Προς το περιεχόμενο

Αναληψη ποσου απο γκισε τραπεζας.Ποτε αιρεται το μετρο της απαγορευσης για μικροποσα?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, santac είπε

ναι μου έχει τύχει 2 φόρες. Μια στην εθνική και μια στη eurobank, Επίσης στη μιλενιουμ παλιά μου είχε κρατήσει την κάρτα. Την επόμενη μέρα είχα τα λεφτά μου. Στην εθνική απλά χρειάστηκε να μπω μέσα επειδή ήταν ανοιχτό το κατάστημα, μου δώσαν ένα λευκό χαρτί να κανω μια αίτηση. Στη eurobank ήταν βράδυ, δεν έκανα κάτι, ούτε καν πήρα τηλέφωνο. Την επόμενη μέρα τα λεφτά στο λογαριασμό μου. Στη μιλένιουν την επόμενη μέρα με ταυτότητα και μου δώσαν την κάρτα.

Τι ακριβώς δε γνωρίζω και τι ακριβώς παίρνει βδομάδες;

Για πες μας να μάθουμε

σου εχει τυχει και εξακολουθεις να το κανεις? μαλλον τοτε καποιο αλλο προβλημα υπαρχει γενικως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, sonikk είπε

σου εχει τυχει και εξακολουθεις να το κανεις? μαλλον τοτε καποιο αλλο προβλημα υπαρχει γενικως...

χρησιμοποιώ κάρτες από το 2000. Καλοκαίρι του 2000 για την ακρίβεια.

σε αυτά τα 20 χρόνια λοιπόν, 2 φορές μου έτυχε στραβή. Την κάρτα που μου κράτησε έφταιγα κι εγώ λίγο γιατί είχα ιδρωμένα χέρια, γλιστρούσε και δε μπόρεσα να την τραβήξω και την πήρε μέσα.

σε όλες τις περιπτώσεις η λύση ήταν άμεση χωρίς ταλαιπωρία. Αν αυτά τα 20 χρόνια στηνόμουν σε ουρές για όλες τις συναλλαγές μου, (εκτός ότι θα ήμουν πολύ ηλίθιος) θα έχανα τόσο χρόνο που θα προτιμούσα να έχανα τα χρήματα τις 2 εκείνες φορές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όσο αξιόπιστο και αν είναι κατάθεση σοβαρού ποσού σε μηχάνημα δε θα έκανα.

Η τράπεζα είναι ιδιωτική εταιρεία άρα εν δυνάμει απατεώνες.

Αν υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα θα μετρήσει η γνώμη μου ή η δική τους; 

Μετρητά, ταμίας και ξηγημενα πράγματα.

Συν ότι απεχθάνομαι τις κάρτες τις οποίες προσπαθούν με νύχια και με δόντια να τις κάνουν υποχρεωτικές με τις οποίες συνέπειες έχει αυτό για όσους καταλαβαίνουν και δε νοιάζονται μόνο να γλυτώσουν μισό λεπτό στο ταμείο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε το άλλο, βάζουν τις κάρτες στα μηχανήματα πόσοι που έχουν τον  corona καθε μέρα πόσες φορές την ημέρα. Πατάνε και τα κουμπιά και την οθόνη. Θες να πάει μετά ο 80 χρονος χριστιανός στο ΑΤΜ να τον τρέχουν στα νοσοκομεία μετά?

 

Του διαόλου πράγματα είναι αυτά να ξέρετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πάντα καταγράφονται και με κάμερες. 

Δεν είναι εύκολο να κάνεις πχ μια κατάθεση 500€ και να σου πούνε ότι μπήκαν 400€.

παλαιότερα σε κατάθεση με φάκελο είχα κάνει και λάθος το ποσό. πληκτρολόγησα άλλο ποσό και στο φάκελο είχα βάλει άλλο. Την επόμενη μέρα περάστηκε το πραγματικό. 

Για τις κάρτες συμφωνούμε. Δε χρειάζεται να τις χρησιμοποιούμε παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2020 κ διαπιστωνω ακομα οτι υπαρχουνε νεοι ανθρωποι που ειτε φοβουντε τα μηχανηματα ειτε νομιζουν οτι οι υπαλληλοι ειναι γκακστερ κ εχουν αναγκη να κλεψουν ενα 50ρικο κ να χασουν τη δουλεια τους 

Τα ατμ αγαπητοι εχουν ημερολογιο κ καταγραφουν καθε συναλλαγη

Μονο αν βαλεις πλαστο ή επιτηδες ή κατα λαθος μπλεκεις με δικαστηριο

Το θεμα ειναι απλο κ ενα : ΞΕΒΟΛΕΜΑ αυτο κ μονο

Οσοι δεν προσαρμοστουν απλα θα καθονται σε ουρες ειτε τραπεζα ειτε καταστημα κλπ 

 

 

10 ώρες πριν, johnbond είπε

Εγώ όσο αξιόπιστο και αν είναι κατάθεση σοβαρού ποσού σε μηχάνημα δε θα έκανα.

