Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου Α κατοικίας λόγο κορονοιου


Lalakis1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Μόνο η μειωμένη ζήτηση μπορεί να ρίξει τις τιμές των ενοικίων, και αυτό θα γίνει είτε αν ο αριθμός των ενοικιαστών μειωθεί (χλωμό το κόβω), είτε αν η πλειοψηφία των ενοικιαστών μετακινηθεί σε πιο φτηνά σπίτια (και πάλι χλωμό) και έτσι θα πέσουν οι τιμές μόνο στα ακριβά.

Μέχρι στιγμής πάντως το μόνο που βλέπω είναι ορισμένα airbnb να βγαίνουν προς μακροχρόνια μίσθωση αλλά με εξωφρενικές τιμές, δεν νομίζω να επηρεάσουν τις τιμές στα υπόλοιπα.

εγω ξερω παντως 2 ζευγαρια με παιδια στη πολυκατοικια μου τον απριλη δεν τον πληρωσανε(ουτε μειωμενο) γιατι ηταν τοσο καιρο απληρωτοι κ μολις πληρωθηκανε κλεισανε τρυπες.Κανονισε να μας μαζεψει ολους κ εγω την εγραψα κανονικα γιατι εν μεσω πανδημιας ηθελε συναντηση με τοσα ατομα στη σκαλα!Εν ολιγοις ειπε σε ολους οτι να κοψουν το λαιμο τους κ να τα βρουν,οτι θα τους πεταξει εξω!Ειμαι σιγουρος οτι ηδη καποιοι δεν θα εχουν να πληρωσουν και θα γινουν πιο πολλοι σιγα σιγα.Υπαρχει κατα τη γνωμη μου λαθος γνωμη οτι με το που θα ανοιξουν κανα 2 μαγαζια μαζι με τα κομωτηρια οτι ολα θα ηταν σαν πριν κ περα βρεχει...

Φρικαρα με την ιδιοκτητρια επρεπε για λιγο να δειξει κατανοηση σε αυτους που δεν δουλευουν κ εχουν παιδια να ταισουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, zoupous είπε

Εγω ειμαι στρατιωτικος κ παιρνω 960 το μηνα.Δεν ειχα κανενα παραπονο.Αλλα ελα μου όμως που τελη φλεβαρη καποιοι την είχανε ψιλιαστει τη δουλεια και διωξανε τη γυναικα μου κ δε δικαιουται τιποτα.Της βγαλανε επιδομα οαεδ και δοξα τον θεο,αλλα καποια στιγμη θα τελειωσει κ αυτο.Θελω να πω πως το νοικι μας ειναι 400 ε και δε ξερω αν θα μπορεσω να ανταποκριθω.Επισης εχει ακουστει οτι θα φαμε μειωση οπος ολος ο κοσμος δηλ..Η ιδιοκτητρια ζει απο τα ενοικια μιας κ εχει 2 πολυκατοικιες αθηνα κ εχει κανει στο παρελθον πολλες εξωσεις σε ανθρωπους με μωρα παιδια!Μακαρι να πεσουν να βρω καπου αλλου γιατι δε την παλευω καστανο.

Ας ελπίσουμε να μας κάνουν την χάρη οι πλούσιοι να τα ρίξουν τότε.. Γιατί χωρίς τον απλό λαό θα πάψουν να υπάρχουν και πλούσιοι. Χαζοί είναι στην Αγγλία που έχουν βασιλιά ; ξέρουν τι κάνουν... Αγγλία φίλε κάνουν ζωή οι πάντες,φιλαράκι ήδη ετοιμάζεται για 30 ημέρες διακοπές σε όλη την Ελλάδα, έχει κάνει ήδη βίντεο για τα μέρη που θα επισκεφτεί και εμείς εδώ κλαίμε για το μαμημενο το ενοίκιο... 

Μια ζωή θα κλαίμε γιατί τους δίνουμε το δικαίωμα. 

