Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου Α κατοικίας λόγο κορονοιου


Lalakis1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, zio10 είπε

Γίνονται πολλά χωρίς να υπογράψει πάντως. Πχ μειωμένο ένοικιο χωρίς να συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης. Άρα μπορεί να γίνει κι αυτό με τις συμβάσεις, είναι η κατάσταση τέτοια.

Δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά μόλις άκουσα τον υπουργό να λέει... Δεν υπάρχουν τα 800 πλέον. 

Άρα προβλέπεται πανικός.... Θα δούμε λίγο έμεινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πού είπε ότι δεν υπάρχουν πλέον τα 800€;

Εγώ διάβασα ότι θα το πάρουν λιγότεροι, ότι βασικά δε θα το πάρουν όσοι τους έχει ζητηθεί να γυρίσουν στη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πού είπε ότι δεν υπάρχουν πλέον τα 800€;

Εγώ διάβασα ότι θα το πάρουν λιγότεροι, ότι βασικά δε θα το πάρουν όσοι τους έχει ζητηθεί να γυρίσουν στη δουλειά.

Μάλλον το έγραψα λάθος... Δεν υπάρχουν ακόμα 800 είπε, εκτός αν κατάλαβα λάθος. 

Όταν λες λιγότεροι τι εννοείς ; οι περισσότεροι νομίζω τα πήραμε. 

Εγώ από ότι κατάλαβα θέλει να ανοίξει τα περισσότερα μαγαζιά για να μην δώσει ακόμα 800...

Γιαυτό βιάζονται γιατί λένε δεν θέλουν να βάλουν χέρι το μαξιλάρι που υπάρχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Lalakis1975 είπε

Αυτό βρε συ έχει γίνει το 2012...τωρα φυσικά μιλάμε για μεγαλύτερη καταστροφή αλλά υπάρχουν λύσεις, εξωτερικό και ειδικά Αγγλία για όποιον μπορεί να πάει να φύγει εχτές. 

Εμείς που θα μείνουμε εδώ θα φαμε... Σ... Α... 

Από την άλλη αν θέλουν ρίχνουν τα ενοίκια όμως, δικά τους είναι ότι θέλουν κάνουν και με το δίκιο τους, γιαυτό σου είπα... Αν μας λυπηθουν... Δικαίωμα τους είναι αν κάτσεις να το σκεφτείς. 

Νομίζω ότι αν έχει παιδιά ο άλλος δεν γίνεται αυτό που λες, ας απαντήσει κάποιος δικηγόρος όμως. Κλειστή την έχω απλά κάποιες φορές χρειάζεται να μαθαίνω νέα. 

Συγκεκριμένα έχω αρχίσει και βλέπω νετφλιξ όταν δεν με απασχολούν τα μικρά. 

Σχετικά με το έξω Αγγλία κλπ, είστε εκτός πραγματικότητας ύπαρχε τρομερή ύφεση και όσοι δεν ήταν στελέχη σε μεγάλες εταιρίες είναι άνεργοι πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Σχετικά με το έξω Αγγλία κλπ, είστε εκτός πραγματικότητας ύπαρχε τρομερή ύφεση και όσοι δεν ήταν στελέχη σε μεγάλες εταιρίες είναι άνεργοι πλέον.

Τι μας λες; ο φίλος μου ο Μάρκος είναι σε φορτηγό οδηγός και κονομαει τα άντερα του, τώρα αν μιλας για καρέκλα φυσικά, έχουν Άγγλους πολλούς να κάθονται δεν χρειάζονται και Έλληνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, acomaedo είπε

Έχω την εντύπωση ότι στο ιδιωτικό συμφωνητικό (ενοικιαστήριο) γράφει ότι ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε και το βρήκε της τελείας αρεσκείας του, σε αρίστη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για να χρησιμοποιηθεί. Για όλη τη διάρκεια της μίσθωσης ο εκμισθωτής δεν έχει καμία υποχρέωση συντήρησης ή επισκευής ζημιών και βλαβών του μισθίου για την αποκατάσταση των οποίων αποκλειστική ευθύνη και υποχρέωση έχει ο μισθωτής.
Άρα αν έχει υπογράψει κάτι αντίστοιχο ο ts τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

 

3 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Τι μας λες; ο φίλος μου ο Μάρκος είναι σε φορτηγό οδηγός και κονομαει τα άντερα του, τώρα αν μιλας για καρέκλα φυσικά, έχουν Άγγλους πολλούς να κάθονται δεν χρειάζονται και Έλληνες. 