Η τράπεζα είναι ιδιωτική εταιρεία άρα εν δυνάμει απατεώνες.

Αν υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα θα μετρήσει η γνώμη μου ή η δική τους; 

Μετρητά, ταμίας και ξηγημενα πράγματα.

Συν ότι απεχθάνομαι τις κάρτες τις οποίες προσπαθούν με νύχια και με δόντια να τις κάνουν υποχρεωτικές με τις οποίες συνέπειες έχει αυτό για όσους καταλαβαίνουν και δε νοιάζονται μόνο να γλυτώσουν μισό λεπτό στο ταμείο.

Αν κανει λαθος ο ταμιας θα νε ξηγημενα τα πραγματα?

Για να απεχθανεσε τις καρτες καποιο "οφελος" θα εχεις

Επεξ/σία από pigos23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, pigos23 είπε

2020 κ διαπιστωνω ακομα οτι υπαρχουνε νεοι ανθρωποι που ειτε φοβουντε τα μηχανηματα ειτε νομιζουν οτι οι υπαλληλοι ειναι γκακστερ κ εχουν αναγκη να κλεψουν ενα 50ρικο κ να χασουν τη δουλεια τους 

Τα ατμ αγαπητοι εχουν ημερολογιο κ καταγραφουν καθε συναλλαγη

Μονο αν βαλεις πλαστο ή επιτηδες ή κατα λαθος μπλεκεις με δικαστηριο

Το θεμα ειναι απλο κ ενα : ΞΕΒΟΛΕΜΑ αυτο κ μονο

Οσοι δεν προσαρμοστουν απλα θα καθονται σε ουρες ειτε τραπεζα ειτε καταστημα κλπ 

Αν κανει λαθος ο ταμιας θα νε ξηγημενα τα πραγματα?

Για να απεχθανεσε τις καρτες καποιο "οφελος" θα εχεις

Ο ταμίας αν κάνει λάθος θα γίνει μπροστά μου και θα το ελέγξω διαπιστώσω και θα διορθωθεί..

Το γνωστό μετά την απομάκρυνση απο το ταμείο λάθος δεν αναγνωρίζεται δε βγήκε τυχαία.

Στην περίπτωση του ATM είσαι defacto απομακρυσμένος απο το ταμείο και επαφίεσαι στην τιμιότητα της τράπεζας ή μη...

 

Για το πλαστικό χρήμα είναι μεγάλη συζήτηση αλλά συνοπτικά οι βασικοί κίνδυνοι της υποχρεωτικής χρήσης κάρτας είναι 2.

Πρώτον οι τράπεζες είναι ιδιωτικές εταιρίες οπότε είναι αδιανόητο να σε αναγκάζουν στη χρήση ιδιωτικής εταιρίας χωρίς να σου δίνουν καμία εναλλακτική. Επιλεκτικά δηλαδή δίνουν κέρδη στους εκάστοτε ιδιοκτήτες των τραπεζών. 

Ανάλογη περίπτωση είναι πχ σε περίπτωση ατομικής επιχείρησης η υποχρέωση να έχεις εταιρικό λογαριασμό που χρεώνεται με 2 ευρώ το μήνα συνδρομή.

Δεύτερον η κατάργηση των μετρητών δίνει στις κυβερνήσεις τον πλήρη έλεγχο των πολιτών..Μπορούν άνετα με πρόφαση οικονομικά προβλήματα να μπλοκάρουν κουρέψουν κτλ τις καταθέσεις,όπως και σε μεμονωμένα άτομα με διάφορες προφάσεις. Ακόμη σε περιπτώσεις ανάγκης δημιουργούνται τα γνωστά προβλήματα με έκλειψη χρημάτων κτλ.

Η λύση σε αυτό είναι πλήρης κατάργηση του άυλου χρήματος. Χρήμα που δεν υπάρχει σε χαρτονόμισμα δεν πρέπει να υφίσταται! Καμία ανοχή στους τραπεζίτες και στα άυλα δάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, johnbond είπε

Ο ταμίας αν κάνει λάθος θα γίνει μπροστά μου και θα το ελέγξω διαπιστώσω και θα διορθωθεί..

