Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου Α κατοικίας λόγο κορονοιου


Lalakis1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

δεν ειπαν ακομα αλλα εγω σκεφτομαι να δωσω μειωμενο και τον Μαιο...πουνα την βγαλω με 800 για 3 μηνες-στην ουσια μιλαμε 3 μηνες μεχρι να πληρωθεις ξανα εστω και αν πιασεις δουλεια στις 18 Μαη !!

Αν δεν πούνε πως θα δώσεις μειωμένο όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ε λογικά θα το συζητήσει με τον ιδιοκτήτη. 

Ή μπορεί και με το ζόρι, όπως έχουν ήδη πει κάποιοι.

παιδια ο ιδιοκτητης θα εχει να φαει ηρεμηστε , εμεις με τοσες μερες εκτος εργασιας δεν μπορουμε να δωσουμε τοσα πολλα λεφτα !!

Ας παρουν μειωμενο 2 μηνες και τελος -δεν ειπαμε ολο το χρονο .

57 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αν δεν πούνε πως θα δώσεις μειωμένο όμως;

Εγώ θα βάλω τώρα τον Απρίλιο γιατί μπήκα 25/5, για τον Μάιο θα περιμένω λίγο και μάλλον θα τον βάλω και τον Μάιο μειωμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Εγώ δικαιούμαι τη μείωση ενοικίου και τύπωσα κανονικά και το χαρτί με τα στοιχεία. Εϊμαι σε αναστολή όπως και η ιδιοκτήτρια. Πήρα τα 800 όπως και αυτή.
Λοιπόν, η ιδιοκτήτριά μου είναι μεγάλη σκύλα. Όταν μπήκα σπίτι δεν μου έβαλε τίποτα, ακόμη και θερμοστάτη χαλασμένο που είχε όταν άριχισαν τα κρύα μου λέει άλλαξέ τον και πάρ'τον όταν φύγεις. Έτσι μου είπε και για τη μπαταρία του μπάνιου, για το τηλέφωνο του μπάνιου και πολλά άλλα που όταν μπήκα έδωσα για το κωλόσπιτο 300 ευρώ. Και τι θα τα κάνω όταν φύγω; Θα τα πουλήσω; Φοβάμαι να την πάρω τηλέφωνο γιατί όταν την έπαιρνα στις αρχές έλεγε "ωχ τι έγινε πάλι, έχω έξοδα, και εγώ δεν έχω να τα φτιάξω, φτιάξτα εσύ, μάλιστα όταν μπήκα και της είπα για την χαλασμένη κλειδαριά της εξώπορτας, με κατηγόρησε ότι η κλειδαριά που ήταν χαλασμένη τη χάλασα εγώ, ευτυχώς υπήρχαν φωτογραφίες απο την αγγελία που το είχε βάλει πριν το νοικιάσω (ευτυχώς τις είχα κατεβάσει στο κινητό) και της την έστειλα της ρουφιάνας να δει ότι ήταν έτσι απο πριν. Απο τότε δε θέλω ούτε να επικοινωνώ με κανέναν τρόπο μαζί της. Της βάζω τα χρήματα να είμαι τυπικός και δεν θέλω πάρε δώσε. Ότι χαλάει το φτιάχνω μόνος μου αλλά τώρα που θα χάσει το 40% πολύ θα το χαρώ!
Εγώ αυτό το άτομο με τον τρόπο που μου φέρθηκε όχι μόνο δεν το λυπάμαι να του δώσω το 60% του ενοικίου, εύχομαι κάθε μήνα να δίνω το 60% αφού μου το επιτρέπει ο νόμος και να πάει να πνιγεί!
Αν ήταν σωστή μπορεί να το άφηνα κιόλας, οκ θα έλεγα, μου έφτιαξε ότι χρειάστηκα, μου φέρθηκε καλά ας μην την επιβαρύνω, κι αυτή δε δουλεύει κι εγώ δε δουλεύω, για όλους το ίδιο είναι, ας πάει στα κομμάτια, δεν θα σωθούμε απο 150€, αλλά στη συγκεκριμένη θα διεκδικήσω ότι προβλέπει ο νόμος και το 40% είναι 150€! Δεν της τα χαρίζω της ρουφιάνας με τίποτα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kapou Kapote είπε

