Προς το περιεχόμενο

Αναληψη ποσου απο γκισε τραπεζας.Ποτε αιρεται το μετρο της απαγορευσης για μικροποσα?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Συγνώμη αλλά τι ακριβώς "έμαθε"? Χρειάζεται οποιαδήποτε γνώση για να μπορέσεις να πληρώσεις με ανέπαφη κάρτα? Ίσα ίσα που είναι ακόμα πιο απλό σε σχέση με τα μετρητά, απλά δίνει την κάρτα, και μόλις ολοκληρωθεί η συναλλαγή της την δίνουν πίσω.

Σε αυτό συμφωνούμε. Το έγραψα κίολας. Το δύσκολο δεν είναι η χρήση, αυτό είναι προφανώς ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ, αυτό μας προσφέρει η τεχνολογία. Το δύσκολο είναι να μάθεις όπως είπα ή μάλλον να ΑΝΑΓΚΑΣΕΙΣ ένα άτομο να ΞΕΒΟΛΕΥΤΕΙ από τη χρήση μετρητών, κάτι που μπορεί να έχει συνηθίσει να κάνει 40-50-60 χρόνια. Το πρόβλημα είναι στη μη κατανόηση του τι προσφέρει. Παράδειγμα σκέψου τη διαδικασία: Τράπεζα-ενημέρωση βιβλιαριού (γιατί;;;;)-αναμονή γκισέ-ανάληψη μετρητών-αναμονή δεύτερου γκισέ-πληρωμή λογαριασμού, κάτι που γίνεται με πάγια εντολή αυτόματα. Γιατί στήνονται ακόμα στα γκισέ αν είναι κάτι που μπορεί να γίνει αυτόματα; Συνήθεια, μη θέληση ξεβολέματος και τεχνοφοβισμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, zygorito είπε

Σε αυτό συμφωνούμε. Το έγραψα κίολας. Το δύσκολο δεν είναι η χρήση, αυτό είναι προφανώς ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ, αυτό μας προσφέρει η τεχνολογία. Το δύσκολο είναι να μάθεις όπως είπα ή μάλλον να ΑΝΑΓΚΑΣΕΙΣ ένα άτομο να ΞΕΒΟΛΕΥΤΕΙ από τη χρήση μετρητών, κάτι που μπορεί να έχει συνηθίσει να κάνει 40-50-60 χρόνια. Το πρόβλημα είναι στη μη κατανόηση του τι προσφέρει. Παράδειγμα σκέψου τη διαδικασία: Τράπεζα-ενημέρωση βιβλιαριού (γιατί;;;;)-αναμονή γκισέ-ανάληψη μετρητών-αναμονή δεύτερου γκισέ-πληρωμή λογαριασμού, κάτι που γίνεται με πάγια εντολή αυτόματα. Γιατί στήνονται ακόμα στα γκισέ αν είναι κάτι που μπορεί να γίνει αυτόματα; Συνήθεια, μη θέληση ξεβολέματος και τεχνοφοβισμός.

Ε δεν γίνεται να γράφεις κάτι συγκεκριμένο, εγώ να λέω το ακριβώς αντίθετο, και παρόλα αυτά να συμφωνούμε. Σίγουρα κάποιος από τους δυο μας κάτι έχει καταλάβει λάθος :)

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις, μπορείς να κάτσεις να εξηγήσεις σε κάποιον τα πλεονεκτήματα του πλαστικού χρήματος, μπορείς να του μάθεις - αν θέλει - να το χρησιμοποιεί, αλλά να τον υποχρεώσεις/"ΑΝΑΓΚΑΣΕΙΣ" να το χρησιμοποιεί δεν είναι σωστό από καμία άποψη, ειδικά όταν πρόκειται για ηλικιωμένο. Όσο τα μετρητά παραμένουν νόμιμο μέσο πληρωμής, ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να επιλέξει ο ίδιος πως θα πληρώνει.

Επίσης όπως ξανάπα και παραπάνω η συντριπτική πλειοψηφία των ηλικιωμένων δεν μπορεί να μάθει, ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν θέλουν να ξεβολευτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δηλαδή είναι μύθος η εξασθένηση νοητικών λειτουργιών στην τρίτη ηλικία? Μάλιστα...