Το γνωστό μετά την απομάκρυνση απο το ταμείο λάθος δεν αναγνωρίζεται δε βγήκε τυχαία.

Στην περίπτωση του ATM είσαι defacto απομακρυσμένος απο το ταμείο και επαφίεσαι στην τιμιότητα της τράπεζας ή μη...

Για το πλαστικό χρήμα είναι μεγάλη συζήτηση αλλά συνοπτικά οι βασικοί κίνδυνοι της υποχρεωτικής χρήσης κάρτας είναι 2.

Πρώτον οι τράπεζες είναι ιδιωτικές εταιρίες οπότε είναι αδιανόητο να σε αναγκάζουν στη χρήση ιδιωτικής εταιρίας χωρίς να σου δίνουν καμία εναλλακτική. Επιλεκτικά δηλαδή δίνουν κέρδη στους εκάστοτε ιδιοκτήτες των τραπεζών. 

Ανάλογη περίπτωση είναι πχ σε περίπτωση ατομικής επιχείρησης η υποχρέωση να έχεις εταιρικό λογαριασμό που χρεώνεται με 2 ευρώ το μήνα συνδρομή.

Δεύτερον η κατάργηση των μετρητών δίνει στις κυβερνήσεις τον πλήρη έλεγχο των πολιτών..Μπορούν άνετα με πρόφαση οικονομικά προβλήματα να μπλοκάρουν κουρέψουν κτλ τις καταθέσεις,όπως και σε μεμονωμένα άτομα με διάφορες προφάσεις. Ακόμη σε περιπτώσεις ανάγκης δημιουργούνται τα γνωστά προβλήματα με έκλειψη χρημάτων κτλ.

Η λύση σε αυτό είναι πλήρης κατάργηση του άυλου χρήματος. Χρήμα που δεν υπάρχει σε χαρτονόμισμα δεν πρέπει να υφίσταται! Καμία ανοχή στους τραπεζίτες και στα άυλα δάνεια.

Σε λίγο που δεν θα υπάρχουν καθόλου ταμεία να δω τι θα κάνεις...

ΥΓ. Επίσης να σημειώσουμε οτι τα μετρητά που δεν βοηθάνε στο πλήρη έλεγχο των πολιτών από τις κυβερνήσεις (όπως αναφέρεις), διαχωρίζονται σε τραπεζογραμμάτια και κέρματα τα οποία έχουν συμβολική αξία (και ουδεμία σχέση έχουν με τα νομίσματα του παρελθόντος που είχαν και πραγματική αξία). Έτσι αν ένα κράτος το επιθυμεί μπορεί να δώσει εντολή στην κεντρική τράπεζα να ακυρώσει τα εκδοθέντα τραπεζογραμμάτια και κέρματα και να εκδόσει νέου τύπου με αποτέλεσμα αυτά που έχεις στις τσέπες σου να έχουν αξία ίση με την αξία του υλικού τους, τόσο απλά!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Σε λίγο που δεν θα υπάρχουν καθόλου ταμεία να δω τι θα κάνεις...

ΥΓ. Επίσης να σημειώσουμε οτι τα μετρητά που δεν βοηθάνε στο πλήρη έλεγχο των πολιτών από τις κυβερνήσεις (όπως αναφέρεις), διαχωρίζονται σε τραπεζογραμμάτια και κέρματα τα οποία έχουν συμβολική αξία (και ουδεμία σχέση έχουν με τα νομίσματα του παρελθόντος που είχαν και πραγματική αξία). Έτσι αν ένα κράτος το επιθυμεί μπορεί να δώσει εντολή στην κεντρική τράπεζα να ακυρώσει τα εκδοθέντα τραπεζογραμμάτια και κέρματα και να εκδόσει νέου τύπου με αποτέλεσμα αυτά που έχεις στις τσέπες σου να έχουν αξία ίση με την αξία του υλικού τους, τόσο απλά!

Εδώ μιλάμε για ευρώ. Όχι για λίρα Ουγκάντας.. πόσο εύκολο είναι να γίνει αυτό που λες σε όλο το ευρώ;  Εντελώς απίθανο να συμβεί..

Αυτό που λέω εγώ όμως είναι πολύ εύκολο να συμβεί και το είδαμε να συμβαίνει στην Ελλάδα.

Στο μέλλον θα γίνεται και μεμονωμένα για πρόσωπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα απο μερικους 

Προσαρμοστειτε μερικοι με τα τραπεζικα θεματα χωρις να εκφραζεστε λες κ ειστε γεροι 90 χρονων

Θα σου κλεψει χρηματα η τραπεζα με τα atm αμα κανεις λαθος ή κολησει το μηχανημα...ελεος...