 

2 λεπτά πριν, zoupous είπε

εγω ξερω παντως 2 ζευγαρια με παιδια στη πολυκατοικια μου τον απριλη δεν τον πληρωσανε(ουτε μειωμενο) γιατι ηταν τοσο καιρο απληρωτοι κ μολις πληρωθηκανε κλεισανε τρυπες.Κανονισε να μας μαζεψει ολους κ εγω την εγραψα κανονικα γιατι εν μεσω πανδημιας ηθελε συναντηση με τοσα ατομα στη σκαλα!Εν ολιγοις ειπε σε ολους οτι να κοψουν το λαιμο τους κ να τα βρουν,οτι θα τους πεταξει εξω!Ειμαι σιγουρος οτι ηδη καποιοι δεν θα εχουν να πληρωσουν και θα γινουν πιο πολλοι σιγα σιγα.Υπαρχει κατα τη γνωμη μου λαθος γνωμη οτι με το που θα ανοιξουν κανα 2 μαγαζια μαζι με τα κομωτηρια οτι ολα θα ηταν σαν πριν κ περα βρεχει...

Φρικαρα με την ιδιοκτητρια επρεπε για λιγο να δειξει κατανοηση σε αυτους που δεν δουλευουν κ εχουν παιδια να ταισουν.

Δεν μπορεί να διώξει αν έχουν συμβόλαιο... 

Ίσως σε 6 μήνες ναι Οκ αλλά άμεσα με τίποτα. Φυσικά ο ενοικιαστής πρπει να πληρώσει κ ο άλλος έχει έξοδα αλλά ας κάνουν τα στραβά μάτια για δύο μήνες όλοι δεν θα πάθουν κάτι σοβαρό.. Αυτοί έχουν να μείνουν, εμείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Δεν μπορεί να διώξει αν έχουν συμβόλαιο... 

Ίσως σε 6 μήνες ναι Οκ αλλά άμεσα με τίποτα. Φυσικά ο ενοικιαστής πρπει να πληρώσει κ ο άλλος έχει έξοδα αλλά ας κάνουν τα στραβά μάτια για δύο μήνες όλοι δεν θα πάθουν κάτι σοβαρό.. Αυτοί έχουν να μείνουν, εμείς; 

Λάθος κάνεις, εφόσον ο ενοικιαστής δεν πληρώνει τότε ο ιδιοκτήτης μπορεί να κάνει έξωση μέσα σε 40 ημέρες. Σε κανονικές συνθήκες βέβαια, γιατί αυτές τις ημέρες δεν λειτουργεί σχεδόν τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Λάθος κάνεις, εφόσον ο ενοικιαστής δεν πληρώνει τότε ο ιδιοκτήτης μπορεί να κάνει έξωση μέσα σε 40 ημέρες. Σε κανονικές συνθήκες βέβαια, γιατί αυτές τις ημέρες δεν λειτουργεί σχεδόν τίποτα.

Άλλο ρε συ δεν πληρώνει καθόλου κ άλλο χρωστάει 3-4 μηνιάτικα γενικώς. Αν δεν πληρώνει κάποιος καθόλου τότε μιλάμε για ζώον νταξει. Εγώ ομιλώ τις περιπτώσεις που τυχαίνει κάτι, ή που όπως θα γίνει σύντομα... Θα μας κάνουν μείωση όλους στο μισθό. Να μένει κάποιος τσάμπα ούτε εγώ το βρίσκω σωστό εννοείται. Τωρα για αυτές τις ημέρες του ιού πιστεύω αν πεις στον ιδιοκτήτη να δώσεις λιγότερα δε θα πει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως αυτοι που ειχαν airbnb θα φανε πολυ μεγαλη φολα σιγουρα  μεχρι τελους του ετους... Ισως μετα την ανοιξη  η αγορα παλι να επανεθλει σιγα σιγα παλι...Οπως και αυτοι που νοικιαζουν σε φοιτητες... Εγω πιστευω οτι μια μικρη μειωση  μπορει να υπαρξει..