Δεν μιλάμε για κάποιον που πάσχει από γεροντική άνοια, εκεί δεν μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί σε πολύ βασικότερα πράγματα από την τράπεζα.

13 ώρες πριν, zygorito είπε

Η συνήθεια ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ να πάμε για ενημέρωση το βιβλιάριο στην τράπεζα για να μπει η σύνταξη (.....) τι να πω.

Και που να μάθουν οτι δεν υπάρχουν βιβλιάρια πιά να ενημερώσουν...

35 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις, μπορείς να κάτσεις να εξηγήσεις σε κάποιον τα πλεονεκτήματα του πλαστικού χρήματος, μπορείς να του μάθεις - αν θέλει - να το χρησιμοποιεί, αλλά να τον υποχρεώσεις/"ΑΝΑΓΚΑΣΕΙΣ" να το χρησιμοποιεί δεν είναι σωστό από καμία άποψη, ειδικά όταν πρόκειται για ηλικιωμένο. Όσο τα μετρητά παραμένουν νόμιμο μέσο πληρωμής, ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να επιλέξει ο ίδιος πως θα πληρώνει.

Αν δεν θέλει...δεν μπορείς να τον αναγκάσεις σαφώς, και αυτό ανέφερα και παραπάνω, οτί είναι θέμα επιλογής.

Αλλά μην υπερβάλλουμε οτι θα έρθει το τέλος του κόσμου αν αλλάξουμε μια συνήθεια!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Δεν μιλάμε για κάποιον που πάσχει από γεροντική άνοια, εκεί δεν μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί σε πολύ βασικότερα πράγματα από την τράπεζα.

Δεν μίλησα για κάποια ασθένεια, μίλησα για εξασθένηση νοητικών λειτουργιών, η οποία (η εξασθένηση) ξεκινά πολύ νωρίτερα από την τρίτη ηλικία.

3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν δεν θέλει...δεν μπορείς να τον αναγκάσεις σαφώς, και αυτό ανέφερα και παραπάνω, οτί είναι θέμα επιλογής.

Αλλά μην υπερβάλλουμε οτι θα έρθει το τέλος του κόσμου αν αλλάξουμε μια συνήθεια!

Μα αυτά που έγραψα δεν ήταν απάντηση σε σένα, ήταν απάντηση στον φίλο που έγραψε κατά λέξη "είναι δύσκολο να ΑΝΑΓΚΑΣΕΙΣ".

Επίσης δεν θυμάμαι να έγραψα κάπου ότι "θα έρθει το τέλος του κόσμου αν αλλάξουμε μια συνήθεια", δεν πιστεύω καν κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2020 στις 2:18 ΠΜ, Joshua21 είπε

Φέρνουν ακόμα τις συντάξεις οι ταχυδρόμοι σπίτι? Είχα την εντύπωση ότι είχε κοπεί εδώ και πάνω από δεκαετία αυτό...

Εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά μπορείς να τους αναγκάσεις. Απλούστατο είναι: "Παππού, αντί να του δίνεις μετρητά και να παίρνεις πίσω ρέστα, θα του δίνεις την κάρτα και θα την παίρνεις ξανά πίσω".

Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη μέθοδος, σίγουρα θα ξεβολέψει αρκετούς, σίγουρα θα είναι πρωτόγνωρο για πολλούς, παρ' όλα αυτά εφόσον δεν είχε ξεκινήσει σταδιακά από παλαιότερα να γίνεται κάτι τέτοιο, θα πρέπει τώρα αναγκαστικά να γίνει άμεσα.

Το πρόβλημα, όμως, δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα δεν είναι ούτε το γεγονός πως δεν θέλουν οι γέροντες να ξεβολευτούν.

Το πραγματικό θέμα είναι πως πολλοί, δυστυχώς, δεν έχουν κάποιον ο οποίος θα τους πάρει 1-2 φορές έξω για να τους δείξει ακριβώς τι γίνεται και να τους λύσει τις όποιες απορίες. Εν ολίγοις, κάποιον για ν' ασχοληθεί μαζί τους ώστε να το "μάθουν" κι αυτό. 