Καλημέρα. Εγώ δικαιούμαι τη μείωση ενοικίου και τύπωσα κανονικά και το χαρτί με τα στοιχεία. Εϊμαι σε αναστολή όπως και η ιδιοκτήτρια. Πήρα τα 800 όπως και αυτή.
Λοιπόν, η ιδιοκτήτριά μου είναι μεγάλη σκύλα. Όταν μπήκα σπίτι δεν μου έβαλε τίποτα, ακόμη και θερμοστάτη χαλασμένο που είχε όταν άριχισαν τα κρύα μου λέει άλλαξέ τον και πάρ'τον όταν φύγεις. Έτσι μου είπε και για τη μπαταρία του μπάνιου, για το τηλέφωνο του μπάνιου και πολλά άλλα που όταν μπήκα έδωσα για το κωλόσπιτο 300 ευρώ. Και τι θα τα κάνω όταν φύγω; Θα τα πουλήσω; Φοβάμαι να την πάρω τηλέφωνο γιατί όταν την έπαιρνα στις αρχές έλεγε "ωχ τι έγινε πάλι, έχω έξοδα, και εγώ δεν έχω να τα φτιάξω, φτιάξτα εσύ, μάλιστα όταν μπήκα και της είπα για την χαλασμένη κλειδαριά της εξώπορτας, με κατηγόρησε ότι η κλειδαριά που ήταν χαλασμένη τη χάλασα εγώ, ευτυχώς υπήρχαν φωτογραφίες απο την αγγελία που το είχε βάλει πριν το νοικιάσω (ευτυχώς τις είχα κατεβάσει στο κινητό) και της την έστειλα της ρουφιάνας να δει ότι ήταν έτσι απο πριν. Απο τότε δε θέλω ούτε να επικοινωνώ με κανέναν τρόπο μαζί της. Της βάζω τα χρήματα να είμαι τυπικός και δεν θέλω πάρε δώσε. Ότι χαλάει το φτιάχνω μόνος μου αλλά τώρα που θα χάσει το 40% πολύ θα το χαρώ!
Εγώ αυτό το άτομο με τον τρόπο που μου φέρθηκε όχι μόνο δεν το λυπάμαι να του δώσω το 60% του ενοικίου, εύχομαι κάθε μήνα να δίνω το 60% αφού μου το επιτρέπει ο νόμος και να πάει να πνιγεί!
Αν ήταν σωστή μπορεί να το άφηνα κιόλας, οκ θα έλεγα, μου έφτιαξε ότι χρειάστηκα, μου φέρθηκε καλά ας μην την επιβαρύνω, κι αυτή δε δουλεύει κι εγώ δε δουλεύω, για όλους το ίδιο είναι, ας πάει στα κομμάτια, δεν θα σωθούμε απο 150€, αλλά στη συγκεκριμένη θα διεκδικήσω ότι προβλέπει ο νόμος και το 40% είναι 150€! Δεν της τα χαρίζω της ρουφιάνας με τίποτα.
 

Φίλε ηρέμησε κάποιοι ιδιοκτήτες ζούνε από αυτά τα λεφτά, φυσικά το 70% δεν έχει ανάγκη αλλά και πάλι μιλάμε για την περιουσία τους  και ότι μας κάνουν εξυπηρέτηση....αν θέλουν τα νοικιαζουν μη το ξεχνας. 

Θα σου πρότεινα να βρεις άλλο σπίτι και τελείωσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Φίλε ηρέμησε κάποιοι ιδιοκτήτες ζούνε από αυτά τα λεφτά, φυσικά το 70% δεν έχει ανάγκη αλλά και πάλι μιλάμε για την περιουσία τους  και ότι μας κάνουν εξυπηρέτηση....αν θέλουν τα νοικιαζουν μη το ξεχνας. 

Θα σου πρότεινα να βρεις άλλο σπίτι και τελείωσε. 