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lalakis1975 είπε

Άλλο ρε συ δεν πληρώνει καθόλου κ άλλο χρωστάει 3-4 μηνιάτικα γενικώς. Αν δεν πληρώνει κάποιος καθόλου τότε μιλάμε για ζώον νταξει. Εγώ ομιλώ τις περιπτώσεις που τυχαίνει κάτι, ή που όπως θα γίνει σύντομα... Θα μας κάνουν μείωση όλους στο μισθό. Να μένει κάποιος τσάμπα ούτε εγώ το βρίσκω σωστό εννοείται. Τωρα για αυτές τις ημέρες του ιού πιστεύω αν πεις στον ιδιοκτήτη να δώσεις λιγότερα δε θα πει κάτι. 

Άκου πως γίνεται, δεν χρειάζεται να φτάσει να χρωστάει 3-4 μήνες, αν ο ενοικιαστής αποδεδειγμένα καθυστερήσει για δεύτερη φορά την πληρωμή τότε μια χαρά μπορεί ο ιδιοκτήτης να προχωρήσει στη διαδικασία έξωσης που ολοκληρώνεται σε 40 ημέρες.

Επίσης από που προκύπτει ότι θα γίνει μείωση στον μισθό όλων μας? Πάντως εννοείται πως αν γίνει κάτι τέτοιο, φυσικά και θα παρασυρθούν προς τα κάτω τα ενοίκια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Άκου πως γίνεται, δεν χρειάζεται να φτάσει να χρωστάει 3-4 μήνες, αν ο ενοικιαστής αποδεδειγμένα καθυστερήσει για δεύτερη φορά την πληρωμή τότε μια χαρά μπορεί ο ιδιοκτήτης να προχωρήσει στη διαδικασία έξωσης που ολοκληρώνεται σε 40 ημέρες.

Επίσης από που προκύπτει ότι θα γίνει μείωση στον μισθό όλων μας? Πάντως εννοείται πως αν γίνει κάτι τέτοιο, φυσικά και θα παρασυρθούν προς τα κάτω τα ενοίκια.

Δεν εννοώ 3 μηνες συνεχόμενα... Κάτι μπορεί να τύχει ρε συ οικογένεια έχουν όλοι. Τον πρώτο μήνα αν δεν πληρώσεις τρέχει η εγγύηση... Τον δεύτερο και τρίτο μήνα οκ φεύγεις εννοείται. Αλλά αν είσαι σωστός θα δώσεις έστω τα μισά αν υπάρξει πρόβλημα σοβαρό, οπότε ίσως λέω στο 12μηνο χρωστάς σύνολο 3 ενοίκια, δεν τα λες λίγα αλλά όχι και να σε διώξει εφόσον όντως δίνεις κάτι και νιώθει ο άλλος ότι προσπαθείς. 

Για τους μισθούς ότι ακούω από τηλεόραση... Μακάρι να μην πέσουν γιατί θα πάει μπάλα η φάση για όλους.

Πάντως εγώ έχω αλλάξει δύο φορές σπίτι και είμαι ευχαριστημένος από τους ιδιοκτήτες, ειδικά από αυτόν που ήμουν 12 χρόνια, πέρυσι ήρθα σε νέο σπίτι λίγο καλύτερο και οκ θα δούμε πως θα πάει στη πορεία, όλα θα εξαρτηθούν από τους μισθούς που θα υπάρχουν στην Ελλάδα... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια βλεπω να ερχεται κατρακυλα οικονομικα...μακαρι να βγω ψευτης.Πιστευω απο αυγουστο θα πεσουν τα ενοικια γιατι θα εχουν πεσει τρελες πιστολες και οχι απο επιλογη.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Δεν εννοώ 3 μηνες συνεχόμενα... Κάτι μπορεί να τύχει ρε συ οικογένεια έχουν όλοι. Τον πρώτο μήνα αν δεν πληρώσεις τρέχει η εγγύηση... Τον δεύτερο και τρίτο μήνα οκ φεύγεις εννοείται. Αλλά αν είσαι σωστός θα δώσεις έστω τα μισά αν υπάρξει πρόβλημα σοβαρό, οπότε ίσως λέω στο 12μηνο χρωστάς σύνολο 3 ενοίκια, δεν τα λες λίγα αλλά όχι και να σε διώξει εφόσον όντως δίνεις κάτι και νιώθει ο άλλος ότι προσπαθείς. 