Εγώ σε καρέκλα στη Ελλάδα κονομαω περισσότερα από τον φορτηγατζή φίλο σου !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos1973 είπε

Εγώ σε καρέκλα στη Ελλάδα κονομαω περισσότερα από τον φορτηγατζή φίλο σου !!!!!

Καλά κράτα μικρό καλάθι φίλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Καλά κράτα μικρό καλάθι φίλε 

Γιατί σου έδειξε τι κονομαει ο φίλος σου?? Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, εάν δεν δεις με τα μάτια σου ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Γιατί σου έδειξε τι κονομαει ο φίλος σου?? Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, εάν δεν δεις με τα μάτια σου ...........

καλα φιλος ειναι ,ξερει ποσα παιρνω και ξερω και εγω ποσα παιρνει, παντως για διακοπες ξοδευει χειμωνα-καλοκαιρι 30 χιλιαρικα ,δεν τα λες και λιγα την στιγμη που ο μεσος Ελληνας ξοδευει 5 με το ζορι και ΑΝ ! Η γυναικα του ειναι δασκαλα στην Αγγλια υποψιν οποτε εχουμε και δευτερο μισθο αλλα και παλι δεν τους φτανουμε . και που εισαι ο οδηγος εκει δουλευει 12-14 ωρες οποτε μιλαμε και για καλη υπερωρια !

Επεξ/σία από Lalakis1975
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ethnos.gr/oikonomia/102052_epidoma-800-eyro-kobetai-i-tha-ftanei-ta-534-eyro-daneia-se-epiheiriseis

 

Τελικά έριξαν το ποσό στα 534....σαν να σου λένε τραβα να δουλέψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lalakis1975 είπε

καλα φιλος ειναι ,ξερει ποσα παιρνω και ξερω και εγω ποσα παιρνει, παντως για διακοπες ξοδευει χειμωνα-καλοκαιρι 30 χιλιαρικα ,δεν τα λες και λιγα την στιγμη που ο μεσος Ελληνας ξοδευει 5 με το ζορι και ΑΝ ! Η γυναικα του ειναι δασκαλα στην Αγγλια υποψιν οποτε εχουμε και δευτερο μισθο αλλα και παλι δεν τους φτανουμε . και που εισαι ο οδηγος εκει δουλευει 12-14 ωρες οποτε μιλαμε και για καλη υπερωρια !

Το ξέρω τι παίρνει δεν είναι το ίδιο με το είδα τι παίρνει....στη Αγγλία την δουλειά των οδηγών την κάνουν Πακια, Βούλγαροι Ρουμάνοι και Πολωνοί, να μην αρχίσουμε για τους μισθούς των Δασκάλων......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Το ξέρω τι παίρνει δεν είναι το ίδιο με το είδα τι παίρνει....στη Αγγλία την δουλειά των οδηγών την κάνουν Πακια, Βούλγαροι Ρουμάνοι και Πολωνοί, να μην αρχίσουμε για τους μισθούς των Δασκάλων......

Καλά φίλε εσύ παίρνεις πιο πολλά, τέλος αυτό το θέμα έχουμε άλλα θέματα να λύσουμε εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, zio10 είπε

Για Μάιο ποτέ θα πούνε τι γίνεται; Λογικά όσοι δεν θα δουλέψουν θα δώσουν μειωμένο και για Μάιο;

δεν ειπαν ακομα αλλα εγω σκεφτομαι να δωσω μειωμενο και τον Μαιο...πουνα την βγαλω με 800 για 3 μηνες-στην ουσια μιλαμε 3 μηνες μεχρι να πληρωθεις ξανα εστω και αν πιασεις δουλεια στις 18 Μαη !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, zio10 είπε

Για Μάιο ποτέ θα πούνε τι γίνεται; Λογικά όσοι δεν θα δουλέψουν θα δώσουν μειωμένο και για Μάιο;

Μπορεί να το τρενάρουν, όπως ακούστηκε για τα 800€ ότι δε θα το δικαιούνται όσοι επιστρέψουν στις δουλειές τους 15 Μαΐου και μετά (αν ισχύει και αν εφαρμοστεί).

Ίσως δηλαδή περιμένουν να δουν ποιοι θα επιστρέψουν και μετά να μπουν στη διαδικασία να δώσουν.

Εγώ που έχω πληρώσει ήδη ολόκληρο Μάρτη και Απρίλη θα δώσω μειωμένο Μάιο που το δικαιούμαι ούτως ή άλλως (αφού θα μετακυλήσει η έκπτωση ένα μήνα), οπότε για Ιούνιο φαντάζομαι θα έχει βγει άκρη. Κάπως έτσι πιστεύω ότι θα είναι οι περισσότεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...