Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου Α κατοικίας λόγο κορονοιου


Lalakis1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Lalakis1975 είπε

Ρέ φίλε μου πως θα με κάνει 4ωρο ενώ έχω σύμβαση κλαδική 17 χρόνια ; δεν μπορεί να γίνει αυτό. 

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να με βάλει να δουλεύω 15 μέρες και 15 μέρες Εργανη, τίποτα άλλο. 

Offtopic: Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για την δουλειά σου και την σύμβασή σου, ούτε το πόσο απαραίτητος είσαι για την λειτουργία της επιχείρησης (στην οποία περίπτωση εννοείται σε κρατάει φουλ κανονικά και άλλος θα έχεις τις μειώσεις), αλλά σου είπα το πιθανότερο σενάριο. Αν δεν βγαίνουν τα νούμερα, ίσως να το κάνει έτσι, αλλά μην θεωρείς δεδομένο ότι αν είσαι με αναστολή σύμβασης θα υπάρχουν επιδόματα από το κράτος.

Πιστεύω πως τα λεφτά τελείωσαν (τα έφαγε ο Μέτζης του Νεούκτη και ο Φιλθίζοντος του Διάτι του Τουάνα), και για αυτό βιάζονται να τελειώσουν τα μέτρα, για να μην καταρρεύσει το σύστημα και να πετάξουν το μπαλάκι στους εργοδότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Offtopic: Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για την δουλειά σου και την σύμβασή σου, ούτε το πόσο απαραίτητος είσαι για την λειτουργία της επιχείρησης (στην οποία περίπτωση εννοείται σε κρατάει φουλ κανονικά και άλλος θα έχεις τις μειώσεις), αλλά σου είπα το πιθανότερο σενάριο. Αν δεν βγαίνουν τα νούμερα, ίσως να το κάνει έτσι, αλλά μην θεωρείς δεδομένο ότι αν είσαι με αναστολή σύμβασης θα υπάρχουν επιδόματα από το κράτος.

Πιστεύω πως τα λεφτά τελείωσαν (τα έφαγε ο Μέτζης του Νεούκτη και ο Φιλθίζοντος του Διάτι του Τουάνα), και για αυτό βιάζονται να τελειώσουν τα μέτρα, για να μην καταρρεύσει το σύστημα και να πετάξουν το μπαλάκι στους εργοδότες.

Το πολύ πολύ να με διώξει αλλά με αποζημίωση κάτι που στην περίπτωση αυτή με βολεύει. 

Τα λεφτά τελείωσαν σίγουρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

 

Πιστεύω πως τα λεφτά τελείωσαν (τα έφαγε ο Μέτζης του Νεούκτη και ο Φιλθίζοντος του Διάτι του Τουάνα), και για αυτό βιάζονται να τελειώσουν τα μέτρα, για να μην καταρρεύσει το σύστημα και να πετάξουν το μπαλάκι στους εργοδότες.

τα λεφτα τελειωσαν και οι ιδιοκτητες μειναμε με το @@ στο χερι και την υποσχεση οτι θα εχουμε καποιο μειωμενο ενφια και φορολογια απο τα ενοικια που κουτσουρευτηκαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

τα λεφτα τελειωσαν και οι ιδιοκτητες μειναμε με το @@ στο χερι και την υποσχεση οτι θα εχουμε καποιο μειωμενο ενφια και φορολογια απο τα ενοικια που κουτσουρευτηκαν.

Καλά, αυτό με τους ιδιοκτήτες των κατοικιών/καταστημάτων είναι άλλη πίκρα, πιστεύω θα νομοθετηθεί μια μείωση ΕΝΦΙΑ οπότε κουτσά στραβά θα ισορροπήσει το πράγμα.

Βέβαια το που θα βρεθούν τα λεφτά για το κράτος στο τέλος από την ανύπαρκτη φορολογία δεν ξέρω, και εκεί είναι που θα έρθει το μεγάλο αγγούρι για όλους μας, σε όποια κατηγορία κι αν ανήκουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Ρέ φίλε μου πως θα με κάνει 4ωρο ενώ έχω σύμβαση κλαδική 17 χρόνια ; δεν μπορεί να γίνει αυτό. 

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να με βάλει να δουλεύω 15 μέρες και 15 μέρες Εργανη, τίποτα άλλο. 

Μόνο για μέλη λέει είναι... 40 ευρώ τον χρόνο. 