Δεν νομίζω να υπάρχει γέροντας που θα του πεις "Μπορείς εύκολα, γρήγορα και με ασφάλεια να κάνεις πληρωμές" και θα σου πει "Όχι, δεν θέλω". Τουλάχιστον κανένας απ' όλους όσους έχω γνωρίσει εγώ. Το όλο κώλυμα προκύπτει όταν του λες "Ωραία, πλέον έτσι θα γίνεται, κόψε το κεφάλι σου και βρες τον τρόπο". Εκεί είναι που δυσκολεύονται. Και αυτό πρέπει να διορθωθεί, κυρίως με το ν' ασχοληθούν τα ίδια τους τα παιδιά.

Κατ' εμέ το φταίξιμο σε εμάς είναι, όχι στην τρίτη ηλικία. Διότι εμείς δεν ασχοληθήκαμε αρκετά μαζί τους για να τους δείξουμε τι και πώς.

Και το είδα στην τράπεζα εχθές: Με το που βλέπουν μια 80χρονη με τον λογαριασμό στο χέρι, της λένε "Δεν τους πληρώνετε πλέον εδώ" και την έδιωξε. Ούτε της εξήγησε, ούτε τίποτα. Σίγουρα δεν ήταν δουλειά της υπαλλήλου αυτή, δεν την κατακρίνω, αλλά αυτή είναι η γενικότερη στάση που επικρατεί. Τους περιορίζουμε ξαφνικά, χωρίς να τους δείχουμε τις εναλλακτικές.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην πληρώνουν ταμίες οι τράπεζες για να δίνουν 17 ευρώ σε παπουδες που επί σαράντα χρόνια περίπου που υπάρχουν ΑΤΜ αρνιοντουσαν πεισματικα να μάθουν να δουλεύουν το ΑΤΜ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 1comment είπε
Στις 27/4/2020 στις 2:18 ΠΜ, Joshua21 είπε

Φέρνουν ακόμα τις συντάξεις οι ταχυδρόμοι σπίτι? Είχα την εντύπωση ότι είχε κοπεί εδώ και πάνω από δεκαετία αυτό...

Εννοείται.

Περιεκτικότατο post και πλήρως διαφωτιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Περιεκτικότατο post και πλήρως διαφωτιστικό.

Μα τι να σου εξηγήσω; Νομίζεις ότι ξέρω; Το μόνο που ξέρω είναι ότι η γιαγιά μου άρα και άλλοι τα παίρνει από ταχυδρόμο σπίτι. Και χθες διάβασα για ληστεία ταχυδρόμου που είχε πάνω του τις συντάξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Περιεκτικότατο post και πλήρως διαφωτιστικό.

Αφου ειναι αληθεια τι να σου να μην εννοειται?Προμηθεια 3ευρω εχει με παγια εντολη και στα φερνει καθε μηνα στο σπιτι σου αφου θες παραπανω λεπτομερειες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Μα τι να σου εξηγήσω; Νομίζεις ότι ξέρω; Το μόνο που ξέρω είναι ότι η γιαγιά μου άρα και άλλοι τα παίρνει από ταχυδρόμο σπίτι. Και χθες διάβασα για ληστεία ταχυδρόμου που είχε πάνω του τις συντάξεις...

 

3 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Αφου ειναι αληθεια τι να σου να μην εννοειται?Προμηθεια 3ευρω εχει με παγια εντολη και στα φερνει καθε μηνα στο σπιτι σου αφου θες παραπανω λεπτομερειες.

Έτσι όπως ήταν γραμμένο έβγαινε το συμπέρασμα ότι ο ταχυδρόμος μοιράζει την σύνταξη στα σπίτια by default, κάτι που όντως δεν ισχύει, και το σκέτο "εννοείται" δεν με βοήθησε να καταλάβω τίποτα.

Η εξήγηση ότι πρόκειται για έξτρα υπηρεσία που παρέχουν τα ΕΛΤΑ με το αζημίωτο μια χαρά με καλύπτει, σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουσα τα μετρα αναλυτικα για το τι θα συμβαινει απο τις 4 μαιου και μετα και ολο το χρονοδιαγραμμα.

ειδατε πουθενα να αναφερει καπου τι θα γινει με τον περιορισμο στις καταθεσεις στα γκισε? γιατι εως τωρα δεν επιτρεπεται να καταθεσεις κατω απο 1000 ευρω στον γκισε σε τραπεζα.