Δηλαδή αυτό που προβλέπει ο νόμος να πληρώσω, να της το χαρίσω; Σοβαρά τώρα; Ειδικά σε αυτό το άτομο δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν δεν έχει να ζήσει. Γυρνάνε όλα στο κεφάλι μας και έτσι όπως έστρωσε να κοιμηθεί τώρα! Εγώ τα 300€ που πλήρωσα τσάμπα στο κωλόσπιτό της ποιός θα μου τα δώσει; Θεία δίκη θα το πω, 150+150 για δύο μήνες να τα 300€. 
Και δεν μας κάνουν καμία εξυπηρέτηση, τους πληρώνουμε, δεν τα δίνουν τσάμπα.

Επεξ/σία από Kapou Kapote
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kapou Kapote είπε

Δηλαδή αυτό που προβλέπει ο νόμος να πληρώσω, να της το χαρίσω; Σοβαρά τώρα; Ειδικά σε αυτό το άτομο δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν δεν έχει να ζήσει. Γυρνάνε όλα στο κεφάλι μας και έτσι όπως έστρωσε να κοιμηθεί τώρα! Εγώ τα 300€ που πλήρωσα τσάμπα στο κωλόσπιτό της ποιός θα μου τα δώσει; Θεία δίκη θα το πω, 150+150 για δύο μήνες να τα 300€. 

Εκεί που δουλεύεις σας έκλεισε το κράτος; 

Γιατί και εμείς όλοι έχουμε ένα θέμα εδώ για 1 η 2 μήνες. 

1 μήνας είναι σίγουρος για δεύτερο θα δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Εκεί που δουλεύεις σας έκλεισε το κράτος; 

Γιατί και εμείς όλοι έχουμε ένα θέμα εδώ για 1 η 2 μήνες. 

1 μήνας είναι σίγουρος για δεύτερο θα δούμε. 

Όχι, αλλά κλείσαμε κι εμείς απο 11 Μαρτίου μαζί με τα σχολεία.
Έναν μήνα δικαιούμαι σίγουρα, για δεύτερο θα το ψάξω! Όσους και να δικαιούμαι, πολύ απλά βάζω το 60%, της στέλνω και ένα email με την αίτηση και τα στοιχεία. Δεν έχω να συζητήσω τίποτα μ'αυτήν.

 

Επεξ/σία από Kapou Kapote
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kapou Kapote είπε

Όχι, αλλά κλείσαμε κι εμείς απο 11 Μαρτίου μαζί με τα σχολεία.
Έναν μήνα δικαιούμαι σίγουρα, για δεύτερο θα το ψάξω! Όσους και να δικαιούμαι, πολύ απλά βάζω το 60%, της στέλνω και ένα email με την αίτηση και τα στοιχεία. Δεν έχω να συζητήσω τίποτα μ'αυτήν.

 

Αν δεν έκλεισες με κρατική απόφαση είσαι στον έναν μήνα αλλά.... Περίμενε λίγο, δωσε τον έναν μειωμένο και. Βλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Kapou Kapote είπε

Όχι, αλλά κλείσαμε κι εμείς απο 11 Μαρτίου μαζί με τα σχολεία.
Έναν μήνα δικαιούμαι σίγουρα, για δεύτερο θα το ψάξω! Όσους και να δικαιούμαι, πολύ απλά βάζω το 60%, της στέλνω και ένα email με την αίτηση και τα στοιχεία. Δεν έχω να συζητήσω τίποτα μ'αυτήν.

 

Και μετά το κορωνοιο θα σου κάνει έξωση εξπρές για ιδιοκατοικηση αρρώστου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Και μετά το κορωνοιο θα σου κάνει έξωση εξπρές για ιδιοκατοικηση αρρώστου......

Η ιδιοκατοίκηση αρρώστου είναι ειδική περίπτωση; Εσύ προτείνεις αν κάποιος δικαιούται τη μείωση να μην τη δεχθεί και να δώσει όλο το ενοίκιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Και μετά το κορωνοιο θα σου κάνει έξωση εξπρές για ιδιοκατοικηση αρρώστου......