ψάξε  Π.Ν.Π. 68Ά/20.3.2020 παράγραφος 9

αυτό με το 15 μέρες εργάνη δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς, αλλά δε νομίζω να δίνει στον εργαζόμενο κάποια επιδότηση το κράτος

θα είναι εκ περιτροπής με μισό μισθό στην ουσία 

 

για μόνιμη άλλαγη της σύμβασης ναι βέβαια πρέπει να συμφωνήσεις κι εσύ, αν και πιστεύω ότι πολλοί θα φάνε πίεση για κάτι τέτοιο γιατί αυτό έρχομαι 15 μέρες και 15 όχι σε πολλές δουλειές απλά δε δουλεύει.. άρα 4ωρος στα λόγια και μειωμένος μισθός 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ψάξε  Π.Ν.Π. 68Ά/20.3.2020 παράγραφος 9

αυτό με το 15 μέρες εργάνη δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς, αλλά δε νομίζω να δίνει στον εργαζόμενο κάποια επιδότηση το κράτος

θα είναι εκ περιτροπής με μισό μισθό στην ουσία 

για μόνιμη άλλαγη της σύμβασης ναι βέβαια πρέπει να συμφωνήσεις κι εσύ, αν και πιστεύω ότι πολλοί θα φάνε πίεση για κάτι τέτοιο γιατί αυτό έρχομαι 15 μέρες και 15 όχι σε πολλές δουλειές απλά δε δουλεύει.. άρα 4ωρος στα λόγια και μειωμένος μισθός 

Θα ζητήσω απόλυση φίλε μου... Καταγγελία και απόλυση με αποζημίωση. Δεν πρόκειται αν αντεχω τα κόλπα τους... Ήδη είμαι χαμένος οπότε παίρνω αυτα που δικαιούμαι και γειά σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Θα ζητήσω απόλυση φίλε μου... Καταγγελία και απόλυση με αποζημίωση. Δεν πρόκειται αν αντεχω τα κόλπα τους... Ήδη είμαι χαμένος οπότε παίρνω αυτα που δικαιούμαι και γειά σας. 

εσύ θα ζητήσεις, αλλά αν έχεις αποζημίωση στο θεό θα σου κάνουν;

επίσης αν έχουν ως επιχείρηση εκμεταλλευτεί τις διάφορες ευνοϊκές διατάξεις αυτής της περιόδου, δεν παίζει να απολύσουν και να τους παρακαλέσεις και κολλητοί να είστε 

απλά τους έχει δοθεί η δυνατότητα να σε στέλνουν σπίτι σου χωρίς πολλά πολλά για να μην έχουν να ανησυχούν για όλο το κόστος σου και είναι πιο απλό από ότι η μέχρι τώρα εκ περιτροπής (όχι ότι και αυτή δεν πέρναγε με το έτσι θέλω βέβαια) 

και κακά τα ψέματα με την ανεργία που θα παίξει θα παρακαλάμε να έχουμε κάποια δουλειά, δεν ξέρω πόσοι θα είναι διατεθείμενοι για μπαϊράκι

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εσύ θα ζητήσεις, αλλά αν έχεις αποζημίωση στο θεό θα σου κάνουν;

επίσης αν έχουν ως επιχείρηση εκμεταλλευτεί τις διάφορες ευνοϊκές διατάξεις αυτής της περιόδου, δεν παίζει να απολύσουν και να τους παρακαλέσεις και κολλητοί να είστε 

απλά τους έχει δοθεί η δυνατότητα να σε στέλνουν σπίτι σου χωρίς πολλά πολλά για να μην έχουν να ανησυχούν για όλο το κόστος σου και είναι πιο απλό από ότι η μέχρι τώρα εκ περιτροπής (όχι ότι και αυτή δεν πέρναγε με το έτσι θέλω βέβαια) 

και κακά τα ψέματα με την ανεργία που θα παίξει θα παρακαλάμε να έχουμε κάποια δουλειά, δεν ξέρω πόσοι θα είναι διατεθείμενοι για μπαϊράκι

Βρε συ τι λες; δεν υπογράφω νέα σύμβαση... Η θα παίρνω 1000 η θα με διώξει, άλλη λύση δεν υπάρχει. 

Είμαι σε εταιρία με 150 άτομα όχι στο μπακάλικο του κυρ Κώστα... Θα πληρώσει αν θέλει να με διώξει. 

Εγώ δεν υπογράφω τίποτα νέο πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Βρε συ τι λες; δεν υπογράφω νέα σύμβαση... Η θα παίρνω 1000 η θα με διώξει, άλλη λύση δεν υπάρχει. 

Είμαι σε εταιρία με 150 άτομα όχι στο μπακάλικο του κυρ Κώστα... Θα πληρώσει αν θέλει να με διώξει. 

Εγώ δεν υπογράφω τίποτα νέο πάντως. 