Για τους μισθούς ότι ακούω από τηλεόραση... Μακάρι να μην πέσουν γιατί θα πάει μπάλα η φάση για όλους.

Πάντως εγώ έχω αλλάξει δύο φορές σπίτι και είμαι ευχαριστημένος από τους ιδιοκτήτες, ειδικά από αυτόν που ήμουν 12 χρόνια, πέρυσι ήρθα σε νέο σπίτι λίγο καλύτερο και οκ θα δούμε πως θα πάει στη πορεία, όλα θα εξαρτηθούν από τους μισθούς που θα υπάρχουν στην Ελλάδα... 

Στο ξαναλέω, δεν τα ξέρεις/έχεις καταλάβει καλά. Η εγγύηση ΔΕΝ θεωρείται μίσθωμα. Στην πρώτη καθυστέρηση έχεις προειδοποίηση με εξώδικο, αν εξοφλήσεις μέσα σε 15 ημέρες είσαι οκ. Στην δεύτερη καθυστέρηση όμως έφυγες, ακόμα και αν εξοφλήσεις άμεσα το όποιο χρέος. Αυτά ακριβώς προβλέπει η νομοθεσία, το τι πιστεύεις εσύ πως θα έπρεπε να ισχύει δεν έχει καμία σημασία.

Όσο για την τηλεόραση κλείστη τη ρημάδα, για την ψυχική σου υγεία και μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, zoupous είπε

εγω παιδια βλεπω να ερχεται κατρακυλα οικονομικα...μακαρι να βγω ψευτης.Πιστευω απο αυγουστο θα πεσουν τα ενοικια γιατι θα εχουν πεσει τρελες πιστολες και οχι απο επιλογη.

Αυτό βρε συ έχει γίνει το 2012...τωρα φυσικά μιλάμε για μεγαλύτερη καταστροφή αλλά υπάρχουν λύσεις, εξωτερικό και ειδικά Αγγλία για όποιον μπορεί να πάει να φύγει εχτές. 

Εμείς που θα μείνουμε εδώ θα φαμε... Σ... Α... 

Από την άλλη αν θέλουν ρίχνουν τα ενοίκια όμως, δικά τους είναι ότι θέλουν κάνουν και με το δίκιο τους, γιαυτό σου είπα... Αν μας λυπηθουν... Δικαίωμα τους είναι αν κάτσεις να το σκεφτείς. 

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στο ξαναλέω, δεν τα ξέρεις/έχεις καταλάβει καλά. Η εγγύηση ΔΕΝ θεωρείται μίσθωμα. Στην πρώτη καθυστέρηση έχεις προειδοποίηση με εξώδικο, αν εξοφλήσεις μέσα σε 15 ημέρες είσαι οκ. Στην δεύτερη καθυστέρηση όμως έφυγες, ακόμα και αν εξοφλήσεις άμεσα το όποιο χρέος. Αυτά ακριβώς προβλέπει η νομοθεσία, το τι πιστεύεις εσύ πως θα έπρεπε να ισχύει δεν έχει καμία σημασία.

Όσο για την τηλεόραση κλείστη τη ρημάδα, για την ψυχική σου υγεία και μόνο.

Νομίζω ότι αν έχει παιδιά ο άλλος δεν γίνεται αυτό που λες, ας απαντήσει κάποιος δικηγόρος όμως. Κλειστή την έχω απλά κάποιες φορές χρειάζεται να μαθαίνω νέα. 

Συγκεκριμένα έχω αρχίσει και βλέπω νετφλιξ όταν δεν με απασχολούν τα μικρά. 

Επεξ/σία από Lalakis1975
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Νομίζω ότι αν έχει παιδιά ο άλλος δεν γίνεται αυτό που λες, ας απαντήσει κάποιος δικηγόρος όμως. Κλειστή την έχω απλά κάποιες φορές χρειάζεται να μαθαίνω νέα. 

Συγκεκριμένα έχω αρχίσει και βλέπω νετφλιξ όταν δεν με απασχολούν τα μικρά. 