Για ένα σκατο ενοίκιο; για 100-150 ευρώ να με. Βγάλει; πας καλά; αιμοδότης είμαι 11 μήνες και θα με βγάλεις για 100 ευρώ ; 

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Η ιδιοκατοίκηση αρρώστου είναι ειδική περίπτωση; Εσύ προτείνεις αν κάποιος δικαιούται τη μείωση να μην τη δεχθεί και να δώσει όλο το ενοίκιο;

Γιατί να το δώσεις όλο ρε συ; 11 μήνες μας πίνουν το αίμα ας πιούμε και εμείς λίγο για έναν μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Για ένα σκατο ενοίκιο; για 100-150 ευρώ να με. Βγάλει; πας καλά; αιμοδότης είμαι 11 μήνες και θα με βγάλεις για 100 ευρώ ; 

Γιατί να το δώσεις όλο ρε συ; 11 μήνες μας πίνουν το αίμα ας πιούμε και εμείς λίγο για έναν μήνα. 

Κοίτα όπως έχω ξαναγράψει είναι άδικο μέτρο, αλλά δεν είναι το μόνο άδικο που συμβαίνει...

Δεν κατάλαβα τι εννοεί να σε βγάλει για ιδιοκατοικήση αρρώστου, είναι ειδική περίπτωση αυτή που μπορεί να σε βγάλει πριν την τριετία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κοίτα όπως έχω ξαναγράψει είναι άδικο μέτρο, αλλά δεν είναι το μόνο άδικο που συμβαίνει...

Δεν κατάλαβα τι εννοεί να σε βγάλει για ιδιοκατοικήση αρρώστου, είναι ειδική περίπτωση αυτή που μπορεί να σε βγάλει πριν την τριετία;

αδικα για 100 ευρω ; για εμας που μας πινουν το αιμα 11 μηνες δεν ειναι ;  γιατι μη μου πεις οτι 400 και 500 ευρω για σπιτι ειναι αληθινα ποσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Και μετά το κορωνοιο θα σου κάνει έξωση εξπρές για ιδιοκατοικηση αρρώστου......

Ναι πολύ τι να σου πω, ζει σε άλλη πόλη καθώς είναι απο αλλού σε διπλοκατοικία δική της εννοείται, αυτή απο κάτω και ο γιός με τα εγγόνια απο πάνω. Αποκλείεται να μετακομίσει, της έμεινε το σπίτι το είχε αγοράσει για τα παιδιά της που σπούδαζαν και της έμεινε. Φαντάσου λεφτά που είχε να πάρει σπίτι αντί να νοικιάσει. Αυτή σκέφτεται να το πουλήσει, πιο πιθανό είναι. 

9 ώρες πριν, Lalakis1975 είπε

Αν δεν έκλεισες με κρατική απόφαση είσαι στον έναν μήνα αλλά.... Περίμενε λίγο, δωσε τον έναν μειωμένο και. Βλέπουμε. 

Βρε εννοείται θα δώσω τον έναν μειωμένο, για τον άλλον βλέπουμε. Εϊπαμε ότι προβλέπει ο νόμος, δεν θα κάνω ότι μου κατέβει.

36 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κοίτα όπως έχω ξαναγράψει είναι άδικο μέτρο, αλλά δεν είναι το μόνο άδικο που συμβαίνει...

Δεν κατάλαβα τι εννοεί να σε βγάλει για ιδιοκατοικήση αρρώστου, είναι ειδική περίπτωση αυτή που μπορεί να σε βγάλει πριν την τριετία;

Για την τσιγκούνα και απάνθρωπη ιδιοκτήτρια που έχω εγώ αυτό το μέτρο είναι Θεία Δίκη! Αυτήν συγκεκριμένα δεν τη λυπάμαι καθόλου. Έχει λεφτά. Αυτό το σπίτι που ζω το αγόρασε όταν σπούδαζαν τα παιδιά της. Πόσους γονείς ξέρεις εσύ να αγοράζουν σπίτι 3άρι μάλιστα στα παιδιά για να σπουδάσουν; Ανάγκη δεν τα έχει, αλλά θα την τσούξει γιατί τσιγκουνεύεται μέχρι και το 1 ευρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...