Μονος σου το ειπες αν απομακρυνθεις απο το ταμειο με.λαθος την πατησες ενω στο ατμ καταγραφετε κ διορθωνετε

Κ θα το ξαναπω αραγε υπαρχει καποιο οφελος απο την υπαρξη μαυρου χρηματος?

 

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Κ θα το ξαναπω αραγε υπαρχει καποιο οφελος απο την υπαρξη μαυρου χρηματος?

Για αυτούς που το έχουν μόνο.

Από κει και πέρα, κάποιος που είναι αντίθετος στο να καταργηθούν τα μετρητά, δεν σημαίνει ότι επιβραβεύει τα μαύρα χρήματα. Η εκτ τάχθηκε κατά της μείωσης του ορίου συναλλαγών με μετρητά, αν σου λέει κάτι. Και όντως αν υπήρχε μόνο το πλαστικό χρήμα, οι κυβερνήσεις θα έλεγχαν 100% τις κινήσεις μας και αυτό είναι κάτι που η πλειοψηφία λογικών ανθρώπων δεν θέλει. Το μόνο θετικό είναι ότι θα σταματούσαν οι ληστείες.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα απο μερικους 

Προσαρμοστειτε μερικοι με τα τραπεζικα θεματα χωρις να εκφραζεστε λες κ ειστε γεροι 90 χρονων

Θα σου κλεψει χρηματα η τραπεζα με τα atm αμα κανεις λαθος ή κολησει το μηχανημα...ελεος...

Μονος σου το ειπες αν απομακρυνθεις απο το ταμειο με.λαθος την πατησες ενω στο ατμ καταγραφετε κ διορθωνετε

Κ θα το ξαναπω αραγε υπαρχει καποιο οφελος απο την υπαρξη μαυρου χρηματος?

Όσο αυξάνεις την φορολογία τόσο μαυρίζει το χρήμα.

Σε κάθε χώρα υπάρχει ένα δείκτης πάνω στον οποίο μεγιστοποιούνται τα φορολογικά έσοδα.

Στην Ελλάδα που έχει συνηθίσει ο κόσμος να μην παίρνει πίσω υπηρεσίες από τους φόρους μπορεί να είναι και 5% ο δείκτης αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, johnbond είπε

Εδώ μιλάμε για ευρώ. Όχι για λίρα Ουγκάντας.. πόσο εύκολο είναι να γίνει αυτό που λες σε όλο το ευρώ;  Εντελώς απίθανο να συμβεί..

Αυτό που λέω εγώ όμως είναι πολύ εύκολο να συμβεί και το είδαμε να συμβαίνει στην Ελλάδα.

Στο μέλλον θα γίνεται και μεμονωμένα για πρόσωπα.

Πολύ εύκολο δεν είναι αλλά ούτε και ανέφικτο επίσης, ανεξαρτήτως ευρωζώνης, ουγκάντας κλπ..

Επίσης και κατασχέσεις μετρητών μπορούν να σου κάνουν αν θέλουν (νομίζω έχει ψηφιστεί κι όλας στην Ελλάδα οτι πρέπει να δηλώνεις τα χρήματα που έχεις στο στρώμα-εκτός από αυτά που έχεις στην τράπεζα που δηλώνονται ήδη-αλλιώς κατάσχονται αν σου γίνει έλεγχος, αλλά πήρε παράταση), όπως και σε λοιπά περιουσιακά στοιχεία.

Γενικά αυτή η ασφάλεια μόνο στη θεωρία σου υπάρχει αλλά όχι στην πράξη, όμως αν εσένα σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα να μην σου τη χαλάσω...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, pigos23 said:

Μονο αν βαλεις πλαστο ή επιτηδες ή κατα λαθος μπλεκεις με δικαστηριο

Δεν ισχύει αυτό. Επειδή κινώ μετρητά και κάνω συνέχεια καταθέσεις σε ΑΤΜ μου έχουν τύχει πλαστά πάνω από 10 φορές και τις τρεις με κάλεσαν στο τμήμα για κατάθεση. Σε δικαστήριο δεν έχω πάει ποτέ. Αλλά και πάλι η ταλαιπωρία υπάρχει, να πηγαίνεις στον αξιωματικό υπηρεσίας και να του λες βλακείες για καμιά ώρα, χαμένος χρόνος.

Αλλά σε τίποτα δεν συγκρίνεται με την ταλαιπωρία να σου τύχει προσημειωμένο 200άρικο ή 500άρικο από απαγωγή. Εκεί χάνεις μια μέρα ολόκληρη για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...