Ο ενοικιαστής το μόνο που μπορεί να κάνει είναι ανακοπή της απόφασης (προφασιζόμενος οποιοδήποτε λόγο, ακόμα και τα παιδιά), αλλά κατά κανόνα δεν γίνεται ποτέ γιατί χρειάζονται αρκετά χρήματα τα οποία αν τα είχε θα είχε πληρώσει το ενοίκιο. Μόνο οι "στρατηγικοί κακοπληρωτές" κάνουν κάτι τέτοια.

Επίσης από την τηλεόραση κάθε άλλο παρά νέα μαθαίνεις, αν θέλεις ενημέρωση μια χαρά μπορείς μέσω ίντερνετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ο ενοικιαστής το μόνο που μπορεί να κάνει είναι ανακοπή της απόφασης (προφασιζόμενος οποιοδήποτε λόγο, ακόμα και τα παιδιά), αλλά κατά κανόνα δεν γίνεται ποτέ γιατί χρειάζονται αρκετά χρήματα τα οποία αν τα είχε θα είχε πληρώσει το ενοίκιο. Μόνο οι "στρατηγικοί κακοπληρωτές" κάνουν κάτι τέτοια.

Επίσης από την τηλεόραση κάθε άλλο παρά νέα μαθαίνεις, αν θέλεις ενημέρωση μια χαρά μπορείς μέσω ίντερνετ.

γιαυτο σου λεω βρε συ ,αν εχεις παιδια δεν κανεις τετοιες χαζομαρες,θα βρεθεις με τον ανθρωπο θα μιλησεις θα δωσεις οτι μπορεις κλπ κλπ,τωρα αν χασεις την δουλεια σου εκει δεν ξερω τι γινεται....ευχομαι να μην συμβει σε κανεναν . Διαβαζω και μεσω ιντερνετ εννοειται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lalakis1975 είπε

γιαυτο σου λεω βρε συ ,αν εχεις παιδια δεν κανεις τετοιες χαζομαρες,θα βρεθεις με τον ανθρωπο θα μιλησεις θα δωσεις οτι μπορεις κλπ κλπ,τωρα αν χασεις την δουλεια σου εκει δεν ξερω τι γινεται....ευχομαι να μην συμβει σε κανεναν . Διαβαζω και μεσω ιντερνετ εννοειται .

Αν χάσεις τη δουλειά σου, βράστα.

Αν χάσεις μέρος του εισοδήματος σου, το πιο λογικό είναι να μετακομίσεις σε υποδεέστερο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Αν χάσεις τη δουλειά σου, βράστα.

Αν χάσεις μέρος του εισοδήματος σου, το πιο λογικό είναι να μετακομίσεις σε υποδεέστερο σπίτι.

Ε ναι ενταξει ειναι και αυτο μια λυση αλλα γνωστος μου νοικιασε 50 μετρα με το ζορι και να ειναι στα 280, θελω να πω δεν εχει πιο φθηνα απο 250 και ειναι πολυ παλια σπιτια, οι τιμες ειναι περιεργες αυτη τη στιγμη ετσι νομιζω. κατι θα πρεπει να αλλαξει να γινουν σωστες ,να υπαρχουν και με 200 ευρω σπιτια και ας μην εχουν θερμανση οκ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2020 στις 1:27 ΜΜ, Lalakis1975 είπε

Και πως θα με βάλουν να δουλέψω χωρίς να υπογράψω κάτι; πως γίνεται να δεχτεί κάποιος το 4ωρο; δεν το έχω ακούσει ποτέ αυτό. 

Το 2012 που με πήγε από 1400 στα 1000 με ρώτησε θα υπογράψεις; είπα ναι. 

Τώρα δεν υπογράφω ούτε σε όνειρο, εκτός αν με κάνει όντως 4ωρο και δουλεύω όντως 4ωρο. Το. Έτσι με συμφέρει γιατί από πίσω έχει επιδόματα ένα σωρό. 

Γίνονται πολλά χωρίς να υπογράψει πάντως. Πχ μειωμένο ένοικιο χωρίς να συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης. Άρα μπορεί να γίνει κι αυτό με τις συμβάσεις, είναι η κατάσταση τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...