αν καποιος θελει να καταθεσει 500 ευρω ποτε μπορει να το κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sonikk είπε

ακουσα τα μετρα αναλυτικα για το τι θα συμβαινει απο τις 4 μαιου και μετα και ολο το χρονοδιαγραμμα.

ειδατε πουθενα να αναφερει καπου τι θα γινει με τον περιορισμο στις καταθεσεις στα γκισε? γιατι εως τωρα δεν επιτρεπεται να καταθεσεις κατω απο 1000 ευρω στον γκισε σε τραπεζα.

αν καποιος θελει να καταθεσει 500 ευρω ποτε μπορει να το κανει?

και αυτή τη στιγμή μπορεί. Πάει σε ένα ΑΤΜ και το κάνει.

Αν δε θέλει ΑΤΜ είναι πρόβλημα του και ας κόψει το λαιμό του να βρει λύση. Λύση πάντως παρέχεται, εύκολη και δωρεάν.

Για την ιστορία, ένας παπούς συγγενής μου σε παρόμοια κατάσταση, έδινε την κάρτα σε θείο μου να κάνει αναλήψεις και του έδινε τα λεφτά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, santac είπε

και αυτή τη στιγμή μπορεί. Πάει σε ένα ΑΤΜ και το κάνει.

Αν δε θέλει ΑΤΜ είναι πρόβλημα του και ας κόψει το λαιμό του να βρει λύση. Λύση πάντως παρέχεται, εύκολη και δωρεάν.

Για την ιστορία, ένας παπούς συγγενής μου σε παρόμοια κατάσταση, έδινε την κάρτα σε θείο μου να κάνει αναλήψεις και του έδινε τα λεφτά.

προφανως δεν σου εχει τυχει να κανεις καταθεση απο ατμ και να σου μασησει μεσα χαρτονομισμα γιατι στο μηχανημα μεσα καπου τσακισε και αντε να αποδειξεις μετα οτι δεν εισαι ελεφαντας.ασε την διαδικασια που ακολουθειται μετα απο τις τραπεζες κανει μια βδομαδα.

αστο δεν γνωριζεις φιλε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sonikk είπε

προφανως δεν σου εχει τυχει να κανεις καταθεση απο ατμ και να σου μασησει μεσα χαρτονομισμα γιατι στο μηχανημα μεσα καπου τσακισε και αντε να αποδειξεις μετα οτι δεν εισαι ελεφαντας.ασε την διαδικασια που ακολουθειται μετα απο τις τραπεζες κανει μια βδομαδα.

αστο δεν γνωριζεις φιλε..

ναι μου έχει τύχει 2 φόρες. Μια στην εθνική και μια στη eurobank, Επίσης στη μιλενιουμ παλιά μου είχε κρατήσει την κάρτα. Την επόμενη μέρα είχα τα λεφτά μου. Στην εθνική απλά χρειάστηκε να μπω μέσα επειδή ήταν ανοιχτό το κατάστημα, μου δώσαν ένα λευκό χαρτί να κανω μια αίτηση. Στη eurobank ήταν βράδυ, δεν έκανα κάτι, ούτε καν πήρα τηλέφωνο. Την επόμενη μέρα τα λεφτά στο λογαριασμό μου. Στη μιλένιουν την επόμενη μέρα με ταυτότητα και μου δώσαν την κάρτα.

Τι ακριβώς δε γνωρίζω και τι ακριβώς παίρνει βδομάδες;

Για πες μας να μάθουμε

τα πάντα καταγράφονται στα ΑΤΜ και ξέρουν κάθε στιγμή ποιος κατέθεσε τι.

Όταν ανοιχτεί το ΑΤΜ και γίνει η καταμέτρηση διορθώνονται αυτά τα λάθη. Ανάλογα τα ΑΤΜ, μπορεί να ανοίγονται και κάθε μέρα

Τη μια από τις 2 μου κράτησε χαρτονόμισμα για πλαστό.

εσένα σου έτυχε δηλαδή και κράτησε η ταλαιπωρία βδομάδα;

Η μόνη ταλαιπωρία που κράτησε παραπάνω ήταν όταν καλέσανε φίλο μου σε δικαστήριο επειδή κατέθεσε στο ταμείο πλαστό. κι εκεί πάλι δε χρειάστηκε να αποδείξει τίποτα. πήγε στο δικαστήριο και έφυγε (έχασε το χαρτονόμισμα βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...