοι.

Για μια ακομα φορα να πω ότι ΔΕΝ μιλαω για μισθωτηριο.

και εγώ αυτό ήξερα και αυτό είχα ακουστά.

Έστειλα ερώτημα και μίλησα και με τον εφοριακό στη ΔΟΥ και μου είπε ότι αν έχεις έδρα το σπίτι, πρέπει να είναι και ταυτόχρονα ίδια και η διεύθυνση που δηλώνεις ως κατοικία.

Το ίδιο μου είπε και λογιστής που είχα ρωτήσει.

 

 

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Έστειλα ερώτημα και μίλησα και με τον εφοριακό στη ΔΟΥ και μου είπε ότι αν έχεις έδρα το σπίτι, πρέπει να είναι και ταυτόχρονα ίδια και η διεύθυνση που δηλώνεις ως κατοικία.

Τι εδρα, επαγγελματικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, The_Judas είπε

ναι με επαγγελματική έδρα το σπίτι.

Μα δε μιλαω για κατι τετοιο, ποσες φορες πρεπει να το πω?

Τον Πινακα 1 πρεπει να τον συμπληρωσουν ολοι οι φορολογουμενοι, σωστα? Συνεπως δε σημαινει οτι η διευθυνση που βαζουν στο πινακα αυτο είναι απαραιτήτως η επαγγελματικη τους εδρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, acomaedo είπε

Προφανώς για να φορολογηθείς σαν μπλοκάκι. Αλλιώς ότι θες κανείς.

το αν θα φορολογηθείς ή όχι σαν μπλοκάκι (μάλλον εννοείς σαν μισθωτός της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013 ) ελέγχεται αρχικά από τον ΚΑΔ σου στο Ε3 σε τεχνικό επίπεδο -αν δεν έχεις τον σωστό καδ τρώς άκυρο και να το επιλέξεις- και στη συνέχεια από δική σου δήλωση ότι παίρνεις το 75% των εσόδων σου από έναν εργοδότη (με μέγιστους τους 3)

 

το τι γράφεις στα σπίτια δεν έχει να λέει 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rus είπε

Μα δε μιλαω για κατι τετοιο, ποσες φορες πρεπει να το πω?

Τον Πινακα 1 πρεπει να τον συμπληρωσουν ολοι οι φορολογουμενοι, σωστα? Συνεπως δε σημαινει οτι η διευθυνση που βαζουν στο πινακα αυτο είναι απαραιτήτως η επαγγελματικη τους εδρα.

Στον πίνακα 1 στο Ε1 γράφει:  "ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ Ή ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΕΣ" . Επίσης ως επαγγελματίας, αν δεις στο Ε3 πάλι τραβάει από εκεί την διεύθυνση.

Κατά τ'άλλα δεν ξέρω. Σου λέω τι μου είπε ο εφοριακός, ότι πρέπει να το αλλάξω επειδή έχω έδρα το σπίτι.

Αν είχα κατάστημα/καφετέρια/γραφείο κλπ, δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Ακόμη και αν το άφηνα όμως, ίσως να μην το παρατηρούσε και κανένας. Δεν είμαι και σίγουρος αν κάνει τέτοιου είδους διασταυρώσεις αυτόματα το taxis.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...