είπαμε σύμβαση δεν υπογράφεις αν δε θες 

εκ περιτροπής όμως δεν χρειάζεται να συμφωνήσες 

όσο για αυτά με τα μπακάλικα και τα 150 άτομα μη μου τα λες εμένα δεν με αγγίζουν και δεν στέκουν κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

είπαμε σύμβαση δεν υπογράφεις αν δε θες 

εκ περιτροπής όμως δεν χρειάζεται να συμφωνήσες 

όσο για αυτά με τα μπακάλικα και τα 150 άτομα μη μου τα λες εμένα δεν με αγγίζουν και δεν στέκουν κιόλας

Και πως θα με βάλουν να δουλέψω χωρίς να υπογράψω κάτι; πως γίνεται να δεχτεί κάποιος το 4ωρο; δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό. 

Το 2012 που με πήγε από 1400 στα 1000 με ρώτησε θα υπογράψεις; είπα ναι. 

Τώρα δεν υπογράφω ούτε σε όνειρο, εκτός αν με κάνει όντως 4ωρο και δουλεύω όντως 4ωρο. Το. Έτσι με συμφέρει γιατί από πίσω έχει επιδόματα ένα σωρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Lalakis1975 είπε

Και πως θα με βάλουν να δουλέψω χωρίς να υπογράψω κάτι; πως γίνεται να δεχτεί κάποιος το 4ωρο; δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό. 

Το 2012 που με πήγε από 1400 στα 1000 με ρώτησε θα υπογράψεις; είπα ναι. 

Τώρα δεν υπογράφω ούτε σε όνειρο, εκτός αν με κάνει όντως 4ωρο και δουλεύω όντως 4ωρο. Το. Έτσι με συμφέρει γιατί από πίσω έχει επιδόματα ένα σωρό. 

το τετράωρο είναι αλλαγή σύμβασης

το εκ περιτροπής σημαίνει οτι δουλεύεις 8ωρα, αλλά όχι όλα και αυτό μπορεί να επιβληθεί μονομερώς 

 

είτε σε κάνει 4ωρο πάντως είτε σου πει να έρχεσαι τις μισές μέρες το μήνα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, μισός μισθός 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόφτης στα επιδόματα από Μάιο μόλις ανακοινώθηκε..δεν έχουν λεφτά τέλος. 

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

το τετράωρο είναι αλλαγή σύμβασης

το εκ περιτροπής σημαίνει οτι δουλεύεις 8ωρα, αλλά όχι όλα και αυτό μπορεί να επιβληθεί μονομερώς 

Αυτό ναι γίνεται... Λογικά όμως θα με πληρώνει το κράτος την διαφορά χρημάτων. 

Μίσος μισθός χωρίς να υπογράψω; με μπερδεύεις. 

Το χειρότερο που μπορεί να γίνει στο έγραψα πιο πάνω... 

15 μέρες θα με πληρώνει αυτός και 15 το κράτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

 Λογικά όμως θα με πληρώνει το κράτος την διαφορά χρημάτων. 

 

ή όχι; 

με την παραδοσιακή εκ περιτροπής όπως γινόταν έως τώρα κανέναν δεν πλήρωνε το κράτος 

δε νομίζω να γίνει και τώρα

 

έγινε ο,τι έγινε τώρα με τα 800αρια, δε νομίζω να συνεχιστεί κάτι ανάλογο 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

ή όχι; 

με την παραδοσιακή εκ περιτροπής κανέναν δεν πλήρωνε το κράτος 

δε νομίζω να γίνει και τώρα

Οκ θα με πληρώνει πλαγίως τότε... Θα παίρνω όλα τα επιδόματα... Πάλι κέρδος θα έχω φίλε μου. Για να στο ξεκαθαρίσω εμένα με. Συμφέρει να μην δουλεύω... 

Με δύο παιδιά παίρνω τα πάντα και κάθομαι και έχω σχεδόν τα ίδια λεφτά με πριν. 

 

Είμαι περίεργος όμως αυτό που λες πως θα γίνει... Μιλάμε για κλαδικές συμβάσεις... 

Εκατομύρια θα βγουν στο δρόμο κ θα γίνει ο χαμός του χαμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση εαν γνωρίζετε: Σε οικογένεια ( σύζυγοι με τέκνα) όπου το συμβόλαιο της οικίας είναι στο όνομα ατόμου όπου δεν σταμάτησε την εργασία του λόγω ιού και το άλλο άτομο σταμάτησε υποχρεωτικά λόγω μέτρων δικαιούνται την μείωση αυτή μιας και μιλάμε για α κατοικία;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...